Ali i Nino

Tłumaczenie: Hermina Bukowska
Wydawnictwo: Świat Książki
Ali und Nino
83-7391-126-X

Ali jest muzułmaninem z Azerbejdżanu, Azjatą i "synem pustyni". Nino to chrześcijanka, pochodząca z gruzińskiej rodziny książęcej, czująca się Europejką. Obydwoje, bardzo zakochani, postanawiają się pobrać wbrew normom i tradycji. Lecz zasypanie głębokiej przepaści, dzielącej ich światy, nie będzie tak łatwe, jak wzięcie ślubu... Na przeszkodzie stanie wojna, religia, obyczaje i rodzina... Ta niezapomniana historia miłości, przywodząca na myśl "Romeo i Julię" czy "Przeminęło z wiatrem", rozgrywa się w malowniczym, orientalnym Baku na początku XX wieku, ale z powodzeniem mogłaby zdarzyć się i dziś. Równie ciekawe są losy samej książki, wydanej po raz pierwszy w 1937 roku a potem zapomnianej, oraz jej autorów. Pod pisarskim pseudonimem ukryli się bowiem przedwojenna austriacka baronowa i żydowski dziennikarz.

Witold Lisek | 2014-03-27
Przeczytana: 27 marca 2014

Nie czytam przy sztucznym świetle.
Tym razem zrobiłem wyjątek-chciałem i musiałem dokończyć bez odkładania na jutro.
Absolutna rewelacja!
Dawno już nie czytałem czegoś tak dobrego i to wcale nie wątek miłosny Alego i Niny tak mnie zauroczył,(chociaż trzeba przyznać opisany jest wprost cudnie)ale to całe tak dobrze,treściwie,wprost esencjonalnie opisane zderzenie cywilizacji islamu i chrześcijaństwa.
Ukazanie z dwóch stron całkowicie antagonistcznych poglądów na rolę mężczyzny i kobiety,wojny i pokoju,prawodawstwa, honoru i zemsty w obu kulturach.
To spotkanie i egzystowanie w światach odrębnych ,w żaden sposób nie przystających do siebie,ani tym bardziej się przenikających.
Pomimo że książeczka powstała prawie sto lat temu,jakże jest aktualna w dniu dzisiejszym
Pięknie ukazuje całą narodową i religijną gmatwaninę Zakaukazia.
Mogę wręcz powiedzieć ,że zakochałem się w tej książce od jej pierwszych stron.

Natychmiast trafia na moją półkę-ulubione.
Natychmiast muszę ją...

WITKU DZIĘKUJĘ!
W Gruzji zakochałam się 20 lat temu, dzięki kolegom Gruzinom studiującym ze mną w Łodzi. Studencki budżet nie pozwolił wtedy na zakup biletów…. ale w zeszłym roku spełniłam marzenie… zorganizowałam wyprawę do Adżarii i marzenie stało się realne… Spacerując po porcie w Batumi nocą, zobaczyłam pomnik… pomnik miłości Ali i Nino – symbol związku Adżarii z morzem. Cudownie oświetlone dwie postaci które przy odpowiednim kącie patrzenia przytulają się. Gdy wreszcie pewien przeuroczy, sympatyczny i nieoceniony maniak książkowy niemal zmusił mnie do przeczytania tej lektury, za co serdecznie Mu dziękuję …..połknęłam ją jednym tchem. I zakochałam się od nowa. Pozycja niezbyt długa, napisana prawie wiek temu, ale nadal aktualna. Mimo, że akcja książki toczy się w Baku, znów przeniosłam się na ulice Batumi gdzie zgodnie, mimo że osobno, żyją chrześcijanie i muzułmanie… .poczułam zapach jedzenia, gwar. To właśnie stosunki społeczne i religijne panujące w krajach Kaukazu są...

Sylwia | 2012-08-24
Przeczytana: 2012 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka jest do przeczytania w jeden dzień. Chyba zachęciła mnie zapowiedz z tyłu książki, do tego aby po nią sięgnąć. Jeden duży minus według mnie to kilka pierwszych stron "Przedmowa". Niepotrzebnie tłumacz przedstawia swoje zdanie i wyłapuje swoje ulubione fragmenty. Wcześniej nie sięgałam po książki dotyczące Wschodu.
W książce na początku przedstawiona jest ogólna sytuacja w Baku oraz życie Nino i Aliego. Ona jest chrześcijańską księżniczką, Gruzinką, on muzułmanin pochodzący z tradycyjnej rodziny. Oboje się kochają - wg zapowiedzi miała to być zakazana miłość. W praktyce wychodzi zupełnie co innego. Rodzice początkowo przeciwni po krótkim czasie zgadzają się na ślub swoich dzieci. Późniejsze wypadki "oddalają" lub "przybliżają" datę ślubu. Następna cześć książki podkreśla spore różnice kulturowe Nino - jest nieszczęśliwa w trakcie pobytu w Persji Ali nie wyobraża sobie życia z dala od Baku, mimo, że żona marzy o podróżach. Wszystkim wydarzeniom towarzyszy w tle aspekt wojny....

Ewelina Kwaśniewska | 2010-09-22
Przeczytana: 2007 rok

Pamiętam, że poleciłam tę książkę znajomemu żołnierzowi. Niesamowicie mu się podobała. Za to ma u mnie plus. Książka rzecz jasna.
Dla mnie była dość ciężka do przebrnięcia, niemniej jednak warta przeczytania. Miłość, która walczy o przetrwanie wbrew rodzinie i toczącej się wojnie, która ich nie oszczędza.

puertorico | 2016-05-21
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

Książka musiała swoje odczekać na półce zanim w końcu po nią sięgnęłam. I rzeczywiście jest tak w opisie- była napisana lata temu, a jest aktualna nawet dzisiaj.

Powiem szczerze, że wzbudziła we mnie emocje, co uważam za spory sukces. Napisana jest prostym językiem ( czytałam po angielsku, więc prostota ułatwiła odbiór). Czasem bawi, czasem powoduje łzy, czasem złości.

Mogę polecić książkę na spokojne wieczory.

szpilka | 2016-07-28

Ciekawa książka z uwagi na wskazanie kilku różnic kulturowych pomiędzy dwoma sposobami pojmowania tej samej rzeczy, natomiast historie z gatunku Romeo i Julii - dwóch światów, nie przekonują mnie w ogóle.

megan | 2014-06-04

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Piękna książka, cudownie przedstawia Zakaukazie, kulturę i ludzi tam żyjących. Do tego bardzo wzruszający wątek miłosny. Polecam.

Orlica | 2012-10-24
Przeczytana: 24 października 2012

Na samym początku ta książka wywołała we mnie wielką irytację. Dlaczego? Otóż przemiły Pan Tłumacz w przedmowie raczył zaserwować nam parę spoilerów. O, przepraszam, jego ulubionych fragmentów...
Mimo to zabrałam się za czytanie. Bardzo spodobał mi się język i styl - autor, kimkolwiek był, potrafił z dystansem opowiadać o różnicach kulturowych, o światopoglądzie konserwatywnych muzułmanów, o dziwactwach Persji, a opowiadał to w pięknych słowach.
Sama fabuła jednak momentami wydawała mi się zwyczajnie nudna, odliczałam strony do końca. Były też fragmenty, kiedy naprawdę łatwo można było się pogubić w skomplikowanej sytuacji politycznej, ale dało się to "jakoś ogarnąć" ;)
Minusem jest dla mnie smutne zakończenie - chyba jednak wolę happy endy...

arven1989 | 2015-02-15

z serii dawno dawno temu, w zakamarkach pamięci, i nieco egzotycznie, dobrze ją wspominam. Ale nie potrafię określić

Anna | 2013-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2013

To naprawdę wartościowa książka. Może nie jest to najłatwiejsza lektura, nie czyta się jej szybciutko, lecąc strona po stronie, ale warto wytrwać do końca. to historia pięknej miłości z pięknym Kaukazem w tle osadzona w scenerii początków XXw. Polecam!