Dziewczyna znad Złotego Rogu

2018-10-03
2018-10-03
Agnieszka Gadzała
Agnieszka Gadzała

Po I wojnie światowej Asiadeh wraz ze swoim ojcem opuszcza Imperium Osmańskie i osiada na emigracji w Berlinie. Ma zostać żoną osmańskiego księcia, jednakże tak naprawdę nigdy nie mieli ze sobą styczności, zaś mężczyzna osiadł w Nowym Jorku gdzie przebywa w towarzystwie filmowców. Niebawem Asiadeh poznaje pochodzącego z Bośni lekarza Hassę z którym po jakimś czasie bierze ślub. Państwo młodzi przeprowadzają się do więzienia. Niebawem w życiu Asiadeh pojawia się książę, za którego dziewczyna została wydana.

Moim zdaniem książka ta jest niestety mocno przegadana. Brakuje w niej zapadających w pamięć fragmentów oraz dialogów. Czytając ją nie czułem, że rozgrywa się ona w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Brakowało mi klimatu i dokładniejszego odtworzenia realiów tamtej epoki.

Największą wadą tej książki są jednak jej główni bohaterowie. Z każdą przeczytaną przeze mnie stroną ich postępowanie coraz bardziej mnie irytowało. Mam wrażenie, że w pewnym momencie są infantylni i skupieni wyłącznie na samych sobie. Nie czułem między nimi jakichkolwiek relacji. Pod koniec powieści ich zachowanie wydawało mi się pozbawione wręcz jakiejkolwiek logiki.

Niewątpliwie powieść ta miała potencjał na bycie dobrą i klimatyczną książką, jednakże został on zmarnowany przez jej ogólne wykonanie. Nie sądzę, bym kiedykolwiek ponownie po nią sięgnął (choć z drugiej strony było kilkanaście gorszych książek, które przeczytałem).

Bardzo oryginalna, warta przeczytania książka.

Bardzo oryginalna, warta przeczytania książka.

Bardzo oryginalna książka. Oryginalna, ponieważ ukazuje zderzenie wschodu z zachodem.. Świat muzułmańskich książąt, meczetów a przede wszystkim wschodniej kultury kontra życie zwyczajnego lekarza w zwyczajnym, europejskim Wiedniu. A wszystko opowiedziane oczami Turczynki, która, jak się okazuje delikatnie pociąga za sznureczki tak, by wszyscy byli zadowoleni. Ciekawa, nietuzinkowa, choć początkowo trzeba się nieco przyzwyczaić. Rozumieć motywy głównej bohaterki oznacza mieć w sobie otwartość i gotowość na poznawanie nowego, ot taki test tolerancji:-) Tym bardziej polecam

Jest to książka o tęsknocie za ojczyzną, kulturą i tradycją ukochanego kraju. Znalazlam w niej kilka pięknych sentencji wartych zapamiętania, jednak przez większość lektury niestety się nudziłam, szczególnie na początku książki gdzie szczegółowo opisywane są trudne akademickie zagadnienia. Żałuję że nie było więcej wątków odnośnie różnic kulturowych które wychodziły przy okazji rozmowy, był to bardzo ciekawy element książki.

Jedna z moich ulubionych książek. Akcja rozgrywa się po wygnaniu dynastii Osmanów z Turcji. Na pierwszy rzut oka wydawało mi się, że będzie to romans. Książka ta zawiera wątki miłosne ale nie są one przeważające
Książka jest genialna pod tym względem, że porównuje kulturę zachodu i wschodu. Jest to bardzo ciekawa komparatystyka, która pokazuje jak bardzo różni się światopogląd ludzi mieszkających obok siebie po masowej emigracji Turków do Europy po zakończeniu Wielkiej Wojny oraz wygananiu dynastii Osmanów. Mimo wielu lat od napisania książki i postępującej globalizacji różncie te dalej się utrzymują.
Książka nie jest do końca obiektywna. Jako ten lepszy przedstawia światopogląd wschodu, ale nie ma się co dziwić, skoro autor lubował się w takim światopoglądzie i ciągle zwiększał o nim wiedzę. Niemniej jednak jest to dzieło bardzo ciekawe, a każdy zainteresowany czytelnik może wyciągnąć własne wnioski.

Troszeczkę mnie przynudziła, mało się w nią wczułam, a bohaterów nie polubiłam.

Troszeczkę mnie przynudziła, mało się w nią wczułam, a bohaterów nie polubiłam.

Bardzo dobra powieść napisana ciekawie.
Czyta się dobrze,poruszyła mnie

Bardzo dobra powieść napisana ciekawie.
Czyta się dobrze,poruszyła mnie

" Każde zetknięcie z odpryskami dawnego świata, każde wspomnienie przeszłości powodowało nowy ból, nowe cierpienie, bezwład i poczucie ciężaru przeznaczenia". (str 213)

Bohaterką powieści jest studentka filologii zafascynowana językami orientalnymi, która wraz z ojcem po przewrocie zmuszona została do opuszczenia rodzinnego kraju i zamieszkania w Berlinie. Kochała swoją ojczyznę tęskniła za nią i często ją wspominała. W nowym miejscu docelowym czuła się zagubiona i samotna.

Została przyrzeczona księciu, który wyjechał do Ameryki, gdzie pracował w branży filmowej pod zmienioną tożsamością. Oddalił się od świata Orientu, przyjął zachodnie wzorce. Nadużywał alkoholu i miał manię wielkości. Był rozchwiany emocjonalnie, szukał świata którego już nie było, a od którego uciekł.Był słabym potomkiem silnych przodków, którzy zburzyli Bizancjum. Ona nigdy go nie widziała, lecz myślała o nim nieustannie, szukała z nim kontaktu.

Na swojej drodze spotyka austriackiego lekarza. Łączy ich miłość, dzieli kultura, zwyczaje, tradycja i postrzeganie świata. Jej ojciec po rozważeniu wielu wątpliwości wyraża zgodę na ślub z niewiernym. W podróż poślubną wybierają się do Belgradu i Sarajewa. W tym drugim mieście mieszkała jego daleka rodzina, z którą nie utrzymywał kontaktu wybierając zachodni styl życia, a jej dziadek rządził w Bośni. Zachwycona krajobrazem, który przypominał jej ukochany, lecz niewidziany od pięciu lat Stambuł.

Dziwne to było małżeństwo, każde z nich dobre w swoim fachu, lecz nie znaleźli w tej kwestii wspólnego języka. Ona wątpiła i była nieufna do wiedzy medycznej męża, nad którą przedkładała wolę Boga. Żyła w świecie, którego nie rozumiała, nudziła się, odmiennie interpretowała fakty i zdarzenia niż ludzie Zachodu. Swoimi decyzjami kusiła los, igrała z ogniem i wprawiała w zdumienie otoczenie.On z kolei w Sarajewie miał udowodnić wyższość zachodniej medycyny.

Kiedy w małżeństwie na pozór wszystko układało się dobrze pojawia się ten któremu była obiecana. Zaczynają się dylematy, wątpliwości jak postąpić, jak ułożyć sobie przyszłość, dotrzymać obietnicy w imię uwielbienia upadłego imperium osmańskiego i nie ranić człowieka, którego kochała i który kochał ją bezgranicznie.

Jest to powieść o utracie ojczyzny i wielkiej tęsknocie za nią. Różnicach między Europą i Azją począwszy od budowli sakralnych poprzez tradycje, zwyczaje, ludzką ideologię, wiarę, religię do celów życiowych i dążeniach w przyszłości.
"Zewnętrzny byt musi być w zgodzie z wewnętrzna świadomością". (str. 304)
Jeśli człowiek posiada ojczyznę równowaga między bytem i świadomością jest zachowana.

Książka pożyczona przez koleżankę. I ja mam problem z takimi ksiazkami, w ogole nie trafiają w mój gust. Niby dobra historia, ale ten kwiecisty język trochę mi przeszkadzał.

2030

Pierwsza powieść o wiele bardziej trafiła mi do przekonania. Dziewczyna jest surowo wychowywana wedle religijnych nakazów islamu. jej ojciec przykazał ją pewnemu księciu, ale ten w oznaczonym zasie przepadł gdzieś w szerokim świecie. Asiadeh otrzymała staranne wykształcenie, włada biegle perskim, potrafi podtrzymywać konwersacje. Asiadeh wyjeżdża na studia do Europy, w czasie choroby pielęgnuje ją doktor Hassa. Imponuje mu wykształcenie dziewczyny. Ponieważ umówiony narzeczony nie szuka z nią kontaktu,a Hassa staje się osobistym cicerone po Wiedniu, zaczyna ich łączyć pewna zażyłość. W końcu pobierają się, staja sie przykładnym małżeństwem, odwiedzają kraj rodzinny kobiety. niestety już po ślubie z lekarzem bośniackiego pochodzenia wychodzi na jaw, że ich światopoglądy na wspólne życie, obowiązki w małżeństwie so zupełnie odrębne, a źródeł nieporozumień należy szukać w odrębnych kręgach kulturowych. Gdy wraca niespodziewanie perski książę, Asiadah staje przed dylematem. niestety historia sprawia wrażenie wymuszonej, pisanej na siłę i na siłę sztucznie skomplikowanej. Motywacje bohaterki nie są dla mnie zrozumiałe. Emocji związanych z miłosnym trójkątem też jest tutaj jak na lekarstwo. słowem lektura niekonieczna.

• Biblioteka
  • Egzemplarz recenzencki