Gianca

Cykl: Kraina martwej ziemi (tom 0.5)
Wydawnictwo: Sine Qua Non
EIGHT

Posłuchajcie Arka Olsona, który z dryfującej wśród chmur wyspy trafił na pokład latającego okrętu. Opowie wam, jak z chłystka zmienił się w powietrznego pirata, co burzom się nie kłania. Opowie o żaglach, które wypełnia wiatr, o prętach burzowych wysuniętych przez ambrazury i o ventusach, z którymi żeglują płanetnicy. Ale przede wszystkim opowie o swym wielkim marzeniu, aby zajrzeć pod dno powietrzne, którego przekroczyć nie sposób. Witajcie na pokładzie Gianki. Oprzyjcie się wygodnie o reling i nadstawcie uszu.

Gianca to niezależna fabuła rozwijająca świat wykreowany w cyklu Kraina Martwej Ziemi. Do tej pory nakładem SQN Imaginatio ukazały się Krew i stal oraz Grom i szkwał – przygodowe powieści fantasy osadzone w realiach przypominających średniowiecze i okraszone elementami słowiańskiego bestiariusza.

źródło opisu: Sine Qua Non

źródło okładki: Sine Qua Non

Bacha85 | 2017-06-09
Przeczytana: kwiecień 2017

Wydawnictwo SQN Imaginatio rozpieszcza swoich czytelników co jakiś czas wypuszczając w formie darmowego e-booka opowiadania wchodzące w skład wydawanych przez nich cyklów. Tak było w „Parchem” Piotra Patykiewicza dającym wgląd w świat znany z „Dopóki nie zgasną gwiazdy”. Tak jest też w przypadku opowiadania „Gianca” Jacka Łukawskiego, tworzącego wraz z „Krwią i stalą” uniwersum nazwane przez autora Krainą Martwej Ziemi.

Niecierpliwie czekając na premierę „Gromu i szkwału” sięgnęłam po opowiadanie, by przypomnieć sobie zmyślony przez Jacka Łukawskiego świat oraz jego bohaterów. I tu nastąpił poważny zgrzyt, gdyż „Gianca” nie ma nic wspólnego z fabułą, jaką zaprezentowała „Krew i stal”. Nie spotkamy tu poznanych tam bohaterów, nie a też mowy o jakimś związku z przedstawionymi wydarzeniami. Na dobrą sprawę nawet pokazany tu fragment uniwersum zdaje się nie mieć nic wspólnego z „Krainą Martwej Ziemi”.

Opowiadanie zabiera czytelników w świat płanet – latających wysp, pomiędzy którymi...

Genea | 2017-05-22

Opowieść do zakochania się w niej. Bardzo leży mi styl Autora,dzięki któremu czułam się wciągnięta w opowiadaną historię.

Revoredo | 2017-04-23

To nie jest "porywająca opowieść", to szkolne wypracowanie napisane beznadziejnie monotonnym stylem, zupełnie płasko i bez emocji. W opowiadaniu wieją potężne sztormy nudy, co i rusz zagrażają nam mielizny wysilonej erudycji, a obrazu klęski dopełniają podwodne prądy mające w założeniu ratować płaski styl. Nie brak udziwnień w konstrukcji zdań, które zapewne imitować miały prawdziwy literacki język, lecz wyszły topornie, obnażając nieporadność w tym zakresie autora. Dialogi też nie rozpieszczają, ni współczesne, ni stylizowane, sama zaś fabuła to chaotyczna retrospekcja, gdzie osobiste wspomnienia mieszają się z "akcją" wywołując na zmianę senność i chorobę morską.

JaroslawL | 2017-03-19

Czytałem w NF. Bardzo mi się podobało.

Marta_Gebert | 2017-04-13

Jakie to fantastyczne <3