Projekt Mefisto

Marcin Mortka Wydawnictwo: W.A.B. fantasy, science fiction
W.A.B.
2016-10-12
2016-10-12
mortka mefisto diabeł piekło humor

Zaległy wpis . Pamiętam , że czytało się dość poprawnie . Tylko , że dziś nie pamiętam co było w tej książce .

Pierwsza książka autorstwa Marcina Mortki jaką kiedykolwiek przeczytałam. I nie żałuję.

Widać w tej książce zabawę słowiańskimi symbolami, znaczeniami i ogólnie kulturą wiejską, ale autor robi to z właściwym sobie humorem. Oto jeden z diabłów pracujących w piekle, przypominającym polską korporacje, ma za zadanie wyrobić normę w popełnianiu przez ludzi grzechów. I o ile na początku Zygmuntowi idzie całkiem znośnie, to gdy trafia do pewnego zapadłego polskiego miasteczka, sprawa zdobycia awansu w piekle staje pod znakiem zapytania.

Gromada słowiańskich demonów skutecznie sabotuje wysiłki Zygmunta, a pewien nauczyciel historii wplątuje go w walkę między siłami nieczystymi a starożytnymi istotami. Parodia polskiej rzeczywistości wyszła tutaj świetnie, odwrócenie motywów również, ale powieść jest miejscami nieco zbyt kiczowata. Dlatego tylko 6.

Spodziewałam się czegoś innego po tej książce. Nie jest jakaś wybitna pozycja, ale jest luźna i przystępna, więc jest jak znalazł, gdy szuka się czegoś lżejszego np. dla zabicia czasu.
Na plus:
+ ciekawy pomysł przedstawienia diabłów i ich działalności np. frustrometr, czy zmiany przebrania
+ dobre odwzorowanie realiów polskiej wsi
+ wykorzystanie motywów różnych bestii słowiańskich i nie tylko, bo np. moją faworytką była modląca się wiedźma
Na minus:
- dla mnie mało akcji
- po ciekawym początku, później jest znacznie mniej interesująco
- postacie drugoplanowe są często bardziej wyraziste niż pierwszoplanowe
- nie do końca przekonuje mnie wątek związany z antagonistą
- mało angażująca historia

Na plus:
+ dobre odwzorowanie realiów polskiej wsi
+ wykorzystanie motywów różnych bestii...

Najpierw droga przez mękę a później ... Nie wiem jaki był sens tej książki. Co autor chciał przekazać? Nawet się dobrze nie bawiłam.

Lekka, zabawna, szybka lektura. Na parę wieczorów i do zapomnienia.

Lekka, zabawna, szybka lektura. Na parę wieczorów i do zapomnienia.

Książka skończyła się na pomyśle na nią.
Idea była ciekawa, piekło jako korporacja z planem do wykonania i jego wysłannicy odrabiający na ziemi swoją dolę. No i właśnie tutaj pojawia się problem, bo te diabełki z bohaterem na czele to takie marne chochliki, które mało co mogą zrobić i ich rola sprowadza sie do jakichś podszeptów i dziecinnych czarów.
Na domiar złego cały arsenał mocy wysłannika piekieł zostaje totalnie zamrożony za sprawą miejsca gdzie się znalazł i zamiast robić to do czego był stworzony tworzy jakiś dziwny miks z lokalnymi słowiańskimi bóstwami.

Może i tytuł lekki, ale totalnie bezbarwny.

Książka skończyła się na pomyśle na nią.
Na domiar złego cały...

Spodziewałam się czegoś innego, więc troszkę mi zgrzytało. Chyba jednak wolałabym, by bohaterowie okazywali się cwanymi ludźmi. Jadnak jeśli podejść bez oczekiwań,bardzo miło sie przeczyta.

Jest to: "Opowieść o polskim miasteczku, któremu nawet zastępy piekielne nie dają rady."😄

Książkę wysłuchałam w audio i powiem szczerze, że podobała mi się. Jedyna wada to to, że dosyć długo się rozkręca i przez to na początku jest trochę nudna.

W książce jest sporo humoru i ciekawych postaci, bo oprócz diabła Zygmunta mamy doczynienia z Leszym, wiedźmą, rusałką czy też wilkołakiem.

Książka nie jest może wybitna ale jest naprawdę miłą lekturą🙂

Książka, choć nie doskonała (nawiasem, czy taka istnieje?),jest dosyć przyjemna. Nieraz dzięki niej mogłam się pośmiać, zrelaksować, bohaterów polubiłam (z Zygmuntem na czele),i dzięki temu lekki chaos, który pojawił się pomiędzy wątkami i mimo niektórych uproszczeń w fabule lekturę zalicza do udanych. Parę cytatów choć brzmią niezwykle banalnie, potrafi zapaść w pamięć.

Miło się słuchało, ale dość szybko przestałam o niej myśleć :)

Miło się słuchało, ale dość szybko przestałam o niej myśleć :)

• Audiobooki