Podszept

Okładka książki Podszept Jacek Łukawski Patronat LC
Okładka książki Podszept
Jacek Łukawski Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Krąg Painera (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Krąg Painera (tom 2)
Czwarta Strona
2021-06-16
2021-06-16
literatura polska kryminał niebezpieczeństwo powieść kryminalna seryjny zabójca śledztwo wyścig z czasem

Okładka książki Fantastycznie nieobliczalni Jakub Ćwiek, Karolina Fedyk, Piotr Górski, Aneta Jadowska, Maria Krasowska, Jacek Łukawski, Jakub Małecki, Marta Malinowska, Tomasz Marchewka, Aleksandra Radlak, Magdalena Świerczek-Gryboś
Ocena 5,6
Fantastycznie ... Jakub Ćwiek, Karoli...
Okładka książki Fantazmaty 1 Piotr Borlik, Kamila Dankowska, Piotr Gruchalski, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Alicja Janusz, Dawid Kain, Magdalena Kucenty, Kazimierz Kyrcz jr, Jacek Łukawski, Paweł Majka, Tomasz Przyłucki, Krzysztof Rewiuk, Ahsan Ridha Hassan, Marcin Rusnak, Andrzej W. Sawicki, Agnieszka Sudomir, Anna Szumacher, Alicja Tempłowicz, Istvan Vizvary, Michał J. Walczak, Dawid Wiktorski
Ocena 6,8
Fantazmaty 1 Piotr Borlik, Kamil...
Okładka książki Nowa Fantastyka 427 (04/2018) Rafał Kosik, Marcin Kowalczyk, Ursula K. Le Guin, Ken Liu, Jacek Łukawski, Tomasz Marchewka, Maciej Parowski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Peter Watts, Charles Yu
Ocena 7,3
Nowa Fantastyk... Rafał Kosik, Marcin...

Oficjalne recenzje i

Gorzki smak zemsty

Link do recenzji

170 25 1

Czytało się rewelacyjnie. Dobrze rozwiązane wszystkie wątki, bohaterowie z krwi i kości. Jedna gwiazdka mniej za jeden detal. Pretensjonalne zachowanie jednej postaci dość mocno odkrywało karty, jednak absolutnie nie doprowadzało do przedwczesnego rozwiązania zagadki.

Podczas transmisji live na swoim kanale, w tragicznych okolicznościach umiera influencerka. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokurator Painer który ma do pomocy aspiranta Kryńskiego i techniczkę kryminalistyki Kowalską. Bardzo szybko, również na wizji ginie następny youtuber a to nie koniec morderstw.
Bardzo ciekawa i wciągająca powieść kryminalna dziejąca się w świecie influencerów, darknetu, informatyków. Szkoda, że bardzo szybko – jeszcze przed połową lektury akcja zaczyna spowalniać i zaczyna się monotonna papierkowa policyjna robota której jesteśmy niepotrzebnymi świadkami – autor snuje ustami swoich bohaterów kolejne możliwe scenariusze wydarzeń, co początkowo może jeszcze coś wnosić do akcji ale z czasem zaczyna nudzić.
W ogólnym rozrachunku czytelnik otrzymał w drugim tomie przygód z cyklu „Krąg Painera” mimo pewnych niedociągnięć dobrze przemyślany kryminał z niezłą fabułą, rozgrywany w ciekawym świecie internetu.

Bardzo ciekawa i wciągająca powieść kryminalna dziejąca się w świecie...

Ja, jak to ja, zamiast sprawdzić to zaczęłam czytać "Podszept" i poniewczasie zorientowałam się, iż jest to druga część z serii "Krąg Painera". 🤦 No cóż, mam tylko nadzieję, że części nie wiążą się ze sobą zbyt ściśle.
"Podszept" zaczyna się śmiercią młodej kieleckiej influercenki Marty, która w trakcie "live'a" miała przetestować oranżadę. Niestety nie udało się, gdyż ta okazała się żrącą substancją w wyniku czego Marta przez 20 minut konała na oczach swoich fanów.
W niedługim czasie po tym wydarzeniu ginie kolejna osoba związana ze światem mediów społecznościowych. Na środowisko pada blady strach a prokurator Painer, technik kryminalistyki Dorota Kowalska i aspirant Dariusz Kryński mają naprawdę trudną sprawę do rozwikłania. Nie ułatwia im pracy fakt, że są one mocno nagłośnione a "góra" naciska aby pewnych osób nie brać pod uwagę jako podejrzanych.
Książkę czyta się szybko i z wypiekami na twarzy. Bohaterowie oraz cały świat powieści bardzo dobrze wykreowani. Autor w przejrzysty sposób wyjaśnia niby proste ale może nie dla każdego, pojęcia związane z technologią i nie tylko. Jeden z lepszych kryminałów jakie miałam okazję czytać w ostatnim roku. 9/10⭐

Mocny ,wciągający thriller.W makabryczny sposób giną kieleccy influencerzy. Punktem który łączy morderstwa jest pewna firma,której produkty mieli testować.Śledztwo zatacza coraz to szersze kręgi,poznajemy ciemną stronę internetu,różne metody wyciągania danych,czy też podszywania się pod inne osoby.Ze strony na stronę rośnie ciekawość kim jest morderca i co nim kieruje.Odpowiedź może zaskakiwać.
Warto zanurzyć się w książkę Jacka Łukawskiego,przy okazji warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto poświęcić swoje życie dla życia wirtualnego.

Ciekawa propozycja dla influenserow, youtuberow i innych użytkowników internetu. Historia morderstw, które mrożą krew w żyłach.

Mam problem z tą książką, jest pisana bardzo dobrym językiem, bohaterowie są wiarygodni, ale czyta się topornie, bo człowiek grzęźnie w opisach składnych, ale pozbawionych sensu. Nie ma dynamiki w tym. Do tego, jak policjanci z Kielc mówią sobie o wizycie "w podkieleckim Sukowie", to ja wysiadam ;) Słowem, autor powtórzył błędy z pierwszego tomu, choć zarzekał się, że tego nie zrobi. Widać takie ma pióro, może pewna grupa osób pozostanie urzeczona, ale ja nie do końca... dlatego książka dla mnie tylko "dobra".

Pierwsze 100 stron bomba,ale potem zaczęłam się trochę męczyć... Za dużo technicznych i według mnie niepotrzebnych opisów, bo historia naprawdę fajna. Trochę zabrakło mi lekkości, polotu, sama już nie wiem czego.

Sięgnęłam po kolejną książkę z cyklu kręgu Painera nie z powodu bohaterów, którzy nawiasem mówiąc są przeciętni a czasem wręcz nudni. Ciężko kogokolwiek polubić. A zdecydowałam się przeczytać kolejną książkę Pana Łukawskiego ze względu na jego styl. Jest konkretny, jasny i przejrzysty. Pozwala aby czytelnik wraz z policjantami mógł rozwiązywać zagadkę. Pomysł na morderstwa influencerów ciekawy. Szkoda tylko że budowane napięcie trochę przygasa za sprawą zbyt długiego opisu pościgu.

Podczas relacji na żywo umiera młoda internetowa influencerka. Okazuje się, że produkty, które testowała były silnie toksyczne, co spowodowało, że dziewczyna umierała w męczarniach. Sprawę prowadzi prokurator Painer wraz z zespołem. Trop wiedzie do jednej z kieleckich firm, której właściciel ma powiązania z wysoko postawionymi osobami w państwie. Wkrótce ginie kolejna osoba…
Jest to druga część z serii „Krąg Painera”, tym razem błyskotliwy prokurator będzie musiał zmierzyć się z inteligentnym, pedantycznym mordercą, który umiejętnie zaciera ślady oraz wodzi policjantów za nos...

(cd recenzji na fb)

Po świetnym Odmęcie zwrot o 180 stopni. Poddałem się po mniej więcej 1/5 powieści, pokonany nudnymi opisami jakichś informatycznych procesów. Jakbym czytał instrukcję obsługi tostera sterowanego aplikacją w smartfonie.