Berserk

Okładka książki Berserk Paweł Majka
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017

Okładka książki Epidemie Paweł Dybała, Agnieszka Fulińska, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Paweł Majka, Mikołaj Maria Manicki, Andrzej Miszczak, Tadeusz Oszubski, Krzysztof Rewiuk, Magdalena Anna Sakowska, Marta Sobiecka, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Marek Żelkowski
Epidemie Paweł Dybała, Agnie...
Okładka książki LandsbergOn 1(11)/2023 Sebastian Górny, Piotr Jakubowski, Paweł Karolczuk, Sandra Komenda, Paweł Majka, Michał Narożniak, Jan Proch, Redakcja magazynu LandsbergOn, Mariusz Sobkowiak, Emil Zawadzki
LandsbergOn 1(... Sebastian Górny, Pi...
Okładka książki Wenus Sabina Bacior-Chadryś, Lech Baczyński, Agnieszka Bar, Paweł Dybała, Daniel Fiedczak, Agnieszka Fulińska, Adam Jarmuła, Katarzyna Ophelia Koćma, Gaja Wiktoria Królikowska, Małgorzata Lewandowska, Paweł Majka, Krzysztof Rewiuk, Anna Samek, Artur Siwek, Marcin Tomasiewicz, Mariusz Wojteczek, Ewa Zwolińska
Wenus Sabina Bacior-Chadr...

Stara ludzkość nowej ery

Klimatycznie, mrocznie a w dodatku po krakowsku – „Berserk” Pawła Majki zabiera nas na wyprawę w paszczę szaleństwa. Paszczę, z której wylewa się krew, z której wystają niedojedzone strzępki flaków i żył oraz zbyt twarde do schrupania ścięgna... Smacznego.
Pełna napięcia i zaskakująca to powieść. Ci, którzy obudzili się po dniach pełnych bestialskiej przemocy, muszą rozpocząć życie na nowo. Płoną stosy trupów i zabytkowe krakowskie kamienice, a nocą, opustoszałymi ulicami przemykają postacie w maskach. Ocalali skupiają się na gromadzeniu żywności i znalezieniu bezpiecznego dachu nad głową, ale w końcu do głosu dochodzą ci, którzy pragną władzy.
Czy skorzystają z szansy, by stworzyć coś nowego? Czy do głosu dojdą te same emocje i te same podziały, które dzieliły ludzi przed gorączką?
Ukryte na Wawelu dzieci z przerażeniem patrzą na to, co wyprawiają dorośli. A co się stanie, jeśli berserk wróci i zaatakuje ze wzmożoną siłą?
Książka nasycona sporymi dawkami przemocy, ale świetnie skomponowana i bardzo „w nastroju”. Postaci nietuzinkowe, często irytujące (co świadczy wyłącznie na plus),zaś akcja płynie wartko, często zmieniając kierunek. Do tego elementy fantasy i kryminału, czyli na bogato. Doskonała na jesienne wieczory.

całkiem fajnie się czyta. trochę zbyt dużo zajmują przemyślenia postaci w powieści, co momentami powoduje mocne spowolnienie akcji a czasem wręcz lekkie znudzenie, jednak ogólnie przyjemna lektura

Zaskakująco udane.
Trochę za dużo fantasy w tym post apo ale całkiem sprawnie napisane.

Zaskakująco udane.
Trochę za dużo fantasy w tym post apo ale całkiem sprawnie napisane.

Klimat i pomysł na fabułę super. Doceniam za umiejscowienie akcji w moim rodzinnym mieście, bardzo ciekawie się czytało, znając wszystkie te miejsca. Przy zakończeniu sprawy z maskami przeszedł dreszczyk.
Niestety jednak nie jestem w stanie ocenić książki wyżej. Postacie mdłe, strasznie stereotypowe, przez co nie dało się bardziej zaangażować w historię. Brakowało mi też więcej wyjaśnień pod koniec.

Ilość użytego określenia "baba" jest mocno niepokojąca 😝

Ilość użytego określenia "baba" jest mocno niepokojąca 😝

Mam problem z oceną tej książki. Chyba spodziewałem się trochę więcej. Jak dla mnie poprzeczkę stanowi Pokój światów. Ta jest moim zdaniem gorsza. Książka miała w zamierzeniu trzymać w napięciu. Niestety mnie nudziła. Praktycznie ostatnie 20-30 stron kiedy akcja nabiera tempa. Nie wszystkie wątki są domknięte. Może będzie jakiś ciąg dalszy. Nie wiem czy Spowiednik to jest właśnie to? Poza tym lekko mi zgrzyta jedna rzecz. Mieszkałem dość długo w Krakowie i lokalizacje użyte w książce są mi w większości znane, ale... Natrętne wymienianie nazw ulic, dzielnic, mostów wygląda tak jak gdyby autor był jakimś krakowianinem z odzysku i chciał się uwiarygodnić. Sądząc z tego że urodził się w Krakowie, to raczej kierowało nim coś innego. No cóż, niektórzy wierzą w tzw. magię Krakowa.

Długo czekała na mnie ta pozycja, a szkoda - bo to bardzo miło spędzony czas.
Wizja Krakowa zdziesiątkowanego przez tajemniczy wirus, bez prądu, bieżącej wody, Internetu i najbliższych, którzy zginęli. Nikt nie pamięta samej zarazy, ale to jest wybawieniem, bo kto chciałby pamiętać jak morduje własne dzieci, rodziców czy przyjaciół.
Powieść idealnie pokazuje największe ludzkie wady. Nowy świat, który powstaje z popiołów starego wcale nie jest lepszy, nadal panuje rządza władzy, chciwość, agresja, manipulacja...
Sami bohaterowie są pokazani wyjątkowo wielowymiarowo, każdy ma swoje wady i zalety, każdy wiele przeszedł. Wielki ukłon w stronę autora za idealne przedstawienie postaci.
Książkę czyta sie "gładko", fabuła powoli się rozkręca, choć mam wrażenie, że stanowiła ona tło dla pokazania psychologicznego aspektu końca cywilizacji.

Długo czekała na mnie ta pozycja, a szkoda - bo to bardzo miło spędzony czas.
Powieść idealnie pokazuje największe...

6/10

6/10

Ciekawa wizja postapo, ciekawi bohaterowie. Nawet ta nieszczęsna Lucyna, której szczerze nie cierpię - okropna baba, którą dawno ktoś powinien zabić - koniec końców jest ciekawie skonstruowaną postacią. Liczę na to, że druga część będzie zawierała domknięcie paru urwanych wątków.

Polecam, solidna pozycja. Nie wybitna, ale dobra rozrywka.

Polecam, solidna pozycja. Nie wybitna, ale dobra rozrywka.

Ciekawa opowieść post apokaliptyczna. Nie jestem w stanie się nad nią zachwycać, niemniej jednak drugą część zacząłem czytać z dużym zainteresowaniem. Warto pochwalić za ciekawą formę narracji z punktu widzenia wielu bohaterów. Oby dalej było tylko lepiej!

• Audiobooki
  • Storytel