Czego dusza zapragnie

Ciekawy zbiór opowiadań, chyba tylko dwa zupełnie nie przypadły mi do gustu i/lub ich wogóle nie zrozumiałam. "Odmieniec" mnie bardzo wciągnął i z chęcią przeczytałabym o dalszych losach Gniewki, a przy "Ostatnim pocałunku Lary" aż miałam świeczki w oczach, mimo że to chyba najkrótsze opowiadanie.

Już na starcie mogę zaznaczyć, że zbiór prezentuje się znacznie lepiej niż zeszłoroczny. Przede wszystkim wątek tytułowy, czyli marzenia i pragnienia są eksploatowane w każdej historii. I ogólny poziom prac mam wrażenie również jest wyższy. A teraz po kolei.
Lubiłem. Ja na Małeckiego jestem za głupi. Nie zrozumiałem tego opowiadania, chociaż całkiem podobała mi się forma (ponownie). Nie będę oceniał, bo wyjdę na ignoranta.
Czego dusza zapragnie. Osobiście sagi rodu Koźlaczków nie czytałem i z takiego punktu się wypowiadam. To działa. Zaskakująco dobrze, nie wymaga zrozumienia skomplikowanych relacji. Jest dziewczyna, jest chłopak, on jest magiem roślin. Starczy. Cała reszta jest wyjaśniona po drodze. I pomysł fajny i wykonanie dobre. Chochliki u mnie zawsze z plusem.
Śnieg na plaży. Magda Świerczek Gryboś zaciąga rękawy i próbuje wyjaśnić problem neuroróżnorodności. I robi to bardzo dobrze. Opowiadanie, choć jest zwykłą-niezwykłą obyczajówką, i tak mnie wciągnęło. Kupuję charakter bohaterki, jej fatalną relację z matką i całkiem dobrą z córką, kupuje zachowania dzieciaków w szkole, kupuję w całości baśń, którą pisze bohaterka. Warto przeczytać i spojrzeć na niektórych z innej, szerszej i bardziej przyjaznej perspektywy. (W ogóle czytając to opowiadanie, myślałem, że jest tej samej autorki co Martwe Imiona z poprzedniego zbioru. Nie jest. Ale wpisuje się w podobny temat uświadamiania społeczeństwa o aktualnych problemach. Gratulacje dla pani, pani Magdo).
Mariusz... O boy, co tam się wydarzyło. Bosko. I zakończenie jest takim ciosem prosto w serce, że głowa mała. Podoba mi się zarówno specyficzny język, który daje nam Jacek Łukawski jak i nietypowe podeście do śledztwa. I cały absurd sytuacji - urzędnik,który nadział się na własne (zgubione) nożyczki. Super.
Dzień, w którym odeszło lato. Kubasiewicz nie zawodzi. Ponownie (jak w przypadku Jadowskiej) dostajemy już ugruntowany świat. I ponownie nie mam z tym problemu, bo wszystko zostaje ładnie i spójnie wyjaśnione. Klątwa zatrzymanego czasu jest bardzo ciekawa, szczególnie aspekt mierzenia się z jej konsekwencjami przez osoby trzecie. Poszukiwanie przestępcy też jest ciekawie napisane. Jedynie, jak dla mnie, zakończenie przychodzi trochę zbyt szybko. Ale trudno, wszystko, co dobre musi się skończyć.
Popiół i formalina. O Necrovecie wiem od taty. To jest na pewno to samo uniwersum. Opowiadanie jak dla mnie nie ma treści. Bohaterka najpierw operuje królika (bardzo szczegółowy opis),potem mierzy się w upierdliwą szefową, a na końcu próbuje zmierzyć się z uprzedzeniami klientów, gdy zasiada w gabinecie. Finałowa akcja nawet niezła. Ale generalnie krucho.
Potworne szczęście. Przemek Corso sprzedaje nam świat brudny, brutalny, pełen dziwek, używek i kłamstw. Jego "czysty policjant" (to z braku lepszego słowa, bo on stróżem prawa jest, ale z policją to nie ma wiele wspólnego) jest całkowitym mrokiem. Opowiadanie ogólnie ok, ale nie chciałbym do niego wracać. Nie moje klimaty.
Odmieniec. Gajek uderza mocno. Znowu w podobne tony jak w poprzednim zbiorze. Wilkołaki, młodzi chłopacy uciekający z domu, dziewczyna będąca jedyną dziedziczką ojcowskiej schedy, zamknięte umysły chłopstwa na wczesnośredniowiecznej zaściankowej polskiej wsi (dużo inteligentny słów tu wyszło). Greg ewidentnie czuje ten klimat i (unpopular opinion) stylizację staropolską robi dużo lepiej niż Sienkiewicz. Jego opowiadanie jest z kategorii tych wolniejszych, nie aż tak porywających, ale mimo to czuję się wciągnięty w te klimaty gasnącego pogaństwa i rodzącej się państwowości. Polecam.
Osobliwy przypadek... Boleśnie prawdziwe opowiadanie. Tomasz Żak obserwuje rzeczywistość i pisze, co widzi. Nie potrafię inaczej tego opisać. Wystarczy otworzyć pierwszą lepszą stronę internetową. Gnębienie dzieci w szkole? Jest. Zbiórka na horom curkem? Jest. (tu córka jest faktycznie chora, tylko matka jest dziwką i suką [cytuję]). Młoda piosenkarka świętująca tryumfy? Jest (a zielone włosy to tylko dodatek). Hejt na każdy temat? Jeszcze trzeba pytać? Bolesne. Prawdziwe. Smutne. Rzeczywiste. Uczmy się być lepsi. I nie wpajajmy dzieciom, że są lepsze od wszystkich. Bo wyrośnie nam pokolenie Anien Nowak.
Zagraniczna. "Granice bywają podstępne". Opowiadanie urzekło mnie na poziomie tym czysto wierzchnim, jako wspomnienia starowinki, która przeżyła więcej, niż człowiek powinien przez całe życie. Trafia do mnie też jako coś głębszego, jako obraz bezsensu granic, sztucznego niezrozumienia i nienawiści, bo po germańsku szwarga. To czy nazwę miejscowości piszę się jednym czy drugim alfabetem nie powinno mieć znaczenia. Ale staje się narzędziem do dzielenia ludzi na naszych i nienaszych. A najbardziej boli mnie jedno zdanie. "Bóg tak chciał". Nie chciał. Nie wycierajmy sobie nim gęby.
A wasza nagroda... Ugh, Ćwiek jak zwykle szaleje. I jak zwykle przekracza wiele granic, w tym dobrego smaku. Opowiadanie jest zabawne, nie mogę mu tego ująć. Ale pozostawia po sobie pewien niesmak.
Psi urok. Chmara policjantów, dwa trupy, jeden pogrzeb, jeden zagubiony zegarek i metoda na głodnego spaniela. Milenka Wójtowicz, proszę państwa. Fajne opowiadanie. Miałem lekki problem, żeby połapać się, który z policjantów jest którym, ale w ogólnym rozrachunku nie ma to znaczenia. Śledztwo jest bardzo małomiasteczkowe i przez to jeszcze zabawniejsze.
Ostatni pocałunek... Wow, ponownie trafiło mnie w serce. Trochę nie podobał mi się styl narracyjny (dwa razy pierwsza osoba i raz trzecia),ale poza tym jest pięknie. Ujmująco. Przejmująco. Przekonująco. Boleśnie. Prawdziwie.
Babski wieczór. I na koniec pełen żartów i zabawy wkracza Mortka. To nadawałoby się na niezły skecz. Szczególnie pijana w sztok kapłanka, która pije, żeby mieć co odpokutować. A, i chcę więcej historii o Sarze. Bo jest cudownie inteligentna i tajemnicza. A księżna i jej siostrzenica cudownie rozładowują napięcie.
Polecam. Naprawdę jest to bardzo składny zbiór, jeden z lepszych, jakie ostatnio czytałem. No i cel godny.

Ogólnie zmęczył mnie ten zbiorek. Dobrze, że mogłam wspomóc WOŚP kupując go, ale szczerze mówiąc, to nie był on jakiś wysokich lotów.
Średnia wychodzi poniżej 3 gwiazdek, ale zaokrąglam za szczytny cel.

1. Lubiłem - Jakub Małecki 3/5*

To miało swój urok, ale jednak bez szału.

2. Czego dusza zapragnie? - Aneta Jadowska 4/5*

Całkiem fajne opowiadanie. Lubię Klona, więc zawsze dobrze jak się pojawia. Antoni też pewnie będzie ciekawą postacią w przyszłości. No i kto by nie chciał księgarni gdzie książki idealne dla siebie można bez problemu, z odrobiną magii znaleźć.

3. Śnieg na plaży - Magdalena Świerczek-Gryboś 4/5*

Bardzo fajne opowiadanie, też myślę pasujące właśnie do takiego zbiorku WOŚP, pokazujące ważną reprezentację.

4. Mariusz, Zbrodniciel i Kolorowa Dziewczyna - Jacek Łukawski 3.5/5*

Początek był bardzo fajny i obiecujący, ale im dalej tym robiło się gorzej. I kiedy już myślałam, że nic się nie zmieni, to wielki szok na samym końcu. Także ogólne wrażenie pozytywne.

5. Dzień, w którym odeszło lato - Magdalena Kubasiewicz 2/5*

To było jakieś takie za długie i nużące. Pomysł może dobry, ale ostatecznie nie wyszło zbyt dobrze. Czytałam wszystkie trzy książki o Jagodzie i moim zdaniem dużą wadą jest brak konsekwencji, jeśli chodzi o używanie magii. Niby taka potężna klątwa, ale "pyk" i po sprawie i jedynie ból głowy został, mało przekonujące.

6. Popiół i formalina - Joanna W. Gajzler 3/5*

To opowiadanie to chyba taki wstęp do nowej powieści tej autorki. Było ok, ale w sumie bez szału.

7. Potworne szczęście - Przemek Corso 0.5/5*

Nie znam twórczości autora, chociaż nie wydaje się żeby to było tutaj potrzebne. Zupełnie mi się nie podobało. Nie dla mnie. Za bardzo wulgarne. Dialogi ciulowate, ogólnie miało 15 stron, a kilka razy chciałam je zupełnie porzucić. I też za wiele z niego nie wyniknęło. Właściwie scena, która mogła być najciekawsza została pominięta.

8. Odmieniec - Grzegorz Gajek 3/5*

O matko, tyle tych archaizmów etc., że człowiek musiał się mocno skupić na czytaniu. Opowiadanie raczej nie dla mnie, ale trzeba przyznać, że było całkiem niezłe.

9. Osobliwy przypadek Anny Nowak - Tomasz Żak 4/5*

Bardzo fajne.

10. Zagraniczna - Paweł Radziszewski 3.5/5*

Straszne losy miała główna bohaterka.

11. A wasza nagroda wielką będzie - Jakub Ćwiek 1/5*

żenujące...

12. Psi urok - Milena Wójtowicz 3/5*

Pomysł może ciekawy, ale było trochę chaotycznie. Za dużo nazwisk. Jednak ma swój urok. ;)

13. Ostatni pocałunek Lary - Danuta Awolusi 3/5*

Nie przemawia do mnie ta końcówka, no ale ogólnie nie było źle.

14. Babski wieczór - Marcin Mortka 3/5*

Nie znam tych wszystkich bohaterów autora, więc nie wiedziałam o kogo chodzi, ale opowiadanie było ok.

Średnia wychodzi poniżej 3 gwiazdek, ale zaokrąglam za szczytny cel.

1. Lubiłem - Jakub Małecki 3/5*

To miało swój urok, ale jednak bez szału.

2. Czego dusza zapragnie? - Aneta Jadowska 4/5*

Całkiem fajne opowiadanie. Lubię Klona, więc...

Fajne opowiadania zwłaszcza mordka

Fajne opowiadania zwłaszcza mordka

Absolutnie świetny zbiór opowiadań... bawi, śmieszy i wzrusza.

Jakub Małecki – Lubiłem 11/10
Doskonałe opowiadanie. Minimum słów – ogrom treści… całe moje życie.

„Ćwiczę lubienie, powtarzam sobie, że lubię nadal, że lubić nie
przestałem, ale prawda jest taka, że zanika we mnie ta umiejętność, że to
mięsień, który przez długie nieużywanie w końcu stracę zupełnie, i być
może ostatnia przyjemność, która mi pozostanie, to pisać o tym, co
się kiedyś lubiło.” J. Małecki

Aneta Jadowska – Czego dusza zapragnie? 10/10
Opowiadanie z moją ukochaną Malwiną Kożlaczką. Lekkie, zabawne i… dające do myślenia. Pragnąc czegoś ponosimy odpowiedzialność za konsekwencje naszych życzeń.

„Najwyraźniej spodobało mu się w Zielonym Jarze
i postanowił zostać. Stwierdził, że po jednym spotkaniu z moją rodziną
piekło już zawsze będzie odrobinę nudne.” A. Jadowska

Magdalena Świerczek-Gryboś – Śnieg na plaży 11/10
Niesamowite opowiadanie o tym, czym jest „NORMALNOŚĆ”. O tym, że różnorodność tworzy całość i osoby ze spektrum autyzmu dopełniają ją. Osoby neuroróżnorodne to nie chore dziwadła, a piękna część ludzkości, odbierająca rzeczywistość w lekko zmieniony sposób, ale pragnąca tego samego, co wszyscy ludzie, akceptacji i przyjaźni.

Jacek Łukawski - Mariusz, Zbrodniciel i Kolorowa Dziewczyna 9/10
Ciekawie napisane opowiadanie, postać Mariusza zastanawiająca.

Magdalena Kubasiewicz – Dzień, w którym odeszło lato 10/10
Jagoda Wilczek kontra klątwa, rzucona przez najpotężniejszego czarnoksiężnika ostatniego wieku.
Doskonałe opowiadanie o Wilczej Jagodzie, wiedźmie klątw.

Joanna Gajzler – Popiół i formalina 9/10
Świetne opowiadanie fantasy nieznanej mi autorki. Izabela jest liczem, nieumarłą, pracuje jako weterynarz. Marzy jej się leczenie magicznych stworzeń.

Przemek Corso – Potworne szczęście 9/10
Opowiadanie o wyborach życiowych. Czy zawsze należy mówić prawdę?

Grzegorz Gajek – Odmieniec 10/10
Opowiadanie z dawnej Polski. Kto jest naprawdę potworem? Co czyni potworem? Czy prawda nie jest przereklamowana? Poszukiwanie prawdy, a zemsta? Same pytania… odpowiedzi nieproste, nieoczywiste. Doskonałe opowiadanie.

„Nie twarde serce chroniło go więc przed smutkiem, lecz przekonanie, że
trzeba przyjmować wszystko, co da Dola, i nie tracić czasu na narzekania
i żale.”

Tomasz Żak – Osobliwy przypadek Anny Nowak 10/10
Doskonałe opowiadanie z naszej rzeczywistości. Bardzo prawdziwe, niestety.

„Jeśli zemsta jest słodka, wolę być keto,
niż czekać, aż karma mnie spotka.”

Paweł Radziszewski – Zagraniczna 11/10
Nasza polska epopeja narodowa w skondensowanej formie.
A powtarzane „Bóg tak chciał” – nie zdołałam zdecydować ironia to, czy klątwa.

Jakub Ćwiek – A wasza nagroda wielką będzie 10/10
Satyryczna wizja nieba dla męczenników muzułmańskich poległych w świętej wojnie. No szczerze, nie zazdroszczę im tych wymodlonych dziewic.

Milena Wójtowicz – Psi urok 10/10
Uwielbiam styl literacki p. Mileny i jej poczucie humoru. Opowiadanie zabawne, mimo pogrzebowego anturażu. Duet Zacharczyka z Królewiakiem i efektem Apcia – rewelacyjny.

Danuta Awolusi – Ostatni pocałunek Lary 10/10
Piękne opowiadanie o miłości silniejszej niż śmierć.

Marcin Mortka- Babski wieczór 10/10
Nie znam twórczości p. Mortki, ale to opowiadanie należy do cyklu „Nie ma tego złego” i zachęciło mnie do sięgnięcia po powieści z cyklu. Babski wieczór w wydaniu bohaterek stanowi prawdziwe marzenie każdej kobiety z krwi i kości.

Absolutnie świetny zbiór opowiadań... bawi, śmieszy i wzrusza.

Jakub Małecki – Lubiłem 11/10
Doskonałe opowiadanie. Minimum słów – ogrom treści… całe moje życie.

„Ćwiczę lubienie, powtarzam sobie, że lubię nadal, że lubić nie
przestałem, ale prawda jest taka, że zanika we mnie ta umiejętność, że to
mięsień, który przez długie nieużywanie w końcu stracę zupełnie, i...

Chcąc dołożyć swoją cegiełkę do aukcji organizowanych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zakupiłam zbiór opowiadań wydanych przez wydawnictwo SQN. Stało się tak za sprawą rekomendacji mojej ulubionej Anety Jadowskiej, której opowiadanie również znalazło się w tej antologii. Oprócz tego znajdziecie tam również opowiadania Jakuba Małeckiego, Magdaleny Kubasiewicz, Jakuba Ćwieka, Marcina Mortki i kilku innych autorów. I jak to w zbiorach opowiadań bywa, jedne są lepsze, inne słabsze. A może powinnam powiedzieć, są takie, które trafiają w nasz czytelniczy gust i takie, gdzie po prostu nie iskrzy.

Dodam, że cały dochód ze sprzedaży „Czego dusza zapragnie” został przekazany na tegoroczną zbiórkę WOŚP i chociażby z tego powodu warto ją mieć.

"- Czy ty się kołyszesz? - spytał szeptem sierżant Paweł Królewiak podkomisarza Mateusza Witczaka.
Podkomisarz, w istocie falujący cielesnie do wtóru muzyki pogrzebowej, znieruchomiał i rozejrzał się nerwowo, czy ktoś poza kolegami to zauważył.
- Co ja poradzę, muzykalny jestem! Piętnaście lat tańczyłem!
- Ale na pogrzebie?
- Nie czepiaj się, to wina Chopina, że mu zawłaszczyło etiudę na podkład żałobny".

14 autorów i autorek oraz jedno wydawnictwo, dzięki którym po raz kolejny możemy cieszyć się świetnymi opowiadaniami i wspomóc WOŚP ❤❤

Do dyspozycji macie 14 opowiadań i zaręczam, że każdy z Was znajdzie tam opowiadanie dla siebie. Ja znalazłam aż siedem. A oto one, opowiadania które skradły moje serce:

❤️ @jadowska4sure "Czego dusza zapragnie" - wiadomo, są Koźlaczki jest impreza 😉
❤️ @cool_story_naz "Śnieg na plaży"
❤️ @magdalena_kubasiewicz "Dzień, w którym odeszło lato" - opowiadanie z uniwersum Wilczej Jagody
❤️ @maszynadoopowiadania "Popiół i formalina"
❤️ @tomasz_zak_30 "Osobliwy przypadek Anny Nowak"
❤️ @pawel.r.adziszewski "Zagraniczna"
❤️ @milena.wojtowicz.pisarka "Psi urok" - to właśnie z tego opowiadania jest cytat 😁

- Co ja poradzę, muzykalny jestem! Piętnaście lat tańczyłem!
- Ale na pogrzebie?
- Nie czepiaj się, to wina Chopina, że mu...

Jakoś strasznie długo zajęło mi przeczytanie. Opowiadania są nierówne co do poziomu, ale też różne gatunkowo więc warto zerknąć żeby być moze określić czy jakiś gatunek nam.paduje czy nie. I oczywiście warto ze względu na WOŚP.

Lubię tę krótką tradycję wydawnictwa SQN. Nie dość, że można pomóc, to dużo dobrej literatury, choć w krótkich formach.
Rzadko się zdarza, żeby w takich antologiach podobały mi się wszystkie opowiadania, ale w przypadku „Czego dusza zapragnie” tak właśnie było. Choć już na pierwszym opowiadaniu wylałam morze łez, bo @jakmalecki nawet na kilku stronach potrafi poruszyć moje najczulsze strony.
Podoba mi się różnorodność opowiadań zawartych w tym zbiorze. Mamy historie wyciskające łzy, ale i wywołujące szeroki uśmiech na twarzy podczas lektury. Znajdzie tu dla siebie ktoś, kto ceni lekkie historie, ale i fani większego bagażu też upolują coś dobrego.
No i cieszy szczytny cel ❤️

Podobnie jak w roku ubiegłym, wydawnictwo SQN przy współpracy z polskimi autorami wydało zbiór opowiadań, ze sprzedaży którego dochód zostanie przeznaczony na wsparcie zbiórki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Uważam, że jest to niezwykła inicjatywa, dzięki której można dołożyć swoją cegiełkę do szczytnego celu, ale również wiele zyskać. Po pierwsze poznać 14 nowych historii, dotykających ważnych tematów, po drugie poznać wielu nowych autorów i zasmakować ich twórczości, po trzecie przeczytać opowiadania w gatunkach, po które zazwyczaj nie sięgamy i po czwarte dostać więcej przygód bohaterów, od autorów których twórczość lubimy i znamy.

Moje ulubione opowiadania w tej antologii to właśnie te napisane przez Autorów, których twórczość już znam. Pani Aneta Jadowska zabiera nas w swoim opowiadaniu do Zielonego Jaru gdzie Malina wraz z demonicznym prawnikiem starają się rozwikłać zagadkę dziwnych wydarzeń dziejących się w mieście, pan Marcin Mortka daje nam wgląd w to co się dzieje w Karczmie pod Kaprawym Gryfem, gdy kociołka i jego kompanów nie ma, a Sara urządza babską imprezkę, a Pani Magdalena Kubasiewicz dzieli się z nami opowiadaniem z uniwersum o Jagodzie Wilczek, w którym Jagoda musi się zmierzyć z klątwą, której nie podołali najlepsi magowie specjalizujący się w tej dziedzinie. Te opowiadania można czytać bez znajomości książek w/w autorów, ale dla mnie były o tyle lepsze, że tych bohaterów już znam, tak samo jak ich przeszłość i szerszy koncept ich historii.

Do moich ulubieńców wśród opowiadań dodałabym jeszcze historię pt „Popiół i formalina” opowiadającej o lekarce weterynarii Izabeli, która mimo, że jest świetna w swoim fachu spotyka się z dyskryminacją ze względu ma fakt, że jest liczem (nieumarłą),gdy w końcu dostaje szansę pracy w klinice, możemy obserwować, jak radzi sobie z różnymi ludźmi, ale także jak rozwiązuje problem choroby pewnego nietypowego klienta. Jest to taka bohaterka, której przygody będę śledzić z przyjemnością, tak samo zresztą jak i inną twórczość autorki Pani Joanny Gajzler.

Wyróżniłabym także opowiadanie Pana Przemysława Corso pt „Potworne szczęście”, której bohater Andrzej Strzelczyk jest policjantem z dużym bagażem doświadczeń, trochę przemielonym przez życie i z nietypowym talentem do wykrywania prawdy. Podejmuje się płatnego zlecenia dla całkiem nieciekawej klienteli, a to co powie ma zdecydować o losach oskarżonego o gwałt chłopaka. Opowiadanie to jest historią ze świata powieści Serca Twego Chłód, którą na pewno dodam do mojej listy do przeczytania.

I ostatnie opowiadanie, o którym chcę wspomnieć to opowiadanie pani Mileny Wójtowicz „Psi urok”, które zaskoczyło mnie humorem i dobrymi dialogami. Historia niespodziewanego trupa na pogrzebie i pracy policjantów podczas tej uroczystości bardzo mnie rozbawiła za co zdecydowanie należy jej się uznanie.

Nie będę wymieniać każdego z opowiadań antologii z osobna. Wiadomo, nie wszystkie historie zachwycą każdego, ale muszę stwierdzić, że nie było tu złych opowiadań. Każde z nich było wyjątkowe na swój sposób i cała antologia podobała mi się niezmiernie.

Mam nadzieję, że wydawnictwo w przyszłych latach będzie kontynuowało tradycję. Dziś jest finał WOŚP więc to ostatnia szansa na zakup tegorocznego e-booka do czego was serdecznie zachęcam. Kolejna szansa może się trafić dopiero za rok na co bardzo liczę.

• E-booki
  • Ebooki