Co kryją jej oczy

Tłumaczenie: Maciejka Mazan
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Behind Her Eyes
Ag2S

Bez względu na wszystko nie zdradzaj zakończenia! Nie ufaj tej książce… Nie ufaj tej historii… Nie ufaj sobie. Tylko mąż i żona wiedzą, co się dzieje w ich małżeństwie. A jeśli nawet oni nie znają prawdy? David i Adele wydają się na parą idealną. Ceniony psychiatra i jego olśniewająco piękna, zapatrzona w niego żona budzą powszechny zachwyt. Ale dlaczego on zamyka ją w domu? I dlaczego ona...

Bez względu na wszystko nie zdradzaj zakończenia!

Nie ufaj tej książce…
Nie ufaj tej historii…
Nie ufaj sobie.

I dlaczego ona ukrywa przed nim nową przyjaciółkę? Louise, nowa sekretarka Davida daje się wciągnąć w orbitę tej dziwnej pary – z nią się przyjaźni, z nim romansuje. I coraz bardziej utwierdza się w przekonaniu, że w związku tych dwojga dzieje się coś bardzo złego. Ale Louise nie zdaje sobie sprawy z zasięgu tego zła ani z tego, jak daleko może się posunąć ktoś zakochany na śmierć i życie.
„Co kryją jej oczy” to mroczny thriller, w którym napięcie rośnie powoli i nieubłaganie, aż do niespodziewanego zwrotu akcji, który stawia na głowie tę historię miłosnego trójkąta – a także sposób, w jaki patrzysz na świat.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Angelika książek: 494

A ty komu zaufasz?

Człowiek to istota, której nie da się poznać w stu procentach. Jego inteligencja, bystrość, niemal nieograniczone możliwości, pozwalają mu na tworzenie przeróżnych masek, za którymi kryje się w konkretnych sytuacjach lub przed konkretnymi osobami. Nie jesteśmy w stanie zajrzeć do głowy drugiej osobie, żeby poznać jej myśli i zamiary. A kiedy kończą się tutaj nasze możliwości, zaczyna się zaufanie. Trzeba jednak uważać kogo nim obdarzamy.

„Co kryją jej oczy” to tak naprawdę historia osobliwego trójkąta miłosnego. Poznajemy z pozoru doskonałe małżeństwo - szanowanego psychiatrę Davida i przepiękną panią domu Adele, w których relację przypadkowo wkracza Louise, sekretarka doktora. Z nim sypia, z nią się przyjaźni - układ co najmniej dziwny i mało komfortowy, ale kobieta nie potrafi zostawić żadnego z nich. Mają na nią hipnotyzujący wpływ, a im bardziej Louise pogłębia relację z nimi i im więcej dowiaduje się o ich małżeństwie, tym bliżej nich chce być i tym bardziej pragnie dowiedzieć się, co tak naprawdę dzieje się w ich domu. Kobieta sama nie wie komu zaufać, bo obydwoje są z nią blisko. Czy to gmeranie w cudzym życiu i mieszanie się w czyjeś małżeństwo wyjdzie jej na dobre? Czy odkryje tajemnicę Martinów?

Po przeczytaniu opisu tej książki, jej fabuła od razu skojarzyła mi się z „Za zamkniętymi drzwiami” B. A. Paris, którą czytałam kilka miesięcy temu. W obydwu tych powieściach wiodącym jest motyw małżeństwa idealnego, które kryje jakąś mroczną tajemnicę i powtarza się w nich wątek osoby postronnej, która tę zagadkę stara się rozwikłać. Historia zapowiadała się więc bardzo podobnie do świetnego zresztą thrillera B. A. Paris, jednak już na samym początku pojawiła się jedna znacząca różnica. W „Za zamkniętymi drzwiami” czytelnik od razu wie, która strona w małżeństwie jest tą złą, autorka po prostu tak skonstruowała fabułę. Natomiast w „Co kryją jej oczy” nie jest to tak ewidentnie czarno-białe. Czytelnik niemal do samego końca nie jest pewien, kto w małżeństwie Martinów, czy David, czy Adele, jest tą osobą toksyczną, która wpływa na drugą połówkę. Autorka tak sprytnie prowadzi fabułę, że wtrącając różne znaczące drobnostki, wspomnienia z przeszłości, szczególiki, które pozornie nic nie wnoszą do historii, mąci czytelnikowi w głowie i biedak ciągle musi zmieniać tok myślenia! Scenariusze w głowie się mnożą, a w końcu żaden z nich się nie sprawdza. Bo to, co Sarah Pinborough robi na końcu tej książki... to jest nie do ogarnięcia w te kilka minut, które zajmuje przeczytanie ostatnich stron. Tę powieść „trawi się” jeszcze wiele godzin po przeczytaniu i ciężko jest otrząsnąć się z szoku wywołanego jej finałem.

Jestem zaskoczona, jak bardzo wciągnęłam się w tę historię, bo tak naprawdę niewiele się w niej dzieje. Akcja nie pędzi, jest raczej stonowana i mało dynamiczna, ale ten osobliwy, niepokojący klimat nie pozwala się oderwać od książki. Postacie zachowują się niejednokrotnie tak... dziwacznie i absurdalnie, że czytelnik z jednej strony jest skonsternowany, a z drugiej musi teraz i natychmiast poznać tego przyczynę. Sarah Pinborough stworzyła naprawdę świetne portrety psychologiczne bohaterów, które są nie tylko bardzo interesujące do zgłębienia, ale także bardzo wiarygodne.

„Co kryją jej oczy” to wyjątkowy thriller również pod tym względem, że zawiera wątek paranormalny, związany ze snami. Przyznam, że to mnie delikatnie zaskoczyło, bo nie spodziewałam się czegoś aż tak odrealnionego w książce psychologicznej, traktującej w głównej mierze o naturze człowieka, jego instynktach, zachowaniach, uczuciach. Początkowo nie byłam przekonana do tego motywu, jednak zakończenie książki sprawiło, że już nie potrafię wyobrazić sobie tej historii bez paranormalnych smaczków. Mam wrażenie, że straciłaby wtedy bardzo, ale to bardzo dużo na atrakcyjności.

Sarah Pinborough zdecydowanie należą się słowa uznania za utkanie tak misternej intrygi, której finał niewątpliwie zaskoczy każdego. „Co kryją jej oczy” to książka świetna w swoim gatunku i z całego serca polecam ją miłośnikom thrillerów oraz powieści z nutką grozy i absurdu. Na pewno nie zapomnicie o niej jeszcze na długo po poznaniu zakończenia!

Angelika Paterak

Piotr | 2017-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

Wiele pozytywnych rekomendacji skłoniło mnie do przeczytania tego utworu. Z pozoru historia podobna do innych, dwie kobiety i mężczyzna - psychiatra. A jednak....

Autorka powoli odkrywa kolejne karty, co nadaje smaczku tej historii opowiedzianej oczami kobiet. Romans biurowy, a z czasem coś więcej. od początku zastanawiałem się, kto tutaj rozdaje karty? Louise, Adele, a może David?

Autorka zmienia nasze postacie powoli, wkraczają nowe sytuacyjne i spojrzenia postaci. Każda strona to zmiana myślenia, zmiana taktyki. Sarah Pinborough pozwala na zmiany w sympatiach i antypatiach bohaterów. Pokazuje perfekcyjnie, to, co jest ważne. Każda z trójki ma coś do ugrania dla siebie. W czasie lektury miałem wrażenie, że świat zamknął się na całą trójkę. Nie ma tam niczego innego. A jednak...

Zachowanie Davida pozostawia wiele do życzenia, ale kobiety również nie są idealne. Każdy z trójki gra w niebezpieczną grę. Ktoś jest ofiarą, a ktoś myśliwym. "Co kryją jej oczy" jest...

Mała-Mi | 2017-06-29
Na półkach: Thriller, Przeczytane
Przeczytana: 20 czerwca 2017

Wielkie, pozytywne zaskoczenie!

Historia miłosnego trójkąta wciągnęła mnie bez reszty.
Pod każdym względem. Psychologicznym, kryminalnym i życiowym...

Książka przede wszystkim jest intrygująca. Autorka do samego końca nie odkrywa wszystkich kart. Bawi się z czytelnikiem w przysłowiowego kotka i myszkę, prowadząc fabułę w taki sposób iż nie sposób oderwać się od czytania!

David i Adele dla świata zewnętrznego wydają się idealną, wręcz kryształową parą. On jest cenionym w środowisku lekarskim psychiatrą, ona budzącą powszechny zachwyt piękną żoną. W życiu pary pojawia się Louise, nowa sekretarka Davida, która zostaje jego kochanką i jednocześnie... przyjaciółką Adele.
Małżonkowie ukrywają przed sobą znajomość z Louise, która szybko od,rywa, że w związku tych dwojga dzieje się coś złego. Louise nie zdaje sobie jednak sprawy jak bardzo złego... Kto jest faktyczną ofiarą w tym osobliwym związku?

„Co kryją jej oczy” to intrygująca i wciągająca pozycja, z genialnie rozbudowanym...

AuroraBorealis | 2017-05-19
Przeczytana: 19 maja 2017

Troje ludzi powiązanych ze sobą tajemnicami: mąż, żona i ona jego sekretarka. Co się kryje za dziwnym zachowaniem małżeństwa? O co tak naprawdę chodzi? Jakie sekrety ukrywają przed światem? Czy można kochać kogoś zbyt mocno?

Historia enigmatyczna, która nie pozwala się od siebie oderwać choćby na chwilę i wciąga bezgranicznie. Autorka od samego początku rzuca nam małe okruszki informacji. Powoli, bez zbędnego pośpiechu odkrywa przed nami karty, które później pod koniec powieści niczym elementy puzzli dopasują się idealnie w swoje miejsca.

Mimo, iż z jednej strony początek książki mnie zaciekawił, to jakoś nie chciała się historia rozwinąć, dopiero czytając dalej, z każdym kolejnym rozdziałem, strona po stronie dowiadujemy się więcej, a maszyna sprawnie się rozpędza.

Pozycja trzyma nas do ostatnich kart w napięciu, czasem ciężko się domyślić o co chodzi. A nasz umysł podpowiada nam po drodze bardzo wiele rozwiązań zagadki przedstawionej w tym thrillerze. Czasami nawet...

Aneta Wiola | 2017-03-23
Przeczytana: 23 marca 2017

UWAŻAJ, KOMU UFASZ
Louise jest samotną matką, która pracuje na pół etatu jako sekretarka w gabinecie psychoterapeuty. Życie kobiety, choć i tak pogmatwane, jeszcze bardziej się komplikuje, kiedy poznaje na swojej drodze Davida. Niedoszły kochanek okazuje się nie tylko mężczyzną żonatym, ale także jej szefem. Jednak ona wciąż nie może zapomnieć o pocałunku z "Mężczyzną z Baru". Wkrótce nieoczekiwanie zaprzyjaźnia się z jego piękną żoną Adele. Po czasie Louise uświadamia sobie, że urok tego małżeństwa, to tylko gruba nasada, a wielka tajemnica to największe spoiwo, które ich łączy.

"Drogi prawdziwej miłości nigdy nie są proste. Wiem o tym lepiej od innych. Ale i tak wierzę w nią, naprawdę, mimo wszystko. Czasem prawdziwa miłość potrzebuje pomocy. A ja zawsze potrafię ją zapewnić."

O w mordę! Wciąż jestem w kawałkach po lekturze najnowszej książki Pinborough. "Co kryją jej oczy" jest świetnie napisaną historią, którą się po prostu wchłania.
Zacznę od tego, że do zakupu głównie...

Marago | 2017-04-24
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

"Co kryją jej oczy" autorstwa Sarah Pinborough to thriller psychologiczny z wątkiem paranormalnym. Rzecz jest sprawnie napisana, ładnym językiem, ale były w niej fragmenty, które mnie nudziły. Chęć przekonania się jak zakończy się historia trójkąta miłosnego doprowadziła mnie do finału książki. A potem opanował mnie pusty rechot. Poczułam się zawiedziona i oszukana. Może o to autorce chodziło i tu mnie ma.

Powieść "Co kryją jej oczy" jest świetnym materiałem na scenariusz filmowy i jego realizację. To bardzo dobrze napisana historia wziętego psychiatry, jego tajemniczej żony i zmagającej się z życiem sekretarki (pracującej w przychodni psychiatrycznej, w której wyżej wymieniony pracuje i jest jej współwłaścicielem). W każdym razie jest mrocznie i tajemniczo. Pod koniec opowieści powolna akcja nabiera rozpędu i wali nas w łeb do nieprzytomności. Polecam.

Izabela Pycio | 2017-03-06
Przeczytana: 06 marca 2017

"Tajemnice, tajemnice, tajemnice. Ludzie są ich pełni po brzegi, trzeba się im tylko uważnie przyjrzeć."

Wyjątkowo porywający thriller, napisany bardzo pomysłowo, zwodniczo, ze świetnym pazurem, godnym podziwu polotem i zrozumieniem złych podszeptów natury człowieka. Wnikając w opisywany świat za nic nie chcemy z niego wychodzić, odrywać się od stron książki, dopóki nie skończy się ta pasjonująca i nietuzinkowa przygoda, zaś jej echa długo jeszcze wybrzmiewają w nas. Pochłania kolorytem budowania mocnej atmosfery grozy, dostarcza ogromnej dawki napięcia, niesamowicie gra na emocjach. Doskonała porcja rozrywki. Intrygująca fabuła wymyka się tradycyjnym perspektywom postrzegania świata, nakłania do poddawania w wątpliwość rządzące nim prawa. Do czego jesteśmy w stanie posunąć się w imię miłości? Ile oddać z siebie samego? Jakie czyny i szaleństwa mogą wówczas nami rządzić? Czy możemy poznać kogoś do końca?

Louise, samotna matka, wychowująca sześcioletniego syna, pracuje jako...

Arlet | 2018-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Przy tylu pozytywnych recenzjach, aż mnie samą dziw bierze, że niestety nie mogę się ze swoją opinią włączyć do grona wielbicieli tej książki. Jednak nie jest też tak, że nie doceniam tej powieści.
Jest ona dziwna i wciąż nie bardzo wiem co o niej sądzić. Szokuje, jest obrzydliwa i gdyby takie rzeczy mogły się dziać naprawdę, to świat byłby totalnie pokręcony.
Po ciekawym początku przyszły nudne fragmenty, w szczególności dylematy Louise. Rozdziały Adele też mnie nie wciągnęły, a to co się działo w Westlands? Również było niezbyt interesujące.
Po połowie kiedy atmosfera zaczyna gęstnieć można wreszcie odetchnąć i już polecieć z górki do końca. Wtedy faktycznie spłynęła na mnie iskierka zaciekawienia. Ale takiego bigosu się nie spodziewałam. Ta książka powinna być zaliczona jeszcze do jednej kategorii. Kto czytał, ten wie do jakiej.
Przyznam się, że już na wstępie byłam zrażona, bo w opiniach doczytałam się, że mamy tu do czynienia z czymś odstającym od tak zwanej...

Nobliszka | 2017-08-26

No nieeee, co ja przeczytałam, jestem zażenowana. Książka z polecenia. Podwójnego. Polecenie ostrzegało. Będzie niespodzianka. Niespodzianka, niespodzianeczka, niespodzianiunia? Ja chcę!!! Polecenie robiło kwaśną minę, no taką głupawą. Oj tam, co ono wie.

No i wlazłam w to. Wszystkimi kończynami. Początek, ok, może być, rozpędza się jak ślimak, ale dajmy szanse, w końcu czekam na niespodzianeczkę, dam radę. Idźmy dalej, już galopuje jak wyrywny żółw, jago skorupa (żówia) gruchocze na wybojach. Tak wybojach! Czytam i nie wierzę. To toooo! O nie, to nie może być toooo. Żenada, do kwadratu.

Phi. Taka niespodzianka.

Aaa, i drodzy panowie, chcę was ostrzec. Otwierajcie się, błagam. Nie mogę nic więcej napisać aby nie spojlerować, ale w przeciwnym razie może dojść do tragedii.

Magda | 2017-05-20
Przeczytana: 20 maja 2017

Moja opinia pierwotnie została opublikowana na moim blogu pod adresem

W blogosferze ostatnimi czasy pojawiło się sporo pozytywnych recenzji tej książki. Nigdy  nie ukrywałam, że thriller to  mój ulubiony gatunek literacki, więc bez wahania postanowiłam sięgnąć po ten tytuł. Sarah Pinborough  bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Mogę śmiało stwierdzić, że fabuła książki została skonstruowana mistrzowsko.

"Wyobrażałam sobie, że ich życie to idylla, ale teraz, zobaczywszy ten piękny dom, nie zazdroszczę im. Nie zazdroszczę nawet Adele, takiej pięknej i eleganckiej. Szczerze. Jej dom wygląda jak złota klatka. (...)"

Brytyjska pisarka przelała na papier ciekawą historię. Fabuła powieści skupia się wokół trójkąta miłosnego. Bohaterami książki są mąż, żona i niczego nieświadoma kochanka. David i Adele z pozoru idealne małżeństwo, które za drzwiami skrywa mroczną tajemnicę. On jest  lekarzem...

itysiek_reads | 2018-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2018

Mroczna, wciągająca i pełna tajemnic książka psychologiczna. Już od początku sytuacja staje na głowie - Louise (samotna matka) spotyka w barze przystojnego i czarującego mężczyznę, ale na następny dzień okazuje się, że to jej nowy szef, a w dodatku ma żonę, przepiękną i elegancką. Może być gorzej? Tak. Lou przypadkiem wpada na tę żonę i....zaprzyjaźniają się! Wszystko jest do góry nogami, a sytuacja staje się dość niezręczna, Louise nie może zdecydować, z którego z nich zrezygnować więc tkwi w tym chorym trójkącie. Dosłownie chorym - Adele lub David mają problem, nie wiadomo tylko które z nich, komu można zaufać, które ma problemy z psychiką. Małżeństwo wciąga Louise w swoje intrygi, aż sytuacja staje się niebezpieczna. Ciekawe są również koszmary senne Louise i Adele, obie kobiety starają się im zapobiec, ale czy skutecznie?
Zakończenie całkowicie mnie zaskoczyło, jest po prostu nieprawdopodobne! Motyw snu w tej książce jest bardzo interesujący, aż nierealny, ale tworzy ciekawy...