Insomnia

2024-02-28
9788383194622
Anna Hikiert-Bereza

Uroboros

Jak daleko można posunąć się w swoich szaleńczych myślach? Od dziecka wmawiano ci, że kiedyś szaleństw zawładnie Twoim życiem, a teraz gdy zbliżają się Twoje czterdzieste urodziny, staje się to realne.
Emma panicznie boi przekroczyć się czterdziestki. To właśnie w dniu swoich czterdziestych urodzin jej matka zmieniła się nie do poznania. Już nigdy nie była sobą. Zamknięta na oddziale psychiatrycznym o zwiększonym nadzorze, spędziła tak, ostanie lata swojego życia.
Na Emmie pozostawiło to piętno, zawzięta prawniczka, nigdy nie pozbyła się natrętnych myśli.

Insomnia to prawdziwa uczta dla pożarniczy thriller. Tu wszytko jest na właściwym miejscu. Nieoczywista fabuła, dostosowane tempo akcji. Świetnie wykreowane postacie, przewrotność. Coś w tym jest, że umysł ludziki jest fascynującym tematem, jego pokrętność, nieprzewidywalność staje się idealną bazą dla dobrej powieść. Sarah Pinborough wiedział jak wykorzystać potencjał, prezentując nam historię Emmy. Uprzedzam, pozycja nieodkładalna.

Rewelacyjna książka !!

I nie chodzi mi o samą, może nieco zbyt fantastyczną fabułę, ale o sposób jej przedstawienia.

Przyznaję, że podczas lektury miałem momenty, gdy ogarniał mnie jakiś bliżej nieokreślony niepokój.
Wiem, że było to irracjonalne uczucie, ale tak było.

Opętanie zemstą.
Czy Emma traci zmysły ?

Najbardziej poruszały mnie opisy nocnych myśli i zachowań bohaterki.
Pani Sarah wręcz perfekcyjnie potrafiła opisać targające Emmą myśli i odczucia.
Lęk i poczucie zagubienia.
Troska o dzieci i coraz trudniejsze relacje z mężem.
Czy jest, czy znajdzie się ktoś komu będzie można zaufać ?

Świetny język, doskonale przedstawione sylwetki bohaterów, wspaniałe opisy to wszystko sytuuje autorkę wśród najlepszych pisarzy tego gatunku.

Czytajcie !!

9/10.

Rewelacyjna książka !!

Wiem, że było to irracjonalne uczucie, ale tak było.

Opętanie zemstą.
Czy Emma traci zmysły ?

Najbardziej poruszały mnie opisy nocnych myśli i zachowań...

Emma nie może spać. Przestała sypiać na kilka dni przed swoimi czterdziestymi urodzinami. Jej matka również nie mogła spać, a potem popadła w obłęd i zrobiła coś okropnego. Czy Emmę czeka to samo?

Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i muszę przyznać, że na pewno nie ostatnie. Dawno nie czytałam tak tajemniczej powieści przyprawiającej o ciarki.
Główna bohaterka Emma jest kobietą sukcesu - prawniczka, żona, matka. Mąż zajmuje się domem i dziećmi, a ona może się spełniać zawodowo. Można powiedzieć, że jej życie jest sielanką. Niestety przeszłość kobiety jest tragiczna i powoli zaczyna do niej wracać. Autorka nie daje nam za dużo informacji. Dostajemy je tak naprawdę po okruszku, bardzo powoli. Muszę przyznać, że było to intrygujące. Cały czas można sobie zadawać pytania - co się wydarzyło i o co w tym wszystkim chodzi? Rozwiązanie tej zagadki jest zaskakujące i nieprzewidywalne.
Przyznaję, że sama podczas lektury zastanawiałam się kto tak naprawdę zwariował - Emma czy wszyscy inni dookoła. Z całą pewnością właśnie to sprawiło, że ta historia wciąga nas i nie chce wypuścić ze swojego świata. Była to przygoda mroczna, przerażająca, a zarazem intrygująca i nietuzinkowa. Genialnie się przy niej bawiłam.
"Insomnia" zaprasza nas do świata, w którym nie możemy ufać nikomu. Nie mamy pojęcia kto jest dobry, a kto zły. Niczego tak naprawdę nie możemy być pewni nawet tego kto popadł w obłęd. Autorka w genialny sposób zaprasza nas do fikcyjnego świata pełnego niewiadomych. Chciałabym polecić Wam wszystkim gorąco ten tytuł i jestem ciekawa Waszych wrażeń ❤️

Główna...

Czyta się szybko, ale z uwagi na to, ze chcesz sie dowiedzieć czy od prawie polowy ksiazki mialas racje co do zakonczenia... ktore jest mdłe.

Jakie to było dobre. 🔥
Gęsty, trzymający w napięciu, trudny do oderwania się thriller psychologiczny w stylu domestic noir. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to moje ulubione połączenie gatunkowe. Z jednej strony głębokie wniknięcie w uczucia głównego bohatera i współodczuwanie jego niepokoju, z drugiej czysto społeczne i rodzinne klimaty. To czysta przyjemność płynąca z lektury.

Insomnia to pokaz niezwykle zgrabnego łączenia i gmatwania wątków. Autorka umiejętnie miesza tropy pozwalając nam wierzyć, że każdy z nich jest równie ważny do rozwiązania zagadki. Główna bohaterka to osoba obciążona ogromnie bolesnymi przeżyciami, z poranioną psychiką, która na kilkanaście dni przed swoimi czterdziestymi urodzinami zaczyna cierpieć na bezsenność. To samo działo się z jej matką, która ostatecznie trafiła do zakładu zamkniętego. Do tego zaczyna kruszyć się fundament jej małżeństwa, a w pracy, jako prawniczka zalazła za skórę niejednej osobie. To ilość stresu, która mogłaby przerosnąć każdego, więc Emma zaczyna wątpić w to co czuje, co jej się przydarzyło, a co jest tak naprawdę wytworem jej wyobraźni.

Kocham takie wątki, zwykle zastanawiam się razem z bohaterem co wydarzyło się naprawdę, a co podpowiada mu psychika, ale tym razem byłam wyjątkowa ostrożna w osądach. Sama nie wiedziałam o co tak naprawdę chodzi, aż do świetnego zakończenia.

Wartka akcja, strony przepływające przez palce, krótkie rozdziały, które wręcz zmuszają do przeczytania jeszcze kilku lub kilkudziesięciu stron zanim ją odłożymy to tylko kilka zalet tej powieści. Tak naprawdę, gdybym miała czas i siłę na zarwanie nocy to z chęcią bym to zrobiła i przeczytała ją na raz, od deski do deski. Każda chwila, gdy Insomnia czekała na stoliku obok fotela to ciągłe rozmyślanie o tym co wydarzy się dalej. Takie książki lubię i wam również ogromnie ją polecam.

Jakie to było dobre. 🔥

Po tak dobrych rekomendacjach spodziewałam się czegoś lepszego. Książkę czyta się szybko ale nie jest jakaś super ciekawa. Zakończenie też dla mnie takie mdłe.

Insomnia" to thriller psychologiczny brytyjskiej Autorki, opowiadający historię Emmy. Kobiety sukcesu, matki i żony, która tuż przed 40 urodzinami zaczyna tracić kontrolę nad swoim życiem. Dokładnie jak jej babka i matka w tym wieku. Od kilku dni Emma nie może spać, a jej umysł zaczyna płatać figle. Czy to początek? Historia obłędu, przekazywana z pokolenia na pokolenie, zaczyna i jej dosięgać?

Lęk przed 40 urodzinami przybierający niewyobrażalną skalę, paranoja wzmagająca się z każdym dniem, trauma i ogrom krzywd wyniesionych z dzieciństwa, maniakalna troska o najbliższych i permanentny brak snu. Takie combo pokonałaby każdego. Autorka doskonale pokazuje, na przykładzie Emmy, ile człowiek jest w stanie znieść i co się może z nim dziać, jeżeli nie zareaguje w odpowiednim momencie i nie poprosi o fachową pomoc.

Sarah Pinborough serwuje nam tu pokaźną dawkę napięcia, natręctw, psychozy czy paranoji, a co za tym idzie rownież rollercoster emocji. Tajemica z dzieciństwa jest odkrywana stopniowo, co doskonale podkręca całość i sprawia, że czujemy ten nieoczywisty, przyjemny dreszczyk i napięcie. Natręctwa Emmy i skutki bezsenności dodatkowo podkręcają i tak już ciężki emocjonalnie klimat. Podczas lektury wciąż czujemy, że "coś wisi w powietrzu". Pierwszoosobowa narracja sprawia, że czytelnik głębiej wchodzi w świat Emmy. Nie jesteśmy tylko biernymi obserwatorami, ale bezpośrednio doświadczamy wszystkich stanów wraz z główną bohaterką. Wprawdzie niektóre z jej zachowań są szalenie irytujące to i tak jesteśmy jej w stanie wiele wybaczyć. Zakończenie doskonale spina całość historii, nie pozostawiając żadnych niedomówień. A epilog? Zapewniam, że nieźle Wam namiesza 😉

Reasumujac, całość wypada naprawdę dobrze. "Insomnię" czyta się płynnie, ma świetny klimat, nie brakuje jej emocji, a podczas lektury doświadczamy właściwego dla gatunku dreszczyku emocji. Mnie mocno irytowała Emma, ale na to przymykam oko 😉 Książkę polecam i myślę, że spodoba się wybrednym fanom gatunku.

4,5
Powiem tak, ta książka wzbudzała we mnie takie emocje, że czułam strach czytając ją na noc… a przecież to nie horror! Dawkowałam sobie tę historię, bo zwyczajnie się bałam 🙈😁
Jednej nocy nie mogłam nawet zasnąć!🙈
W ciągu dnia mocno mnie wciągała, miałam kilka rozwiązań w głowie na zakończenie tej historii, ale tego się nie spodziewałam… może dlatego, że mało było wiadomo o przeszłości Emmy… może dlatego, że ona mało pamiętała. Tak czy inaczej, do samego końca niczego się nie domyśliłam, a to w książkach lubię najbardziej 😊
Końcówka dynamiczna i konkretna, tak też lubię.
Główna bohaterka wpada w pewnego rodzaju paranoję związaną z ukończeniem 40 roku życia. Jej matka właśnie wtedy zaczęła mieć problemy psychiczne i martwi się, że ją spotka to samo. Zarywa noce, po kilka razy sprawdza te same rzeczy, zagląda do pokoi dzieci i zasypia na kilka godzin nad ranem. Jej małżeństwo zaczyna się sypać, kariera również, dzieci się od niej odwracają i do tego wraca jej siostra z którą bardzo długo nie miała kontaktu.
Czy to w jej głowie coś się dzieje, czy ktoś kreuje rzeczywistość tak, żeby ona się nad tym zastanawiała i wpadała w jeszcze większy obłęd? Sprawdźcie 😊

I teraz się zastanawiam czy bezsenność naprawdę może wywołać aż takie rzeczy? Ma aż taki wpływ na naszą świadomość? Chyba zacznę przykładać większą wagę do snu 🙈😁

4,5
Jednej nocy nie mogłam nawet zasnąć!🙈

Emma to prawniczka, która specjalizuje się w sprawach rozwodowych. Na kilkanaście dni przed czterdziestymi urodzinami, w jej życiu zaczynają się piętrzyć dziwne wydarzenia. Nie może spać, a jej rodzina boi się, że popada w obłęd. Emma traci kontrolę, a jej życie zaczyna rozpadać się na kawałki. Czy to możliwe, że kobieta zamienia się w swoją chorą psychicznie matkę?

Ależ mnie ta książka zaskoczyła! Zaczynałam lekturę bez jakichś większych oczekiwań, a finalnie otrzymałam niezwykle intrygujący thriller psychologiczny. Sarah Pinborough mistrzowsko buduje napięcie, prowadząc czytelnika przez mroczne zakamarki psychiki głównej bohaterki. Jej zdolność do kreowania niepokojącego klimatu sprawia, że "Insomnia" to lektura, której nie da się odłożyć nawet na chwilę. Autorka zręcznie manewruje narracją, odkrywając przed czytelnikiem kolejne fragmenty tej złożonej układanki, które tworzą atmosferę strachu i zagrożenia. "Insomnia" to nieprzewidywalny i niebezpiecznie wciągający thriller psychologiczny. Każda strona tej zagmatwanej powieści kryje nową niespodziankę, prowadząc do coraz większego zafascynowania. Pinborough buduje napięcie stopniowo, nie pozwalając czytelnikowi oderwać się od lektury, aż do samego zaskakującego finału. I właśnie z tym zakończeniem mam mały problem, bo nie do końca przypadł mi do gustu jeden wątek. Ale! Nie przekreśla to zupełnie mojej satysfakcji z lektury. Czytając bawiłam się naprawdę wyśmienicie!
Ode mnie leci polecanko!

Ależ...

Książka skupia się na historii Emmy - kobiety cierpiącej na chroniczne zaburzenia snu. Z tym stanem związane są także dziwne zachowania. Jej najbliżsi twierdzą, że popada ona w obłęd, tak samo, jak nigdyś jej matka. Mogę Was zapewnić, że prawda, jaką odkryjecie po przeczytaniu całości, totalnie Was zaskoczy. Autorka fajnie poprowadziła fabułę tego tytułu, chociaż momentami było trochę zbyt monotonnie, przez co chwilami nawet przysypiałam przy lekturze. Na szczęście takich sytuacji było niewiele i dominowały one na początku, kiedy akcja jeszcze nie zdążyła nabrać tempa. Ostatecznie można więc przymknąć na nie oko. Im dalej w las, tym było coraz lepiej i dużo ciekawiej, a końcówka już totalnie zmiotła mnie z planszy. Co prawda cała ta historia to niezła bajeczka, która moim zdaniem nie mogła wydarzyć się naprawdę, ale nie zapominajmy, że to tylko fikcja. Thriller powinien przede wszystkim trzymać w napięciu i zaskoczyć. W przypadku „Insomni” z tym pierwszym bywało różnie, ale to drugie zdecydowanie się autorce udało. W ostatecznym rozrachunku: bardzo polecam zapoznać się z treścią tej pozycji.

• Przeczytane 2024
  • Egzemplarz recenzencki