Mroczny zaułek

Okładka książki Mroczny zaułek Louise Doughty Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Mroczny zaułek
Louise Doughty Wydawnictwo: Burda Publishing Polska kryminał, sensacja, thriller
Apple Tree Yard
Burda Publishing Polska
2017-02-15
2017-02-15
2014-01-02
Ewa Kleszcz
kryminał manipulacja namiętność niebezpieczeństwo oskarżenie poszukiwanie prawdy pożądanie rozprawa sądowa seks skandal szantaż thriller zabójstwo zdrada

Namiętny romans zakończony sądowym procesem

Bardzo ciężko czytało mi się tę książkę. Wynudziłam się czekając na trzymająca w napięciu akcje i się nie doczekałam.

Dobre ale daleko odbiegające od entuzjastycznych opinii. W rzeczy samej opis sali sądowej i procesu jest wykonany mistrzowsko, z detalami nie tylko sali sądowej ale i wrażeń głównej bohaterki jak się czuje zajmując poszczególne miejsca. Natomiast akcja sama w sobie jest dziecięco tkliwa i naiwa od początku do końca, bohaterowie do przejrzenia od początku i w sumie nic nie zaskakuje. Taki amerykański kicz dla gawiedzi. to tylko moja opinia.

Niby thriller, ale jednak nie trzyma w napięciu. Niby zabójstwo, ale od początku wiemy kto zabił. Niby retrospekcje, ale mocno nie udolne. W skrócie, to była niestety słaba książka... Nie podobał mi się styl pisania autorki, akcja była dość przewidywalna, szczerze mówiąc męczyłam się przy czytaniu. Od początku możemy się domyślać co się wydarzy i faktycznie to się wydarza. Myślałam, że skoro tak jest przez całą fabułę, to może zakończenie mnie zaskoczy - niestety zakończenie było nijakie. Teoretycznie w powieści wszystko układało się w całość, ale od thrillera psychologicznego oczekuje nieco więcej. Szkoda czasu po nią sięgnąć, skoro jest wiele lepszych książek - nie polecam

Główną bohaterkę poznajemy podczas rozprawy sądowej - jest to prolog do całej książki. Później dowiadujemy się jak rozpoczęła swój romans z nowo poznanym mężczyzną.
Moim zdaniem książka jest kiepska i nieco przewidywalna a postać Yvonne wydaje się płytka, a momentami wręcz głupia. Dorosła kobieta godzi się na romans z mężczyzną o którym prawie nic nie wie, co więcej można wywnioskować, że mimo wszystko ufa mu bardziej niż swojemu mężowi - to jemu mówi o gwałcie a nie swojemu wieloletniemu partnerowi.
Moim zdaniem to nie jest błyskotliwy thriller a bardziej średnio napisana książka. Zachwyt opisem procesu sądowego jest dla mnie również nieuzasadniony. Jest to zrobione w miarę dobrze, ale nie rewelacyjny - poświęcono mu według mnie mało stron.
Akcja rozkręcała się powoli i czułam się jakbym cały czas czytała to samo: romans-tęsknota-romans i tak w kółko do momentu gwałtu - wtedy był to smutek przeplatany z romansem i strachem.

Gdybym nie obejrzała – świetnego, w mojej opinii - serialu BBC, nakręconego na podstawie książki Louise Doughty, to prawdopodobnie sama powieść byłaby dla mnie nie do przełknięcia. Yvonne Charmichael, szanowana i odnosząca sukcesy zawodowe genetyczka, z natury raczej wycofana i przewidywalna, nieco pogubiona matka i dość beznamiętna żona z całą pewnością działałaby mi na nerwy. Jej szalony romans z ledwie poznanym pracownikiem służb specjalnych, za jakiego się podawał, zgubny w skutkach seks w tytułowym mrocznym zaułku (Apple Tree Yard),nazywanie Marka Costly, przypadkowego kochanka i sprawcy wszystkich późniejszych kłopotów ‘My Darling’ irytowały by mnie brakiem realizmu. A jednak, Yvonne Charmichael z twarzą Emily Watson i Mark Costly grany przez Bena Chaplina skutecznie zachęcili mnie do lektury.
Co nie zmienia faktu, że przez cały czas przysłowiowo łapałam się za głowę, zastanawiając się jak to możliwe, że w ciągu paru miesięcy można było tak spieprzyć sobie karierę, związek i całe dotychczasowe, dostatnie i spokojne życie.
Czy stało się tak na skutek wybuchu namiętnej natury, długo trzymanej w ryzach przez wymogi przyzwoitości i poczucia obowiązku? Czy był to może szokujący przejaw moralnego znużenia? Albo podświadomy autosabotaż wynikający z poczucia winy i braku głęboko skrywanej traumy?

Louise Doughty stworzyła świetnych bohaterów. Yvonne, z jednej strony inteligentna, niezależna pani naukowiec, dość szybko przemienia się w bezbronna ‘kobietkę’ potrzebująca silnego rycerza, który uchronić by ją miał przed wszelkim złem tego świata. Ta metamorfoza, choć wydaje się nieprawdopodobna, to nabiera sensu pod koniec procesu, w którym Yvonne będzie odgrywać rolę współoskarżonej. Pod koniec procesu, kiedy tak naprawdę okaże się, kim był jej kochanek. Przystojny, szarmancki, uwodzicielski Mark. Kanalia, megaloman i małostkowy, perwersyjny oszust. Czy jednak Yvonne spostrzeże go w takim świetle? Czy nadal będzie żyła wspomnieniami szalonego seksu w Pałacu Westminsterskim i szukała usprawiedliwień dla jego czynów?

Nie podobał mi się sposób narracji – zwracanie się do Marka, jako do głównego punktu odniesienia, jako do wyroczni, do powiernika, do przyjaciela jeszcze bardziej zniechęcało mnie do bohaterki. Miałam ochotę nią potrząsnąć, złapać za rękę i wyciągnąć z mrocznego zaułka. Powiedzieć, że brakuje jej piątej klepki, że … Po pewnym czasie, jak lektura się ‘uleżała’ w mojej głowie, myślę jednak, że miało to dodatkowy atut. Bo to była opowieść Yvonne, a nie opowieść o niej.

Apple Yard Tree zaskoczyła mnie swoją wielopłaszczyznowością. Poruszyła różne struny.
Inaczej się czyta książkę, której treść zna się już z filmu – może dlatego moja opinia jest dużo mniej surowa niż większości czytelników z Lubimyczytać.
Myślę, że trzeba się przyzwyczaić do takiego właśnie ‘filmowego’, postrzępionego sposobu narracji, aby wydobyć z tej książki to, co najcenniejsze – świetnie nakreślone profile psychologiczne głównych bohaterów, a także cały łańcuszek kłamstw, niedomówień, nieprzemyślanych decyzji, indywidualnych wyborów i ich nieodwracalnych, rzutujących na całe życie konsekwencji. Szczególnie, gdy przeplata się to z czymś nieprzewidywalnym ...
I oczywiście zaskoczyła mnie zakończeniem :)

książka 7/10, film 8/10 scenariusz Amanda Coe, reżyseria Jessica Hobbs

„Mroczny zaułek” został sklasyfikowany jako thriller. Dla mnie to powieść psychologiczna z procesem sądowym w tle. I to właśnie ten drobiazgowo przedstawiony proces jest najmocniejszą stroną książki. Wydaje się bardzo wiarygodny i niepokojący. W powieści dominuje narracja, na którą składają się wspomnienia, przemyślenia, rozważania głównej bohaterki. Dialogów jest niewiele, więc książkę czyta się dosyć wolno. Nie porywa, ale skłania do refleksji na temat ludzkiej natury i postępowania człowieka w chwilach zagrożenia.

Ciężko się czyta, to takie bardziej sprawozdanie.

Ciężko się czyta, to takie bardziej sprawozdanie.

Muszę przyznać, że książka tak mocno mnie wciągnęła jak już dawno żadna inna. Świetnie się bawiłam :) nie wiem jak fachowo nazywa się zabieg literacki, gdzie poznajemy historię z perspektywy głównej bohaterki (która opisuje wszystko tak, jakby opowiadała ją innemu bohaterowi),ale bardzo dobrze mi się to czytało.

Powieść "Mroczny zaułek" łączy w sobie gatunki kryminału z dramatem sądowym. Jego główną bohaterką jest kobieta w średnim wieku o imieniu Yvonne. Poznajemy ją na sali sądowej, gdzie występuję jak współoskarżona o morderstwo. To tutaj krok po kroku poznajemy całe jej życie, w którym pewnego dnia pojawia się tajemniczy mężczyzna, z którym wdaje sie w niezwykle intrygujący romans.

Powieść Lousie Doughty to całkiem ciekawie skonstruowany thriller sądowo-psychologiczny, w którym podejmowane przez głowną bohaterkę decyzje prowadzą do określonych, niekiedy bardzo trudnych moralnie
roztrzygnięć.

To jest książka, która mnie zaskoczyła. Pozytywnie. Początek jest lekko nudnawy, ale po przeczytaniu wiem, że było potrzebne takie przeciągnięcie, by zrozumieć sytuację. To książka z motywem psychologicznym.
Warto przebrnąć przez nudne pierwsze rozdziały, bo potem z każdą kolejną stroną robi się ciekawiej, a zakończenie, jak dla mnie, jest zaskakujące.

• Kryminał
  • 2017