Mroczny zaułek

Tłumaczenie: Ewa Kleszcz
Wydawnictwo: Burda Książki
Apple Tree Yard
giovanna

Po części thriller psychologiczny, po części dramat sądowy, "Mroczny zaułek" to mroczna, błyskotliwa i bez wątpienia seksowna powieść autorstwa wielokrotnie nagradzanej pisarki Louise Doughty. Yvonne Carmichael ciężko pracowała, by zrealizować swoje ambicje i marzenia. Zrobiła zawrotną karierę w dziedzinie genetyki, ma piękny dom, udane małżeństwo i dwójkę dorosłych dzieci. Jej ułożone życie...

Jej ułożone życie wywraca się do góry nogami, gdy pewnego dnia w Pałacu Westminsterskim ulega urokowi nieznajomego, fascynującego mężczyzny. Wybucha między nimi gwałtowny i namiętny romans, kontynuowany w mrocznych zaułkach Londynu, a Yvonne ryzykuje utratę wszystkiego, co miało dla niej jakąkolwiek wartość. Początkowo wierzy, że uda jej się oddzielić sekretny związek od codziennego życia, jednak brutalny akt przemocy, którego ofiarą pada na uniwersyteckim przyjęciu, krzyżuje jej plany i sprawia, że kobieta wpada w wir kłamstw i zbrodni.

Gdy trafi na salę sądową, oskarżona o współudział w morderstwie, będzie musiała odtworzyć historię romansu, który doprowadził do jej zguby, i stawić czoła konsekwencjom swoich impulsywnych decyzji.

"Mroczny zaułek" to nie tylko psychologiczny thriller, lecz także wnikliwa analiza wartości, wedle których żyjemy, oraz podejmowanych przez nas wyborów. Doughty snuje misterną opowieść o zdradzie, zbrodni, seksie i kłamstwach, która będzie trzymać czytelników w napięciu do ostatniej strony.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Przebudzona | 2017-03-20
Przeczytana: 12 marca 2017

APPLE TREE YARD = MROCZNY ZAUŁEK

Oryginalnym tytułem tej powieści jest właśnie - Apple Tree Yard i co w tym niezwykłego? A to, że gdyby TAM i TEGO DNIA dwoje kochanków się nie bzykało, to nie byłoby po co pisać tej książki ;) Bo sielanka bardzo możliwe, że JESZCZE by trwała, póki w końcu i romans jak to romans, by się albo wydał albo skończył za obopólnym porozumieniem stron ;). A tak "niewinny" zaułek stał się "mrocznym" i dwójka kochanków wylądowała na sali sądowej!

Po pierwsze sięgając po tę książkę trzeba mieć świadomość, że jest to THRILLER PSYCHOLOGICZNY i wtedy nikt nie poczuje się oszukany, gdy dostanie REFLEKSJE nad życiem, GDYBANIA, WYWODY głównej bohaterki, bo tak poznajemy JĄ i to co jej się przydarzyło i czymże to zawiniła (lub nie) z owym kochankiem, że wylądowała na sali sądowej.

Pierwsze spotkanie dwójki przyszłych kochanków skojarzyło mi się z SYRENIM ŚPIEWEM - tak ją świdrował wzrokiem, że aż przyzwał do siebie i poszli w tango na bzykanko ;) Czy to był...

czytelnik | 2017-02-25
Przeczytana: 24 lutego 2017

Na samym początku chciałabym przestrzec osoby, które zamierzają przeczytać książkę by raczej NIE CZYTAŁY INFORMACJI Z TYLNEJ OKŁADKI albo nawet informacji na LC, gdyż zabierze to im bardzo dużo radości z czytania. Osobiście książkę przeczytałam bez uprzedniego zapoznania się z broszurami i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwa. Wystarczyło hasło thriller psychologiczny i rekomendacja pani Moyes :)

W części pierwszej sprytnie zatytułowanej chromosomami płci „X oraz Y” spotykamy naszą główną bohaterkę, która zarazem pełni rolę narratora (narracja pierwszoosobowa). Ona, lat 52, zamężna, z zawodu genetyk spotyka pewnego pana X- tajemniczego i zagadkowego gentelmana- Pan X, gdyż jego tożsamość poznajemy w ostatniej części. Pomiędzy nimi wybucha romans.

W części drugiej nie mniej zagadkowo nazwanej „A, T, G i C” znajomość pani, pieszczotliwie nazywanej przez męża Timmy (T) i pana X na skutek niefortunnego zdarzenia zaczyna się komplikować. Nierozważne postępowanie naszej pani narrator...

monweg | 2017-04-01

Mroczny zaułek to thriller psychologiczny, z naciskiem na psychologiczny, który zasłużył sobie na miano megabestsellera. Na pewno część z was się ze mną nie zgodzi, ale tak właśnie uważam. Rzadko mi się zdarza czytać książkę, której akcja snuje się bardzo wolno, wręcz leniwie, a wywołuje takie emocje, że nie można wysiedzieć spokojnie w miejscu. Niepokojąca – to jest słowo, które jako pierwsze przychodzi mi do głowy.

Główną bohaterką i narratorką jest Yvonne Carmichael, pięćdziesięciodwuletnia kobieta, żona, matka, doktor genetyki. Yvonne ma szczęśliwe życie, udane małżeństwo, dwójkę dorosłych dzieci, piękny dom i jest uznanym naukowcem, odcinającym kupony od wcześniejszych osiągnięć. Wszystko diametralnie się zmienia, gdy kobieta poznaje fascynującego mężczyznę w Pałacu Westminsterskim. Chociaż zmienia, to mało powiedziane. Jej życie od tego momentu staje na głowie. Yvonne po wielu latach małżeństwa, zapomniała już jak to jest być hołubioną przez mężczyznę. Szybko ulega...

slowo_daje | 2017-04-11

Książkę czyta się dobrze, ale wiedząc, jak wielki sukces odniosła ona zagranicą, czuję się nią leciutko rozczarowana. Część dziejąca się w sądzie, ponoć literacki majstersztyk, jak to obiecywał jeden z blurbów, również poniżej oczekiwań. Niestety...

Bols | 2017-03-14

Zawzięłam się i przeczytałam, wychodząc z założenia, że nie będę oceniać książki "niedoczytanej". Mogę więc z czystym sercem ocenić. Jedynie opis procesu sądowego przykuwa choć trochę uwagę i ratuje powieść. Autorka chyba chciała szokować odważnymi scenami erotycznymi, ale stały się one zbyt częste i niepotrzebne, nie wnoszą nic do fabuły poza mglistym skojarzeniem z Grejem. Narracja epistolarna początkowo wydaje się dość nowatorska, ale na dłuższą metę trochę drażni. Rozumiem ogólny przekaz - wszystkie pozornie niezwiązane ze sobą decyzje mogą mieć większy wpływ niż nam się wydaje, związki są skomplikowane, romans romansowi nierówny, należy zrozumieć doświadczenia danej osoby zanim ocenimy ją po jej czynach. Autorka ukazuje nam życie wewnętrzne bohaterki bardzo wnikliwie, pozwala nam ją zrozumieć, ale w połowie czytania zaczęłam się pytać - po co? Ogólnie zdarzenia w innej książce zajmujące mniej więcej rozdział, góra dwa, tu zostały rozwleczone na całą powieść.

Magdalena | 2017-03-24

Dziś dla odmiany od literatury obyczajowej, która dominuje niewątpliwie w moich recenzjach mam dla Was thriller psychologiczny "Mroczny zaułek" Louise Doughty od Burda Książki.

Jak sugeruje nam okładka, książka została okrzyknięta mianem mega bestsellera, a prawa do niej sprzedane do 26 krajów. Jej lekturę poleca nawet Jojo Moyes słowami "Naprawdę, naprawdę dobra".

Choć w moich recenzjach dominują historie obyczajowe lubię sięgnąć również po dobry kryminał czy też thriller. Jednak po takich pozycjach spodziewam się dreszczyk emocji, niepewności i zaskoczenia. I tu na tej płaszczyźnie niestety "Mroczny zaułek" trochę mnie zawiódł. Pierwsze 200 stron ciągnie się i dłuży niesamowicie, a wprowadzenie scen erotycznych czasami daje nam wrażenie jak gdybyśmy pomylili gatunki i mieli do czynienia z erotykiem.

Niewątpliwie jednak sam przekaz książki uzmysławia nam, że wszystkie decyzje, które podejmujemy w naszym życiu mają swoje konsekwencje i nie pozostają bez echa. Mocna strona...

Cantata | 2017-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Jak by ktoś kazał mi zrecenzować tę książkę po pierwszych 200 stronach to miałabym wielki problem. Zaczęła się rewelacyjnie, potem tempo zwolniło aż do przysłowiowego żółwiego. I w pewnym momencie trafia piorun. Pisarka dostaje skrzydeł, akcja nabiera tempa i kolorów. Zupełnie jak by w połowie książki zmienił się autor. Na sam koniec dostałam niesamowitą powieść od której
nie sposób było się oderwać.

Pełna recenzja na blogu, zapraszam do obserwowania :)

Arlettt | 2017-03-30
Przeczytana: 30 marca 2017

Uff... skończyłam czytać, a czytało się dość trudno, narracja pierwszoosobowa, ciągłe retrospekcje, mało dialogów ale warto, bo to świetny thriller psychologiczny. Polecam.

Sylwia Jaskorska | 2017-03-14
Przeczytana: 14 marca 2017

Pierwsza połowa książki naprawdę może nużyć. Nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że autorka nie miała pomysłu na to w jaki sposób rozwinąć akcję. Ciężko natomiast w toku czytania nie utożsamić się z główną bohaterką. Tajemnice, które ukrywa sprawiają, że czytelnik zaczyna się zastanawiać nad własnym postępowaniem i "grzeszkami" jakie sam urywa przed najbliższymi. Relacja jaka łączy Yvonne z mężem także staje się pewnego rodzaju impulsem do zweryfikowania własnych byłych lub trwających nadal związków.
Na uwagę zasługuje za to sam proces opisany w książce. Naprawdę sprawiał wrażenie oddającego rzeczywistość tego typu postępowań.
Nie jestem w stanie stwierdzić w tej chwili czy ponownie sięgnę po książkę L. Doughty.
Z kwestii czysto technicznych w moim mniemaniu tytuł książki nie oddaje jej rzeczywistej treści.

czytelnicze-recenzje | 2017-04-04
Przeczytana: 26 marca 2017

Recenzja znajduje się pod adresem:

Patronaty tygodnia

W tym tygodniu mamy urozmaicony wybór książek. Wśród nowości wydawniczych pod patronatem lubimyczytać.pl znajdziecie m.in. thriller psychologiczny (po części będący dramatem sądowym), kryminały ze złudzeniami i przemilczeniami w tle, literaturę faktu, dwie spokojne powieści składające się na jeden kameralny tom, powieść młodzieżową i książkę dla dzieci o bibliotekarzach. Sprawdźcie ich tytuły!