Mroczny zaułek

Tłumaczenie: Ewa Kleszcz
Wydawnictwo: Burda Książki
Apple Tree Yard
giovanna

Po części thriller psychologiczny, po części dramat sądowy, "Mroczny zaułek" to mroczna, błyskotliwa i bez wątpienia seksowna powieść autorstwa wielokrotnie nagradzanej pisarki Louise Doughty. Yvonne Carmichael ciężko pracowała, by zrealizować swoje ambicje i marzenia. Zrobiła zawrotną karierę w dziedzinie genetyki, ma piękny dom, udane małżeństwo i dwójkę dorosłych dzieci. Jej ułożone życie...

Jej ułożone życie wywraca się do góry nogami, gdy pewnego dnia w Pałacu Westminsterskim ulega urokowi nieznajomego, fascynującego mężczyzny. Wybucha między nimi gwałtowny i namiętny romans, kontynuowany w mrocznych zaułkach Londynu, a Yvonne ryzykuje utratę wszystkiego, co miało dla niej jakąkolwiek wartość. Początkowo wierzy, że uda jej się oddzielić sekretny związek od codziennego życia, jednak brutalny akt przemocy, którego ofiarą pada na uniwersyteckim przyjęciu, krzyżuje jej plany i sprawia, że kobieta wpada w wir kłamstw i zbrodni.

Gdy trafi na salę sądową, oskarżona o współudział w morderstwie, będzie musiała odtworzyć historię romansu, który doprowadził do jej zguby, i stawić czoła konsekwencjom swoich impulsywnych decyzji.

"Mroczny zaułek" to nie tylko psychologiczny thriller, lecz także wnikliwa analiza wartości, wedle których żyjemy, oraz podejmowanych przez nas wyborów. Doughty snuje misterną opowieść o zdradzie, zbrodni, seksie i kłamstwach, która będzie trzymać czytelników w napięciu do ostatniej strony.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Przebudzona | 2017-03-20
Przeczytana: 12 marca 2017

APPLE TREE YARD = MROCZNY ZAUŁEK

Oryginalnym tytułem tej powieści jest właśnie - Apple Tree Yard i co w tym niezwykłego? A to, że gdyby TAM i TEGO DNIA dwoje kochanków się nie bzykało, to nie byłoby po co pisać tej książki ;) Bo sielanka bardzo możliwe, że JESZCZE by trwała, póki w końcu i romans jak to romans, by się albo wydał albo skończył za obopólnym porozumieniem stron ;). A tak "niewinny" zaułek stał się "mrocznym" i dwójka kochanków wylądowała na sali sądowej!

Po pierwsze sięgając po tę książkę trzeba mieć świadomość, że jest to THRILLER PSYCHOLOGICZNY i wtedy nikt nie poczuje się oszukany, gdy dostanie REFLEKSJE nad życiem, GDYBANIA, WYWODY głównej bohaterki, bo tak poznajemy JĄ i to co jej się przydarzyło i czymże to zawiniła (lub nie) z owym kochankiem, że wylądowała na sali sądowej.

Pierwsze spotkanie dwójki przyszłych kochanków skojarzyło mi się z SYRENIM ŚPIEWEM - tak ją świdrował wzrokiem, że aż przyzwał do siebie i poszli w tango na bzykanko ;) Czy to był...

czytelnik | 2017-02-25
Przeczytana: 24 lutego 2017

Na samym początku chciałabym przestrzec osoby, które zamierzają przeczytać książkę by raczej NIE CZYTAŁY INFORMACJI Z TYLNEJ OKŁADKI albo nawet informacji na LC, gdyż zabierze to im bardzo dużo radości z czytania. Osobiście książkę przeczytałam bez uprzedniego zapoznania się z broszurami i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwa. Wystarczyło hasło thriller psychologiczny i rekomendacja pani Moyes :)

W części pierwszej sprytnie zatytułowanej chromosomami płci „X oraz Y” spotykamy naszą główną bohaterkę, która zarazem pełni rolę narratora (narracja pierwszoosobowa). Ona, lat 52, zamężna, z zawodu genetyk spotyka pewnego pana X- tajemniczego i zagadkowego gentelmana- Pan X, gdyż jego tożsamość poznajemy w ostatniej części. Pomiędzy nimi wybucha romans.

W części drugiej nie mniej zagadkowo nazwanej „A, T, G i C” znajomość pani, pieszczotliwie nazywanej przez męża Timmy (T) i pana X na skutek niefortunnego zdarzenia zaczyna się komplikować. Nierozważne postępowanie naszej pani narrator...

Bols | 2017-03-14

Zawzięłam się i przeczytałam, wychodząc z założenia, że nie będę oceniać książki "niedoczytanej". Mogę więc z czystym sercem ocenić. Jedynie opis procesu sądowego przykuwa choć trochę uwagę i ratuje powieść. Autorka chyba chciała szokować odważnymi scenami erotycznymi, ale stały się one zbyt częste i niepotrzebne, nie wnoszą nic do fabuły poza mglistym skojarzeniem z Grejem. Narracja epistolarna początkowo wydaje się dość nowatorska, ale na dłuższą metę trochę drażni. Rozumiem ogólny przekaz - wszystkie pozornie niezwiązane ze sobą decyzje mogą mieć większy wpływ niż nam się wydaje, związki są skomplikowane, romans romansowi nierówny, należy zrozumieć doświadczenia danej osoby zanim ocenimy ją po jej czynach. Autorka ukazuje nam życie wewnętrzne bohaterki bardzo wnikliwie, pozwala nam ją zrozumieć, ale w połowie czytania zaczęłam się pytać - po co? Ogólnie zdarzenia w innej książce zajmujące mniej więcej rozdział, góra dwa, tu zostały rozwleczone na całą powieść.

Sylwia Jaskorska | 2017-03-14
Przeczytana: 14 marca 2017

Pierwsza połowa książki naprawdę może nużyć. Nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że autorka nie miała pomysłu na to w jaki sposób rozwinąć akcję. Ciężko natomiast w toku czytania nie utożsamić się z główną bohaterką. Tajemnice, które ukrywa sprawiają, że czytelnik zaczyna się zastanawiać nad własnym postępowaniem i "grzeszkami" jakie sam urywa przed najbliższymi. Relacja jaka łączy Yvonne z mężem także staje się pewnego rodzaju impulsem do zweryfikowania własnych byłych lub trwających nadal związków.
Na uwagę zasługuje za to sam proces opisany w książce. Naprawdę sprawiał wrażenie oddającego rzeczywistość tego typu postępowań.
Nie jestem w stanie stwierdzić w tej chwili czy ponownie sięgnę po książkę L. Doughty.
Z kwestii czysto technicznych w moim mniemaniu tytuł książki nie oddaje jej rzeczywistej treści.

photka | 2017-03-15
Przeczytana: 11 marca 2017

Książka okrzyknięta nie bestsellerem a wręcz MEGAbestsellerem a mnie niestety ani sie zaskoczyła ani nie zainteresowała. Nudziłam się czytając te przydługawe historyjki Pani w średnim wieku...historia mało wiarygodna, gdzie nie trzeba to długawa, gdzie trzeba to potraktowana skrótowo....słabe to.

mikolajek | 2017-03-19
Przeczytana: 12 marca 2017
anna | 2017-03-07
Przeczytana: 06 marca 2017
Patronaty tygodnia

W tym tygodniu mamy urozmaicony wybór książek. Wśród nowości wydawniczych pod patronatem lubimyczytać.pl znajdziecie m.in. thriller psychologiczny (po części będący dramatem sądowym), kryminały ze złudzeniami i przemilczeniami w tle, literaturę faktu, dwie spokojne powieści składające się na jeden kameralny tom, powieść młodzieżową i książkę dla dzieci o bibliotekarzach. Sprawdźcie ich tytuły!