Sekretna kolacja

Tłumaczenie: Barbara Bardadyn
Wydawnictwo: Filia
Jantar Secreto
Ag2S

– Dante, obiecaj mi, że nie staniemy się potworami. – Obiecuję – skłamałem. Czterech przyjaciół wynajmuje luksusowe mieszkanie w dzielnicy Copacabana. Wydaje im się, że mają u stóp cały świat. Nie wszystko jednak układa się po ich myśli i wkrótce wpadają w długi. Aby zdobyć pieniądze, decydują się na kontrowersyjny biznes. Urządzają ekskluzywne kolacje, których menu dalece przekracza granice...

– Dante, obiecaj mi, że nie staniemy się potworami.
– Obiecuję – skłamałem.

przekracza granice tego, co uważa się za jedzenie. Z czasem przyjaciele przekonują się, że biedny czy bogaty,
czarny czy biały, stary czy młody – w czynieniu zła wszyscy jesteśmy jednakowi.

Kilku przyjaciół, wielkie pieniądze, niespełnione ambicje, mroczny sekret i przerażająca
spirala zbrodni, która rozpoczęła się od niewinnego żartu, a skończyła na samym dnie piekła.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Aneta Wiola | 2017-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2017

MIĘSO MEWY I PIEKŁO DANTEGO
Dante i jego trojka przyjaciół przyjeżdżają do wielkiego miasta, by zacząć dorosłe życie. Trwa kryzys i nie ma perspektyw na przyszłość. Do beznadziejnej sytuacji dochodzi jeszcze olbrzymi dług i brak pomysłu na spłatę. Pod wpływem żartu rodzi się pomysł, a wraz z nią idą konsekwencje. Sekretna kolacja dla kanibali, którzy są gotowi zapłacić każdą cenę za ludzkie mięso. Miał być to tylko jeden raz, ale czy na pewno?

"Czuję, że w tamto popołudnie stałem się potworem. Pozbyłem się resztek człowieczeństwa i zanurzyłem w studnię cierpienia, z której nie było powrotu".

Nie czytałam "Dziewczyny w walizce" i dzięki tej książce już na pewno tego nie zrobię. "Sekretna kolacja" jest nudną, ohydną i przewidywalną lekturą. Montes ma potencjał, jednak sam styl też nie zachwyca. Nie rozumiem tych pochwał, jakie otrzymuje autor tej śmieszno-obrzydliwej historyjki. I choć sam pomysł jest interesujący, to całość ani trochę mi się nie podobała.

Nie polubiłam ani...

Wioleta Sadowska | 2017-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2017

"Ludzkie mięso uzależnia".

Zostałam zaproszona na kolację, która na zawsze utkwi w mojej pamięci. Kolację, której nie serwuje się wszystkim. Kolację, przeznaczoną dla wybrańców, utrzymaną w sekrecie. Kolację przekraczającą wszelkie granice kulturowe, etyczne i także... smakowe. Poczęstowano mnie ludzkim mięsem.

Raphael Montes to brazylijski pisarz, który ukończył Colegio de São Bento oraz prawo w Rio de Janeiro. Autor pracuje w swoim zawodzie, ale oprócz tego pisze krótkie formy i powieści oraz scenariusze do filmów oraz seriali. Jego opowiadania ukazywały się w "Playboyu" i "Ellery Queen Mystery Magazine". W Polsce znany jest z książki pt. "Dziewczyna w walizce", która ukazała się w 13 krajach.

Dante oraz jego trójka przyjaciół z dzieciństwa wynajmują duże mieszkanie w Rio de Janeiro. Gdy zostaje ono zadłużone, wpadają na pomysł kontrowersyjnego biznesu - łatwych pieniędzy, z których utrzymają się w wielkim mieście, w czasach kryzysu. Organizacja pierwszej, sekretnej kolacji...

Ludwikczyta | 2018-05-15

Doskonała lektura!
Nie wiem czy to thriller, komedia, kryminał, a może obyczaj... I dobrze mi z tym!
Absurd goni absurd jak u Tarantino, świetne zabiegi z graficznym przedstawianiem sms-ów to tylko jeden z wielu smaczków. Przy sekretnej kolacji raz się robi niedobrze, raz wyostrza się apetyt i razem z huśtawką w żołądku mamy huśtawkę akcji.
Po Dziewczynie w walizce Montes utrzymał poziom, a może go nawet rozwinął. Tworzy swój styl i każdemu kto lubi połączenie czarnego humoru, groteski i wartkiej akcji przypadnie do gustu.
Daję za to głowę.

Adam | 2018-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2018

Pamiętam mój zachwyt nad pierwszą powieścią tego autora, pamiętam jak pisałem wówczas, że następną książkę Montesa biorę w ciemno. „Dziewczyna w walizce” szokowała, przeszła moje najśmielsze oczekiwania i dostarczyła wrażeń, które buzują we mnie do teraz.
„Sekretna kolacja” również ma w sobie to coś, co pozwala na długo zapamiętać przedstawioną historię. Widocznie autor postawił na szokowanie czytelnika, a swoje powieści kieruje do osób o mocnych nerwach. Podobnie jak w Dziewczynie w walizce tak i tu mamy narrację jednoosobową widzianą oczami jednego z czwórki bohaterów. Dante zaczyna swoją opowieść w 2010 roku ma wówczas 19 lat. Wraz z trójką znajomych wynajmują mieszkanie w Rio de Janerio, chcą studiować a ich głowy pełne są planów na dalsze życie. Niestety jak to zwykle bywa z przyjaciółmi nie wszystko układa się pomyślnie, są osoby, które sprawę czynszu bagatelizują, zaniedbują, a konsekwencję ponoszą wszyscy. Trzeba szybko zdobyć kasę, by uregulować kilkumiesięczne zadłużenie....

Szef kuchni - Raphael Montes - zaprasza na degustację swojego najnowszego dania. Będzie to przede wszystkim pełna różnorodnych, często wzajemnie się wykluczających smaków potrawka mięsna;). Odrażające, mocno pikantne opisy zbrodni są; delikatna, subtelna nuta ludzkiej wrażliwości i wyrzutów sumienia jest; słodycz sukcesu jest, tak jak i gorzki smak porażki, kiedy wszytko wali się na łeb na szyję. Montes wrzucił wszytko do jednego gara. I chociaż składniki wykwintne, skrupulatnie dobrane, to jednak czegoś mi zabrakło. Zbyt mały ogień, a na talerzu dekoracje stworzyły wizualny misz masz, lekko gryzący się z moim zmysłem estetycznym.

Innymi słowy: pomysł wyborny, bo grupka spłukanych studentów, bez perspektyw na życie ale za to z wielkim finansowym balastem wpada na genialny pomysł rozwiązania swoich problemów. Jako że jeden z nich to niedoceniony kucharz, nieodkryty talent kulinarny - postanawiają organizować kolacje. Troszkę na kształt "tefałenowskich" "Ugotowanych"....

To jedna z tych książek, którą się albo kocha, albo się jej nienawidzi. Autor posunął się bardzo daleko w kreowaniu samej fabuły, ale też w opisach wydarzeń czy kulinarnych eksperymentów. Osoby o słabszych nerwach, bardziej wrażliwe na krwiste i brutalne sceny nie staną się fanami tej powieści, ale mnie ona totalnie kupiła. Autor sprawił, że zakochałam się w pomyśle na fabułę. Chociaż książka nie jest idealna i ma kilka wyraźnych niedociągnięć, to przez długi czas nie da mi o sobie zapomnieć.

Im dłużej się zastanawiam, co mi się w tej książce podobało, tym więcej mankamentów jestem jej w stanie wytknąć. Zabrakło mi w niej przede wszystkim bardziej dokładnych anatomicznych ciekawostek, które podbudowałyby obraz autora w moich oczach i stałby się on dzięki temu bardziej wiarygodny w swojej historii. Dopracowanie tych elementów świadczyłoby też o znacznie większym przygotowaniu do pisania tej powieści, a i może w odbiorze byłaby bardziej rzeczywista, no a mnie doprowadziłaby do stanu...

Behemot | 2017-06-20
Na półkach: Przeczytane, 2017, Thriller
Przeczytana: 20 czerwca 2017

Ot, głupiutka makabresko-humoreska. Pomysł całkiem ciekawy, ale wykonanie... ani to straszne, ani śmieszne. Czytając tę książkę, miałam wrażenie, że słucham pooootwornie długiego dowcipu z przewidywalną puentą. Uśmiechałam się tylko półgębkiem. Makabrę w literaturze uwielbiam, ale tu naprawdę nic mnie nie poraża.
Nie jestem ani zachwycona, ani wstrząśnięta, ani ubawiona po same pachy. Ani zbulwersowana, ani zafascynowana. Nie czuję ani obrzydzenia, ani nie zajadam się zaserwowanym mi daniem. Da się skonsumować tę "kolację", ale bez szczególnego apetytu, a i o dokładkę nie poproszę. Na pewno nie sięgnę po "Dziewczynę w walizce".
Książkę tę czyta się lekko, bo styl jest potoczysty i gawędziarski, chociaż autor grzeszy płytkimi obrazami psychologicznymi bohaterów i nadmiarem wykrzykników (OK, usprawiedliwmy to brazylijskim temperamentem ;-)) Podsumowując: niewymagające czytadełko w sam raz na plażę :-)

IwonaGa | 2017-12-27
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 19 grudnia 2017

Historia makabryczna,ale wciągająca. Najbardziej chyba przeraża fakt, że zdarzenie sekretnej kolacji jest realne. Były momenty, że się uśmiechałam pod nosem.

Barcki | 2017-11-08

Pan Montes zrobił na mnie bardzo dobre pierwsze wrażenie i narobił konkretnego apetytu na więcej swojej twórczości. "Sekretna kolacja" to świetna powieść, w której thriller miesza się z groteską, elementy gore z czarnym humorem a wszystko momentami robi wrażenie, jakby zostało ukazane w krzywym zwierciadle. To, co jednak stanowi podstawę sukcesu tej historii, to szczegółowo nakreśleni i bardzo interesujący bohaterowie, z których jedni wzbudzają sympatię, inni wstręt, niektórzy zaś oba te uczucia naraz. Poznajemy ich przeszłość, ambicje, chore pragnienia, obserwujemy przemianę jaka w nich zachodzi w miarę jak ich wspólnie założony biznes rozkwita. Początkowo fabuła rozwija się powoli, z czasem jednak nabiera tempa, samo zakończenie zaś - choć częściowo udało mi się je przewidzieć - z gatunku tych, które naprawdę robią wrażenie (choć o raczej mało optymistycznym wydźwięku). 10/10 i tyle w temacie.

książkowelove | 2017-08-07

Dawno nie miałam tak negatywnych uczuć podczas czytania książki: był wstręt, obrzydzenie i niesamowity strach, co będzie dalej. Do czego jeszcze posunie się czwórka przyjaciół z Copacabany. Z każdą stroną było coraz gorzej: brutalne opisy narastały, a z powieści emanowała nieokreślona aura, jaka do tej pory nigdy mi nie towarzyszyła. Prawdziwy rollercoster emocji! "Nie powiem iż była to wykwintna czytelnicza uczta, raczej krwawa rzeź, ale nie żałuję!
"Dziewczyna w walizce" podobała mi się bardziej, czekam na kolejne powieści tego autora i zastanawiam się co jeszcze zrodzi się w jego głowie!