I niech zginę

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cross Her Heart
Maciejka Mazan
Ag2S

Ufaj Sarah Pinborough! Nie ufaj jej książkom! Pierwsze miejsce na liście bestsellerów „The Sunday Times”. Lisa to niepozorna samotna matka. Ava to zbuntowana szesnastolatka. Marilyn to szczęśliwa żona. Ktoś nie jest tym, za kogo się podaje. Lisa, która dzieli swój czas między najlepszą przyjaciółkę a dorastającą córkę, poznaje w pracy przystojnego klienta i za jego sprawą przypomina sobie...

Ufaj Sarah Pinborough! Nie ufaj jej książkom!
Pierwsze miejsce na liście bestsellerów „The Sunday Times”.

Lisa to niepozorna samotna matka.
Ava to zbuntowana szesnastolatka.
Marilyn to szczęśliwa żona.

Ktoś nie jest tym, za kogo się podaje.

Lisa, która dzieli swój czas między najlepszą przyjaciółkę a dorastającą córkę, poznaje w pracy przystojnego klienta i za jego sprawą przypomina sobie o dawno porzuconych marzeniach o byciu szczęśliwą i kochaną. Ale kiedy jej córka ratuje tonącego w rzece chłopczyka i staje się miejscową sensacją, życie Lisy rozpada się bezpowrotnie. Wszyscy odwracają się od niej, nikt nie wierzy w jej niewinność i tylko ona wie, że to zemsta kogoś, kto chce, by Lisa i jej córka cierpiały. Dlaczego? Bo pewnych umów nie wolno łamać…

„I niech zginę” to naszpikowany niespodziankami i zwrotami akcji thriller, odsłaniający mroczną stronę życia kobiet, które z pozoru wydają się zwyczajne i niegroźne.

źródło opisu: https://www.proszynski.pl/I_niech_zgine-p-35673-1-30-.html

źródło okładki: https://www.proszynski.pl/I_niech_zgine-p-35673-1-30-.html

Oficjalna recenzja
Wojtek książek: 47

Każdy ma swoje tajemnice

Nie staraj się nas znaleźć. Wraca do kuchennego stołu i zgniata w dłoni jej list, dusi jej słowa w zaciśniętej pięści. Miała rację. Jest w nim gniew. Coś więcej. Wściekłość. Wrząca furia. Spogląda w okno, a zgnieciony w kulkę list rozmięka w jego spoconej dłoni. Wódka. Trzeba mu wódki. Pije i czuje, że ziarenko planu pada w ciemną glebę jego umysłu i zaczyna kiełkować. Nie miała prawa mu tego zrobić. Nie po tym, przez co przeszli. I za to ją zniszczy”.

Można odnieść wrażenie, że księgarnie opanowane są ostatnimi czasy przez thrillery. Gatunek ten wydaje się jednym z ulubionych wielu autorów. Co ciekawe, większość z tych książek nie jest poświęcona seryjnym mordercom, groźnym psychopatom czy przestępcom. Wręcz przeciwnie, ich bohaterami są – na pozór – zwykli ludzie. Ludzie, którzy wiodą dość przeciętne życie, którzy wydają się normalni. Okazuje się jednak, że skrywają jakieś sekrety, mroczne tajemnice, które nie dają o sobie zapomnieć.

Właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia w książce „I niech zginę”. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Jej autorką jest Sarah Pinborough. Poprzednia jej książka, „Co kryją jej oczy”, zyskała uznanie czytelników i została nominowana do nagrody kryminału roku.

„I niech zginę” to historia trzech kobiet. To właśnie z perspektywy każdej z nich obserwujemy wydarzenia. Lisa jest samotną matką, wychowującą nastoletnią córkę Avę. Chociaż dziewczyna niedługo skończy szesnaście lat, Lisa martwi się o nią tak, jakby nadal była jej małą córeczką. Czytelnik szybko uświadamia sobie, że nie jest to zwykła matczyna troska. Lisa wyraźnie się czegoś boi. Strach, który sprawia, że nie ufa obcym, nie jest obecna w mediach społecznościowych, znów wydostaje się na powierzchnię.

Jej córka Ava jest raczej typową nastolatką. Ma paczkę znajomych, z którymi rozmawia o chłopakach i o zbliżających się szesnastych urodzinach. Jednak jej życie się zmienia, gdy na internetowym komunikatorze zaczyna dostawać informacje od nieznajomego. Chociaż nie wie, kim jest nadawca, z czasem nie może doczekać się kolejnych wiadomości.

Marylin to najbliższa przyjaciółka Lisy. Kobiety razem pracują i wydaje się, że dobrze się rozumieją. Na zewnątrz wiedzie życie szczęśliwej żony. Czy jednak tak jest naprawdę? Czy kobiety są w istocie tym, za kogo się podają?

Wydarzenia nabierają tempa, gdy Ava ratuje tonące dziecko. Jej zdjęcia z matką trafiają na pierwsze strony gazet. Lisa wpada w panikę. Już wie. Wie, że wkrótce przeszłość się o nią upomni. Kim jest Lisa? Dlaczego dziennikarze nazywają ją morderczynią? Kto mówi prawdę, a kto stara się ją ukryć za wszelką cenę?

„I niech zginę” to zgrabnie napisana powieść. Ciekawe, czy odgadniecie zagadkę zaserwowaną nam przez autorkę. Mnie się niestety nie udało. Chociaż uważam, że w niektórych momentach lekko przesadziła.

Reasumując, jeśli szukacie niezbyt wymagającego thrillera, to możecie sięgnąć po tę powieść. Czyta się ją szybko, bowiem język i styl autorki są niewymagające. Muszę jednak przyznać, że czytałem lepsze książki.

Wojciech Sobański

Aneta Wiola | 2019-03-19
Przeczytana: 19 marca 2019

„Z RĘKĄ NA SERCU I NIECH ZGINĘ, JEŚLI KŁAMIĘ”

Myślisz, że masz wszystko pod kontrolą. W końcu minęło tyle czasu, jednak nie zapominasz, czuwasz dalej nad bezpieczeństwem swojego dziecka. Pewnego dnia twój największy sekret wychodzi na jaw, a ty nie byłaś na to przygotowana. Wspomnienia wracają ze zdwojoną siłą, poczucie winy miażdży ci serce, a do tego tracisz całe swoje życie. Już nie jesteś mile widziana przez szefową, pomimo twojego dochodowego kontraktu. Znajomi i jedyna przyjaciółka Marilyn odwracają się od ciebie plecami. A to wszystko przez jedno zdjęcie.

Najpierw przeczytałam opinie znanych autorek na obwolucie książki; piękne słowa, zachęcające nas do lektury. Myślę sobie, że może koledzy po fachu przesadzili, ale zabieram się za lekturę z zapałem, wiedząc (z poprzednich przeze mnie przeczytanych powieści) na co stać autorkę.

Historię poznajemy z pespektywy trzech kobiet: Lisy, Marilyn i nastoletniej Avy. Staramy się je zrozumieć, być może, z czasem, jedną z nich...

Izabela Pycio | 2019-03-11
Przeczytana: 11 marca 2019

"Przekleństwo. Spadnie na nią przekleństwo. Już nad nią wisi... Oczywiście, że będzie pierwsza. I tak jest przeklęta."

Oszałamiające wrażenie zrobił na mnie poprzedni thriller Sarah Pinborough zatytułowany "Co kryją jej oczy", przyznałam mu maksymalną notę, niestety o książce "I niech zginę" nie mogę wypowiedzieć się w tak entuzjastyczny sposób. Powieść czytało mi się płynnie i wartko, a jednak nie potrafiłam do końca wciągnąć się i zaangażować zmysły. Wydaje mi się, że przeszkadzała zbytnia przewidywalność, scenariusz zdarzeń, choć misternie utkany, to jednak został tak skonstruowany, że bardzo szybko zdałam sobie sprawę, w jakim kierunku zmierzać będzie akcja, a drobne zaskoczenia nie przekładały się na wzrost niepewności i napięcia, właściwych dla tego gatunku literackiego. Podobała mi się natomiast koncepcja naprzemiennego śledzenia teraźniejszości i przeszłości, cyklu przed, teraz i po, mocne naszpikowanie tajemnicami i sekretami. Interesująco się je poznaje, ale brakuje...

_kingu_reads | 2019-04-08
Na półkach: 2019', Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 kwietnia 2019

Lisa jest matką samotnie wychowującą szesnastoletnią córkę Avę. Na co dzień kobieta pracuje wraz ze swoją najlepszą przyjaciółką Marilyn w jednej z miejscowych agencji. W ostatnim czasie relacje między matką a córką uległy małej rewolucji, spowodowane jest to głównie nadopiekuńczością Lisy oraz buntowniczym okresem dorastania Avy. Jako nastolatka Ava potrzebuje więcej swobody i prywatności, której troskliwa matka praktycznie jej nie daje. Dziewczyna nie wie, że troska Lisy ma swoje wyjaśnienie w jej mrocznej przeszłości. Przeszłości, od której nie da się uciec i która prędzej czy później ją dopadnie.
Pewnego dnia na miejscowym festynie dochodzi do pewnego incydentu, który skutkuje zdjęciem Lisy i jej córki w lokalnej gazecie. Właśnie to jedno przypadkowe zdjęcie uruchamia lawinę wydarzeń, w wyniku których całe dotychczasowe życie Lisy i jej córki legło w gruzach.
Co zarówno przed córką jak i najlepszą przyjaciółką Marilyn, przez ostatnie kilka lat ukrywała Lisa ?
‘’I niech...

Magdalena | 2019-03-26
Przeczytana: 25 marca 2019

Człowiek w większości chciałby mieć wszystko pod kontrolą. Tak jest łatwiej, bezstresowo a przynajmniej stres utrzymuje się na akceptowalnym poziomie i można normalnie funkcjonować. Ale jak to w życiu bywa prędzej czy później coś pójdzie nie tak i wspomnienia powrócą. Te, o których tak pragniesz zapomnieć.

"Odjedź ze mną, kochanie, odjedź ze mną w tę noc.
Ty i ja, zawsze razem, odjedziemy w tę noc.
Tak czy nie? Tak czy nie? Mamy moc, mamy moc.
Odjedź ze mną już dziś w tę noc."

Bohaterkami są trzy kobiety: Lisa - samotna nadopieuńcza matka. Ava - jej córka, zbuntowana 16-latka. Marilyn - szczęśliwa żona. Skrywają one tajemnicę, jedną jedyną...

Punktem zwrotnym w powieści jej moment uratowania przez Avę tonącego w rzece chłopca. Bohaterki są bardzo wyraźnie zarysowane, na uwagę zwłaszcza zasługuje sportretowanie córki. Czy duża kontrola ma szansę sprawić, że ochroni się własne dziecko? Czy może wręcz przeciwnie?

Nie ma tu morderstwa za morderstwem, ale jeśli lubicie thrillery,...

rudy_lisek_czyta | 2019-04-06
Przeczytana: 05 kwietnia 2019

”Z ręką na sercu i niech zginę,jeśli kłamię”
Sarah Pinborough autorka“Co kryją jej oczy”powraca z najnowszym thrillerem“I niech zginę”.Bo czy obietnice składane przed laty nadal nas obowiązują?
Czy to,co się obiecuje,należy traktować poważnie? I czy ich złamanie może wyrządzić ogromną szkodę? .
.💙
Historia trzech kobiet matki,córki i przyjaciółki.Każda inna,każda żyje z własnym,skrywanym sekretem,który ukrywa przed drugą.Lisa to samotna matka,która wszystko poświęca dla swojej jedynej córki Avy.Ava,szesnastolatka wkraczająca w dorosłość oraz Marilyn,przyjaciółka z pracy Lisy,której życie wydaje się takie idealne.Z nich wszystkich to jednak Lisa skrywa najbardziej przerażającą tajemnicę.Kobieta stara się chronić swój mały świat,lecz pewnego dnia rozpada się on jak domek z kart.Na jaw wychodzi popełniona przez kobietę zbrodnia sprzed lat a mroczne sekrety dotąd skrywane w jej umyśle wypływają na powierzchnię.Już nic nie jest takie samo,gdyż uciekając od popełnionego w przeszłości...

Herbatkow87a | 2019-04-18
Przeczytana: kwiecień 2019

Jakbym miała określić „I niech zginę” jednym zdaniem, to napisałabym, że jest to przyzwoity thriller, pełen mrocznych tajemnic. To jedno jedyne zdanie przekonałoby mnie do przeczytania tej książki, ponieważ uwielbiam tajemniczy klimat. Historia przedstawiona jest z perspektywy trzech kobiet i każda z nich skrywa swoje mniejsze lub większe tajemnice.
Lisa jest samotną matką dorastającej nastolatki. Kobieta ma dobrą pracę, wspaniały dom oraz najlepszą przyjaciółkę. Ava jest typową nastolatką, z paczką znajomych, chłopakiem i sekretami. Marilyn, oprócz że jest najlepszą przyjaciółką Lisy, wiedzie pozornie szczęśliwe życie u boku męża. Czy aby na pewno wszystko jest takie idealne?
Lisa zmaga się z demonami przeszłości, o których wie tylko ona. Pewnego dnia przeszłość zaczyna dawać o sobie znać. Na początku są to drobne incydenty. Wszystko chrzani się, gdy Ava ratuje małego chłopczyka przed utonięciem. Zdjęcie Avy oraz jej matki trafia do gazet, a wtedy nie ma już odwrotu. Skrywane...

Pinko1700 | 2019-04-02
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam

Lisa prowadzi normalne życie, choć każdy, kto ją poznaje ma wrażenie, że przemyka przez nie jakby chyłkiem, nieustannie się ukrywając. Tylko przed czym? Ale to pewnie tylko takie wrażenie... Jej dni wypełnia praca, dbanie o dobro szesnastoletniej córki, Avy oraz rzadkie wypady na drinka z przyjaciółką Marilyn, z którą również pracuje. A gdy jeszcze zaczyna się nią interesować przystojny klient (z wzajemnością) wydaje się, że Lisa niedługo porzuci swoją skorupę przewrażliwionej na każdym punkcie matki. Los ma dla niej jednak inne karty; Ava ratuje tonącego chłopca, stając się miejscową bohaterką. Nie rozumie niemalże panicznych reakcji matki, ale też nie zamierza się nimi przejmować- Lisa już taka jest.
Zresztą, Ava ma swoje sekrety, z których już od dawna nie spowiada się matce. I być może niedługo jedno z jej najskrytszych marzeń doczeka się spełnienia. Wystarczy tylko wymknąć się cichutko z domu... i wreszcie będzie z NIM.
Nie zdaje sobie sprawy, że ktoś poluje na ich szczęście....

Micharadzia | 2019-03-21
Przeczytana: 15 marca 2019

Poznajemy historie z pozoru trzech bliskich sobie osób. Matki - Lissy, córki - Avy, przyjaciółki - Marilyny.
Wspólnie uczestniczą w swoim życiu, dzielą się radościami i smutkami..., ale każda z nich ma swoje tajemnice. Ujawniane są stopniowo, żeby podkreślić specyficzny klimat książki, oraz żeby zachęcić do czytania, bo kto nie lubi sekretów i rozwiązywania spraw nie wyjaśnionych.
Od samego początku czujemy, że w życiu Lisy wydarzyło się coś mrocznego i dlatego jest zakompleksioną i nadopiekuńczą matką z cechami paranoicznymi.
Córka Ava dorasta - nie chce być trzymana na krótkiej smyczy, męczy ją ciągła kontrola mamy, jej sms-y i telefony. Dlatego coraz bardziej jej relacje rodzinne się pogarszają. Wpada w wir kłamstw nieodwracalnych w skutkach, a mnie osobiście ciekawiło co z tej sytuacji będzie dalej...?
Przyjaciółka Marilyn szczęśliwa żona, ale czy aby na pewno...? Za pewnością siebie kryje coś przed całym światem czyli kolejna tajemnica i karty do odkrycia.
...

Ficunio | 2019-04-16

Znawcy thrillerów na pewno będą kręcić nosami, ( na co? Czy ja wiem? Że mało mordów czy że gdzieś tam, coś tam można przewidzieć) ale że ja znawczynią thrillerów nie jestem 😂 to mi sie podobało! Mamy trzy kobitki, trzy postacie, które na pozór wiodą normalne życie. Matka, córka i przyjaciółka. Okazuje się jednak, że każda z nich ma jakąś tajemnice. Ta jedna, Lisa, samotna matka Avy, to rzekłabym że ogromną. Zmieniona tożsamość, życie, wygląd, zbrodnia i wyrok na sumieniu. Córka, szesnastoletni kombinator, próbuje wyzwolić sie spod skrzydeł swojej nadopiekuńczej mamusi. Do pewnego momentu narracja jest spokojna i leniwa, lawina zdarzeń rusza, kiedy Ava, pływaczka, ratuje małego chlopczyka podczas festynu i zostaje lokalną bohaterką. Wówczas na zdjęciu w gazecie ktoś poznaje jej matke, ktoś z jej poprzedniego życia... Dla mnie ksiazka bardzo fajna, blyskawicznie sie czyta, wciągnęłam sie raz dwa, narracja z perspektywy tych trzech pań wzbogaca fabułe i daje niezły kontekst...

okulary_do_czytania | 2019-03-26
Przeczytana: 26 marca 2019

Opis relacji matka córka, tajemnica która zmienia życie obu kobiet, jedno wydarzenie które odwraca wszystko do góry nogami.
Książkę trzeba przeczytać, fabuły nie da się opowiedzieć ani na sto procent zrecenzować bez wdawania się w szczegóły zdradzające akcję książki. Thriller psychologiczny na najwyższym poziomie a słowa Cobena nie są na wyrost.
Szorstka, twarda i prawdziwa opowieść o życiu i problemach.