Co kryją jej oczy

Okładka książki Co kryją jej oczy Sarah Pinborough Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Co kryją jej oczy
Sarah Pinborough Wydawnictwo: Prószyński i S-ka kryminał, sensacja, thriller
Behind Her Eyes
Prószyński i S-ka
2017-03-14
2017-03-14
2017-01-31
Maciejka Mazan
literatura angielska małżeństwo miłość obsesja przemoc psychiatra relacje damsko-męskie strach tajemnica thriller trójkąt miłosny
Inne

A ty komu zaufasz?

Świetnie zbudowana fabuła i bardzo dobre, choć frustrujące zakończenie. Głównego motywu domyśliłam się już wcześniej, bo czytałam/oglądałam kilka historii z motywem zmiany ciał, ale i tak bardzo podobał mi się sposób, w jaki to zostało tutaj przedstawione. Jedyne co mi się niezbyt podobało, to styl, ale nie wiem, czy to wina autorki, czy tłumacza. Chodzi mi o ten dziwny, pamiętnikowy wręcz, a przy tym sztuczny sposób wypowiedzi.

Zdecydowałam się na przeczytanie tej powieści, ponieważ na platformie Netflix natrafiłam na serial na jej podstawie i w trakcie jego oglądania nie wszystko było dla mnie w pełni jasne. Liczyłam, że w książce znajdę wyjaśnienia. I owszem, znalazłam. Serial, nie licząc kilku niuansów, jest niemal wiernym odwzorowaniem powieści.

David Martin (w serialu Ferguson),wzięty psychiatra, wdaje się w romans biurowy ze swoją sekretarką, Louise. Problem w tym, że David ma żonę - kobietę o niebywałej urodzie, lecz skrywającą jakiś mroczny sekret. W ogóle całe to małżeństwo jest dziwne... z jakiegoś powodu David więzi żonę i ogranicza jej kontakty ze światem. Adele jednak znajduje sposób, by zaprzyjaźnić się z Louise. Tak powstaje chory trójkąt miłosnych zależności, który stanie się areną walki na śmierć i życie.

W zestawieniu serial vs. powieść, pod względem budowanego napięcia wg mnie serial wypada lepiej. Książka pod kątem tła sytuacyjnego i fabularnego jest przegadana, a przez to nudna. Rozumiem, że to, co się w serialu dozobaczy, w powieści trzeba doczytać, ale i tak serial dużo bardziej przykuwał moją uwagę niż narracja powieści, a przynajmniej było tak do czasu, aż zrozumiałam, jaki jest główny zamysł fabuły... no niestety, ezoteryka i wszelkie dziwactwa związane z tą tematyką, wykraczają poza moją percepcję. Fabuła zasadza się na zagadnieniu świadomego snu, wędrówek astralnych i działań z tym związanych, a ja w takie, powiedzmy, dyrdymały, nie wierzę. I nie uwierzę, dlatego nie potrafię potraktować serio ani serialu, ani powieści, mimo że serial jest dobrze zrobiony, a i powieść nie najgorzej napisana. Nie ratuje tego, moim zdaniem oczywiście, nawet spektakularne i totalnie dla mnie zaskakujące zakończenie, będące również zwieńczeniem całej historii, bo to w nim wszystko się całkowicie składa do kupy, wyjaśnia i zamyka, wcześniej mamy do czynienia z korowodem półprawd, domysłów i niedopowiedzeń, a prawdy co do wydarzeń z przeszłości, które mają wpływ na teraźniejszość, możemy się jedynie domyślać z krótkich retrospekcyjnych obrazów.

Tak jak w powieści za najlepszą uważam kreację Adele, tak i w serialu tę postać świetnie i wiarygodnie oddała Eve Hewson. Zresztą Simonie Brown - odtwórczyni roli Louise, też nic nie mogę zarzucić.

Dla mnie całość wypada gdzieś pośrodku skali: było to i fajne i niefajne zarazem.

David Martin (w serialu Ferguson),wzięty...

Świetna powieść. Trzyma w napięciu. Polecam :)

Świetna powieść. Trzyma w napięciu. Polecam :)

Bardzo dobrze mi się ją czytało. Zaskakujący finał, z odrobiną fantastyki, którego nie sposób się domyślić podczas czytania. Polecam :)

Jak dla mnie to jakaś fantastyka. Trochę mnie to wszystko zaskoczyło i prawdę mówiąc zawiodło.

Rewelacyjna . Jednakże ten koniec ... Do mnie nie przemawia .

Rewelacyjna . Jednakże ten koniec ... Do mnie nie przemawia .

Całkiem niezła. Końcówka zaskakująca..

Całkiem niezła. Końcówka zaskakująca..

Pierwsza książka po przeczytaniu której zgadzam się z dobrymi i najgorszymi opiniami. Wybitna to ona nie jest; jest jednowymiarowa do tego stopnia, że tworzy własne uniwersum zasiedlone przez 3 postacie i 4-5 satelitów tak mało znaczących jak brzęczenie muchy.
Zgoda z dobrymi ocenami może być kiedy przyjmie się tę konwencję, świat skupiony na relacji trójkąta małżeńskiego i ich tajemnic, stereotypowych osobowości. Styl prostego romansidła ubrany w fabułę niesamowitości i zagrożenia.
U mnie jednak przeważa negatywna ocena; w miarę rozwijania fabuły robi się coraz gorzej, narracja robi się nie do przyjęcia – egzaltowana, naiwna; akcja niewiarygodna, postępowanie bohaterów staje się coraz dziwaczniejsze… ale pomysł na zakończenie zupełnie niezły jak przystało na tak zakręconą książkę.

Czytacie i lubicie thrillery psychologiczne? Ja tak, choć przez to, że przeczytałam ich już dosyć sporo, a schematy lubią się w tym gatunku powtarzać, to ciężko mnie zaskoczyć. Dziś opowiem Wam o książce, której udało się zaskoczyć mnie po stokroć, a szczękę z podłogi zbierałam jeszcze kilka godzin po przeczytaniu. Poznajcie "co kryją jej oczy"...
Na pierwszy rzut oka - idealne małżeństwo. On, ceniony psychiatra. Ona, piękna, budząca zachwyt, olśniewająca, zapatrzona w męża, jednak bardzo przez niego kontrolowana i zamykana w domu. I ta trzecia, jego kochanka, jej przyjaciółka. Ten przedziwny trójkąt przywodzi nam na myśl stereotypowe historie w thrillerach psychologicznych, ale uwierzcie mi, dawno żadna książka nie zaskoczyła mnie tak jak ta.
W trakcie czytania nasuwało mi się milion możliwości zakończenia, a koniec końców, żadne się nie sprawdziło. Miałam parę momentów gdzie lektura zaczęła mnie nużyć i się troszkę dłużyła (akcja rozkręca się powoli),jednak jest w niej coś takiego co sprawia, że ciężko ją odłożyć, a chęć rozwikłania tajemnicy wzrasta z każdym rozdziałem.
Według mnie autorka bardzo zaryzykowała kończąc książkę w taki sposób jaki to zrobiła bo albo się to komuś BARDZO spodoba, albo BARDZO nie. Czegoś takiego nie spotkałam jeszcze w żadnej powieści czy to obyczajowej czy kryminalnej. Jest to coś bardzo oryginalnego, niespotykanego i coś na co ciężko wpaść podczas czytania.
Opis z tyłu książki głosi - "stawia na głowie sposób, w jaki patrzysz na świat" i jest to całkowita prawda! Rewelacyjna historia, którą szczerze Wam polecam.

Na pierwszy rzut oka -...

Książka godna polecenia! Zakończenie bardzo zaskakujące.
Dwie bohaterki tak odmienne - dwie perspektywy - jeden mężczyzna. Zastanawiasz się kto tutaj gra czarny charakter/kto kłamie, a jaka jest prawda, a kiedy już myślisz, że wiesz już wszystko, autorka strzela wielkie BUM.

Książka godna polecenia! Zakończenie bardzo zaskakujące.

• 2017
  • Thriller