Widzę cię

Prószyński i S-ka
2017-08-02
2017-08-02
Bartosz Kurowski
kobieta literatura angielska ofiara przestępca śledztwo thriller zagadka kryminalna

Kto obserwuje cię w tłumie?

Dość ciekawa powieść o miejskiej paranoii. Trochę za bardzo "rozciagnięta", a przez to mało dynamiczna akcja. Jednak czytałam z dużym zainteresowaniem próbując przewidzieć zakończenie. Niestety nie udało mi się, wiec finałem byłam mocno zaskoczona🙂 Polecam

Miałam taki moment, że przewracałam oczami, za każdym razem, gdzie Zoe wsiadała do metra. Wydawało mi się, że nic się nie dzieje, że tylko wchodzi, wychodzi z metra, wsiada i wysiada z wagonu. Dodatkowo gada, gada i gada. I nic z tego nie wynika. Całe szczęście moment minął i później zrobiło się szalenie ciekawie. W sumie do samego końca nie było wiadomo, jak ta książka się zakończy. Uważam, że pomysł ze stroną internetową był świetny, troszkę żałuje, że nie zostało to mocniej pociągnięte. Więcej napaści, morderstw, albo wręcz przeciwnie, jakaś para, która dzięki temu by się związała. Było tu dużo możliwości do wykorzystania, ale strony zapełniły niepotrzebne rozmowy Zoe. Ogólnie było ok.
Ps. Monitoring może być przerażający.

Audiobook był bardzo przyjemny. Gdyby nie rozwiązanie zagadki dałabym jej 7, być może 8 gwiazdek. Sposób w jaki została napisana przypadł mi do gustu, sporo wątków oraz rozwinięte postacie pozwoliły mi wczuć się w historię. Nie ma typowego mordowania czy znajdywania zwłok, napięcie na poziomie 2-3/10. Nie jest to typowa zagadka gdzie na każdym etapie można kogoś podejrzewać. Dużo postaci: Zoe - 40 lat, księgowa, Simon - drugi mąż Zoe, dziennikarz, Matt - były mąż Zoe, taksówkarz, Katie - córka Zoe i Matta, chce być aktorką, pracuje w restauracji, 19 lat, Justin - syn Zoe i Matta, pracuje w kawiarni Melissy, Melissa - właścicielka sieci kawiarni, przyjaciółka i sąsiadka Zoe, Neal - mąż Melissy, informatyk, Kelly - policjantka, Nick - detektyw, dowódca, Lexi - siostra Kelly, Steward - mąż Lexi, Isaac - chłopak Katie, 30 letni scenarzysta teatralny. Czy polecam - tak, czy gdybym znała zakończenie DNFowalabym książkę - nie. Dla kogo - dla wszystkich.

Spojler: bardzo innowacyjny pomysł w którym zły charakter włamuje się do systemu kamer w metrze, śledzi osobiście i przez kamery swoje ofiary, a następnie sprzedaje ich profile za pomocą strony co umożliwia osobom zainteresowanym poznać nawyki określonych kobiet odnośnie ich ubioru, czasu wyjścia do i powrotu z pracy czy nawet ulubionego miejsca w metrze. Osobiście jestem nieobliczalna więc raczej nic mi nie grozi ale uważam, że taka sytuacja mogłaby mieć miejsce i może nie warto wpadać w paranoję ale nagiąć trochę swoje przyzwyczajenia. Tajemnica związana z przyczyną rozwodu rodziców oraz całkowita ignorancja potrzeb przyjaciół mogłyby być źródłem konfliktu ale nie na taką skalę, mimo wszystko uważam, że pomysł był dobry i przesłanie jeśli nie zostanie opacznie odczytane stanowi wartość. Uważam, że spokojnie we dwie mogły pokonać tą osobę bez wystawiania się na niebezpieczeństwo - główna bohaterka przyznaje to w myślach więc powiedzmy, że poniosły ją emocje przez co nie myślała logicznie. Podobała mi się postawa policjantki - była szczera, otwarta i ufna ale takie cechy są niestety problemem w tym zawodzie i jej brak samodyscypliny i kierowanie się osobistymi pobudkami już dawno doprowadziłby mnie do chęci zwolnienia jej z pracy. Ważny wątek kobiet, które dla świętego spokoju decydują się nie wnosić pozwu np o gwałt, stalking oraz tych które przypadkowo kogoś posądziły o niecne zamiary oraz wstydu z tym związanego. Co do zakończenia to było zbyt naciągane, epilog trochę to uratował ale mimo wszystko liczyłam na to, że złym charakterem będzie ktoś inny.

Ciekawy, nietypowy pomysł na fabułę. Lubię gdy akcja zahacza o Internet, . Moze trochę za bardzo sie ciągnęła, ale nikt nie jest idealny. Bardzo fajne zakończenie, zaskakujące. Polecam

Były momenty gdy myślałam, że nie doczytam, bo początkowo książka mnie nużyła. Ale po pewnym czasie zostałam wciągnięta w tą swoistą spiralę podejrzeń graniczących paranoją. Czy coś naprawdę grozi kobietom, czy tylko coś im się uzdurało? Coraz więcej wątpliwości, coraz mniej zaufania do ludzi, nawet do tych najbliższych. Po przeczytaniu tej książki na pewno nieraz w komunikacji miejskiej rozejrzymy się podejrzliwie, czy ktoś nie patrzy...

akcja rozciągnięta do granic możliwości... byłaby zdecydowanie ciekawsza skrócona o połowę ;)
jedyne zaskoczenie to dwie ostatnie strony, poza tym wyjątkowo nużąca

jedyne zaskoczenie to dwie ostatnie strony, poza tym wyjątkowo nużąca

"Widzę Cię" to zaskakująca pozycja, która potrafi zachwycić, ale i przynudzic zbyt długimi wątkami i opisami. Historia przedstawiona jest oczami trzech bohaterow: Zoe- matki i księgowej dojeżdżającej do pracy do Londynu miejska komunikacją, Kelly - policjantki po przejściach ktora angażuje się w sprawę Zoe oraz osoby która spowodowała całe to zamieszanie i pociąga za sznurki.
Wysoka ocena głównie za zakończenie, którego wcale się nie spodziewałam, po prostu wgniotło mnie w fotel.

➡ Widzę Cię | Clare Mackintosh

Zoe przez przypadek natrafia na swoje zdjęcie w gazecie. Jest przekonana, że kobieta tylko ją przypomina. Okazuje się jednak, że jest w błędzie. Lęk Zoe narasta, kiedy odkrywa, że inne kobiety ze zdjęć padły ofiarą przestępstwa.

Powieść okazała się dobrym thrillerem psychologicznym, ukazującym jak lęk zamienia się w paranoję, powodując, że ciężko komukolwiek zaufać. Fabuła nie jest przerysowana, a przede wszystkim realistyczna. Dobrze obrazuje obecne czasy. Momentami nużąca, kilkakrotnie odkładałam na półkę ze znudzenia. Zdecydowanie pojawiło się za dużo niepotrzebnych wątków, które stanowiły swego rodzaju zapychacze. Przebieg śledztwa jest napisany profesjonalnie, co jest bardzo dużym plusem.

Thriller „Widzę Cię” nie zrobił na mnie piorunującego wrażenia, ale co najmniej dobre. Był moim urodzinowym prezentem. Jeśli miałabym ocenić w skali, to byłoby to mocne 6/10.

➡ Widzę Cię | Clare Mackintosh

Pomysł dość fajny, zakończenie również dość zaskakujące, ale dłużyzny i nuda ......

Książka ta pisana jest z trzech perspektyw :Zoe (gł. bohaterka),detektyw do której główna bohaterka się zwraca, oraz sprawcy.
Muszę przyznać że ta książka mocno mnie zakończyła, ponieważ do samego końca nie miałam nawet podejrzeń kto może być sprawcą. Nawet jak już myślisz, że wiesz - to jesteś w błędzie 😉.
"Widzę Cię" to pierwsza książka C. Mackintosh, która wpadła w moje ręce, ale napewno nie ostatnia.
Zapraszam na mojego instagrama: zaczytana_ines na którym recenzje pojawiają się dwa razy w tygodniu 😉

"Widzę Cię" to pierwsza książka C. Mackintosh, która wpadła w moje...

• Thriller/sensacja/kryminał

Dodaj cytat z książki Widzę cię