Widzę cię

Tłumaczenie: Bartosz Kurowski
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
I see you
Ag2S

Nowy thriller autorki międzynarodowego bestsellera "Pozwolę ci odejść". Gdy Zoe Walker zauważa swoje zdjęcie w sekcji ogłoszeń londyńskiej gazety, postanawia się dowiedzieć, jak się tam znalazło. Rodzina jest przekonana, że osoba z ogłoszenia tylko Zoe przypomina. Nazajutrz w gazecie pojawia się zdjęcie innej kobiety, a dzień później – kolejnej. I każda z nich pada ofiarą...

Nowy thriller autorki międzynarodowego bestsellera "Pozwolę ci odejść".

Gdy Zoe Walker zauważa swoje zdjęcie w sekcji ogłoszeń londyńskiej gazety, postanawia się dowiedzieć, jak się tam znalazło. Rodzina jest przekonana, że osoba z ogłoszenia tylko Zoe przypomina. Nazajutrz w gazecie pojawia się zdjęcie innej kobiety, a dzień później – kolejnej. I każda z nich pada ofiarą przestępstwa.

"Widzę cię" to psychologiczny thriller jednej z najgłośniejszych i najbardziej cenionych angielskich debiutantek roku 2015. Powieść, która nie pozwoli zasnąć. Tym bardziej przekonująca, że Mackintosh służyła w policji kryminalnej. Konieczność przeczytania jeszcze jednej strony nabiera tu zupełnie nowego wymiaru.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Kto obserwuje cię w tłumie?

Ostatnie, czego Zoe może się spodziewać wracając do domu po tygodniu ciężkiej pracy, to że przeglądając gazetę natrafi na swoje zdjęcie w żenującym anonsie towarzyskim. To ona czy tylko ktoś podobny? Głupi żart czy kradzież tożsamości? Lęk Zoe narasta, kiedy odkrywa, co się przytrafiło innym kobietom, których zdjęcia bez ich wiedzy zostały umieszczone w ogłoszeniu. Od tej pory nie może czuć się bezpieczna nawet w otoczeniu tłumu ludzi.

Po międzynarodowym sukcesie „Pozwolę ci odejść”, brytyjska pisarka Clare Mackintosh powraca z doskonałym thrillerem psychologicznym „Widzę cię”. Dwunastoletnie doświadczenie w pracy w policji pozwala autorce wiarygodnie opisać tok dochodzenia oraz to, w jaki sposób przestępstwa wpływają na psychikę ofiar: lęk przechodzi w paranoję, znika poczucie bezpieczeństwa, a trauma nie pozwala nikomu zaufać.

Narracja jest prowadzona w pierwszej i trzeciej osobie, ukazując trzy punkty widzenia: głównej bohaterki Zoe Walker, policjantki Kelly Swift i tajemniczego przestępcy. Najbardziej niepokojąca w czasie lektury jest świadomość, jak prawdopodobny jest opisany tu scenariusz: katalog kobiet w drodze do pracy lub do domu, wśród których mogą przebierać ci, którzy szukają miłości, ale również ci, którzy szukają ofiary. Nie ma tu mowy o zbrodniach wśród elit czy mało prawdopodobnych, przerysowanych przestępstwach – to, co przytrafia się Zoe i innym kobietom, mogłoby dziś spotkać każdego.

Czytelnik ma też okazję zagłębić się w życie bohaterów i ich bliskich,...

Czytelnik ma też okazję zagłębić się w życie bohaterów i ich bliskich, przy czym każdy wydaje się tu coś ukrywać. Problemy rodzinne i finansowe oraz trudności ze znalezieniem i utrzymaniem pracy składają się na dość przygnębiający, a równocześnie realistyczny obraz współczesnego społeczeństwa.

Oprócz wątku psychologicznego doskonale poprowadzony jest też wątek kryminalny. Autorka prowadzi z czytelnikiem grę, myląc tropy tak, że i nam zaczyna się udzielać paranoja bohaterki i w każdym widzimy zagrożenie. Taki nastrój utrzymuje się do ostatniej strony, a nawet po zakończeniu lektury powraca pytanie: „Jak wielu z was jest śledzonych? Czy w ogóle byście się zorientowali?”

Agnieszka Kruk

książek: 1970
Piotr | 2017-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2017

Po "Widzę cię" sięgnąłem głównie za sprawą tytułu, który zdradza, o czym będzie fabuła. Skalting? Coś więcej? Co może spotkać złego kobietę w zatłoczonym miejscu takim jak metro? Co się dzieje, kiedy w gazecie znajdujesz ogłoszenie ze zdjęciem kobiety łudząco podobnej do ciebie. Jest to ogłoszenie w dziale sex- ofert. Co się dzieje, kiedy czujesz, że ktoś ciebie obserwuje?

Nie miałem pojęcia, że ta książka da mi tyle do myślenia. Kradzież tożsamości, ciągła inwigilacja i manipulowanie danymi,a do tego tajemnica. Kto za tym stoi? Giną kobiety ze zdjęć. Zoe Walker nie czuje się bezpieczna, mimo faktu zawiadomienia policji, której śledztwo prowadzi donikąd. Ktoś doskonale zna się na cyberatakach i zacieraniu śladów. Kobieta nie jest pewna czy traci zmysły. Macintosh napisała historie, która mogła się wydarzyć w rzeczywistości. Jest to przerażająca prawda.

Czuje opiekę i troskę spływającą od najbliższych. Sama jednak nie potrafi uporać się z kolejnymi wyjściami do pracy, które...

AuroraBorealis | 2017-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2017

Wygląda na to, iż mam wątpliwe szczęście do reklamowanych bestsellerowych thrillerów.

Historia nie mogła się baaardzo długo rozkręcić, praktycznie bardzo mało się od początku działo. Z pewnością najwięcej dowiemy się z tej książki jak wyglądają procedury ściągania przestępców, ponieważ nasza autorka to była policjantka.

Kolejny "super" thriller, który ma skusić miliony, a mnie nawet bielizna i skarpetki nie drgnęły, no może lekko na końcu opadła jedna lewa skarpetka ;). Liczyłam na naprawdę mocną, trzymającą w napięciu pozycję, a niestety emocje były jedynie bliżej tylnej okładki.;) Czytałam i czytałam i czytałam i nic. Dwieście stron za mną i nadal nic ważnego czy bardzo zaskakującego się nie dzieje. Znowu mam wybrakowany egzemplarz - myślę sobie. Inni zachwalają, a tu nic, żadnej poważnej akcji, a ja dalej brnę w proszone obiadki, życie rodzinne i pracę wykonywaną przez dwie główne bohaterki: Zoe naszą potencjalną ofiarę oraz Kelly - policjantkę. Ale jako, że jestem z natury...

czytamcałyczas | 2017-10-13

Bardzo dobra książka,która pobudziła wszystkie moje zmysły.Jak pelikan,łykałem.Słowa i czyny,to co napisała autorka.
Jeszcze,nigdy nie czytałem tak dobre psychologicznego thrillera.
Książka,a na chwilę nie nudzi.Nie,ma tu żadnych nie potrzebnych wstawek.
Wszystko,ważne i przemyślane.Super.

Izabela Pycio | 2017-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2017

"Wszyscy jesteśmy niewolnikami swych przyzwyczajeń... Rutyna utrzymuje cię w dobrym samopoczuciu. Jest czymś znajomym, dodaje otuchy. Rutyna daje ci poczucie bezpieczeństwa. Rutyna cię zabije."

Zgrabnie i wciągająco poprowadzony thriller, z ciekawie i intrygująco rozwiniętymi wątkami psychologicznymi. W zasadzie podczas całej podróży czytelniczej autorka umiejętnie przyciąga uwagę odbiorcy, sugestywnie podsyca napięcie, nie pozwala, aby można było oderwać się na dłużej od stron książki. Nieustannie płynący wartki strumień zagadkowych wydarzeń, bazujący na dreszczach emocji, odpowiednio dawkowanych i odwołujących się do pokładów kreatywności wyobraźni. Podobał mi się wytworzony mroczny, a momentami nawet klaustrofobiczny klimat, odwołujący się do prawdopodobnego zaistnienia podobnych sytuacji w realnym świecie. To także dające do myślenia spojrzenie na różne sposoby radzenia sobie kobiet z traumatycznymi przeżyciami, mierzenia się z bolesnymi wspomnieniami i wypierania z pamięci...

Simran | 2017-10-12
Przeczytana: 21 października 2017

Widzę Cię to dobry thriller psychologiczny. Clare Mackintosh ukazała złowieszczą wizję, co może się stać kiedy ktoś zechce niecnie wykorzystać nasze codzienne przyzwyczajenia. Jak złudne poczucie bezpieczeństwa daje nam rutyna, która w gruncie rzeczy może wystawić nas na niebezpieczeństwo.
Chociaż akcja toczy się umiarkowanym tempem to ciekawa fabuła oraz stworzony przez autorkę klimat niepokoju sprawiają, że nie sposób odłożyć książkę na półkę.

Zdecydowanie nie nazwałabym tej książki arcydziełem, ale była mocno wciągająca i samą końcówkę dosłownie pochłonęłam. Rozwiązanie suspensu było oczywiście mocno zaskakujące.
Fabuła opowiada o pewnej kobiecie, która znalazła anons matrymonialny ze swoim zdjęciem w gazetce typu nasze "Metro". Rodzina przekonuje ją, że osoba na zdjęciu jest tylko podobna do niej, jednakże po jakimś czasie okazuje się, że kobiety, których wizerunek trafil do tego działu, spotkalo coś złego. W tym momencie poznajemy również młoda policjant - Kelly Swift, która bedzie starała się dotrzeć do prawdy, kto stoi za tajemniczymi ogłoszeniami z gazecie.
Historia wydawał sie bardzo ciekawa - sama zaczęłam się zastanawiać jakimi informacjami dziele się w mediach społecznościowych. Choć cała fabuła wydaje się na pierwszy rzut oka nierealistyczna, to jednak zadajemy sobie pytanie: czy aby na pewno? Cyberprzestepstwa w naszym kraju i na całym świecie mają się doskonale, coraz łatwiej zhakować system i ściągnąć...

Agata76 | 2019-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2019

Akcja ciekawa, postaci z zapleczem są trzy, mi najbardziej przypadła do gustu policjantka Kelly. W pewnym momencie mamy swój typ, któż to "uczynia" piekło z życia ofiar i jesteśmy prowadzeni tym torem ale pojawiają się w międzyczasie pewne podpowiedzi, opisy, kto co umie i dlaczego i na koniec, na sam samiuteńki koniec jak już sprawcy są ukarani pojawia się ......
cała recenzja na

Mystery | 2018-11-29
Na półkach: Thrillery, Przeczytane
Przeczytana: 28 listopada 2018

Gdyby wyciąć z tej książki śledztwo Kelly, byłoby super. . Strasznie mnie ono nudziło.
Reszta była w miarę ok.
Nie spodziewałam się tak mocnego zakończenia, bardzo zaskakujące! :-)
Jako całość jednak tak sobie . . .

WielkiBuk | 2017-08-09
Przeczytana: sierpień 2017

„Widzę cię” to z jednej strony typowy, a mimo wszystko złowieszczy, niepokojący, mrożący krew w żyłach dreszczowiec psychologiczny, który jak to thrillery mają w zwyczaju, potrafi zaskoczyć kiedy najmniej się tego spodziewamy. Clare Mackintosh nie próbuje szokować, nie wykracza poza ramy gatunkowe, nie robi nic nadzwyczajnego – po prostu systematycznie buduje napięcie, tworzy klimat i wpływa na podświadomość, strasząc tym, co najbardziej nas niepokoi. „Widzę cię” to opowieść o obsesji i o tym, by nigdy nie tracić czujności, bo zawsze ktoś może patrzeć. Jak znalazł dla miłośników gatunku.

Bzibzioh | 2017-12-31
Na półkach: Woblink, E-booki, Przeczytane
Przeczytana: 31 grudnia 2017

Książka napisana jest ciekawie, napięcie rośnie i jest odpowiednio dawkowane, zawiera dużo elementów obyczajowych z życia Londyńczyków, co mi się podobało. Natomiast nie podobało mi się to, że cała konstrukcja przestępstwa oparta jest na absurdalnym pomyśle. Ktoś umieszcza w gazecie, w rubryce ogłoszeń z usługami erotycznymi, zdjęcia kobiet z linkiem do strony internetowej i zakodowanym hasłem w podanym obok fikcyjnym numerze telefonicznym. Kobiety wybierane są losowo z osób podróżujących systematycznie metrem do pracy. Podawana jest ich szczegółowa trasa przejazdu, określany przybliżony wiek i strój. I za te informacje ludzie niby płacą, aby wśród tych kobiet znaleźć miłość, przygodny seks lub ofiary gwałtu. Po co mają za takie rzeczy płacić? Bo gdyby te kobiety zainteresowane były poszukiwaniem partnera, to jeszcze pół biedy. Ale nie – one są wybrane losowo, zatem każdy z przestępców czy też poszukiwaczy przygód może sobie iść do metra i na własną rękę taką kobietę wybrać. Bez...