Wygnani do raju. Szwedzki azyl

Wydawnictwo: Agora SA
literatura faktu

Pierwszy w Szwecji kryminolog, reporter, który rozumie Szwedów lepiej, niż oni sami, wybitny architekt, perkusistka z doktoratem, dokumentalistka i fotografka z tytułem szwedzkiego fotografa roku, psychoanalityczka z literackim dorobkiem... Creme de la creme szwedzkiego społeczeństwa, a wszyscy to… emigranci z Polski, których wygnała antysemicka nagonka w 1968 roku. Szczere, przejmujące i...

Szczere, przejmujące i zaskakujące rozmowy z ludźmi, dla których przymusowa emigracja nie była tylko osobistą katastrofą, ale również bodźcem, by zacząć życie na nowo. Jak to się stało, że ludzie, którzy w bagażu mieli niewiele więcej niż wspomnienia z ojczyzny, stali się współtwórcami sukcesu kraju, do którego rzucił ich los ofiar politycznej, antysemickiej nagonki. Wspaniała opowieść o tym, że nawet najgorszy los można odmienić, jeśli wystarczająco tego chcemy i nie dajmy się złamać okolicznościom.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Silverq21 książek: 605

Ucieczka do zwycięstwa

Emigracja rzadko kiedy kojarzy nam się z czymś pozytywnym. Zazwyczaj oznacza przymusowe opuszczenie ojczyzny i zmianę dobrze znanego otoczenia na nowe i obce. Zdarza się jednak, że to, co miało być bolesnym rozstaniem i ograniczeniem, paradoksalnie okazuje się niespodziewaną szansą od losu. Trzeba tylko zakasać rękawy i wykorzystać dane nam możliwości.

Właśnie o tym traktują „Wygnani do raju”. O ludziach, którzy opuścili Polskę wskutek wydarzeń Marca 1968 i nastrojów przesyconych antysemityzmem. Czasem wyjeżdżali z rodzinami, innym razem musieli walczyć w pojedynkę. Niektórzy z nich byli przygotowani do wyjazdu, ale wielu sytuacja zmieniła się tak szybko, że należało podjąć szybko decyzję i znaleźć miejsce, które pozwoli na normalne życie.

Dla osób, z którymi rozmawiała Krystyna Naszkowska tytułowym rajem okazała się Szwecja. Kraj, który osobom chętnym do zaakceptowania pewnych warunków oferował szansę na rozwój. Jednak pod wieloma względami, to nie tylko książka o Polakach żyjących na obczyźnie. Ten punkt wyjściowy pozwala przyjrzeć się wielu bieżącym sprawom i nie chodzi tu tylko o palący problem dzisiejszych emigracji z Afryki.

Interesującym aspektem jest choćby sama reakcja na nową rzeczywistość. Próba przystosowania się i zrozumienia zupełnie odrębnej od rodzimej kultury. To także forma rozliczenia się z utraconą rzeczywistością. Próba konfrontacji z tym, co się wydarzyło, a co mogło mieć miejsce wskutek innego rozwoju wydarzeń. Forma szczerego rozliczenia z przeszłością i docenienia teraźniejszości.

Przede wszystkim książka Naszkowskiej to kilka nieszablonowych historii. Często z pogranicza etosu od pucybuta do milionera. Przykuwające uwagę tym, jak niezbadane są koleje naszego losu i pozorna trauma, może okazać się zasnutą mgłą szansą na lepszy początek. Z której strony na tą lekturę nie spojrzeć, to zbiór opowieści wartych poznania, których perspektywa wielu z nas może pobudzić do działania.

Patryk Rzemyszkiewicz

Tania | 2017-05-10
Przeczytana: 10 maja 2017

Dziesięć obszernych wywiadów z osobami, które pod koniec lat sześćdziesiątych wyemigrowały z Polski do Szwecji. Otwarciem wszystkich wypowiedzi jest wyjazd i początki w nowej rzeczywistości. Naszkowska przepytała osoby znane i cenione w swojej profesji m.in. Joannę Helander, prof. Jerzego Sarneckiego, Macieja Zarembę Bielawskiego. Środek ciężkości z opisu pierwszych przeżyć i wspomnień, pytań o antysemityzm i tożsamość przenosi się w rozmowach na sprawy istotne w życiu każdego z nich i staje się nie tylko rozmową o przekraczaniu siebie, ale przede wszystkim o ich życiowych pasjach. W zależności od profesji opowiadają o architekturze, wydawaniu książek, medycynie, kryminologii, fotografii czy dziennikarstwie. Wypowiedzi są dość mocno pogłębione i w rezultacie stają się egzemplifikacją sukcesu każdego z bohaterów.

Książka jest głosem przeciwko dyskryminacji rasowej i głosem w sprawie geopolityki emigracyjnej. Dzięki wypowiedziom ludzi, których los uchodźcy dotyczy bezpośrednio,...

deana | 2017-05-10
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 10 maja 2017

,,Wygnani do raju" to zbiór dziesięciu rozmów z polskimi emigrantami, którzy trafili jako bardzo młodzi ludzie do Szwecji w wyniku wydarzeń z 1968. Był to okres gdy do głosu bardzo mocno doszedł ponownie antysemityzm a oni jako osoby powiązane z religią judaistyczną mniej lub bardziej dotkliwie zetknęły się z represjami. Ich rodzice tracili stanowiska, posady i byli zmuszani do opuszczenia Polski.

Bohaterowie reportażu to już dorośli ludzie, którzy najważniejszy okres życia mają za sobą i mogą sobie pozwolić na podsumowania. Uderzająca jest łatwość i szybkość zaaklimatyzowali się w Szwecji i znaleźli tam swoje miejsce. Większość z nich jeszcze w Polsce studiowała, skończyła dobre szkoły ale to dopiero w Szwecji dostali swoją szansę i wykorzystali ją z nawiązką. Teraz to znani przedsiębiorcy, dziennikarze, profesorowie, wydawcy. Wszyscy podkreślają, że o ile decyzja o wyrzuceniu ich z kraju była dla nich dramatem, to w ostatecznym rozrachunku okazała się zaletą bo pozwoliła im...

ChristinaL | 2018-03-25

Naszkowska przeprowadzila rozmowy z dziesiecioma madrymi ludzmi, ktorzy przymuszeni, opuscili Polske okolo 1968 roku. Wszyscy byli wtedy nastolatkami i decyzje o wyjezdzie podejmowali rodzice. Wiekszosc tych dzieci miala traumatyczne przezycia w kraju, nikt z nich po latach wyjazdu nie zaluje, kazdy osiagnal na obczyznie bardzo duzy sukces zawodowy.
Z dialogow wylania sie obraz Szwecji i Polski tamtych lat, dwoch kompletnie obcych sobie swiatow. Zarysowane sa roznice miedzy polska i iranska emigracja lat szescdziesiatych i obecnym naplywem imigrantow afrykanskich, dla ktorych Szwecja rajem juz nie jest i byc nie moze. Znakomicie wytlumaczone sa drastyczne rozbieznosci w asymilacji wtedy i teraz.
Wzruszajaca ksiazka o utracie lub porzuceniu ojczyzny, o osobach niezwyklych i inspirujacych.
Pouczajace i aktualne.
Czyta sie jednym tchem.

Nina | 2017-05-18
Przeczytana: 18 maja 2017

Czytając drugi wywiad myślałam, że jeśli tak dalej ma wyglądać ta książka to ja dziękuję: jeden wielki schemat. Na szczęście szybko okazało się, że tylko początki rozmów są podobne, bo schyłek lat 60-tych dla przepytywanych osób był podobny. Jako osoby uznane za "element niepożądany" zostały zmuszone ( jedne bardziej dobitnie, drugie mniej) do opuszczenia Polski. W wywiadach jednak nie to jest najistotniejsze, lecz sposób, jaki znaleźli na swoje życie, gdy stali się uchodźcami w Szwecji. Ciekawie opowiadają o swoich drogach do sukcesu i o tym na czym się znają. W rezultacie każdy wywiad staje się osobną, bardzo osobistą historią. Książka jest bardzo pozytywna i dobrze nastraja. Gorąco polecam!

Bosnjak | 2017-05-04
Na półkach: Judaica, Przeczytane
Przeczytana: kwiecień 2017

Książką o emigrantach roku 1968, Polakach żydowskiego pochodzenia, którzy wyjechali do Szwecji. Pomijając cały kontekst polityczno-historyczny ta seria wywiadów pokazuje jak nieprzewidywalny jest los i jak wygnanie stało się szansą na lepsze życie, karierę, rozwój o którym w Polsce końca lat 60-tych można było tylko pomarzyć.
O życiu w całkiem nowej rzeczywistości, w kraju odmiennym zupełnie od Polski ale także o tęsknocie za Polską - krajem pierwszym, krajem młodości.
Ta zupełnie inna emigracja, niż ta dzisiejsza - zarobkowa, bardziej pionierska, z pewnych względów łatwiejsza, bo wspierana przez instytucje państwa szwedzkiego zawsze jednak pozostaje emigracją, kreską odcinającą dwa etapy życia i u wielu rozrywającą serce.

czytankianki | 2017-09-08
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

Założycielka wydawnictwa Dorota Blomberg, architekt Aleksander Włodarski, profesor kryminologii Jerzy Sarnecki, dokumentalistka Joanna Helander, dziennikarz Maciej Zaremba Bielawski i ortopeda Karol Żyto to tylko kilkoro bohaterów Wygnanych do raju. Krystyna Naszkowska rozmawiała z osobami, które po wydarzeniach Marca’68 wyjechały do Szwecji i osiadły tam na stałe.
O raju, jak sugeruje tytuł książki, trudno mówić. Starsze pokolenia zazwyczaj nie mogły na obczyźnie się odnaleźć, także rozmówcy Naszkowskiej wspominają o osamotnieniu, różnicach kulturowych i uprzedzeniach Szwedów. Z racji młodego wówczas wieku mieli jednak łatwiejszy start: szybciej się uczyli, swobodniej korzystali z wsparcia i szans, jakie oferowała nowoczesna i liberalna Szwecja. Dzięki ciężkiej pracy i wytrwałości zostali po latach cenionymi fachowcami.
Ciekawym wątkiem w rozmowach jest stosunek do Polski – tak różny, jak różne były okoliczności wyjazdu po antysemickiej nagonce. Przykro i z niedowierzaniem czyta...

Concept_Loop | 2017-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Brakuje wywiadu ze zbrodniarzem stalinowskim, bratem Adama Michnika – niejakim Stefanem Michnikiem.

Gusiołki | 2017-12-07
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane

Bardzo dobra książka,prawdziwy reportaż,bez ocen,interpretacji ze strony autorki,świetny język,czyta się szybko,wywołuje emocje i dużo refleksji,brawo.

Iza | 2018-03-21

No właśnie nie do końca, gdyby rozmawiał Grynberg to może byłoby głębsze

Monika | 2018-02-02
Na półkach: 2018, Przeczytane