Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej-Johnson

Wydawnictwo: Znak
literatura polska, biografia
Ag2S

Pierwsza biografia najbogatszej Polki w historii. „Jeśli wrócę, to tylko rolls-roycem” – mówi przyjaciołom jesienią 1967 roku i wyjeżdża z Polski. Kiedy kilka lat później odwiedza ojczyznę, jest już żoną starszego o ponad czterdzieści lat potentata branży kosmetycznej. I milionerką. Kim była Barbara Piasecka Johnson? Kochającą męża wielką kolekcjonerką i filantropką czy przebiegłą łowczynią...

Pierwsza biografia najbogatszej Polki w historii.

Kim była Barbara Piasecka Johnson? Kochającą męża wielką kolekcjonerką i filantropką czy przebiegłą łowczynią majątków? Dobrodziejką, która chciała uratować upadającą Stocznię Gdańską, czy kapryśną bogaczką z ciągłymi napadami furii? To bajka o współczesnym Kopciuszku czy o Królowej Śniegu, która nie uznaje kompromisów?
I wreszcie: jaki los czeka człowieka, który z dnia na dzień dostaje wszystko, co można kupić za pieniądze?

Przytaczając opowieści wieloletnich pracowników, służących i znajomych państwa Johnsonów, Ewa Winnicka pozwala zobaczyć codzienne życie za bramą ich luksusowej rezydencji. Od ubogich polskich imigrantów po jeden z najsłynniejszych rodów, którego żadne pieniądze nie zdołały ocalić przed skandalami i nieszczęściem – reporterka pokazuje, jak zaskakująco spełnia się czasami amerykański sen.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Mariolka | 2017-10-05
Przeczytana: 05 października 2017

Nie podobała mi się ta książka. Napisana przeciętnie, a bohaterka... Wydaje mi się dość odpychająca, żeby nie nazywać tego mocniej. Może to jest jednak przejrzysty portret prostej, chłopskiej, polskiej mentalności? Nieskorej do rozwoju, zdobywania wiedzy, do głębszej analizy świata zdarzeń i zależności. Zakompleksionej, zamkniętej, gnuśnej, pysznej i pozbawionej pokory właściwej ludziom mądrym. Za to religijnej i hołdującej ideom w rodzaju: złapać bogatego męża i trwonić dorobek cudzych pokoleń. Tak mało dobrego udało się tej kobiecie zrobić. Nic, albo może bardzo mało wartościowego stworzyła, niewiele zbudowała. I nie dotrzymywała słowa, więc nie była godna zaufania. I krzyczła na ludzi, których zatrudniała, obrażała się. Wszystko to słabe. Nie wiem czy warto było dla powstania tej książki poświęcić kilka lat pracy.
Ktoś napisał "Pudelek". Tak. Być może dla miłośników "Pudelka" będzie to lektura warta czasu i wydanych na zakup książki pieniędzy. Ja skusiłem się zupełnie...

Do lektury "Milionerki" zasiadłam z bardzo ogólnymi wiadomościami na temat Barbary Piaseckiej-Johnson. Być może dlatego, że najwięcej mówiło się o niej w Polsce wtedy, kiedy mnie nie było jeszcze na świecie i/lub kiedy interesowały mnie wyłącznie lalki oraz klocki (i pomału też książki, ale to osobny temat). Rozpoczęłam więc czytanie tej pozycji bez żadnych uprzedzeń, co chyba ważne w przypadku tak kontrowersyjnej postaci. Ale, czego zupełnie się nie spodziewałam, skończyłam ją z dość mocno skonkretyzowaną opinią. Co wadą w tym wypadku raczej nie jest.

Kim była Barbara Piasecka-Johnson? Kochającą męża wielką kolekcjonerką i filantropką czy przebiegłą łowczynią...

Dominika Rygiel | 2017-04-04
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2017
Przeczytana: 04 kwietnia 2017

Zwykła studentka historii sztuki, dziewczyna, która z małej polskiej miejscowości wyjeżdża do Ameryki. Kiedy zostaje kucharką i pokojówką magnata finansowego, jednego z właścicieli firmy kosmetycznej Johnson & Johnson, nikt przy zdrowych zmysłach nie dałby wiary, że kilka lat później zostanie jego żoną i jedną z najbogatszych i bardziej wpływowych kobiet świata. Barbara Piasecka Johnson to prawdziwe ucieleśnienie typowego american dream. Zagadkowa, nieodgadniona, budząca skrajne kontrowersje. Kim była? Jak żyła? Czym się w swoich życiowych wyborach kierowała?

Na te i na wiele więcej pytań próbuje znaleźć odpowiedź Ewa Winnicka – reporterka i autorka m.in. Londyńczyków. Biografia Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej Johnson podzielona została na dziesięć głównych, ułożonych chronologicznie rozdziałów w których poznajemy bohaterkę kolejno w roli studentki, pokojówki, żony i milionerki, wdowy, filantropki oraz osoby walczącej z własnymi demonami oraz nieprzychylną oceną...

setore | 2018-02-13
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 13 lutego 2018

Świetny reportaż. Napisany w bezstronny sposób, pozostawia czytelnikowi duże pole do własnej oceny postaci Barbary Piaseckiej-Johnson, kobiety będącej ucieleśnieniem kariery od pucybuta do milionera, spełnienia amerykańskiego snu. Dziedziczki wielkiej fortuny bogatego przedsiębiorcy, skłonnej do pomagania, ale oczekującej w zamian podziękowań, poklasku i uwielbienia.
Świadectwem tego, jak obiektywnie ta kobieta została pokazana, jest różnorodność ocen jej postępowania w komentarzach na tej stronie.
Moją motywacją do sięgnięcia po tę pozycję była chęć dowiedzenia się czegoś na temat tej barwnej, a nieco zapomnianej i niedocenianej postaci. Jej los moim zdaniem był tragiczny, ponieważ mimo posiadania wielkich pieniędzy i chęci dzielenia się nimi w szczytnych celach, niewiele z pomysłów i planów Barbary Piaseckiej-Johnson udało się zrealizować. Obdarowani nie są także wcale skłonni do podziękowań Barbarze za okazaną hojność. Ufam też kunsztowi pisarskiemu i reporterskiemu Autorki....

janielka | 2017-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

Dzięki Wydawnictwu Znak trafiła do mnie biografia Barbary Piaseckiej Johnson. Książka napisana przez znaną dziennikarkę Ewę Winnicką. Kojarzymy ją z reportażami w „Gazecie Wyborczej” czy z filmem „Lońdyńczycy”
Co wiedziałam o głównej bohaterce? W zasadzie niewiele nawet prawdę mówiąc, nie skojarzyłam nazwiska. Dopiero podczas czytania zaczęłam kojarzyć pewne fakty, że Johnson &Johnson, że Kopciuszek, że Stocznia Gdańska. Wybaczcie moje niedoinformowanie, ale ja po prostu jakoś nie interesowałam się wcześniej takimi rzeczami.
Zaczęłam czytać, książkę rozpoczyna list Danusi do Pani Piaseckiej –Johnsosn, który był dla mnie dość dziwny i w zasadzie nie bardzo wiedziałam co o nim sądzić.
Potem zaczyna się historia, w której dziewczyna ze wsi, zostaje milionerka.
Zwykła dziewczyna, studentka historii sztuki postanawia wyjechać do Ameryki. Mimo przeciwności losu uda jej się tego dokonać. Tam zostaje kucharką i pokojówką bogatego magnata finansowego pewnej firmy kosmetycznej. Później okaże...

Brulion_kulturalny | 2017-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

Dzięki Wydawnictwu Znak trafiła do moich rąk książka, która pewnie nie trafiłaby wcale w innych okolicznościach, bo niespecjalnie interesują mnie historie wielkich pieniędzy. Ale historie ciekawych ludzi już tak, zatem przeczytałam na wdechu, ponieważ po pierwsze jest to opowieść świetnie skonstruowana, a po drugie historia najsłynniejszej polskiej milionerki kryje w sobie mnóstwo supełków i zawiłości, o które jej nie podejrzewałam.
Ewa Winnicka, dziennikarka i reportażystka, znana mi z łamów "Gazety Wyborczej" i "Polityki", autorka m.in."Londyńczyków" i "Angoli", przyjrzała się postaci Barbary Piaseckiej bardzo wnikliwie. Poznajmy ją z fragmentów rozmów i opowieści, wspomnień i anegdot, które układają się w portret przedziwnej, wielowymiarowej i co najmniej dwuznacznej postaci.
Co wiedziałam o Piaseckiej zanim przeczytałam książkę? Niewiele. Po głowie kołatały się stereotypy - że Kopciuszek, że Johnson od TYCH Johnsonów z Johnson&Johnson, że chciała kupić Stocznię Gdańską....

Jarek1983 | 2017-08-16
Przeczytana: 29 czerwca 2017

Każdy chciałby zostać milionerem.

Naturalnie, że popędziłem czym prędzej, aby nabyć nową książkę Ewy Winnickiej. Nie dość, że uznana reporterka to jeszcze taki temat. Chodzi o Barbarę Piasecką Johnson czyli naszą krajankę w Ameryce. W dodatku dysponującą sporą ilością gotówki. Historia do najprostszych nie należy. Warunkiem koniecznym, w trakcie lektury, jest posiadania własnych przemyśleń co do natury świata oraz najbogatszej części ludzi ten świat zamieszkujących. To się przyda kiedy będziemy przechodzić przez ostatnią część książki, która zawiera historię głównej bohaterki, kiedy już została dziedziczką fortuny.

Autorka opisuje tę barwną historię przez wielogłos. Stara się przekazywać opinię jak najszerszego grona ludzi, którzy krążyli wokół Pani Barbary. To niejednoznaczna historia i pełna zwrotów akcji, że tak użyję tego zużytego frazesu. Z jednej strony możemy zaobserwować sytuację człowieka, który z dnia na dzień staje się niezmiernie bogaty, a z drugiej poznać prawdziwą...

NerwSłowa | 2017-03-27
Przeczytana: 27 marca 2017

Bardzo, bardzo, bardzo dobry, rzetelny, solidny i niejednoznaczny reportaż o najbogatszej Polsce. Można pochłonąć w jeden wieczór.

A po nieco dłuższą recenzję zapraszam na Nerw Słowa:

Lissa | 2017-08-25
Przeczytana: sierpień 2017

Przyznam, że jestem rozczarowana. Ewa Winnicka, którą cenię za "Angoli", tym razem mnie zawiodła. Po pierwsze, nie umiała się zdecydować, czy pisze o Barbarze Piaseckiej-Johnson, czy o skomplikowanym życiu milionerów (rodzinie Johnsonów). Po drugie - i to jest niewybaczalne - cały czas mamy wrażenie, że nie lubi swojej bohaterki i ma do niej "pretensje" o wszystko, a przede wszystkim o to, że nie stała się głośną właścicielką słynnej kolekcji, a tym samym zmarnowała szansę przejścia do potomności. W Piaseckiej widzi głównie zaściankowość i brak konsekwencji... Nie widzi pełnego człowieka, nie potrafi pokazać jego złożonej natury, nie dostrzega dobrego, choćby tego, że Barbara Piasecka próbowała scalić zarówno rodzinę Johnsonów, jak i własną. Dla Winnickiej bezinteresowna dobroć jest albo głupotą, albo co najmniej czymś podejrzanym. Szkoda, bo ten życiorys ma wielki potencjał...

asiatworzy | 2018-02-02
Przeczytana: 25 stycznia 2018

Byłam bardzo ciekawa tej książki, bo postać Barbary Johnson już gdzieś obiła mi się o uszy - historia polskiego Kopciuszka w świecie światowych rekinów biznesu elektryzuje.
Z kart książki wyłania się portret kobiety, której niejednoznaczna, skomplikowana osobowość może odpychać. Jej kontakty towarzyskie mogą zaciekawiać. Jej działania filantropijne mogą zaskakiwać. Mimo wszystko, Barbara nadal pozostaje zagadką.
Przyznam szczerze, że forma książki nieco mnie irytowała - rozdziały wyrwane z kontekstu, brak spójności czasowej - to mi utrudniało "składanie" życiorysu w całość, gdyby nie kalendarium z tyłu książki, można by się pogubić.