Wygnani do raju. Szwedzki azyl

reportaż
Agora
2017-02-08
2017-02-08
1968 antysemityzm demagogia emigracja kariera literatura faktu manipulacja polityka PRL Skandynawia sukces Szwecja wspomnienia wywiad

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Ucieczka do zwycięstwa

719 1 155

To była po prostu dobra książka, która nie zagości dłużej w mojej pamięci. Na pewno smuci to, że przez uprzedzenia straciliśmy tylu wspaniałych, kreatywnych, inteligentnych ludzi, którzy mogliby stanowić o sile naszego kraju. Bardzo dobrze zostały zarysowane różnice pomiędzy Polską i Szwecją, które są ogromne, to jakby dwa różne światy. Polacy i Szwedzi różnią się zarówno pod względem kulturowym, jak i ideologicznym. Natomiast liczyłam, że znajdę w tej książce jakąś głębszą analizę emigracji, a przez dość proste, błahe pytania aktorki nie dostałam tego.

Świetny, bardzo różnorodny zestaw wywiadów z Polakami, zmuszonymi do emigracji z powodu swojego żydowskiego pochodzenia. Wszyscy rozmówcy wyjeżdżali jako osoby młode, zaczynające studia lub kończące naukę w liceum. Ich rodzice byli ludźmi wykształconymi, często na wysokich stanowiskach. Dla wszystkich wyrzucenie z Polski było szokującym doświadczeniem, którego się absolutnie nie spodziewali. Gorzko czyta się o szykanach, jakich doświadczyli, zwłaszcza że obecny rząd rozkręca podobną nagonkę wobec kobiet i osób LGBT.
Czytając tę książkę, zastanawiałam się, kogo jeszcze będą z Polski wyrzucać? I kto zostanie w tym opresyjnym, zaściankowym kraju, gdzie rządzą ludzie o ciasnych horyzontach? W tym kontekście "Wygnani do raju" to ogromnie przygnębiająca lektura. Bo czy jest na świecie inny kraj, z którego, w czasach pokoju, emigruje tylu naukowców? Na własne życzenie pozbyliśmy się elity intelektualnej, a ta strata jest niestety wciąż odczuwalna.
Czytanie tych wywiadów jest szalenie interesujące, każdy z bohaterów odniósł sukces i jest człowiekiem spełnionym. Szwecja dała im możliwości, jakich Polska dać nie mogła - wyjazdy zagraniczne, granty, finansowanie śmiałych projektów. I tylko żal, że cały ich potencjał zasilił inny kraj. A ilu takich ludzi wciąż decyduje się na imigrację, nie mogąc żyć w tym dusznym, ksenofobicznym kraju?
To książka, która stawia bolesne tezy i prowadzi do przykrych wniosków. Właśnie dlatego należy ją czytać.

Bardzo krzepiąca książka o tym, że można spełniać swoje marzenia mimo przeciwności losu. Dziesięć postaci, dziesięć rozmów, dziesięć ludzkich losów. I jeden wspólny mianownik - żydowskie korzenie. Wszyscy bohaterowie książki Krystyny Naszkowskiej to Polacy wyrzuceni z Polski na bazie nagonki z 1968 roku (z malutkimi wyjątkami), którzy znaleźli swoją drugą ojczyznę w Szwecji i stali się tam znanymi i znaczącymi postaciami. Przekaz "Wygnanych do raju" jest pozytywny i budujący. Można. Nie jest łatwo, ale nikt nie obiecywał, że będzie łatwo. Trzeba być odważnym, zdeterminowanym, kreatywnym. Ciekawe rozmowy o Polsce, Szwecji i pasjach. Inspirujące.

Emigracja przybiera w dzisiejszych czasach przeróżne formy, w większości jednak nie kojarzy się dobrze, zazwyczaj sami wybieramy życie w innym kraju ze względu na rodzinę, lepsze warunki pracy itd, ale ta najbardziej przykra jest emigracja w sytuacji kiedy to własny kraj nas nie chce, kraj w którym się wychowaliśmy, gdzie dorastaliśmy, mamy swoich przyjaciół, wspomnienia, dosłownie wszystko.
Ta książka jest właśnie o tych przypakach, gdzie antysemityzm, wydarzenia marcowe 1968 zmusiły wielu do wyjazdu w całkowicie obce miejsca.
Wielu z nich trafiło "do raju", ale między słowami tych marcowych emigrantów zawsze pojawia się tęsknota i żal, choćby nie wiem jak dobrze im sie wiodło. A wiedzie się niektórym rewelacyjnie.
I to jest właśnie książka o nich, o tych którym się udało, którzy musieli odnaleźć się w totalnie obcym kraju, z obcym niezrozumiałym językiem, musieli znaleźć pomysł na swoje życie i przystosować się do realiów i kultury nowego dla nich świata.

Naszkowska przeprowadzila rozmowy z dziesiecioma madrymi ludzmi, ktorzy przymuszeni, opuscili Polske okolo 1968 roku. Wszyscy byli wtedy nastolatkami i decyzje o wyjezdzie podejmowali rodzice. Wiekszosc tych dzieci miala traumatyczne przezycia w kraju, nikt z nich po latach wyjazdu nie zaluje, kazdy osiagnal na obczyznie bardzo duzy sukces zawodowy.
Z dialogow wylania sie obraz Szwecji i Polski tamtych lat, dwoch kompletnie obcych sobie swiatow. Zarysowane sa roznice miedzy polska i iranska emigracja lat szescdziesiatych i obecnym naplywem imigrantow afrykanskich, dla ktorych Szwecja rajem juz nie jest i byc nie moze. Znakomicie wytlumaczone sa drastyczne rozbieznosci w asymilacji wtedy i teraz.
Wzruszajaca ksiazka o utracie lub porzuceniu ojczyzny, o osobach niezwyklych i inspirujacych.
Pouczajace i aktualne.
Czyta sie jednym tchem.

Z dialogow wylania sie...

Założycielka wydawnictwa Dorota Blomberg, architekt Aleksander Włodarski, profesor kryminologii Jerzy Sarnecki, dokumentalistka Joanna Helander, dziennikarz Maciej Zaremba Bielawski i ortopeda Karol Żyto to tylko kilkoro bohaterów Wygnanych do raju. Krystyna Naszkowska rozmawiała z osobami, które po wydarzeniach Marca’68 wyjechały do Szwecji i osiadły tam na stałe.
O raju, jak sugeruje tytuł książki, trudno mówić. Starsze pokolenia zazwyczaj nie mogły na obczyźnie się odnaleźć, także rozmówcy Naszkowskiej wspominają o osamotnieniu, różnicach kulturowych i uprzedzeniach Szwedów. Z racji młodego wówczas wieku mieli jednak łatwiejszy start: szybciej się uczyli, swobodniej korzystali z wsparcia i szans, jakie oferowała nowoczesna i liberalna Szwecja. Dzięki ciężkiej pracy i wytrwałości zostali po latach cenionymi fachowcami.
Ciekawym wątkiem w rozmowach jest stosunek do Polski – tak różny, jak różne były okoliczności wyjazdu po antysemickiej nagonce. Przykro i z niedowierzaniem czyta się o szykanach, z jakimi spotykały się czasem zmuszone do emigracji rodziny, ale tym lepiej rozumie się gorycz i żal niektórych z bohaterów książki. Tak jak w przypadku Emilii Białostockiej-Degenius, dziś psychiatry, która wyjeżdżała z kraju samotnie jako nastolatka – rodzice zmarli podczas wiadomych wydarzeń, mieszkanie przepadło. W przeciwieństwie do innych emigrantów nie tęskni.
Każda z opowiedzianych historii zasługuje na osobną książkę, bo wszystkie życiorysy bez wyjątku są ciekawe. Teraz dla odmiany poczytałabym o tych, którzy nie mieli tyle szczęścia co rozmówcy Naszkowskiej i żyli/żyją w Szwecji zupełnie przeciętnie, a może nawet z kłopotami. Sukces – miła rzecz, ale tylko jedna strona medalu.

O raju,...

Bardzo dobra książka,prawdziwy reportaż,bez ocen,interpretacji ze strony autorki,świetny język,czyta się szybko,wywołuje emocje i dużo refleksji,brawo.

Ważne, żeby pamiętać.

Ważne, żeby pamiętać.

"Wygnani do raju" to zbiór rozmów z ludźmi, którzy emigrowali do Szwecji. Dlaczego? Bo zmusiła ich sytuacja... Ciekawi ludzie, ciekawe historie, ciekawa i miejscami zabawna lektura.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

No właśnie nie do końca, gdyby rozmawiał Grynberg to może byłoby głębsze

No właśnie nie do końca, gdyby rozmawiał Grynberg to może byłoby głębsze