Ani tu, ani tam. Marzec '68 - powroty

Wydawnictwo: Wielka Litera
literatura faktu
Ag2S

Wyjechali z Polski na skutek antysemickiej nagonki w marcu 1968 roku. Polscy obywatele, których przynajmniej jedno z rodziców miało żydowskie pochodzenie. Przez władze PRL, ale też przez polskie społeczeństwo zostali uznani za „element niepożądany”. Po upadku komunizmu niektórzy wrócili – z Niemiec, Danii, Szwecji, Izraela, Stanów Zjednoczonych i Australii. Opowiadają o dzisiejszej Polsce...

Po upadku komunizmu niektórzy wrócili – z Niemiec, Danii, Szwecji, Izraela, Stanów Zjednoczonych i Australii. Opowiadają o dzisiejszej Polsce widzianej oczami ludzi, którzy dziesiątki lat żyli poza nią, i porównują ją z Polską czasów swojej młodości.

Wśród bohaterów książki jest założyciel teatru, twórca sieci księgarń, właściciel sieci kawiarni, pisarz, wykładowca, biznesmen. Choć wielu odbudowało w Polsce swoje życie, mówią, że nadal są „w procesie wracania”. Bo traumy nie da się tak łatwo zapomnieć.

źródło opisu: http://www.wielkalitera.pl/zapowiedzi/id,192/ani-t...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Mey-Mey | 2018-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2018

Spojrzenie na Polskę oczami Żydów, którzy po wydarzeniach Marca '68 zostali "poproszeni" o opuszczenie kraju swoich przodków. Jak żyją, jak ułożyli sobie życia w obcych państwach, czy wrócili, czy chcą zostać... Bardzo ciekawe rozmowy przybliżające realia sprzed 50 lat, ale także spostrzeżenia o Polsce dzisiejszej. Jeden zarzut jaki mogłabym mieć to dobór rozmówców - są to osoby majętne, które odniosły spory sukces także na arenie międzynarodowej, a chciałabym poczytać też o ludziach, których nikt nie zna, którzy prowadzą zwykłe życie z jego wzlotami i upadkami.

Ania_OK | 2018-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2018

Zbiór kilku wywiadów z ludźmi, którzy po wydarzeniach marcowych w 1968 roku opuścili Polskę. Czasami wyjeżdżali bo pojawiła się w końcu szansa na opuszczenie szarej Polski, czasami byli zmuszani, jednak zawsze towarzyszyło im poczucie straty. Nie wiem czy ta książka na dłużej zostanie mi w pamięci, jednak porusza bardzo ważną tematykę, z którą do tej pory Polska i Polacy się nie uporali.
Czego zabrakło mi w "Ani tu, ani tam"? Opowieści ludzi, którzy nie zostali biznesmenami, nie odnieśli spektakularnego sukcesu. Chciałabym żeby to właśnie oni opowiedzieli mi o swoim bólu, niesprawiedliwości, ale także o swojej pamięci o lasach iglastych, krakowskich bajglach, smaku i zapachu dzieciństwa. W tego typu literaturze nie szukam ładnej widokówki z uśmiechniętymi ludźmi, ale czegoś co mnie ukłuje, z czym się nie zgodzę, wkurzę się i będę dyskutować.

Tina | 2018-05-04

Książka jest złożona z wywiadów z przumusowymi emigrantami. Wyjechali, otrzymując tzw. psie paszporty, paszporty w jedną stronę, informujące że nie są już obywatelami polskimi. Jedni poczuli się z Polski wypędzeni, inni uznali to posunięcie oówczesnego komunistycznego rządu, za szansę na nowe, lepsze życie. Każdy z nich przeżył wyjazd na swój sposób, każdy patrzy na emigrację inaczej. Rozmówców łączy, czasem widoczny jedynie między wierszami, żal za utraconą ojczyzną i poczucie niesprawiedliwości z powodu odebrania im obywatelstwa oraz ojczyzny, bez żadnego powodu. Doszło do tego tylko dlatego, że byli Żydami lub pochodzili z rodzin mieszanych. Wielu z nich do 1967, 1968 roku nie wiedziało nawet KIM JEST ŻYD. Czy można z kogoś zrobić Żyda? Czy można stać się Żydem? Te pytania krążyły mi po głowie w czasie czytania. Wszyscy wrócili do ojczyzny, kiedyś nienawidzili, wrócili jednak, aby nauczyć się kochać ją na nowo. Głęboka i poruszająca lektura, ukazująca nie tylko skutki marca...

NASZA HISTORIA – MARZEC ’68
Są książki, które pochłaniają czytelnika całkowicie! Sprawiają, że odrywa się on od świata, przenosi się do innego wymiaru, żyje przez jakiś czas nie swoim życiem… Te, które opowiadają o ludziach, które ukazują, że mimo wielu różnic wszyscy czujemy podobnie, mają często ogromny wpływ na stosunki międzyludzkie oraz na nasze spojrzenie na drugiego człowieka… Dzięki temu „obcy, inny” staje się podobny do nas, łatwiej wtedy jest go zrozumieć, jeśli rzeczywiście ma się takie pragnienie.

ANI TU ANI TAM, MARZEC ’68 – POWROTY
to seria wywiadów Krystyny Naszkowskiej z ludźmi, którzy wyjechali z Polski pod wpływem nasilającego się antysemityzmu. To rozmowy z kilkoma polskimi obywatelami, którzy opuścili swój kraj z podobnych powodów – prześladowań związanych z ich żydowskim pochodzeniem. Rozpoczęli nowe życie poza granicami kraju, który do tej pory był przecież ich ojczyzną…

W większości zmuszeni do tego aby wyruszyć w drogę, niektórzy bardziej, inni mniej...

Iza | 2018-03-08
Przeczytana: 08 marca 2018

Niezła i bardzo brakowało czegoś takiego na rynku. Szkoda, że nie w stylu Grzebałkowskiej, ale przynajmniej jest

Zacny_Łoś | 2018-10-31
Przeczytana: 30 października 2018

Opowieści bohaterów książki bardzo inspirujące - przymusowy wyjazd stał się nową szansą - choć nie wszyscy byli z niego zadowoleni.
Historie naprawdę niesamowite, niektórzy jeszcze jako dzieci musieli szukać nowego życia na obczyźnie - ile niektórzy mieli przygód, głowa mała!
Przemyślenia dość gorzkie. Także o dzisiejszej Polsce.

Szkoda jedynie, że wywiady zostały przeprowadzone z tzw. "ludźmi sukcesu", chętnie przeczytałbym rozmowę z kimś "przeciętnym".
Książka jest naprawdę dobra.

Darciatko | 2018-04-23

Warta przeczytania. Polecam