Araf

Tłumaczenie: Jerzy Kozłowski
Wydawnictwo: Znak
Jerzy Kozłowski
Ag2S

Araf znaczy czyściec. Tu spotkasz się z samym sobą. Omer, Abed i Piyu. Każdy z nich niedawno przyjechał do Stanów Zjednoczonych na studia w Bostonie. Omer pochodzi z Istambułu, robi doktorat z nauk politycznych, szybko adaptuje się w nowym miejscu i zakochuje się Gail - biseksualnej intelektualistce o skłonnościach samobójczych. Gail jest Amerykanką, która we własnym kraju i we własnej skórze...

Araf znaczy czyściec. Tu spotkasz się z samym sobą.

Omer, Abed i Piyu. Każdy z nich niedawno przyjechał do Stanów Zjednoczonych na studia w Bostonie. Omer pochodzi z Istambułu, robi doktorat z nauk politycznych, szybko adaptuje się w nowym miejscu i zakochuje się Gail - biseksualnej intelektualistce o skłonnościach samobójczych. Gail jest Amerykanką, która we własnym kraju i we własnej skórze czuje się nie na miejscu. Abed jest biotechnologiem, którego martwi sposób prowadzenia się Omera, niespodziewana wizyta matki i stereotypowy sposób postrzegania Arabów w Ameryce. Piyu to Hiszpan, który ma zostać dentystą wbrew lękowi przed ostrymi narzędziami; nieustannie niepokoją go latynoscy krewni jego niestabilnej emocjonalnie dziewczyny - Algre.

Z upływem czasu ich relacje ewoluują tak samo jak ich postrzeganie siebie, własnych ojczyzn i kraju, w którym przyszło im żyć. Araf to opowieść o tożsamości, wykluczeniu i przynależności. Wyprawa w świat obsesji w poszukiwaniu nadziei, miłości i przyjaźni.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,68078,ARAF

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,68078,ARAF

WielkiBuk | 2017-02-19
Przeczytana: luty 2017

"Kto jest prawdziwie obcy – ten, kto mieszka za granicą i wie, że jego prawdziwy dom znajduje się gdzie indziej, czy ten, kto wiedzie życie obcego we własnym kraju i nie ma swojego miejsca na ziemi?"

W dobie migracji ludzkości na masową skalę, powieść Elif Shafak jest niezwykle bolesna, ale też namacalnie wręcz aktualna. „Araf” to dosłownie piekło i niebo połączone w jedną krainę, czyściec, z którego nie ma do końca ucieczki, bo zawsze pozostaje najistotniejsze pytanie o przynależność. Ojczyzna? Czy Ziemia Obiecana? To historia zagubienia, rozdarcia, rozbicia, tożsamości wykluczonych, które za wszelką cenę poszukują normalności. To także opowieść o obsesjach, o dojrzewaniu i dorastaniu do podejmowania ostatecznych wyborów. Elif Shafak trafiła w czuły punkt współczesnej cywilizacji.

Marika | 2017-01-24

" Będąc cudzoziemcem, nie można już być skromnym sobą. Jesteś swoim narodem, swoim miejscem urodzenia. Jesteś wszystkim, tylko nie sobą. "

Elif Shafak to turecka autorka z wieloma nagrodami na koncie. W styczniu premierę w Polsce miała jej kolejna książka - " Araf ", która jest moją pierwszą książka tej autorki. O Shafak słyszałam już dawno, ale nie miałem okazji zapoznać się z jej twórczością aż do teraz.

Omer, Abed, Piyu, Gail i Alegre to grupa przyjaciół mieszkających, pracujących i uczących się w Bostonie. Niektórzy z nich żyją w Stanach po tym gdy ich rodzice wyemigrowali z własnego kraju. Inni przyjechali do USA w poszukiwaniu lepszego wykształcenia. Dla jednych stało się to bramą do wolności, dla drugich klatką bez możliwości ucieczki. Różnią ich religię, które wyznają - łączy życie w obcym kraju. Z dnia na dzień uczą się nie tylko tradycji, zasad i czasem dziwnych zachowań Amerykanów, szukając usprawiedliwień dla przypadków ich ignorancji, ale również poznają siebie...

barwinka | 2017-01-08
Przeczytana: 04 stycznia 2017

"Araf" jest jedną z historii, które wymagają od nas więcej zaangażowania, aby ostatecznie nagrodzić wieloma tematami do przemyśleń. Ciekawi i nietuzinkowi bohaterowie, z licznymi problemami i poszukiwaniem własnego "ja". Trudne i piękne relacje, które z czasem ewoluują w coś zupełnie innego. Warto zdać sobie trochę trudu i sięgnąć po ten tytuł. Ostatecznie jest to historia, która może pomóc zrozumieć współczesny świat.

Więcej na: http://ksiazkowewyliczanki.blogspot.com/2017/01/przedpremierowo-araf-elif-shafak.html

Często poszukując własnego ja zmieniamy otoczenie, podejście do świata, żonglujemy nieporadnie swymi twarzami, próbując odnaleźć tą właściwą, tą, która pozwoli nam przeżyć życie we właściwy sposób. Czasami jednak to nie my, lecz prosty czynnik - wydarzenie, zmiana otoczenia, czy też człowiek - sprawia, że odradzamy się, niczym feniks z popiołów, zupełnie nowi, przystosowani do otoczenia, w którym dane nam jest żyć. Czy jednak nasza przeszłość zostaje pogrzebana wraz ze zmianą? Czy tak łatwo odrzucić samego siebie? Czy obco można czuć się tylko w nieznanym miejscu?

Elif Shafak w swej książce snuje opowieść o trzech żyjących w Bostonie imigrantach - pochodzącym z Turcji Omerze, Hiszpanie Piyu oraz Arabie Abedzie. Losy tej trójki połączyło wspólnie wynajmowane mieszkanie, chęć studiowania poza granicami swojego kraju oraz doświadczenia wynikające z mieszkania z dala od domu, w zupełnie innej kulturze. Omer, doktorant nauk politycznych, wiedzie beztroskie, pełne uzależnień oraz...

«Araf» to nieco dziwna powieść. Właściwie nie wiadomo, dokąd zmierza fabuła, więc ciężko jest się wciągnąć i niecierpliwie wyczekiwać zakończenia. O co chodzi poszczególnym postaciom, czemu zachowują się tak, a nie inaczej? Chyba do tej pory nie wszystko rozumiem. Najbardziej zdziwiła mnie postać Gail i jej przemiana – ze spokojnej, skromnej, wręcz introwertycznej dziewczyny przemieniła się w gnuśną, rozkapryszoną buntowniczkę. Nie zmieniło się jedno – jej zaburzenia psychiczne. Alegre z jej zaburzeniami odżywiania jest dużo łatwiej zrozumieć, zwłaszcza patrząc na jej relację z rodziną i chłopakiem. Za to najbardziej irytującym bohaterem jest Abed, któremu wiecznie coś nie pasuje, cały czas narzeka i filozofuje jednocześnie.

“Będąc cudzoziemcem, nie można już być skromnym sobą. Jesteś swoim narodem, swoim miejscem urodzenia. Jesteś wszystkim, tylko nie sobą”.

Choć sama fabuła powieści Elif Shafak jest dla mnie nieco dziwna, trzeba przyznać, że pisarka umiejętnie zwróciła uwagę na...

marika reads | 2017-02-11

Elif Shafak to jedna z najbardziej popularnych tureckich autorek, polecana przez samego Orhana Pamuka. "Araf" to druga książka autorki, którą przeczytałam i już żałuję, że nie sięgnęłam po resztę jej powieści. Tym razem w swojej książce porusza bardzo aktualny temat muli-kulti. "Gdy imiona dostosowują się do obcego kraju, coś zawsze ginie - a to kropka, a to litera a to jakiś akcent". Redukcja imienia to jedna z pierwszych rzeczy, która spotyka cudzoziemca w nowym kraju. Nie jest to jednak jedyna rzecz, z którą musi się rozstać. Marokańczyk Abed, Turek Ömer i Hiszpan Piyu, Meksykanka Alegre i Żydówka Gail poznają się w Bostonie. Młodzi ludzie niezwykle od siebie różni, o odmiennych kulturach i z odległych zakątków świata próbują odnaleźć swoją tożsamość w państwie wolności. Każdy z nich jest emigrantem, w którym utrzymuje się silne poczucie nieprzynależności. Jedni na każdym kroku manifestują swoją inność, inni próbują ją za wszelką cenę zatuszować, choć w głębi duszy czują, że nie...

janielka | 2017-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2017

Każdy z nas miał chyba takie chwile, kiedy czuł się samotny. Każdy ma takie chwile, że czuje się nie na miejscu, odnosi wrażenie, że czegoś mu brakuje, żeby być w pełni sobą i szczęśliwym.
Powieść Araf to zebrane i opisane losy trzech przyjaciół Omer, Abed i Piyu. Każdy z mężczyzn przyjechał do Stanów Zjednoczonych na studia. Omer pochodzi z Turcji, jest na studiach doktoranckich związanych z naukami politycznymi. Omer bardzo szybko adoptuje się w warunkach bostońskich, jest bardzo wyluzowany i bardzo lubi kobiety. Niestety szybko się nimi nudzi, więc przez jego pokój przewijają się ich tabuny. Tak dzieje się, dopóki Omer nie zna Gali, ekscentrycznej biseksualnej kobiety ze skłonnościami do samobójstw. Gali to intelektualistka, Amerykanka, która niezbyt dobrze czuje się w swojej skórze i w swoim kraju.
Kolejny bohater Abed biotechnolog, który martwi się bardzo prowadzeniem Omera. Abed jest też zawiedziony stereotypowym postrzeganiem Arabów w Ameryce.
Piyu to Hiszpan, ma zostać...

Klaudia S | 2017-01-27

Araf to historia grupy ludzi, których losy splatają się ze sobą. Każde z nich pochodzi z innego kraju, ma odrębne tradycje i kulturę. Wszyscy mieszkają w Bostonie i czują się obco. Omar nie potrafi odnaleźć sensu swojej egzystencji, a czas odmierza za pomocą utworów muzycznych, Abed boi się zerwania z własną kulturą i poddania się nowej, Piyu ogarnia strach, Alegre czuje się źle we własnym ciele, a Gail ciągle poszukuje swojej prawdziwej tożsamości. Czy uda im się pokonać swoje słabości?

Araf to książka niełatwa. Nie można przeczytać jej w jeden wieczór, szybko przewracając strony. Trzeba poświęcić jej więcej czasu, powoli zagłębić się w przedstawianą przez Elif Shafak historię o emigracji, stereotypach, wykluczeniu i samoakceptacji. Trzeba rozplątać utkaną ze słów sieć, by dojrzeć wspaniałą, współczesną opowieść pełną młodych postaci nie potrafiących odnaleźć szczęścia.

Shafak ukazuje sposób, w jaki traktuje się cudzoziemców – wciskanie ich w pewien szablon, zamykanie w ramach...

shczooreczek | 2017-01-29

Ewelina | 2017-02-06

Na samym początku należy zaznaczyć, że "Araf" to książka wymagająca. Nie jest to lekka lektura, w której treść można zagłębiać się bez względu na otaczającą nas rzeczywistość. Wymaga skupienia i koncentracji, poświęcenia maksimum uwagi. To książka poruszająca ważne tematy, takie jak
samotność towarzysząca obcokrajowcom w nowym miejscu, wyobcowanie i niedopasowanie. Shafak w swej książce stawia na emocje kotłujące się w bohaterach, ich przeżywanie jest dla nich niejednokrotnie udręką. Nie akcję, a świat wewnętrzny wynosi na piedestał. To właśnie rozterki i
przemyślenia są podstawą i to nimi zapełnia kolejne strony opowieści o młodych-dorosłych ludziach szukających własnej drogi.

Elif Shafak kreśli losy znajomych mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Jest to grupa różnorodna, zlepek kultur i środowisk. Są trzej mężczyźni - Omer, Abed i Piyu, wspólnie zamieszkujący dom w Bostonie. Są też kobiety - Alegre, Gail i Debra Ellen Thompson. Ich losy przecinają się, a tym, co ich łączy,...