Araf

Wydawnictwo: Znak
The Saint of Incipient Insanities
Jerzy Kozłowski
Ag2S

Araf znaczy czyściec. Tu spotkasz się z samym sobą. Omer, Abed i Piyu. Każdy z nich niedawno przyjechał do Stanów Zjednoczonych na studia w Bostonie. Omer pochodzi z Istambułu, robi doktorat z nauk politycznych, szybko adaptuje się w nowym miejscu i zakochuje się Gail - biseksualnej intelektualistce o skłonnościach samobójczych. Gail jest Amerykanką, która we własnym kraju i we własnej skórze...

Araf znaczy czyściec. Tu spotkasz się z samym sobą.

Omer, Abed i Piyu. Każdy z nich niedawno przyjechał do Stanów Zjednoczonych na studia w Bostonie. Omer pochodzi z Istambułu, robi doktorat z nauk politycznych, szybko adaptuje się w nowym miejscu i zakochuje się Gail - biseksualnej intelektualistce o skłonnościach samobójczych. Gail jest Amerykanką, która we własnym kraju i we własnej skórze czuje się nie na miejscu. Abed jest biotechnologiem, którego martwi sposób prowadzenia się Omera, niespodziewana wizyta matki i stereotypowy sposób postrzegania Arabów w Ameryce. Piyu to Hiszpan, który ma zostać dentystą wbrew lękowi przed ostrymi narzędziami; nieustannie niepokoją go latynoscy krewni jego niestabilnej emocjonalnie dziewczyny - Algre.

Z upływem czasu ich relacje ewoluują tak samo jak ich postrzeganie siebie, własnych ojczyzn i kraju, w którym przyszło im żyć. Araf to opowieść o tożsamości, wykluczeniu i przynależności. Wyprawa w świat obsesji w poszukiwaniu nadziei, miłości i przyjaźni.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,68078,ARAF

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,68078,ARAF

allison | 2017-06-08
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 08 czerwca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Elif Shafak nie pisze słabych książek, więc po jej nową powieść "Araf" sięgnęłam bez obaw. I nie pomyliłam się.

To książka nieco inna od poprzednich utworów autorki. Mniej magiczna, znacznie bardziej realistyczna, co nie znaczy, że gorsza.

Głównymi bohaterami są tu młodzi emigranci, którzy kształcą się, pracują i poszukują szczęścia oraz perspektyw w Bostonie.
Losy poszczególnych postaci krzyżują się i są ściśle powiązane. Śledzenie ich wzajemnych relacji, decyzji, dyskusji, nieporozumień jest bardzo interesujące.
Czytelnik wkracza w ten świat i identyfikuje się z perypetiami bohaterów, którzy są na pozór zwykłymi ludźmi, jednak ich kreacje są przemyślane, dopracowane i mocno oddziałują na emocje odbiorcy.
Stworzenie takich sylwetek to sztuka, która udaje się tylko nielicznym, więc należy się za to autorce wielki plus.

"Araf" to nie tylko obyczajowa historia o codziennych rozterkach młodych emigrantów. To również dająca wiele do myślenia, dojrzała i dopracowana pod każdym...

WielkiBuk | 2017-02-19
Przeczytana: luty 2017

"Kto jest prawdziwie obcy – ten, kto mieszka za granicą i wie, że jego prawdziwy dom znajduje się gdzie indziej, czy ten, kto wiedzie życie obcego we własnym kraju i nie ma swojego miejsca na ziemi?"

W dobie migracji ludzkości na masową skalę, powieść Elif Shafak jest niezwykle bolesna, ale też namacalnie wręcz aktualna. „Araf” to dosłownie piekło i niebo połączone w jedną krainę, czyściec, z którego nie ma do końca ucieczki, bo zawsze pozostaje najistotniejsze pytanie o przynależność. Ojczyzna? Czy Ziemia Obiecana? To historia zagubienia, rozdarcia, rozbicia, tożsamości wykluczonych, które za wszelką cenę poszukują normalności. To także opowieść o obsesjach, o dojrzewaniu i dorastaniu do podejmowania ostatecznych wyborów. Elif Shafak trafiła w czuły punkt współczesnej cywilizacji.

kajsa | 2017-07-12
Przeczytana: 05 lipca 2017

To moje pierwsze spotkanie z prozą Elif Shafak.
Duże wrażenie zrobił na mnie język autorki pełen metaforyki, gry słów i swoistej magii.Dzięki niemu historia kilkorga młodych ludzi przybyłych z różnych stron świata do Bostonu wiele zyskuje. Bohaterowie powieści to nietuzinkowi i dość skomplikowani ludzie.Mają swoje lęki,obsesje,słabości,z których największą staje się samotność, mimo pozorów normalnego życia.

Marika | 2017-01-24

" Będąc cudzoziemcem, nie można już być skromnym sobą. Jesteś swoim narodem, swoim miejscem urodzenia. Jesteś wszystkim, tylko nie sobą. "

Elif Shafak to turecka autorka z wieloma nagrodami na koncie. W styczniu premierę w Polsce miała jej kolejna książka - " Araf ", która jest moją pierwszą książka tej autorki. O Shafak słyszałam już dawno, ale nie miałem okazji zapoznać się z jej twórczością aż do teraz.

Omer, Abed, Piyu, Gail i Alegre to grupa przyjaciół mieszkających, pracujących i uczących się w Bostonie. Niektórzy z nich żyją w Stanach po tym gdy ich rodzice wyemigrowali z własnego kraju. Inni przyjechali do USA w poszukiwaniu lepszego wykształcenia. Dla jednych stało się to bramą do wolności, dla drugich klatką bez możliwości ucieczki. Różnią ich religię, które wyznają - łączy życie w obcym kraju. Z dnia na dzień uczą się nie tylko tradycji, zasad i czasem dziwnych zachowań Amerykanów, szukając usprawiedliwień dla przypadków ich ignorancji, ale również poznają siebie...

zaczytanaPL | 2017-03-01

Elif Safak to turecka autorka, która w swojej najnowszej książce zabiera nas do USA. Ale nie takiego jakiego znamy.
Nie zaznamy American Dream. Za to poczujemy bycie innym i obcość. Izolacje i niedopasowanie.
Czwórka bohaterów. Każdy z innego miejsca i z innymi problemami. Abed, Omar, Piyu, Algerie i Gail. Każdy jest inny i ma inną historie do opowiedzenia. I niezbyt radosną.
Książka porusza trudny temat i nie jest łatwa w odbierze. I napewno to nie jedna z tych, które przeczytamy raz dawa. I mimo to jest warta swojego czasu. Wzbudzi w nas przemyślenia.
Wracając do bohaterów. Są naprawdę dobrze wykreowani. Młodzi studenci, dla których stany miały okazać się czymś innym. Spełnieniem marzeń. Jednak nie stały się tym.
Ciekawa mieszanka kuluturowa. Hiszpan, Turek ateista, Marokańczyk i Meksykanka. I każdy z nich ma swoją przeszłość. Nie zawsze szczęśliwą.
Książka momentami jest zabawna, a w innych smutna. Szczególnie zakończenie jest smutne.

Często poszukując własnego ja zmieniamy otoczenie, podejście do świata, żonglujemy nieporadnie swymi twarzami, próbując odnaleźć tą właściwą, tą, która pozwoli nam przeżyć życie we właściwy sposób. Czasami jednak to nie my, lecz prosty czynnik - wydarzenie, zmiana otoczenia, czy też człowiek - sprawia, że odradzamy się, niczym feniks z popiołów, zupełnie nowi, przystosowani do otoczenia, w którym dane nam jest żyć. Czy jednak nasza przeszłość zostaje pogrzebana wraz ze zmianą? Czy tak łatwo odrzucić samego siebie? Czy obco można czuć się tylko w nieznanym miejscu?

Elif Shafak w swej książce snuje opowieść o trzech żyjących w Bostonie imigrantach - pochodzącym z Turcji Omerze, Hiszpanie Piyu oraz Arabie Abedzie. Losy tej trójki połączyło wspólnie wynajmowane mieszkanie, chęć studiowania poza granicami swojego kraju oraz doświadczenia wynikające z mieszkania z dala od domu, w zupełnie innej kulturze. Omer, doktorant nauk politycznych, wiedzie beztroskie, pełne uzależnień oraz...

aredhela | 2017-07-27
Na półkach: Czytane w 2017, Przeczytane
Przeczytana: 27 lipca 2017

Książka o poszukiwaniu szczęścia w obcym świecie, obcym pod różnymi względami - kulturowymi, społecznymi bądź psychologicznymi. Każda z postaci ma swój własny czyściec, swoje własne demony, które w przemożny sposób mają wpływ na ich życie. To smutna książka, ponieważ pokazuje, że większość ludzi jest bardzo samotna w swojej podróży.
Język powieści jest majstersztykiem. Mamy mieszankę tragedii z komizmem, która mimo pozornego skomplikowania jest bardzo prosta i łatwo się zidentyfikować z bohaterami i sytuacjami opisanymi w książce. Czytało mi się ją szybko, choć nie jest to lekka lektura.
Polecam :)

subiektywnik literacki | 2017-03-21
Przeczytana: 20 marca 2017

"książka jest drabiną, którą trzeba odrzucić, gdy już zdołamy się na nią wspiąć" (s. 409)
Multikulturowość
Poznajemy piątkę studentów, którzy przybywają do "lepszego świata", do Ameryki, aby zdobyć nie tylko wykształcenie, ale też pewność siebie i dowartościowanie kulturowe. Omer pochodzi z Istambułu, robi doktorat z nauk politycznych, szybko adaptuje się w nowym miejscu i zakochuje się w Gail - biseksualnej intelektualistce o skłonnościach samobójczych. Gail jest Amerykanką, która we własnym kraju i we własnej skórze czuje się nie na miejscu. Abed jest biotechnologiem, którego martwi sposób prowadzenia się Omera. Piyu to Hiszpan, który ma zostać dentystą wbrew lękowi przed ostrymi narzędziami aktualnie jest w związku z niestabilną emocjonalnie dziewczyną - Alegre.
" Tak więc ostatniego dnia czerwca 2002 Omer zasnął zadowolony, że znalazł fajny dom w fajnej dzielnicy z trzema współlokatorami,...

Emilka weźnieczytaj | 2017-03-20
Przeczytana: 20 marca 2017

Araf to opowieść o ludziach z problemami. I choć nigdy nie znalazłam się w takiej sytuacji, z jakimi zmagali się bohaterowie, czytając o ich przeżyciach udało mi się wczuć. Poczułam ich strach, złość i wyobcowanie. I mimo tych problemów nadal widziałam w nich normalnych ludzi, z którymi stykam się na co dzień. Byli aż do bólu normalni. Kreacja bohaterów tej powieści zasługuje na aplauz na stojąco! Naprawdę jestem pełna podziwu. Nie jest to jednak lekka lektura na wieczór, więc czytajcie to jeśli chcecie coś rzeczywiście poczuć i głęboko porozmyślać. Warto przeczytać.

Książkowe_Wyliczanki | 2017-01-08
Przeczytana: 04 stycznia 2017

"Araf" jest jedną z historii, które wymagają od nas więcej zaangażowania, aby ostatecznie nagrodzić wieloma tematami do przemyśleń. Ciekawi i nietuzinkowi bohaterowie, z licznymi problemami i poszukiwaniem własnego "ja". Trudne i piękne relacje, które z czasem ewoluują w coś zupełnie innego. Warto zdać sobie trochę trudu i sięgnąć po ten tytuł. Ostatecznie jest to historia, która może pomóc zrozumieć współczesny świat.

Więcej na: http://ksiazkowewyliczanki.blogspot.com/2017/01/przedpremierowo-araf-elif-shafak.html