Araf

2017-01-09
2017-01-09
Jerzy Kozłowski
Jerzy Kozłowski literatura turecka

Opowieść o budowaniu dojrzałości kulturowej. Bohaterowie, o zróżnicowanym pochodzeniu, uczą się koegzystować w ograniczonej przestrzeni, na przyjaznym gruncie czyli w USA. Postaci ciekawe, barwne, drobiazgowo opisane, jednak intryga nie pozwala zbudować napięcia. Książka raczej do budowania świadomości kulturowej, historia sama w sobie to taka obyczajówka.

Zdecydowanie nie po drodze było mi z opowieścią o studentach w USA, szukających i określających się kulturowo i mentalnie w nieznanym świecie. Nie wiem do czego zmierzał nadmiar szczegółów określających bohaterów, nie odnalazłam tego sensu.
Niestety tym razem moja ulubiona Elif Shafak postawiła na cos innego, i książka nie była taka piękna i skonstruowana kunsztownie jak jest najlepsze dzieła.

Erudycja Elif Shafak, a tym bardziej sposób jej wykorzystania, przyprawia mnie o czysty zachwyt. Mimo niepodważalnego ogromu jej wiedzy kulturowej, nie serwuje jej w formie nadętych popisów czy nawet dłuższych, autonomicznych dygresji. Zamiast tego sukcesywnie i w małych dawkach przemyca ją wraz z daniem głównym, czyniąc z niej jedynie (i aż!) esencjonalną przyprawę, nośnik smaku, niemalże halucynogenny proszek, w którym ta sama strawa dostarcza nowych wrażeń, odkrywczych perspektyw jej doświadczania. Mało tego! Już całkowicie rozbraja mnie kontrastowe, uroczo groteskowe wykorzystanie tych intelektualnych narzędzi do obrazowania treści zupełnie zwyczajnych, tworzenie przestrzeni paradoksów, dynamicznych i komicznie zaskakujących zmian punktów widzenia, głębi nanizanej na nić ironii, dystansu, szerokiego pola widzenia ludzkich spraw.

A ludzkie sprawy są tu bliskie i tak znane naszemu zbiorowemu doświadczeniu, pomimo różnorodności swoich jednostkowych oblicz.
O czym opowiada "Araf"?
Każdy jest samotny inaczej; i to jest dla nas wszystkich wspólne.

Wciągnęła mnie od samego początku, historie bohaterów faktycznie mnie zainteresowały, Każdy z nich ma własną, wyraźną osobowość i nakreślone problemy. Ze względu na tematykę i dość ciężkie dla mnie wątki zaburzeń psychicznych nie była to książka do połknięcia na raz, musiałam robić przerwy w lekturze, żeby przemyśleć pewna rzeczy. Ale zdecydowanie było warto. Serdecznie polecam książkę, zwłaszcza jeśli ktoś gustuje w rozważaniach nad tożsamością człowieka.

O aklimatyzacji na emigracji, układaniu dosorlwgo życia i problemach psycho-wmocjonalnych. Mocna powieść, którą czyta się zaskakująco szybko.

Taka czwórka na szynach.

Taka czwórka na szynach.

Książka nietypowa, ale zainteresowała mnie, może nawet mniej przez samą fabułę, ale bardziej przez język autorki. Niezwykle plastyczny, barwny sposób przedstawienia postaci, opis Stanbułu fantastyczny. Bardzo ciekawy sposób pokazania też problemu bulimii, z którym zmagała się jedna z bohaterek powieści. Dlatego mocne 7/10.

Omer, Abed i Piyu przyjechali do Stanów Zjednoczonych z różnych stron świata, by studiować. Czy odnajdą się w Bostonie? Jak żyć w obcym kraju, nie znając w pełni języka i kultury, nie mogąc wyrazić siebie, tego, co naprawdę się czuje, czego się obawia i lęka? Czy jest jakiś sposób, by znaleźć przyjaciół, na których zawsze można liczyć? A może po prostu trzeba zdać się na przypadek? Z jakimi problemami boryka się Gail? Dlaczego Amerykanka nie czuje się dobrze we własnym kraju? To powieść, która może pomóc nam w zrozumieniu współczesnego świata. To książka wielowątkowa, sygnalizująca czytelnikowi problemy młodych ludzi, którzy muszą odnaleźć się w tyglu kulturowym, jakim na kartach tej powieści jest Boston. Książka wciąga, daje do myślenia, jest idealna dla tych, którzy po lekturze lubią rozmyślać nad tym, co przeczytali.

Podobał mi się język jakim jest napisana ta książka, treść mniej.

Podobał mi się język jakim jest napisana ta książka, treść mniej.

Nuda goni nudę. Czytałem z nadzieją, że wreszcie się coś rozkręci. Dobrnąłem do połowy i dalej nuda. Budzę się czytam dalej i śpię ponownie :) W ten sposób po tygodniu skończyłem ją czytać z żalem za utraconym czasem. Nie polecam.

• 2017
  • 2017