Dziewczynka, która nie lubiła swojego imienia

Okładka książki Dziewczynka, która nie lubiła swojego imienia Elif Shafak
Okładka książki Dziewczynka, która nie lubiła swojego imienia
Elif Shafak Wydawnictwo: Zygzaki literatura dziecięca
literatura dziecięca
Sakız Sardunya
Zygzaki
2022-03-09
2022-03-09
Agnieszka Ayşen Kaim
literatura turecka imię dla dzieci dziewczynka książki

Zbyt próbuje dać morał każdej najmniejszej czynności w książce a wiele rzeczy jest nie dokończonych, nie wytłumaczonych, ja nawet jako dziecko raczej był miała reakcje typu wtf niż o ale fajnie, w ostateczności jednak do przeczytania

Książka opowiada historię Pelargonii, dziewczynki różniącej się od innych ze względu na jej rzadkie imię. Dziewczynka przez przypadek wyrusza na wyprawę podczas której uczy się wielu rzeczy i zdobywa nowe wartości.
Książka ta jest wrażliwa i porusza wiele ważnych tematów takich jak akceptacja siebie, rozwijanie się i swojej wyobraźni oraz dbanie o otaczający nasz świat.
Świetna książka dla młodszych, choć starsi również mogą się przy niej świetnie bawić.
Polecam

...

Elif Shafak nie zawodzi, nawet w wydaniu dla młodszych!

Elif Shafak nie zawodzi, nawet w wydaniu dla młodszych!

Sam pomysł na historię bardzo ciekawy, ale czegoś mi tutaj zabrakło. Nie do końca pasuje mi język, styl pisania. Tak jak uwielbiam styl Shafak w literaturze pięknej, tak tutaj był zbyt "ciężki"...

Historia magiczna dla osób lubiących marzyć i czytać. Ciekawa...choć mogłaby być dłuższa...Polecam!!

Hmm… z jednej strony mi się podobała z drugiej nie dało się pozbyć odczucia, że autorka chce mocno umoralniać czytelnika.
Historia fajna, choć krótka i po łebkach, a szkoda.
Shafak pokazuje, że problemy dziecięce pokazane w tej książce, dotyczą też osób dorosłych. Każdy, i dorosły i dzieciak, mierzy się z tymi samymi przeciwnościami.
Ogólnie wciągnęła, ale za szybko się skończyła 😊

Historia fajna, choć krótka i po łebkach, a szkoda.
Ogólnie wciągnęła, ale za szybko się...

To moje pierwsze spotkanie z panią Shafak. I muszę powiedzieć, że wielce udane. Oczekiwałam pięknej historii i taką dostałam.

W ślicznym, ilustrowanym wydaniu, dostajemy niezbyt długą opowieść o dziewczynce, która miała nietypowe, kwiatowe imię. Pelargonia jednak nie lubiła, gdy ktoś tak się do niej zwracał. Zazdrościła dzieciom ich zwykłych imion. Była inna niż jej szkolni koledzy: zamknięta w sobie, potrafiąca uważnie słuchać, wrażliwa. Martwiła się tym, że dzieci wyśmiewają ją z powodu imienia. Jej najlepszymi przyjaciółmi były książki.

Gdy pewnego dnia w szkolnej bibliotece Pelargonia znajduje dziwną kulę zawierającą morza, oceany i kontynenty, w tym dodatkowy, ósmy obszar, jest zaintrygowana. Dziewczynka uwielbia nauki przyrodnicze więc wie, że na normalnym globusie tego lądu nie ma. Postanawia jak najwięcej czytać, by być może znaleźć rozwiązanie zagadki nadmiarowej ziemi. Ale anomalia ma inne wytłumaczenie. Dzięki książkom oraz bogatej wyobraźni Pelargonia przeżywa niezwykłą przygodę, odwiedza niesamowite, bajkowe krainy i poznaje dzieci, z którymi się zaprzyjaźnia.

"Dziewczynka, która nie lubiła swojego imienia" to bajkowa opowieść, która może spodobać się nie tylko młodszym czytelnikom. Zawiera wiele mądrych słów. Niektóre akapity autorka skierowała wprost do dorosłego czytelnika, rodzica dziecka czytającego tę książkę. Warto zwrócić uwagę na przekaz tej pozycji: dobrze jest wierzyć w siebie, w swoje zdolności i możliwości, warto mieć otwarty umysł, trzeba mieć marzenia i próbować je spełniać. I dobrze jest być miłym i życzliwym dla innych.

Jest to naprawdę dobra książka z bardzo dobrym przekazem dla dzieci! Zastały tutaj w elegancki sposób wytknięte społeczeństwu błędy(zarówno dzieci jak i dorosłych)które jawnie popełniamy. I np. faktycznie ludzie obecnie skupiają się na komputerach, telefonach ect. zamiast czytać książki i rozwijać swoją wyobraźnie i zasób słownictwa. Ogólnie książka w punkt jeżeli chodzi o zaprezentowanie wad i pokazanie nowej ścieżki tak żeby dziecko zrozumiało. Jednak coś mi nie grało, była taka trochę nijaka poza tym.

Dla dzieci, które marzą. I czytają książki. I dla tych, co dopiero zaczną czytać.

• Dla dzieci
  • Przeczytane w 2022
  • Książki o książkach
  • Dziecięce

Dodaj cytat z książki Dziewczynka, która nie lubiła swojego imienia