Czterdzieści zasad miłości

Wydawnictwo Poznańskie
2021-07-14
2011-01-01
Ewa Elżbieta Nowakowska
Turcja kobieta zasady miłość literatura turecka

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Piękna historia o miłości do... samego siebie. Daje do myślenia.

Piękna historia o miłości do... samego siebie. Daje do myślenia.

Przeczytałam wszystkie powieści Elif Shafak wydane w Polsce, wszystkie były niesamowite, ale „Czterdzieści zasad miłości” mnie rozczarowało. Rzadko się zdąża, że nie mogę doczekać się końca. Filozoficzna, i owszem, ale dało by się to wszystko zmieścić na kilku stronach. A wtręt tłumaczki o kremie Loreal (rozumiem to jako lokowanie produktu) postawił kropkę nad i.

Ta książka, to jedna z najbardziej oryginalnych powieści o miłości, jaką miałam okazję przeczytać. 😍

Ta fabuła ani trochę nie przypomina historii miłosnych, które poznałam do tej pory. Tutaj mamy opowieść w opowieści, która przeplata się z życiem realnym naszej głównej bohaterki i zmieniaja je na dobre.

Ella miała tylko napisać recenzję pewnej powieści, a okazało się, że dzięki niej odnalazła siebie, cel w życiu i prawdziwą miłość, mimo że miała męża i dzieci.

Książka Elif Shafak jest pod każdym względem zaskakująca, nietuzinkowa i piękna.
𝑵𝒂 𝒌𝒂𝒓𝒕𝒂𝒄𝒉 𝒕𝒆𝒋 𝒑𝒐𝒘𝒊𝒆𝒔́𝒄𝒊 𝒛𝒏𝒂𝒋𝒅𝒛𝒊𝒆𝒄𝒊𝒆 𝒎𝒊ł𝒐𝒔́𝒄́ 𝒖𝒋𝒆̨𝒕𝒂̨ 𝒘 𝒓𝒂𝒎𝒚 𝒅𝒖𝒄𝒉𝒐𝒘𝒐𝒔́𝒄𝒊 𝒊 𝒈ł𝒐𝒔𝒖 𝒔𝒆𝒓𝒄𝒂 💕

Jestem zakochana w pięknym i wysublimowanym stylu pisania autorki. Jej słowa są jak poezja, za każdym razem wprawiają czytelnika w refleksję. 😊

Bardzo Wam polecam sięgnąć po ,,,𝑪𝒛𝒕𝒆𝒓𝒅𝒛𝒊𝒆𝒔́𝒄𝒊 𝒛𝒂𝒔𝒂𝒅 𝒎𝒊ł𝒐𝒔́𝒄𝒊". Gwarantuję, że oryginalność tej powieści przypadnie Wam do gustu. 👌

Ella miała tylko napisać recenzję pewnej powieści, a okazało się,...

Nie da się odmówić tej książce tego, że jest sprawnie napisana - Elif Shafak doskonale wie, jak konstruować fabułę, tworzyć ciekawe opisy i interesujących bohaterów. Jako nastolatka przechodziłam fazę fascynacji poezją Rumiego, więc z ciekawością sięgnęłam po powieść, która nawiązuje do jego życia i nauk. Niestety, dość mocno mnie ona wymęczyła.

Podobała mi się szkatułkowa budowa i element powieści zamkniętej w powieści. Szkoda tylko, że jedna nie dorównuje drugiej poziomem. O ile z wielkim zainteresowaniem śledziłam losy Szamsa i wszystkich bohaterów z jego linii czasowej, o tyle rozterki Elli koszmarnie mnie wynudziły, bo nie do końca potrafiłam zrozumieć motywacje i postępowanie tej postaci. Nie do końca też odpowiadał mi sposób, w jaki autorka zaserwowała nam tytułowe zasady miłości - w formie przydługich, nużących, filozoficznych wypowiedzi, które miałam ochotę pomijać, a niektóre musiałam przeczytać kilka razy, by wyłuskać ich sens.

Moim zdaniem książka jest nierówna. Z jednej strony mamy wspaniale odmalowaną rzeczywistość Turcji z XIII wieku, z drugiej nużące losy współczesnej kobiety znajdującej się w nieszczęśliwym małżeństwie. Trochę za dużo moralizatorstwa, a zbyt mało miejsca na to, by mądrość Rumiego przemówiła i obroniła się sama. No i jeszcze zakończenie historii Elli, które według mnie nastąpiło zdecydowanie zbyt szybko i było mi ciężko w nie uwierzyć.

Książkę czyta się jednak dobrze, Shafak doskonale operuje słowem, a niesamowity klimat, który wyczarowuje we fragmentach rozgrywających się w Turcji zdecydowanie robi swoje.

Podobała mi się...

Mój DNF. Niestety zupełnie rozminęłam się z tą książką. Umęczyła mnie niemiłosiernie. Dla mnie pseudofilozoficzny bełkot ...

Historia czterdziestoletniej Amerykanki Elli, która zasiedziała się w swoim wygodnym dostatnim i przewidywalnym życiu. Pod wpływem lektury książki "Słodkie bluźnierstwo," której jest recenzentką, traktującej o trzynastowiecznym sufickim poecie Rumim i jego duchowym towarzyszu Szamsie z Tebrizu, Ella postanawia wziąć życie w swoje ręce i jak to sama ujmuje podążyć drogą miłości. Była to pierwsza powieść Elif Shafak, którą przeczytałam i bardzo mnie rozczarowała. Przede wszystkim, przemiana głównej bohaterki mnie nie przekonuje, ja po prostu w nią nie wierzę. W powieści dość mało miejsca poświęcone jest samej Elli , jej historia prowadzona w narracji trzecioosobowej, przeplata się z opowiedzianymi w pierwszej osobie historiami bohaterów "Słodkiego bluznierstwa", które stanowią trzon książki. Zatem nagle, nie wiadomo dlaczego i pod wpływem, jakich refleksji/zdarzeń/bodźców zakochuje się ona w autorze recenzowanego tekstu, z którym zaczęła wymieniać prywatne wiadomości i decyduje się zmienić całe swoje życie. Wierzę w przemieniającą moc literatury oczywiście, ale uważam, że życie jest dużo bardziej skomplikowane i wielowymiarowe i po prostu zupełnie nie poczułam tej historii. Nie poznałam jej głównej bohaterki, nie wzbudziła we mnie żadnych emocji.
Historia natomiast Rumiego i Szamsa z Tebrizu, której odzwierciedleniem mają być losy Elli, również mnie nie wciągnęła. Nie zapamiętałam niestety większości z 40 szamsowych zasad miłości, dużo z nich wydało mi się po prostu truizmami. Zaciekawiły mnie natomiast opisy średniowiecznej, wielokulturowej Konyi i historia tańca derwiszów.
Mam duży problem z tą książką, starałam się docenić styl autorki i jej próbę przybliżenia czytelnikowi twórczości islamskiego, średniowiecznego poety, jednak nie mogę się oprzeć wrażeniu, że czegoś w niej zabrakło, trochę realizmu, trochę życiowych niejednoznaczności, a czegoś było za dużo, np narratorów czy górnolotnych sentencji dotyczących miłości.

Będąca żoną dentysty Davida Ella Rubinstein zaczyna narzekać na otaczającą ją rutynę, zaś jej małżeństwo stoi na skraju rozpadu. Pozbawiona miłości ze strony męża podejmuje pracę jako recenzentka w jednej z agencji literackich. Niebawem otrzymuje pierwsze zlecenie. Musi ocenić powieść Aziza Zahary o trzynastowiecznym poecie Rumim oraz jego mistrzu Szamsie z Tebrizu. Podczas lektury zauważa, że historia Rumiego przypomina jej własną. Zaczyna również korespondować z autorem książki. Wydarzenia te sprawiają, że życie Elli się zmienia. Zaczyna inaczej patrzeć na otaczającą rzeczywistość.

Książka Elif Shafak ma bardzo ciekawą konstrukcję. Mamy bowiem w jednej książce dwie powieści różniące się od siebie czasem, miejscem akcji oraz postaciami, jednak z łączące się ze sobą przesłaniem i tematyką. Jest to bowiem powieść o tym, że miłość ma różne oblicza i warto się na nią otworzyć, o szacunku dla drugiego człowieka, a także o tym, że nigdy nie jest za późno na zmiany i warto iść naprzód mimo różnych przeciwności losu.

Sama powieść napisana jest bogatym i wciągającym językiem, a także zawiera mnóstwo ciekawych sentencji. Bardzo dobra lektura.

Jestem poruszona, wzruszona, niemalże oniemiała. Czytany egzemplarz pożyczyłam z biblioteki, ale już wiem, że będę musiałam kupić tę książkę i to w niejednym egzemplarzu.
Długo czytałam "Czterdzieści zasad miłości". Początkowo podchodziłam do tej opowieści nieufnie. Miałam wrażenie, że już to kiedyś czytałam, a przynajmniej, że znam tę historię. Że gdzieś już ją słyszałam, jeśli nie taką samą to przynajmniej podobna. Początkowo krótkie rozdziały - skondensowane reminiscencje różnych osób - nie wciągały mnie. Świat zewnętrzny też mi w tym nie pomagał, ale w końcu zaskoczyło. A jak już to się stało to nie mogłam się oderwać od historii Szamsa, Rumiego, Elli.... Jednocześnie nie chciałam jej kończyć. To moja pierwsza książka Elif Shafak i od razu takie arcydzieło! Wow!

Literacko Elif Shafak jak zwykle nie zawodzi, to trzeba przyznać. Ale niestety na tym kończą się dla mnie pozytywne aspekty tej książki.

Książka zdecydowanie według mnie nie dorasta do pięt "10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie" albo "Bękartowi ze Stambułu" Tamtymi powieściami byłam zachwycona, ta natomiast wcale do mnie nie trafiła, chwilami musiałam się wręcz zmuszać do dalszego czytania.

Jak dla mnie ta powieść jest zbyt przegadana i filozoficzno - moralizatorska. Gdy autor co jakiś czas przemyca w swoim utworze jakieś swoje uniwersalne mądrości, zupełnie inaczej trafiają one do czytelnika, niż kiedy jakaś rozbudowana życiowa zasada jest nam serwowana na dosłownie co drugiej stronie... a to właśnie ma miejsce w tej książce. Mam wrażenie, że całe jej przesłanie traci przez to swój wydźwięk i sprawia, że naprawdę ciężko przez nią przebrnąć.

Osobiście też nie przepadam gdy wątek religijny odgrywa tak dużą rolę w książce.

Podsumowując: niestety duże rozczarowanie.

Powieść podzielona jest na dwie historie, jedna współczesna, druga XIII-wieczna. Podzielona jest również na światy: współczesna Ameryka, średniowieczna Turcja.
Założeniem zapewne było zgranie, zsalenie dwóch opowieści, współczesnej powierzchownej i prostej ze średniowieczną złożoną, ciekawą i obwarowaną nakazami. I pewnie taki zabieg prowadziłby do osiągnięcia uniwersalizm historii, jednak tak się w moim odczuciu nie stało. Dla mnie się tak nie stało. Ella jest zbyt zwyczajna, w Szams i Runi z innego świata - mistyczni. Ich światy nie przystają, nie „grają” mi jednej uniwersalnej prawdy.
Uwielbiam Elif Shafak, za jej głębokie poznanie tradycji i zakorzenienie w niej i historie pełne prawdziwych odczuć. Dzięki Elif poznaje Turcję i ten krąg kulturowy, który naprawdę mnie urzeka. Dzięki Elif i Orhanowi (Orhan Pamuk) – nie mogę się wyzwolić z miłości i chęci poznania i „zwiedzenia” (to jest: zobaczenia oczami autorów).