Czterdzieści zasad miłości

Wydawnictwo Poznańskie
2021-07-14
2011-01-01
Ewa Elżbieta Nowakowska
Turcja kobieta zasady miłość literatura turecka

Piękna historia. Wciągnęła od pierwszych stron. Dwie historie i nie wiem której bardziej kibicowałam. To moja druga książka Elif Shafak i jestem zachwycona.

Akcja tej powieści rozgrywa się w dwóch przestrzeniach czasowych. XIII wiek Rumi wielki mistyk i nauczyciel świata islamu spotyka na swej drodze derwisza i myśliciela Szamsa z Tebziru, który poszukuje kogoś komu mógłby przekazać swoje myśli, nauki. Ich wzajemne relacje powodują, że Rumi staje się wielkim poetą islamu.
Jednocześnie druga akcja książki rozgrywa się w pierwszej dekadzie XXI wieku w Northampton w USA. Ella Rubinstein prowadzi ustatkowane i wygodne życie. Nic jej nie brakuje poza.....miłością. Z wydawnictwa dostaje książkę do zrecenzowania niejakiego Aziza. Książka opisuje wzajemne relacje Rumiego i Szamsa. I się zaczyna.....
Co łączą i czy w ogóle łączą się te historie?
Elif Shafak wspaniale pokazuje nam czasy i życie XIII wiecznych mistyków i nauczycieli Islamu. To piękna książka z wartką akcją. Czym jest miłość, władza, rodzina i wiara? Jak pogodzić to w jedność? I czy można to pogodzić? Wiele mądrych wskazówek, wiele cytatów i tzw "drogowskazów" życiowych. Piękna opowieść o miłości i życiu.
Bardzo polecam. Bardzo.

Jednocześnie druga akcja książki rozgrywa się w...

Każda książka Elif Shafak jest dla mnie czytelniczym przeżyciem, które głęboko zapada w moją pamięć. Ta bez skrupułów wykorzystuje trawiącą wszystkich ludzi tęsknotę do wielkiej, prawdziwej miłości – do człowieka, który nas dopełni. Fragmenty poświęcone Szamsowi przypadły mi do gustu najbardziej.
Więcej o książce:

Więcej o książce:...

Sprawdzone motywy zgrabnie połączone: intrygujące postaci, historia przeplatająca się teraźniejszością, egzotyka, tematy na czasie, fundamentalne wartości, wyborny warsztat pisarski, czynią z powieści smaczną lekturę. Jest tu wszystko, co lubię, jednak w wersji "pop" - nieco powierzchownej, przyjemnej, ale mało poruszającej. Może to kwestia mnogości wątków - filozofii, duchowości, miłości, historii, itp; dużo "po kawałku" kosztem myśli przewodniej, intensywności?
Dobra powieść, żeby się zrelaksować, ale nie więcej.

Elif Shafak Czterdzieści zasad miłości. Każda kolejna książka Elif Shafak, a była to trzecia jej książka, którą czytałam jest wspanialsza od poprzedniej.
Ta książka mnie porwała od pierwszych stron, powieść toczy się w dwóch wymiarach czasowych, współcześnie i w XIII wieku. Ella – czterdziestoletnia kobieta, matka trójki dzieci, każdy jej dzień wygląda podobnie, przygotowuje posiłki dla rodziny, wzorowo prowadzi dom, w ciszy znosi zdrady męża. Zostaje zatrudniona jako recenzentka książki "Słodkie bluźnierstwo" – mistycznej opowieści o Rumim – poetą i czczonym przywódcą duchowym oraz o Szamsie z Tebrizu – nieznanym i ekscentrycznym derwiszem. Ella po kilku stronach powieści pisze e-mail do autora, z którym po czasie nawiązuje bliską relację.
Autorka zabierając nas w tę opowieść, przypomina o najważniejszym, że w życiu najważniejsza jest miłość, która może być w różnym kształcie, bo my jesteśmy różni, może to być miłość do świata, do siebie, do Boga, do drugiego człowieka.
"Jeśli chcesz zmienić sposób, w jaki traktują cię inni, powienieneś najpierw zmienić sposób, w jaki traktujesz samego siebie, Jeżeli nie nauczysz się szczerze i w pełni kochać samego siebie, nie zostaniesz pokochany przez innych."
"Miłości nie sposób wyjaśnić, a jednak ona wyjaśnia wszystko."
"Przeszłość to interpretacja. Przyszłość to złudzenie. Jeśli pragniesz doznać wiecznego oświecenia wyrzuć z umysłu przeszłość oraz przyszłość i pozostań w chwili teraźniejszej."
Zachęcam was do przeczytania tej pięknej powieści, w której pewnie każdy zaznaczy sobie cytaty, które do niego przemawiają.

Miłość, magia, historia i prawdziwa otwartość. Elif Shafak kolejny raz raczy nas niezwykłą opowieścią, która przypomina o najważniejszych rzeczach w życiu.
Lektura nasuwa masę pytań i zmusza do refleksji nad samym sobą i tym jak żyjemy. Jeśli ktoś ma wątpliwości, to po przeczytaniu tej powieści z pewnością zgodzi się z n tezą, że życie bez miłości w ogóle się nie liczy.

Cześć w Stronisku!

Dziś mowa będzie o naszym pierwszym zetknięciu z twórczością tureckiej pisarki Elif Shafak - powieści “Czterdzieści zasad miłości”. ❣️

W tej książce narracja prowadzona jest dwutorowo: poznajemy współczesną bohaterkę, Ellie - Amerykankę, której poprawne życie okazuje się nie być takim, o jakim kiedyś marzyła, a uzmysławia sobie to, gdy angażuje się w (początkowo) korespondencyjną znajomość z pewnym pisarzem. Jednocześnie śledzimy losy historycznej postaci, Rumiego, który żył w XIII wieku w Turcji 🇹🇷 jako znany poeta i myśliciel. Jego kompan, Szams, jest derwiszem i ascetą, a dogłębna przyjaźń obu mężczyzn wynosi ich na intelektualne i emocjonalne wyżyny.
✒️
Łatwo można się domyślić, że obie historie mają ze sobą bardzo wiele wspólnego, a tożsame elementy czytelnik odkrywa sam z każdą kolejną opowieścią. Tytułowe czterdzieści zasad miłości prezentowane są przez derwisza Szamsa w przytaczanych przez niego przypowieściach. To niezwykłe, ile w jego słowach znajduje się uniwersalnych, niebanalnych mądrości, które po dziś dzień powinny pozostawać filarami każdego społeczeństwa. Czy rzeczywiście tak jest? Czy nadal kierujemy się zasadami, których głównym założeniem jest szacunek i miłość do drugiego człowieka i do siebie samego? Na te pytania każdy już odpowie sobie sam.

W tej książce dowiemy się, do czego może doprowadzić nienawiść i zaślepienie, a równocześnie, o ile łatwiej żyłoby się w miłości i zgodzie ze sobą i światem. Brzmi górnolotnie i trywialnie? Nic z tych rzeczy, sami nie jesteśmy absolutnie zwolennikami takich pustych frazesów. Ta książka nie jest nachalna, niczego nie chce na siłę nauczyć ani uzmysłowić. Nie jest czarno-biała, zerojedynkowa. Tak samo jak nie jest takie nasze życie, tak i ta książka ma wiele barw, aspektów, spojrzeń i punktów odniesienia, a mimo to jej ponadczasowość i uniwersalizm są zachwycające. Jej klimat i piękno pozostaną z Wami na długo. U nas 9/10 😎

Cześć w Stronisku!

Niezwykła książka! Już od dłuższego czasu miałam ochotę zapoznać się z twórczością Elif Shafak, a że "Czterdzieści zasad miłości" była akurat dostępna w bibliotece zaczęłam od niej. Muszę przyznać, że gdy pierwszy raz otworzyłam książkę i zobaczyłam dość małą czcionkę myślałam, że historia będzie mi się dłużyć. Niespodziewanie dla mnie samej książka wciągnęła mnie niesamowicie. Jest nieszablonowa, pełna postaci oraz ich historii i przemyśleń. Narracja jest niespieszna, a mimo to ciężko było mi się oderwać od czytania. Kolejne rozdziały wręcz pochłaniałam. Książka składnia do przemyśleń, ale w zupełnie inny sposób niż to co do tej pory czytałam. "Czterdzieści zasad miłości" przekonało mnie, że warto dalej poznawać twórczość Elif Shafak.

To druga książka Elif Shafak, którą przeczytałam i mogę stwierdzić, że autorka pisze w taki sposób, że książka sama się czyta, pióro ma lekkie i przyjemne, dość poetyckie. Historia według mnie sztampowa, naciągana, ale rozumiem, że niektórym może przynieść ukojenie. Znalazłam w niej kilka pokrzepiających cytatów, które ze mną zostaną, ale nie jest to pozycja, która na dłużej zapadnie mi w głowie. Mało jest Elli i jej historii (i dobrze),dużo Szamsa i bohaterów naokoło niego. Jako lekka, wakacyjna książka jak najbardziej, ale nie dla osób szukających wartkiej akcji.

Dobrze napisana, ciekawa książka, w której można znaleźć coś więcej. Nie niesie w sobie jednak niczego przełomowego, tylko subtelnie i w ubraniu interesujących historii bohaterów przekazuje znane już przemyślenia. Jest jednak nierówna, bo wątek Rumiego i Szamasa jest znacznie ciekawszy i głębszy niż Elli.
Niemniej polecam, tylko trzeba lubić ten typ literatury z pewną dozą filozofii i przemyśleń. Jeżeli się za tym nie przepada lepiej sięgnąć po coś innego.

Niemniej polecam, tylko trzeba lubić ten typ literatury z pewną dozą...

• Literatura piękna