Piękno to bolesna rana

Tłumaczenie: Jędrzej Polak
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Cantik Itu Luka
Joanna

Magiczna opowieść o brutalnym świecie. Czasy wojny i pokoju. Tajemnica rodzinnego skarbu, który „ukradł Pan Bóg”, zawirowania wielkiej historii oraz trudy codzienności. A w ich centrum kobieta — wieczna zakładniczka męskiego pragnienia. Dewi Ayu wie doskonale, że uroda potrafi być źródłem nieszczęścia. Uświadomiła jej to wojna, która wkroczyła w życie tyleż niespodziewanie, co definitywnie....

Dewi Ayu wie doskonale, że uroda potrafi być źródłem nieszczęścia. Uświadomiła jej to wojna, która wkroczyła w życie tyleż niespodziewanie, co definitywnie. Wywózki, więzienie, walki okupantów z partyzantami, rozdzielane rodziny i konfiskowane majątki. W burzliwym tyglu historii znalazło się jednak miejsce, o które dbała każda walcząca formacja – burdel. Odkąd kobieta trafiła tam po raz pierwszy, minęło wiele lat. Od tamtego czasu jest uwielbiana przez mężczyzn szukających w jej ramionach słodkiego zapomnienia. Nie ma w mieście człowieka, który by jej nie znał, nie kochał lub nie nienawidził. Każda z jej trzech córek, jedna piękniejsza od drugiej, podzieliła los matki. Jak mawia Dewi Ayu: „nie ma gorszego przekleństwa od rodzenia ładnych kobiet w świecie mężczyzn zajadłych jak goniące się psy”. Gdy więc kobieta zachodzi w ciążę czwarty raz, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i rzuca klątwę. Wkrótce miasto obiega wieść o narodzinach potwora…

Jedna z najlepszych powieści roku według „The New York Timesa”. Autor nominowany do nagrody Bookera. Indonezyjczyk Eka Kurniawan to kolejny, po Eleanor Catton oraz Richardzie Flanaganie, pisarz „zza końca świata”, który zachwycił czytelników w Europie i Stanach Zjednoczonych.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

allison | 2016-11-25
Przeczytana: 24 listopada 2016

„Pewnego niedzielnego popołudnia, w marcu, Dewi Ayu wstała z grobu, w którym przeleżała dwadzieścia jeden lat” – tak zaczyna się powieść „Piękno to bolesna rana” jawajskiego pisarza, Eki Kurniawana.
Nic dziwnego zatem, że po przeczytaniu pierwszego zdania, chce się poznać kolejne frazy. I kolejne, i kolejne… A potem przychodzi to, co książkowe mole lubią najbardziej – od lektury nie można się oderwać.

Autor w niezwykle barwny, finezyjny i zaskakujący sposób opisuje historię powstałej z grobu prostytutki i jej czterech córek. Wszystkie te kobiety są wyjątkowo piękne, ale uroda już od dzieciństwa ściąga na nie mnóstwo kłopotów, a nawet tragedii.
Nie tylko one są intrygującymi bohaterkami, nie mniej ciekawe są losy ich mężczyzn, sąsiadów, przyjaciół i wrogów. Wszystkie te historie splatają się w fascynującą opowieść o miłości i nienawiści, o zaufaniu i zdradzie, o radości i bólu… Pełna tajemnic rzeczywistość przeplata się tu z miejscowymi legendami, ze światem duchów, demonów i...

Mariolka | 2016-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2016

Zauroczyła mnie ta książka doszczętnie. Żadnych uwag, żadnego kombinowania, że coś powinno być napisane inaczej. Nie udało mi się w niej zobaczyć żadnych szwów - nie wiem jak została zrobiona, że nie sposób jej się oprzeć. Jest doskonała, jakby każdy wybór autora był optymalny, lub wręcz jedyny możliwy. Sama rozkosz delektowania się literaturą. Indonezyjski realizm magiczny. Wspaniały. Do czytania duszą, bo żaden rozum nie byłby w stanie niczego takiego wymyślić.

talia44 | 2017-02-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 18 lutego 2017

"Piękno to bolesna rana"to utrzymana w klimacie realizmu magicznego,powieść młodego jawajskiego pisarza Eki Kurniawana.
Książka wzbudza spore kontrowersje.Jedni dają jej najwyższą notę,a dla innych jest wielkim rozczarowaniem.Mnie się podobała i pomimo sporych gabarytów,przeczytałam ją szybko i z dużym zainteresowaniem.

Jest to saga rodzinna przepełniona wierzeniami,klątwami,magią erotyzmem i ludowym folklorem.W powieści jest też dużo tragicznej historii Indonezji,począwszy od wyzwolenia spod dominacji holenderskiej,japońskiej okupacji w czasie drugiej wojny światowej,po krwawe walki o niepodległość i czasy dyktatury Suharto.Wszystko to jest przedstawione z perspektywy zmartwychwstałej Dewi Ayu i jej córek.I to właśnie kobiety muszą sobie radzić z przeciwnościami losu,dominacją mężczyzn i zawirowaniami historii.

Margerytka111 | 2017-04-09

Czy piękno może być przekleństwem?
Czy nie zwykło się mówić, że pięknym ludziom jest w życiu łatwiej?
Powieść zaczyna się zaskakująco. Z grobu powstaje prostytutka Dewi Ayu, matka trzech pięknych i jednej szkaradnej córki. Jak się dowiadujemy do prostytucji zmusiły ją okoliczności i wierzcie mi, było to brutalne przejście. Najpiękniejsza kobieta Halimundy skradła moje serce niezłomnością charakteru, realnym patrzeniem na rzeczywistość i specyficznym poczuciem humoru, które uratowało ją z niejednej opresji i podtrzymało na duchu innych.
Poznajemy zabobony, wierzenia, zwyczaje panujące w indonezyjskiej Halimundzie. Częste nawiązania do Mahabaraty.
Odkrywamy tu również twardy męski świat, w którym by znaleźć swoje miejsce trzeba je często wywalczyć maczetą, brakiem skrupułów przed zabijaniem, brutalnością w stosunku do kobiet.
Ciekawe, zastanawiające, niepokojące.
A może zemsta to bolesna rana?

"Piękno to bolesna rana" to azjatyckie porno dla ubogich.
Jak się jest biednym to się nie wybrzydza i jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. No to się bierze kurę albo psa i się rucha do upadłego.
Cała fabuła kręci się wokół ruchania i wszelkich jego konfiguracji i na dokładkę wpakowano realizm magiczny,który pasuje jak kwiatek do kożucha.
Myślałam,że "Miłość w czasach zagłady " sięgnęło literackiego dna ale Eka Kurniawan udowadnia,że się myliłam.Styl pisania jest podobny - prosty wręcz prostacki.
Magia ,o które pisze tylu czytelników to m.in samospełniające się życzenie mamuśki,która będąc w ciąży,wpatruje się w najpaskudniejsze kupy i chce aby tak wyglądało jej dziecko. Rodzi balasa i umiera a potem zmartwychwstaje bo się jej pewnie nudziło w grobie.
Pożałowania godne jest to,że ta farsa nazywana jest arcydziełem i wyrafinowaną prozą.
Chuje,kurwy,dupy i ruchanie no przecież to czysta finezja a ja głupia się nie poznałam.

luelle | 2017-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2017

Rzeczywiście, "piękno to bolesna rana" - odczułam to podczas lektury tej powieści. Bo napisana jest cudownie, stylem gawędziarskim niemalże, niekiedy pełnym liryzmu... ale historie, o których narrator snuje swą opowieść, odstręczały mnie sztucznością. Pełno tu wynaturzeń, każdy (!) bohater jest do cna zdegenerowany; miałam powyżej uszu tych okrutnych gwałtów wszelkiego rodzaju (mężczyzna z kurami i owcami, psy z kobietami...), kazirodztwa, opętania chorym pożądaniem. Owszem, realizm magiczny, tło historyczne (wojna, komunizm, rewolucja, "robotnicy wszystkich krajów, łączcie się!"...), jedna czy dwie legendy. Ale gdyby nie to nasycenie powieści (ponad miarę, według mnie) wszelkim wynaturzeniem i obrzydlistwem, to byłaby ona... o niczym. Można by historie bohaterów opowiedzieć na kilkudziesięciu stronach i byłyby one uznane za nudne, bo niezwieńczone żadnym przesłaniem, żadnym pomysłem na dobrą puentę. Czy naprawdę z książki muszą się wylewać ekskrementy, na co drugiej stronie musi...

sambor27 | 2018-03-22
Przeczytana: 22 marca 2018

Jestem pod wrażeniem. Niesamowita historia pewnej indonezyjskiej prostytutki i jej czterech córek. Realny świat przesiąknięty wierzeniami i legendami. W tle burzliwa historia Indonezji. Dużo miłości ale też okrucieństwa. Losy bohaterek pełne komplikacji.Czyta się wyśmienicie.

Book Emperor | 2017-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2017

Czasami trafia się na książki, które z pozoru są tylko rozrywką na miarę osoby myślącej szerzej niż tylko torem stereotypów. Książki w pewnych momentach naszego życia potrafią przynieść coś więcej niż tylko dobrą rozrywkę. Chociaż mało kto w to wierzy, wszystko ma na nas konkretny wpływ, sprawia, że zmienia się nas pogląd na wiele rzeczy. I chociaż Eka Kurniawan napisał książkę z dużą dozą realizmu magicznego, nadal naświetla wiele istotnych spraw, które powinniśmy przemyśleć. Jego książka już od pierwszych zdań udowadnia, że choć jest w niej wiele wcześniej wspomnianego realizmu magicznego, to wciąga czytelnika jak silny, morski prąd, który dopiero po zakończonej lekturze wyrzuca nas na brzeg, a my tylko stoimy i zastanawiamy się co dalej.

Autor w swojej książce opowiada historię kobiety, Dewi Ayu, które w pewną marcową niedzielę wstała z grobu, w którym przyszło jej spędzić dwadzieścia jeden lat. Historię pewnej prostytutki i jej czterech córek. W życie Dewi Ayu wkracza wojna,...

Sillie | 2017-07-19

To naprawdę znakomita powieść. Z gatunku tych miłych dla oka (czytelny zadruk), wciągających (wartka akcja) i dobrych gatunkowo (przyjemne z pożytecznym).
Historia ta zaczyna się mocnym do bólu ironiczno-sarkastycznym wejściem. Poznajemy wtedy Dewi Ayu, która po wielu latach spędzonych w grobie, po prostu z niego wstaje, jakby to była najnormalniejsza rzecz na świecie. Nie jest to powieść z gatunku fantasy, a piękna, więc taka sytuacja może dziwić.
Cała historia jest na pograniczu zdziwienia, skołowania, czasem irytacji, zaintrygowania, ciekawości i czegoś jeszcze. Tego magicznego "czegoś".
Cudnie poprowadzona historia, opowiada nie tylko o Dewi, jej śmierci (dość nietypowej warto dodać), zmartwychwstaniu, jej "pięknej" córce o imieniu Piękna, głuchej pomocnicy domowej i pozostałych, naprawdę cudownie urodziwych córkach.
To nawet nie jest historia prostytutki z prowincji.
To opowieść o kobiecości, złożoności życia, trudnościach w prostym dnu codziennym, magii i czarom jakie nas...

joly_fh | 2017-01-30
Przeczytana: 28 stycznia 2017

Indonezyjski realizm magiczny. Moim zdaniem jednak za dużo w tej książce jest seksu - właściwie wszystko tu się wokół niego kręci, na każdej prawie stronie musi być popełniany gwałt, co może być odstręczające. Poza tym w końcówce autor chyba przekroczył cienką linię pomiędzy fikcją literacką, a głupotami...