Dni króla

Wydawnictwo: Amaltea
Zilele regelui
Rumunia,

Opowieść o królu Karolu I, jego dentyście i kocie Zygfrydzie oraz o 15 ważnych latach w historii Rumunii. "Zamroczony bólem przyszły monarcha Rumunii cierpiał okrutnie, dlatego udawszy się do dentysty, bez konsultacji z własnym ojcem, czy chociażby z ministerpräsidentem von Bismarckiem, zapytał medyka, gdy temu udało się już skalpelem przeciąć bolące dziąsło, czy nie zechciałby pojechać z nim...

"Zamroczony bólem przyszły monarcha Rumunii cierpiał okrutnie, dlatego udawszy się do dentysty, bez konsultacji z własnym ojcem, czy chociażby z ministerpräsidentem von Bismarckiem, zapytał medyka, gdy temu udało się już skalpelem przeciąć bolące dziąsło, czy nie zechciałby pojechać z nim do Bukarestu na zawsze.
Józef Strauss nie słyszał wcześniej o tym odległym mieście, przypuszczał tylko, że musi znajdować się tysiące kilometrów od Berlina, chyba gdzieś w koloniach. Tak czy siak, sprawa wydała mu się śmieszna i błaha, poza tym nie miał czasu na dziwne gadki, bo w poczekalni było jeszcze dwóch mężczyzn i jedna kobieta. Uznał więc, że młody oficer plótł te głupoty pewnie z powodu ropy zebranej w szczęce.
Później jednak, już po obiedzie, dentysta dowiedział się przez przypadek, że gadający od rzeczy pacjent z ropniem wielkim jak orzech był średnim synem księcia Karola Antoniego, wojskowego gubernatora Nadrenii, doradcy króla Wilhelma i do niedawna jeszcze premiera."

źródło opisu: Wydawnictwo Amaltea

źródło okładki: https://www.facebook.com/Wydawnictwo-Amaltea-1486854684913388/?fref=ts

lolipop13 | 2018-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2018

"Dni króla" to moje kolejne spotkanie z literaturą państw europejskich leżących na południe od Polski. Po literaturze czeskiej czy słowackiej z zaciekawieniem sięgnęłam tym razem po książkę rumuńską. Na pewno zainteresowała mnie swoją "egzotyczną" tematyką. Nie znam historii Rumunii i muszę przyznać, że pod tym względem książka ta ma pewien wymiar edukacyjny. Nie jest to pełne kompendium wiedzy historycznej o tym małym państwie, ale może stanowić inspirujący punkt wyjścia do dalszego poznawania historii. Akcja powieści umieszczona jest w XIX-wiecznej Rumunii, państwie, które dopiero zaczyna się w pełni kształtować i rozwijać.

Autor na tle wydarzeń historycznych umieszcza losy Józefa Straussa, niemieckiego dentysty, który przypadkiem otrzymuje propozycję z tych nie do odrzucenia, aby przenieść się do Bukaresztu. Ofertę tę składa mu sam Karol Hohenzollern, który ma zostać władcą Rumunii. W ten sposób splatają się losy zwykłego lekarza z władcą i z wielką Historią.

Choć jest to...

anna | 2016-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2016

Napisana pięknym, soczystym i pełnym leciutkiego humoru językiem, nieco bajkowa opowieść o splecionych losach pewnego niemieckiego dentysty, kota Zygfryda oraz młodego księcia Rumunii Karola Hohenzollerna. Do "połknięcia" w jeden bardzo udany wieczór!

aniaskl | 2017-08-27
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

Specyficzna, posiadająca bardzo niestandardowe i zaskakujące elementy (co wyprawiają pazurki kota), polecam lubiącym nowatorskie podejście do takich trochę bajkowych powiastek.

bruno71 | 2017-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2017