Starszy brat, młodszy brat

Băiuţeii
978-83-7536-077-6
Rumunia, Bukareszt, dzieciństwo
Kaamosaika

Opowieść o cudownościach dzieciństwa, o najważniejszych meczach świata granych pod trzepakiem, o pierwszych ciasnych lakierkach, wymyślonych przyjaciołach znalezionych w słoiku z musztardą, o podjazdowej wojnie z sąsiadami, którym sika się do kwiatów, o mordowaniu pilniczkiem znienawidzonych lalek, o niepodległościowych bitwach w piaskownicy i uprzykrzonych towarzyszkach nauczycielkach z falującym biustem. Piękny dwugłos braci, którzy z humorem i wielką miłością opowiadają o swoim dzieciństwie w Bukareszcie, przywracając nam smak naszych własnych wspomnień.
[Czarne, 2009]

karla_6 | 2014-04-24
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Książka - niestety słaba.
Czytałam wcześniej "Małe palce" Filipa Floriana i tamta lektura bardzo mi się podobała.
W "Starszy brat, młodszy brat" fragmenty napisane przez starszego z braci w większości mi się podobały. Były lekko napisane, opisywały ciekawe i czasem zabawne wspomnienia z dzieciństwa.
Bardzo słabą strona były natomiast fragmenty autorstwa Matei(a) Floriana. Rozdziały były przegadane, czasem łapałam się na tym, ze czytam, a nic z tego nie rozumiem, totalnie się wyłączałam.
Bardzo zawiodłam się na tej książce, ale nie na starszym z braci. Jego kolejną książkę pewnie bym kupiła.

Bookeriada | 2014-07-17
Przeczytana: 01 października 2013

W książce rumuńskich braci od początku do końca panuje narracyjny dwugłos, który jest siłą napędową tej niezwykłej opowieści o dzieciństwie. Pozwala on utrzymać dynamikę opisu, bo w końcu takie jest (a przynajmniej powinno być) dzieciństwo – dynamiczne, nieprzewidywalne, a przede wszystkim wypełnione cudownymi zdarzeniami i postaciami, które należy traktować nie inaczej niż z pełną powagą i zrozumieniem. W końcu nie ma nic dziwnego w tym, że sam latający Chrystus stoi na czele osiedlowej bandy, w nocy szpony swe wyciąga złośliwa Baba Jaga, a księżyc to szpieg, od którego nie sposób uciec. W chwilach wytchnienia można poszukać przyjaciół, zaglądając na przykład do słoika z musztardą, a może nawet zostać dowódcą drewnianych żołnierzyków i stoczyć wraz z nimi ostatnią bitwę o niepodległość.

Myliłby się jednak ten, kto twierdzi, że to czas okraszony jedynie beztroską. Wiedzą o tym i Filip i Matei, których dziecięce lata upłynęły nie tylko na bieganiu za ukochaną piłką, budowaniu...

Tutamsiam | 2013-07-29
Przeczytana: sierpień 2011

Niestety się rozczarowałam. Gdyby książkę napisał tylko jeden brat to pewnie uznałabym, ze była ok. A tutaj trafia się nam drugi brat, który pisarzem nie jest i daj boże żeby nim nie był. Jego sformułowania są na siłę wyszukane. Takie pisanie ja określam pie...
Czyta się to źle, długo i nudno.

Anna Baudelaire | 2011-02-22
Na półkach: Przeczytane, Rumunia, Posiadam
Przeczytana: 2009 rok

Ujmująca książka! Daje obraz dzieciństwa w komunistycznym Bukareszcie, napisana z humorem i lekkością.

KAROL | 2015-11-28
olczi | 2015-05-02