Wyzwanie czytelnicze LC

Przypadki inżyniera ludzkich dusz

Tłumaczenie: Andrzej Jagodziński
Seria: Stehlík
Wydawnictwo: Dowody na Istnienie
7,63 (135 ocen i 15 opinii) Zobacz oceny
10
16
9
33
8
30
7
29
6
16
5
3
4
2
3
2
2
1
1
3
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Příběh inženýra lidských duší: Entrtejnment na stará témata o životě, ženách, osudu, snění, dělnické třídě, fízlech, lásce a smrti
data wydania
ISBN
9788394725419
liczba stron
733
język
polski

Książka - laureatka Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus. Uważana za jedną z najlepszych czeskich powieści. W Czechach określono ją „powieścią o światowych ambicjach”. Wydana w wydawnictwie emigracyjnym w 1977 roku, w Czechach wyszła dopiero po upadku komunizmu w roku 1992. To powieść-rzeka. Płyną nią setki okrutnych, dramatycznych i śmiesznych ludzkich losów. Wojna i komunizm. Miłość...

Książka - laureatka Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus. Uważana za jedną z najlepszych czeskich powieści. W Czechach określono ją „powieścią o światowych ambicjach”. Wydana w wydawnictwie emigracyjnym w 1977 roku, w Czechach wyszła dopiero po upadku komunizmu w roku 1992. To powieść-rzeka. Płyną nią setki okrutnych, dramatycznych i śmiesznych ludzkich losów. Wojna i komunizm. Miłość do dziewcząt i saksofonu. Ucieczka z kraju i tęsknota za domem – uniwersalne tematy w ironicznym, ciepłym podaniu. Narratorem jest Danny Smiřický – tak jak jego autor – profesor uniwersytetu w Toronto. Smiřický jest także bohaterem innych książek pisarza, jednak w Przypadkach… staje się kimś, kto usiłuje tłumaczyć Zachodowi Środkową Europę. Jego kanadyjscy studenci jednak niewiele są w stanie pojąć z opresji komunizmu. „Škvorecky daje to, co w literaturze czeskiej najlepsze: imponujący portret, tragikomiczną zbieraninę ludzików i ludzi ze wszelkich warstw społecznych, których mentalność i charaktery - jak u Hrabala - poznajemy na wylot poprzez ich język. Jest to powieść zmajstrowana olśniewająco, niewątpliwie obok Tchórzy najwybitniejsze dzieło autora” – napisał o powieści Janusz Anderman. Wydana w Polsce po raz pierwszy w 2009 roku w niedużym nakładzie szybko zniknęła z półek księgarskich, na portalach aukcyjnych osiągnęła cenę 200 zł. Została brawurowo przełożona przez Andrzeja S. Jagodzińskiego. W drugim polskim wydaniu wydawnictwa Dowody na Istnienie przetłumaczono także pasaże, które autor napisał w innych językach.

 

źródło opisu: https://www.dowody.com/

źródło okładki: https://www.dowody.com/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (935)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 733
Na półkach: Przeczytane

Josef Škvorecký to czeski pisarz i tłumacz literatury. W młodości został zmuszony do przymusowej pracy w fabryce samolotów. Jest wielkim zwolennikiem jazzu (co przełożyło się na występy w zespole Red Music) oraz książek Raymonda Chandlera. Po 1968 roku wyemigrował do Kanady, gdzie wraz z żoną założył czołowe wydawnictwo emigracyjne Sixty Eight Publishers, co przyczyniło się do utraty czeskiego obywatelstwa. To w Kanadzie napisze swoje dwa najbardziej rozpoznawalne dzieła, czyli „Batalion czołgów” i recenzowane „Przypadki inżyniera ludzkich dusz”.

Narratorem powieści jest Danny Smirzicki, znany z „Tchórzy”, i wspomnianego „Batalionu czołgów” czeski emigrant, alter ego samego pisarza (o czym świadczy zbieżność w zakresie wszystkich wymienionych powyżej detalów). Ten blisko 50-letni wykładowca literatury angielskiej na kanadyjskim uniwersytecie, wspomina swoje życie. Rozważa wraz ze studentami dzieła Poe’go, Hawthorne’a, Lovecraft’a, Conrad’a, Fitzgerald’a i innych, nadając im przy...

książek: 782
utracjusz | 2017-12-12
Na półkach: Przeczytane

Josef Škvorecký słynie przede wszystkim z serii powieści o Dannym Smiřickim, wydanych niemal w komplecie w Polsce. Smiřický, jako alter ego pisarza, dzieli z nim węzłowe momenty biografii, a tych w „Przypadkach inżyniera ludzkich dusz” pojawia się sporo. Z Dannym spotkałem się już przy okazji lektury „Batalionu czołgów”, w którym wybrzmiewał przede wszystkim ton satyryczny. „Przypadki”, choć również pełne świetnego humoru, ostateczną wymowę mają gorzką, a może nawet tragiczną.

Oto Danny siedzi sobie w ciepłym kanadyjskim grajdołku, wykłada literaturę angielską na uniwersytecie i romansuje ze studentkami. Zajęcie to daje mu pretekst do licznych rozważań na temat literatury właśnie i jej związków z życiem, co znajduje zresztą bezpośredni wyraz w tytułach rozdziałów – każdy poświęcony jest jednemu pisarzowi. Kokietuje więc Škvorecký swoją erudycją, ale w przeciwieństwie do wielu innych twórców, udaje mu się w tym zachować umiar.

Danny nie ogranicza się jednak do siedzenia w...

książek: 831
Marcin | 2018-11-14
Na półkach: Przeczytane

W życiu spotkałem zaledwie jednego świadomego czytelnika, który otwarcie deklarował niechęć do literatury czeskiej. Pod pojęciem "świadomego czytelnika" rozumieć tu należy nie kogoś, kto gdzieś tam coś usłyszał i komu nazwiska Capek, Hasek, Hrabal czy Kundera coś tam mówią, lecz takiego co czytał to wszystko i zna, a mimo to nie znajduje to w jego oczach uznania. Interesującą jest rzeczą znać przyczynę owej niechęci czy braku zainteresowania. Otóż czytelnik ten wielką żywi estymę dla literatury polskiego romantyzmu, a w dziełach słynnych Czechów dostrzega jeno bezideowość i birbanctwo, swego rodzaju apologię użycia (wprawdzie dość umiarkowanego, gdy porównać je z tym na modłę rosyjską). I tak oto mamy klucz do zrozumienia kolejnej czeskiej powieści. "Mówi ona, że głupio jest wszędzie" (cyt. za Mariusz Szczeklik). "Przypadki inżyniera ludzkich dusz" to rozgrywająca się naraz w kilku planach czasowych historia życia czeskiego intelektualisty, który - niczym sam Skvorecky - żyje na...

książek: 312
Iwona | 2015-02-22
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam

Nie lubię tego słowa — arcydzieło — ale co robić, do tej książki pasuje jak ulał. Gruba kniga pełna bon motów robi ogromne wrażenie. Erudycją, humorem, zdrowym dystansem do siebie i otoczenia oraz — last but not least — doskonałym warsztatem literackim. Każda książka Skvoreckyego trzyma poziom, ale ta jest wybitna. Być może nie docenią jej należycie 20-30-latkowie, bo czasy, o których mówi im znowu nic nie mówią. Ja z żalem ją zamknęłam.

Skvorecky ma dar: potrafi pisać o trudnych, bolesnych sprawach z ironicznym, prześmiewczym dystansem. I dotyka sedna. Zwykłe, czasem wręcz głupie, codzienne zmagania i okrutny, czasem wręcz miażdżący, dotyk historii. Dużo w tej książce polityki, takiej codziennej, widzianej oczami zwykłego zjadacza chleba, i tej groźniejszej, która potrafi złamać życie, a nawet, w imię sprawy, tego życia pozbawić. Ale czytając, o nudzie nie ma mowy. Bo ta polityka jest ważna o tyle, o ile wpływa na los bohatera. Danielowi (alter ego Skvoreckyego) przyszło...

książek: 268
klaju | 2014-03-21
Na półkach: Przeczytane

Książka-instytucja. Dzieło. Powieść która sprawiła, że zapomniałem o Hrabalach, Kunderach i innych Haskach. Prawdziwa środkowoeuropejska "Rozmowa w Katedrze". Tylko zdecydowanie nam bliższa i bardziej znajoma, napisana z tym charakterystycznym dla Czechów dystansem i fatalizmem. Opowieść o życiu i wojnie, muzyce, dojrzewaniu, miłości do dziewcząt i saksofonu, praskiej wiośnie i tajniakach, emigracji i tęsknocie za domem. Pełna humoru i autoironii, lecz równocześnie smutna i trochę melancholijna. Po prostu obraz nas i naszej historii - ze wszystkim tym co najlepsze i najgorsze w drugiej połowie dwudziestego wieku - widzianej oczyma kogoś, kto to wszytko ma już za sobą.
Podsumowując to jedna z najlepszych powieści jakie czytałem. Kiedykolwiek. Gdy skończyłem natychmiast kupiłem chyba wszystkie książki Skvorecky'ego, jakie wydano w Polsce. Było warto.

książek: 1217
Kayunia | 2015-09-08
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: 07 września 2015

Rzecz o wielkich, często bardzo bolesnych, sprawach naszego ułomnego świata, pokazana w sposób lekki, zabawny, ironiczny, ciepły - bez krzty patosu. Uwielbiam czeski dystans, humor, a jednocześnie momenty, że nie sposób się nie wzruszać. W tej książce znalazłam to wszystko, a do tego napisana jest w sposób skrzący inteligencją i erudycją Autora, a pomysł na przemieszanie wydarzeń jest dodatkowym smaczkiem. Hmm, co tu dużo mówić... Żałuję, że lektura już poza mną, a poza tym... chyba zakochałam się w Smirzickym:)))

książek: 67
Behemot | 2014-09-12
Na półkach: Przeczytane

Jedna z kilku najlepszych powieści, jakie czytałem w życiu. Mistrzostwo.

książek: 119
Maniera | 2014-06-24
Na półkach: Przeczytane

Rewelacyjny wolumin. Świetne przemieszanie czarnego humoru, tragedii i absurdu. Lekkim problemem są jedynie nietłumaczone fragmenty w obcych językach - nie wiem, czy to zamysł autora, czy tłumacza.

książek: 768
Jarek1983 | 2018-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2018

Tragedia i farsa na równych prawach.

„Przypadki inżyniera ludzkich dusz” należą do książek wymagających. Wymagających czasu przede wszystkich, bo objętość stronicowa tej powieści należy do słusznych. Wymaga też skupienia, bo akcja skacze w czasie i przestrzeni, a głównego bohatera otacza korowód barwnych postaci. Językowo też jest znakomicie, bo wplatane przemyślenia o literaturze sąsiadują z wnioskami egzystencjalnymi, a te z potrzebami fizjologicznymi. W pełni to czeska literatura.

Literatury jest tu co niemiara, bo i główny bohater prowadzi wykłady jej poświęcone, a także nazwiska pisarzy użyte są jako tytuły rozdziałów. Co za tym idzie, ich twórczość splata się ze zdarzeniami opisywanymi w książkach. O czym więc jest ta powieść? O najstarszych tematach literackich – odpowiedź nasuwa się sama. Dodatkowo szperacze mogą doszukiwać się tu prawdziwych przeżyć pisarza lub jego bliskich.

Wszakże dotykamy tu spraw jasnych dla Europy Wschodniej to jest życia w totalitarnym systemie....

książek: 333
Blondo | 2017-10-02
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 02 października 2017

Obrazki, niemalże sielankowe, z życia powojennej emigracji w Kanadzie skontrastowane z okupacyjnym światem wsi czeskiej. Ci sami bohaterowie, kilkadziesiąt lat różnicy, problemy jakże różne, ale często oscylujące wokół relacji damsko-męskich.
To tylko tło do ważniejszego dyskursu o wszystkim: literaturze, moralności, estetyce, filozofii, problemach współczesnego świata, a wmieściło się tego sporo na ponad 700 stronach.
Czescy zapaleńcy z pewnością odnajdą tu coś dla siebie, zwłaszcza że liczne nawiązania będą dla nich z łatwością zrozumiałe.

zobacz kolejne z 925 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Czytam w weekend

Wygląda na to, że szykuje się wspaniała wiosenna pogoda. Zachęcamy zatem do porzucenia komputerów na rzecz spacerów na świeżym powietrzu i aktywnego spędzania czasu. A jak już dotelnicie i dogrzejecie wiosennym słońcem, to wieczór poświęćcie na lekturę jakiejś dobrej książki! 


więcej
Angelus 2014

51 książek pisarzy z Polski i zagranicy zostało zakwalifikowanych do dziewiątej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas uroczystej gali 18 października.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd