Turcja: obłęd i melancholia

Wydawnictwo: Książkowe Klimaty

Turcja to kraj kontrastów i sprzeczności. W ostatnim czasie uwaga świata ponownie skierowana jest na to państwo: rząd Erdoğana, choć pozornie demokratyczny, stopniowo zaczął przypominać dyktaturę, wtrącając do więzień swych oponentów i brutalnie tłumiąc wszelkie głosy sprzeciwu. I chociaż Turcja jest państwem świeckim, religijny konserwatyzm staje się istotną siłą. Pozostając w geopolitycznej przestrzeni między zsekularyzowanym Zachodem a muzułmańskim Wschodem, Turcja jest targana wieloma konfliktami, w tym choćby Arabską Wiosną, wojną w Syrii, rozkwitem ISIS.

Książka, w której dwudziestoletnie doświadczenie nagradzanej dziennikarki łączy się ze znakomitym literackim piórem – Turcja: obłęd i melancholia relacjonuje historię państwa, które trafiło do piekła, historię jednocześnie przygnębiającą i zabawną. W tej książce czytelnik odnajdzie to, czego nie zobaczy w wiadomościach, gazetach i politycznych analizach: turecką duszę.

źródło opisu: http://www.ksiazkoweklimaty.pl/zapowiedzi/63/turcj...(?)

źródło okładki: http://www.ksiazkoweklimaty.pl/zapowiedzi/63/turcj...»

Mariolka | 2017-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Książka jest absolutnie fascynująca. Formalnie jest czymś między esejem a gazetową, bieżącą publicystyką, ale napisana w sposób porywający i pochłaniający. Pokazuje mechanizmy autorytaryzmu w Turcji, a ja nie mogę oprzeć się wrażeniu, że mechanizmy te są uniwersalne i możemy je obserwować w wielu współczesnych - rodzących się i rozwiniętych- despotiach. Zjawisko naszych czasów. Fascynujące!

Tomasz | 2017-06-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Esej o Turcji. To nie jest powieść ani reportaż. Dla mnie trochę drętwym językiem posługuje się autorka. Nie doznałem zbyt dużej przyjemności czytając tę książkę.
Jedyne na co zwróciłem uwagę, to pewna prawidłowość powtarzająca się w wielu krajach, w tym w Polsce, gdzie do władzy dochodzą konserwatyści.

GZal | 2017-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2017

bardzo, bardzo ważna ksiażka. I nic więcej nie piszę, poza zbiorem (i tak ograniczonym) fragmentów.

„To jest Turcja!”.

Każdego dnia wypowiada się to zdanie z taką regularnością, że jest ono prawdopodobnie najczęściej używanym zwrotem w Turcji. Używa się go, by opisać jakieś szczególnie niedorzeczne wydarzenia i sytuacje.

W ciągu ostatnich pięciu lat najczęściej wypowiadanymi słowami w prywatnych rozmowach prowadzonych w tureckich domach są:

„Nie ogarniam tego wszystkiego, co się dzieje, nie chcę o tym słuchać”.

„Ten kraj naprawdę oszalał. Kompletnie mu odbiło”.

„Nie oglądam już wiadomości, bo tego jest po prostu za dużo”.

„To wszystko jest takie dziwne, że wydaje mi się, jakby działo się w innym kraju”.

„Czy to się dzieje naprawdę, czy tkwimy w jakimś zbiorowym koszmarze?”.

„Jest tak, jakby cała Turcja była w ukrytej kamerze”.

[...]
całość:

jess_tem | 2018-03-15
Przeczytana: 15 marca 2018

Świetna analiza mechanizmu działania władzy autorytarnej.

krytyk | 2018-03-09
Na półkach: Teraz czytam