Małe palce

Tłumaczenie: Szymon Wcisło
Seria: Inna Europa, Inna Literatura
Wydawnictwo: Czarne
Degete mici

Pracę archeologów wśród ruin rzymskiego obozu przerywa odkrycie masowego grobu. Wskazanie okoliczności jego powstania staje się głównym zajęciem różnych „badaczy”, którzy swoją obecnością zakłócają błogą i anemiczną codzienność karpackiego miasteczka. Jednym z zainteresowanych wyjaśnieniem zagadki jest Petruş, młody naukowiec pochłonięty dotąd badaniem starożytnej twierdzy. Jako że wykopaliska zostały wstrzymane, spędza on wiele czasu na rozmowach z mieszkańcami – z wróżącą mu z fusów panią Pauliną, z lady Embury, opiekunką pięćdziesięciu dwóch kotów czy z Dumitru M., najstarszym mieszkańcem miasta, przyrządzającym najlepsze, własnoręcznie upolowane gołębie w sosie.
Debiutancka powieść Filipa Floriana to przede wszystkim opowieść o ludzkich losach, w której styl retro łączy się z realizmem magicznym, a subtelna nostalgia przeplata z dyskretnym humorem.
[Czarne, 2008]

Dosyć ciekawa książka z mało znanego nam kraju jakim jest Rumunia. Dla niektórych może być trudna w odbiorze poprzez nie do końca zrozumiałe opisy losów bohaterów i różnych wydarzeń. Jak na okładce książki napisano, jest to przykład swoistego, europejskiego realizmu magicznego. Myślę, że dla czytelników chcących oderwać się od literatury amerykańskiej czy angielskiej, szukających nieco odmienności z nutą egzotyki kulturowej oraz lekką nutką historii będzie to dobra pozycja.

Jugonostalgiczka | 2016-11-22
Przeczytana: listopad 2016

Trochę historii Rumunii, więc ciekawie się czyta.

Wiesia | 2013-03-11
Przeczytana: 11 marca 2013