Nowe opowieści ze świata fantastyki i humoru Czarujące obiekty latające to kolejna, po Czarnoksiężnikach z Krainy Osobliwości, antologia humorystycznej fantastyki. Czytelnik znajdzie tu przykłady najlepszych utworów tego gatunku, autorstwa m.in. Clivea Staplesa Lewisa, Roalda Dahla, Mervyna Peakea, Kurta Vonneguta Jr, Artura C. Clarkea, reprezentujące różne odmiany fantastyki, od fantasy po science fiction.

Aleksandra | 2010-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2010

Ciekawy zbiór! Dzięki podziałowi na trzy części znalazły się tam bardzo różne opowiadania, których wspólną cechą jest szeroko pojęta fantastyka.
Cześć 1. "Hordy dziwacznych istot" - fantastyka z przymrużeniem oka
Cześć 2. "Zjawy mrożące krew w żyłach" - fantastyka z dreszczykiem
Cześć 3. "Kosmos do wzięcia" - fantastyka naukowa
Najbardziej przypadło mi do gustu opowiadanie Angeli Carter "Władczyni domu miłości", dotyczące wampirzycy.

aredhela | 2015-01-19
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Ogólnie zbiorek ciekawy, pomysły aż kipią, choć nie rozumiem zamysłu redaktora w kwestii wyboru tych konkretnie opowiadań do antologii. Kilka z nich wydaje się być podpięte na siłę do podgatunku humoru fantastycznego, a u części z nich na próżno doszukiwałam się elementu latającego ;)
Niemniej opowiadania są w większości całkiem przyjemne. Najbardziej podobała mi się część dotycząca istot nadprzyrodzonych, choć też nie cała.
Subiektywna ocena:
• „Wirujące kręgi nocy” – 10, znane mi z innego zbioru opowiadań, ale jedno z najlepszych w tym wydaniu,
• „Samo życie” – 3, takie jakieś nieudane…
• „Udoskonalona pułapka na myszy” – 3, i to również…
• „Lepsza połowa Sama Smalla” – 6, zabawne zakończenie :)
• „Danse macabre” – 9, i na pewno nie jest to humoreska, za to jest bardzo melancholijna i przerażająca,
• „Świat bylejaki” – 10, choć powinnam się trochę obrazić na autora ;)
• „Harrison Bergeron” – 8, absurdalny świat rodem z Orwella, równie absurdalnie przedstawiony,
• „Od...

Ireth | 2016-08-26

Zbiór dość zróżnicowanych opowiadań, niektóre są dziwne, niektóre zabawne, niektóre dłuższe, niektóre krótsze, ale wszystkie łączą dwie rzeczy - tematyka fantasy/science-fiction i to, że dobrze się je czyta

Pola | 2013-02-01
Przeczytana: 2011 rok

Warto - żeby zapoznać się z różnymi stylami bardziej klasycznych autorów i trochę zrewidować swój gust i kierunek wyboru kolejnych pozycji literatury.

Arnika | 2013-10-02

Podobnie jak w Czarnoksiężnikach z Krainy Osobliwości tu również mamy zestaw opowiadań autorów reprezentujących różne style i różne rodzaje poczucia humoru, chociaż ten zbiorek jest jednak jakby lepszy.
Czyli, każdy, tak jak i ja, znajdzie tu coś dla siebie oraz coś co uzna za głupie i nudne.
Jeśli już mamy swojego ulubionego autora i tylko jego styl nam odpowiada to nie ma się po co męczyć i czytać pozostałe opowiadania.

Ka | 2014-12-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, !!!

Fenomenalny zbiór. Opowiadania są na szkolną szóstkę, a w najgorszym przypadku na czwórkę. Na niektóre historie mógłbym się normalnie nie natknąć, bo zdarzają się bardzo stare perełki, raczej ciężko dostępne. Nie mogłem się oderwać. Natychmiast zakupiłem pozostałe 2 tomy opowiadań - w jednym z nich m.in. Woody Allen :)

Adam | 2015-11-22
Przeczytana: 17 grudnia 2015

"Czarnoksiężnicy z Krainy Osobliwości" byli zdecydowanie lepsi. W zasadzie tu już prawie wcale nie jest zabawnie. Mnie się nie spodobało.

| 2011-03-28
Przeczytana: 28 marca 2011

Z całego zbioru naprawdę podobają mi się tylko trzy opowiadania. Terry'ego Pratchetta, Kurta Vonneguta i Angeli Carter. Każde z nich posiada specyficzny klimat, nadający im niezwykłości. Pozostałe zaś są ledwie minimalnie powyżej mojej osobistej przeciętnej.

NoMysteries | 2014-09-12
Przeczytana: 12 września 2014

Ta książka potwierdza jednocześnie dwie sprzeczne teorie. A mianowicie, że fantastyka jest mega nudnym gatunkiem literackim, jak i tę, że jest najciekawszym gatunkiem i naprawdę godnym uwagi.

Connor MacLeod | 2013-12-04

Bez dozy sentymentu - jak to było w moim przypadku - średnio zabawny, a przy tym nudnawy zestaw opowiadań klasyków (głównie) amerykańskiej humoreski fantastycznej. Znak czasu i Ocean Atlantycki postawił mi gruby parawan w przyjemności odbioru książki. Nie był to czas stracony, oczywiście. Te nazwiska znać trzeba.