Czarnoksiężnicy i tentegesy, magia i miecze, kosmonauci i kosmici – bohaterowie i rekwizyty humoresek fantastycznych na stronach jednego zbioru przedstawiającego najlepsze teksty gatunku ostatniego stulecia, m.in. autorstwa Terry'ego Pratchetta, Philipa K. Dicka, C. S. Lewisa i wielu innych. Wszystkie możliwe interpretacje tematu magii, heroicznych wypraw i podróży kosmicznych znalazły się obok siebie, wymieszane i postawione na głowie w jednym komicznym, bardzo zabawnym tomie, który z pewnością stanie się gratką dla kolekcjonerów.

Aelirenn | 2016-05-30
Przeczytana: 30 maja 2016

Jedne opowiadania czytało mi się fajniej, inne mniej... Jako przegląd różnych stylów pisarstwa zdecydowanie warto.

Vaco | 2014-09-02
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

"Czarnoksiężnicy z krainy osobliwości" to zbiór 24 opowiadań różnych, mniej lub bardziej znanych, twórców. Jak sugeruje podtytuł (co ciekawe widniejący tylko na niektórych wersjach okładki) w środku znajdziemy "Humoreski fantasy". I całe szczęście, że napis ten został usunięty, bo ani to humoreski, ani fantasy.

Trudno ocenić jednoznacznie to wydanie. Niektóre opowiadania świetnie pasują do całej idei, inne nieco mniej. Jednak autorowi, który teksty zebrał i uporządkował, należy się duży plus za podział na trzy kategorie i wstęp przed każdym opowiadaniem, przybliżający krótko pisarza i jego twórczość. Co ciekawe autor nie posługuje się terminem fantasy, ale pisze raczej o fantastyce, i to jest bliższe prawdy. Bo obok klasycznych dla fantasy motywów (magia i miecz), ostatni z działów nosi tytuł "Kosmonauci i kosmici" co raczej wskazuje na science - fiction.

Przymykając oko na pewne niedociągnięcia natury czysto formalnej, można przejść w końcu to sedna - czyli do opowiadań....

| 2014-02-23

W pewnym sensie przeczytane a w pewnym nie ponieważ przeczytałam z całej książki tylko 3 opowiadania. Książkę wybrałam ze względu na trzech autorów czyli:
Terry'ego Pratchetta
Ursule K. Le Guin
C.S. Lewis
Trzech autorów i trzy opowiadania i nie mogę mówić o książce choć raczej dobrym pomysłem było wydanie takiego zbiorku opowiadań

yokopoko | 2010-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2010

Świetny i różnorodny przegląd opowiadań (pomysł podziału książki na trzy różne tematycznie części uważam za niezły), sami najlepsi autorzy, co wręcz gwarantuje dobrą lekturę, jednak do humoreski to temu jeszcze trochę brakuje. :)

enedtil | 2010-04-12
Przeczytana: sierpień 2007

Cóż ... lista autorów może powalić na kolana. Niestety nie można powiedzieć tego o tekstach zawartych w książce. Owszem, niektóre są wprost wspaniałe i warto je przeczytać ale od niektórych wieje po prostu nudą. Zdecydowanie za mało humoru zważywszy na opis książki.

Arnika | 2013-10-02

Opowiadania są bardzo różne, pomimo tej samej ogólnie pojętej tematyki każdy autor podszedł do niej zupełnie inaczej i chyba dobierano je właśnie na zasadzie kontrastu. Niektóre opowiadania bardzo mi się spodobały, inne wcale, przez co książkę trudno ocenić jako całość. Mogę śmiało polecić komuś kto chce mieć przegląd różnych stylów pisarskich.

Adam | 2015-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2015

Niezły zbiór choć myślę, że określenie iż to są Humoreski podano na wyrost. Sporo klasycznych już opowiadań. I dlatego polecam.

Kamasz | 2013-09-04
Przeczytana: 2011 rok
Hub | 2011-05-02
Przeczytana: 01 maja 2011

Taaak...

Nie sposób tej książki przekreślić ani z pełnym przekonaniem polecić. Część opowiadań jest przewidywalnie dobra (znakomity finisz książki, poza może "W mojej maszynie czasu..."), część mniej, niemal każda z historii zaś warta jest wzmianki (więc, żeby było sprawiedliwie, wzmianek nie bedzie).

Walor tego zbiorku, różnorodność, jest oczywisty, podobnie jak różny poziom zebranych opowiastek. Trudno każdej z nich odmówić humoru (czasem specyficznie rozumianego). Niby zatem wszystko jest, ale nie nasyca czytelnika.

A może to i dobrze, może chodzi o to, by sięgnąć po większe utwory zebranych w tym tomie pisarzy? Ci, których znałem skądinąd, nie zawiedli. Tak, to musi być ten klucz.

Seticzek | 2015-06-21
Na półkach: AD 2015, Przeczytane
Przeczytana: 16 czerwca 2015

Nierówne opowiadania. Kilka dobrych, kilka słabych, większość średnia...