The Wizards of Odd
fantasy, humor
corrum

Czarnoksiężnicy i tentegesy, magia i miecze, kosmonauci i kosmici – bohaterowie i rekwizyty humoresek fantastycznych na stronach jednego zbioru przedstawiającego najlepsze teksty gatunku ostatniego stulecia, m.in. autorstwa Terry'ego Pratchetta, Philipa K. Dicka, C. S. Lewisa i wielu innych. Wszystkie możliwe interpretacje tematu magii, heroicznych wypraw i podróży kosmicznych znalazły się obok siebie, wymieszane i postawione na głowie w jednym komicznym, bardzo zabawnym tomie, który z pewnością stanie się gratką dla kolekcjonerów.

źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/book/edit/47712

Marta | 2018-03-05
Przeczytana: 05 marca 2018

Trzy działy, z których każdy znajdzie coś dla siebie. Pierwsza część jest praktycznie cała bardzo dobra. Opowiadania opierają sie nanmiszmaszu sf, fantasy i horroru. Opowiadanie Kuttnera Twonk jest rewelacyjbe jak również Tentegesy mojego ukochanego Bradburego. Odpowiednia oprawa Dicka też jest doskonała!Jest w tym dziale. Osiem opowiadań z czego pięć to majstersztyki. Druga część to niestety Fantasy, którego wybitnie nie lubie..smoki, rycerze yo nie dla mnie..jednak nawet tu są perełki opowiadanie Donaldsona, Blocha i Aldissa są naprawdę super. Trzecia część to opowiadania sf, czyli to co lubię najbardziej Dauglas, Wells, Lewis, Clarke, Asimov, Niven, Vonnegut, ech muzyka dla moich uszów..balsam dla moich oczu!!! Każde opowiadanie to dla mnie prawdziwa uczta. Reasumując nie jest to stricte zbiór dla fana sf, niestety są tu opowiadania lepsze i horsze.. Jednak warto po nie sięgnąć dla swoich ulubionych pisarzy, ktorzy się tu znajdują! Polecam.

yokopoko | 2010-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2010

Świetny i różnorodny przegląd opowiadań (pomysł podziału książki na trzy różne tematycznie części uważam za niezły), sami najlepsi autorzy, co wręcz gwarantuje dobrą lekturę, jednak do humoreski to temu jeszcze trochę brakuje. :)

dancing-in-dystopia | 2016-05-30
Przeczytana: 30 maja 2016

Jedne opowiadania czytało mi się fajniej, inne mniej... Jako przegląd różnych stylów pisarstwa zdecydowanie warto.

Vaco | 2014-09-02
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

"Czarnoksiężnicy z krainy osobliwości" to zbiór 24 opowiadań różnych, mniej lub bardziej znanych, twórców. Jak sugeruje podtytuł (co ciekawe widniejący tylko na niektórych wersjach okładki) w środku znajdziemy "Humoreski fantasy". I całe szczęście, że napis ten został usunięty, bo ani to humoreski, ani fantasy.

Trudno ocenić jednoznacznie to wydanie. Niektóre opowiadania świetnie pasują do całej idei, inne nieco mniej. Jednak autorowi, który teksty zebrał i uporządkował, należy się duży plus za podział na trzy kategorie i wstęp przed każdym opowiadaniem, przybliżający krótko pisarza i jego twórczość. Co ciekawe autor nie posługuje się terminem fantasy, ale pisze raczej o fantastyce, i to jest bliższe prawdy. Bo obok klasycznych dla fantasy motywów (magia i miecz), ostatni z działów nosi tytuł "Kosmonauci i kosmici" co raczej wskazuje na science - fiction.

Przymykając oko na pewne niedociągnięcia natury czysto formalnej, można przejść w końcu to sedna - czyli do opowiadań....

| 2014-02-23

W pewnym sensie przeczytane a w pewnym nie ponieważ przeczytałam z całej książki tylko 3 opowiadania. Książkę wybrałam ze względu na trzech autorów czyli:
Terry'ego Pratchetta
Ursule K. Le Guin
C.S. Lewis
Trzech autorów i trzy opowiadania i nie mogę mówić o książce choć raczej dobrym pomysłem było wydanie takiego zbiorku opowiadań

enedtil | 2010-04-12
Przeczytana: sierpień 2007

Cóż ... lista autorów może powalić na kolana. Niestety nie można powiedzieć tego o tekstach zawartych w książce. Owszem, niektóre są wprost wspaniałe i warto je przeczytać ale od niektórych wieje po prostu nudą. Zdecydowanie za mało humoru zważywszy na opis książki.

Arnika | 2013-10-02

Opowiadania są bardzo różne, pomimo tej samej ogólnie pojętej tematyki każdy autor podszedł do niej zupełnie inaczej i chyba dobierano je właśnie na zasadzie kontrastu. Niektóre opowiadania bardzo mi się spodobały, inne wcale, przez co książkę trudno ocenić jako całość. Mogę śmiało polecić komuś kto chce mieć przegląd różnych stylów pisarskich.

Adam | 2015-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2015

Niezły zbiór choć myślę, że określenie iż to są Humoreski podano na wyrost. Sporo klasycznych już opowiadań. I dlatego polecam.

Hub | 2011-05-02
Przeczytana: 01 maja 2011

Taaak...

Nie sposób tej książki przekreślić ani z pełnym przekonaniem polecić. Część opowiadań jest przewidywalnie dobra (znakomity finisz książki, poza może "W mojej maszynie czasu..."), część mniej, niemal każda z historii zaś warta jest wzmianki (więc, żeby było sprawiedliwie, wzmianek nie bedzie).

Walor tego zbiorku, różnorodność, jest oczywisty, podobnie jak różny poziom zebranych opowiastek. Trudno każdej z nich odmówić humoru (czasem specyficznie rozumianego). Niby zatem wszystko jest, ale nie nasyca czytelnika.

A może to i dobrze, może chodzi o to, by sięgnąć po większe utwory zebranych w tym tomie pisarzy? Ci, których znałem skądinąd, nie zawiedli. Tak, to musi być ten klucz.

Seticzek | 2015-06-21
Przeczytana: 16 czerwca 2015

Nierówne opowiadania. Kilka dobrych, kilka słabych, większość średnia...