Długi mroczny podwieczorek dusz

The Long Dark Tea-Time of the Soul
837150456X
detektyw humor fantastyka
figuerola

Wypadek na lotnisku Heathrow w dziwny sposób splata ze sobą losy amerykańskiej dziennikarki Kate Schechter, londyńskiego prywatnego detektywa Dirka Gently'ego oraz staroskandynawskich bogów. Dirk trapiony wyrzutami sumienia z powodu małego, ale katastroficznego w skutkach zaniedbania, próbuje rozwiązać zagadkę śmierci swego klienta. Kate, ofiara wydarzeń na lotnisku, pozostając pod boskim urokiem, wplątuje się w mnóstwo dziwnych wydarzeń. Gromowładny Thor, porywczy bóg o złotym sercu, usiłuje ujawnić matactwa swego ojca, wielkiego Odyna.
Wzajemna łączność między wszystkim, co istnieje, sprawia, że ich ścieżki schodzą się w końcu w Walhalli, na wielkiej uczcie bogów i bohaterów w godzinie wyzwania.

vievioor | 2015-01-24

Zakochałam się w tytule.
I kupiłam w ciemno, dawno temu.
A potem w treści też się zakochałam, w cudownym, absurdalnym poczuciu humoru autora, lekkości a przecież niebanalności opowieści, której zakończenia nie można w żaden sposób przewidzieć:)

Chyba czas do niej wrócić, na poprawę humoru...

Apolonia | 2014-09-25

Książka, która stała zapomniana na półce.... dobre półtorej dekady! W co aż ciężko mi samej uwierzyć przy moim uwielbieniu dla "Autostopem...". Ale nadeszła jej wiekopomna chwila, została odgrzebana z zakurzonego kąta na półce i... nie zawiodła ;). Od fabuły ciężko się oderwać, przy cudownie absurdalnym humorze - ciężko nie kwiczeć. Obrazowa lekkość opisu, delikatna i równie lekkostrawna filozofia przemykająca co jakiś czas, i celny, ale nienachalny humor, czyli to, co u Adamsa lubię najbardziej :). Do tego sposób przedstawienia bóstw i Walhalli.... kocham!
Aż jestem ciekawa, jak by to wyglądało na wielkim ekranie... ;)
PS. Największą zagadką było dla mnie pochodzenie automatu do coca coli. I imię dziadzia od "No, taa" ;).

biedron | 2017-03-13
Na półkach: Przeczytane, Kindle, 2017
Przeczytana: 13 marca 2017

Jestem mile zaskoczony ! Po pierwszym tomie, który nie był zbyt udany, dostałem coś co uwielbiam od tego autora. Tonę absurdalnego humoru, kilka szalenie interesujących motywów (motyw z automatem Coca-Coli...mistrzostwo) i to wszystko, mimo wszystko spajające się w jedną "ładną" całość. Niestety tego w pierwszym tomie zabrakło w tym jest wprost genialnie zrealizowane.

Mistrzostwo !

Mariusz Czekej | 2017-02-08

Kontynuacja przygód holistycznego detektywa powiela błędy poprzednika. Największy atutem jest postać głównego bohatera. Dirk Gently swymi działaniami zaprzecza wszelkim metodą stosowanym przez słynnego Sherlocka Holmesa, stając się jego parodią. Kiedy tylko pojawia się jego wątek, od razu robi się ciekawie. Bawią jego starcia ze sprzątaczką, lodówką, orłami, zagadką i bezużytecznym, japońskim kalkulatorem.
Słabo natomiast wypada prowadzony równolegle wątek nordyckich(chyba) bogów. Początkowo wprowadzenie ich w akcję zdaje się dobrym pomysłem, ale ostatecznie do niczego nie prowadzi, poza kilkoma niezłymi, absurdalnymi sytuacjami. Postać kobieca, która zostaje wmieszana w intrygę jest zupełnie nijaka.
Drażnią również przydługie opisy. Pełno w nich oczywiście absurdu, ale bywają męczące i spowalniają akcję.
Podobnie niestety jak w poprzedniku wątki ostatecznie okazują się na siłę ze sobą wiązać, jakby autor sam zaplątał się w wymyślonych przez siebie absurdalnych sytuacjach i nie...

Marta | 2016-03-20
Przeczytana: 20 marca 2016

Jak zwykle skrząca się humorem pełna absurdu powieść transcendentalna. Momentami opisy lekko przydługawe ale temat bardzo ciekawy. Powieść nie umywa się co prawda do Autostopem przez galaktykę, jednak od razu da się poznać po stylu pisania i dialogach, że to ten sam autor. Pozycja obowiązkowa jak najbardziej dla fanów pisarza, jednak dla tych co nie czytali żadnej powieści tego autora stanowczo polecam jednak Autostopem przez galaktykę.

Bohun | 2013-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2013

Fabularnie książka jest średnia, mimo że pomysł był dobry. O wiele lepiej wykorzystał go Neil Gaiman pisząc "Amerykańscy Bogowie".

Ale u Douglasa najważniejszy jest iście angielski humor i pod tym względem jest wyśmienicie.

Karaś | 2016-11-08
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 08 listopada 2016

O wiele gorsza od pierwszej części, więc i ocena w dół za zawiedzenie oczekiwań. Fabuła nagle się urywa - jakby autor zapomniał jak chciał ją zakończyć, gonił go deadline albo musiał usunąć połowę. Mniej absurdalna a bardziej fantasy, choć dialogi, opisy i spostrzeżenia nadal momentami urocze.

Legs | 2010-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2010

W zasadzie książka o niczym. Dość nudna. Chyba nawet była to strata czasu.

Vorianatryda | 2017-06-19
Brysiak | 2017-05-23