Kot w stanie czystym

6,75 (1910 ocen i 175 opinii) Zobacz oceny
The Unadulterated Cat
koty
satyra

Prawdziwy kot... Prawdziwe koty nigdy nie jedzą z miseczek (a przynajmniej z takich, które są oznaczone DLA KOTA). Prawdziwe koty nigdy nie noszą obroży przeciw pchłom... ani nie pojawiają się na kartkach urodzinowych... ani nie gonią niczego, co ma w środku dzwoneczek. Prawdziwe koty jedzą tarty. I podroby. I masło. I wszystko inne, co zostanie na stole. Potrafią usłyszeć otwierające się...

Prawdziwy kot...
Prawdziwe koty nigdy nie jedzą
z miseczek (a przynajmniej z takich,
które są oznaczone DLA KOTA).
Prawdziwe koty nigdy nie noszą obroży przeciw pchłom...
ani nie pojawiają się na kartkach urodzinowych...
ani nie gonią niczego, co ma w środku dzwoneczek.
Prawdziwe koty jedzą tarty. I podroby. I masło.
I wszystko inne, co zostanie na stole. Potrafią usłyszeć
otwierające się drzwi lodówki dwa pomieszczenia dalej.
Prawdziwe koty nie potrzebują imion.
Ale często imionami są nazywane.
"Aarghwynochastądtydraniu" świetnie się nadaje.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Kot_w_stanie_czystym-p-31013-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Kot_w_stanie_czystym-p-31013-.html

Urmurmina | 2015-07-17

Czym się różni kot od Prawdziwego Kota?

Jako totalna kociara, wychowująca się całe życie na wsi zawsze w towarzystwie przynajmniej jednego miauczącego osobnika, nie mogłam przejść obojętnie obok tej książki. Lektura była szybka, ale przyjemna - podobał mi się sposób prowadzenia narracji: jakby ktoś po prostu spisał myśli autorów, czasem nie patrząc na estetykę wypowiedzi. Nie wspominając o humorze, który najczęściej do mnie trafiał, choć czasami (aczkolwiek rzadko) był dla mnie zbyt naciągany. Nie zmienia to faktu, że trafność wielu spostrzeżeń dotycząca kotów była po prostu świetna i w ciekawy sposób opisana!
"Kot w stanie czystym" jest na pewno obowiązkową pozycją dla wszystkich miłośników mruczaków.

AuroraBorealis | 2016-03-14
Przeczytana: 14 marca 2016

Małych rozmiarów niepozorna książeczka na temat Prawdziwych Kotów zabierze Cię drogi czytelniku w podróż ku poznaniu najbardziej szalonych (wróć) najbardziej typowych, normalnych i naturalnych kocich zachowań począwszy od sposobów jedzenia, polowania, poprzez kocie "choroby" by na zabawach, higienie i podróżach skończyć.

Książeczka napisana z dużym poczuciem humoru i niestety prawdą, gdyż każdy właściciel kota, a raczej jego poddany kleks na dwóch nogach ;) pokiwa głową ze zrozumieniem i uśmiechem po przeczytaniu tekstów w niej zawartych.

Całość okraszona jest śmiesznymi czarno-białymi obrazkami prawdziwych kocich zachowań.

Ja niejednokrotnie podczas czytania jej wybuchałam śmiechem (niestety raz zdarzyło mi się to w zatłoczonym autobusie, kiedy przypomniałam sobie podobną historię podróży mojego kota :)).

Polecam miłośnikom tych futrzanych terrorystów, adoratorów lodówek, mistrzów ignorancji. Tak, ten tytuł nieco obnaży kocie zachowania i z pewnością przedstawi Wam jaki...

PABLOPAN | 2015-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2015

"Mój pan daje mi jeść, bawi się ze mną, pozwala mi spać w swoim łóżku, rozpieszcza mnie do granic niemożliwości. Jestem bogiem!" - takie z pewnością ma mniemanie każdy szanujący się kot. Bo to my, ludzie, jesteśmy dla nich, a nie one dla nas. Koty pozwalają nam wierzyć, że jesteśmy ich panami, ot tak, żeby współpraca była łatwiejsza :) Za tą właśnie niezależność i dumę kocham koty; w ich świecie nie istnieje korupcja, a każdy kot kieruje się własnym interesem. "Kot w stanie czystym" potwierdza to na każdym kroku. Sympatyczna lektura z przepięknymi ilustracjami. Zdecydowanie godna polecenia każdemu miłośnikowi czworonożnych indywidualistów.

ChicaDeAyer | 2014-02-14
Przeczytana: 12 lutego 2014

Książkę dostałam w prezencie od bliskiego mi posiadacza Prawdziwego Kota i muszę przyznać jako wieloletnia miłośniczka mruczków, że jest to podarunek trafiony.

Miło było przeczytać coś tak celnego, okraszonego sporą dozą humoru i prawd, które zrozumie jedynie ten, co posiadał przedstawiciela tego wspaniałego gatunku, po przymusowym długotrwałym odwyku od książek. "Kot w stanie czystym" zapewnił mi kilka miłych chwil z uśmiechem na ustach, dodatkowo ciesząc me oczy fajną oprawą graficzną w postaci rysunków obrazujących poszczególne działy.

Dla kociarzy małych i dużych.

Degamisz | 2015-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2015

Książka, na którą wystarczy pół godziny. Lekkie, łatwe czytadełko. I chociaż uwielbiam Pratchett'a - wręcz maniakalnie - to uważam, że "Kot w stanie czystym" to nic innego jak zbiór ciekawych i zabawnych tekstów. Owszem, powodują uśmiech, czasem śmiech, ale nic więcej.
Zawiedziony nie jestem, ale szczerze mówiąc to po pomyśle "połączenie kociego charakteru z piórem i wyobraźnią Pratchett'a" spodziewałem się jednak czegoś więcej.

Michał | 2010-07-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Zaaplikowanie przez moją narzeczoną w celu przekonania mnie że posiadanie kota jest ważne. Efekt - dwa koty i pełnia radości z tego faktu. Dla kociarzy i nie tylko.

mrówcia | 2011-01-26
Przeczytana: 25 stycznia 2011

Czytałam w pociągu, ale zaprzestałam, po tym jak ludzie zaczęli wychylać się z siedzeń przede mną i za mną, żeby sprawdzić czy z ta panią to wszystko w porządku. Z ja zaśmiewałam się do łez i to sama do siebie (książki?). Po prostu cudowna książka dla miłośników muczących worków z pchłami i nie tylko. Polecam, gorąco!

Mieczysław | 2017-03-19
Przeczytana: 19 marca 2017

Taka sobie niewielka książeczka. Humor jest, ale taki jak dla mnie zbyt abstrakcyjny.
Tytuł mnie jednak zainteresował, gdyż kiedyś kilkanaście lat dzieliłem mieszkanie z kotem (łaskawie zaakceptował mnie) i uważam te zwierzęta za znacznie milsze od psów - cichsze (rzadko szczekają), czyściejsze, dyskretniejsze, śmieszniejsze i wcale nie mniej inteligentne. :)

Ervisha | 2010-10-19

Zaczęłam zastanawiać się po co i na co pan Pratchett to napisał. Ani to podręcznik dla amatorów kociego towarzystwa, ani dobra rozrywka.
To strata Waszego cennego czasu - omijajcie ją z daleka.

anika | 2014-10-10
Przeczytana: 10 października 2014

Miłośnicy kotów znajdą w książce mnóstwo celnych spostrzeżeń dotyczących ich ulubieńców. Dla uważnych obserwatorów kocich pupilów nie będzie tu jednak nic odkrywczego - wszak jaki jest kot każdy kto go kocha, wie.
Miłośnicy Pratchetta nie raz parskną śmiechem podczas lektury, jednak wydaje mi się, że większość żartów będzie zrozumiała dla pratchetto - i kociomaniaków w jednej osobie.
Niewątpliwym atutem książki są znakomite rysunki.
Nie dla rysunków jednak czytam książki i ta niespecjalnie mnie przekonała. Polecałabym ją jedynie jako lekką lekturę na wieczór, gdy akurat nie ma nic innego pod ręką.

5 książek na ostatni wieczór karnawału

Dzisiaj ostatki, śledzik, podkoziołek – w każdym razie ostatni dzień karnawału! Ale też niestety środek tygodnia, więc zapewne niewiele osób będzie miało sposobność wyjść wieczorem na imprezę. Dlatego polecamy Wam cztery cienkie i jedną grubszą, rozrywkowe książki, które zdążycie przeczytać przed północą!