Gdy humor wkracza w świat fantasy, wszystko może się zdarzyć i zwykle się zdarza, zwłaszcza pod pomysłowym piórem tak błyskotliwych pisarzy jak Terry Pratchett, Woody Allen i Spike Milligan, którzy występują w tym nowym przezabawnym zbiorze. „Obłędni rycerze” – tak jak cieszący się niezwykłą popularnością „Czarnoksiężnicy z Krainy Osobliwości” i „Czarujące obiekty latające” – to zbiór humorystycznych opowieści fantasy, który wykorzystuje bogactwo możliwości sf, romansu heroicznego i kryminału. Od Terry'ego Pratchetta, rozpętującego chaos na hollywoodzkiej autostradzie, i Petera S. Beagle'a, wszczynającego rozruchy rękami pewnego nowojorczyka, któremu przydarzyło się być wilkołakiem, po obłąkanych rycerzy, zwariowanych astronautów i nieudolnych przestępców – mamy tu opowiadania buchające wesołością i absurdem, od satyry do groteski, wspaniały melanż dowcipu i geniuszu wyobraźni. Wśród pisarzy prezentowanych w zbiorze znaleźli się James Thurber, Mervyn Peake, Philip K. Dick, Evan Hunter, Ray Bradbury, Donald E. Westlake, Peter Sellers i Robert Bloch, a także tacy mistrzowie komedii jak Woody Allen, G.K. Chesterton, Jerome K. Jerome i A. A. Milne. Pod hasłami „Wzlotów wyobraźni”, „Wieków zamętu” i „Zła w Błędnej Krainie” stworzyli niezrównaną drużynę postrzelonych humorystów. Obecnie komiczne fantasy jest chyba najbardziej popularnym rodzajem fikcji fantastycznej, a w „Obłędnych rycerzach” występuje w swoim najlepszym, najżywszym i szalonym wydaniu.

źródło okładki: www.empik.com

złodziejka | 2011-02-08
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 08 lutego 2011

Zbiór „Obłędni rycerze” jest warty polecenia, sądzę, że przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi literatury fantastycznej i czarnego humoru. Ironiczne przedstawienie sytuacji, przerysowane postaci głównych bohaterów pokazujące „złe” cechy człowieka, alternatywne wizje historii, parodie sposobu pisania innych autorów i głównych charakterów ich powieści może być zarówno miłą odmianą po poważnej literaturze lub sposobem na odprężenie się i poprawę samopoczucia.

Każde opowiadanie jest poprzedzone krótką notatką o jego autorze, zawiera opinię na temat twórczości bądź jest wprowadzeniem do sytuacji.

aredhela | 2015-01-25
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 23 stycznia 2015

Ten tomik fantastyczno-humorystycznych opowiadań był zdecydowanie mniej ciekawy, niż czytane przeze mnie wcześniej „Czarujące obiekty latające”. Mniej fantastyki, więcej znanych nazwisk i o wiele mniej przyjemności z czytania. Powiem szczerze, większość nie przypadła mi do gustu. Czułam się tak, jakby miało mi się podobać, bo „ten ktoś jest kimś”… Strasznie nierówna książka.

Szczegółowa ocena:
„Hollywoodzkie kurczaki” Terry Pratchett – 10, mój stary znajomy z innej książki, ale bawi cały czas tak samo :)
„Nowa utopia” Jerome K. Jerome – 9, bardzo wiarygodne i kpiarskie opowiadanie o triumfie ideologii równości,
„Wściekła ulica” G.K. Chesterton – 8, ciekawy pomysł i wykonanie,
„Przyjęcie u lady Cusp-Canine” Mervyn Peake – 3, nie widziałam w nim żadnej myśli przewodniej, żadnego sensu,
„Człowieczek, który nie całkiem był” Robert Bloch – 4, przejaskrawione opisy,
„Rok, w którym Wielki Gniot zdobył Złotego Lwa w Cannes” Ray Bradbury – 9, fantastyki jak na lekarstwo, ale było...

Łukasz | 2015-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2015

Zbiory opowiadań są jak seria przelotnych romansów bez zobowiązań. Kiedy już zaczynasz przywiązywać się do bohaterów jednego z nich, nagle na horyzoncie pojawia się kolejne, równie warte uwagi. Zawarte w "Obłędnych rycerzach" historie są bardzo zróżnicowane. Niektóre z nich niezmiernie mnie bawiły, inne zaś sprawiały, że niecierpliwie odliczałem strony do zakończenia. Na szczęście, zdecydowanie przeważała liczba tych ciekawych. Każdy z autorów odznacza się innym typem poczucia humoru, co dobrze widać na kartach tego zbioru. Nie jest to może pozycja wybitna, ale z pewnością warta zainteresowania.

Kern | 2015-03-30
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 22 marca 2015

"Opowiadania" zazwyczaj liczą kilka stron i w większości są mało zajmujące. Jedyna wartość literacka to pewne szersze spojrzenie na historię (czy może lepiej ewolucję) humoreski, bo w tomiku zebrano bardzo różnych autorów z niemal półtora wieku.

Via | 2015-02-01
Przeczytana: 14 stycznia 2015

Książka kupiona ze względu na nazwisko Pratchetta na okładce - jestem uzależniona od książek tego pana.
Jednak jego opowiadanie średnio mi się podobało. Nie ma sensu streszczać każdego opowiadania po kolei, ale te które mi się najbardziej podobały można znaleźć a linku:

Antoniuss | 2014-03-02
Na półkach: Na wesoło, Przeczytane
Przeczytana: 2011 rok

W większości przypadków niełatwo jest ocenić zbiór opowiadań. Tym razem jest inaczej - ,,Obłędni rycerze" to zbiór utrzymanych w podobnym klimacie historii, w większości oscylujących na granicy absurdu, ciekawych i zabawnych.

DagmaraF | 2012-06-26

Dużo różnorodnych opowiadań, wszystkie są jednak przezabawne. Perełki to teksty Spike'a Milligana, Terry'ego Pratchetta oraz Marka Twaina.

Filemona | 2011-09-18

Niektóre opowiadania są nudnawe, ale większość mi się podobała.

Kamasz | 2013-09-04
Przeczytana: 2011 rok

Komizm, absurd, groteska. Wszystko w wydaniu mistrzów gatunku.

Jamaica | 2016-10-27

Nierówne, kilka trąci myszką, kilka ciekawych.