Smoki na zamku Ukruszon

2020-07-07
2014-11-10
Maciej Szymański
opowiadania bajki fantasy

Okładka książki Legendy polskie Elżbieta Cherezińska, Rafał Kosik, Jakub Małecki, Łukasz Orbitowski, Radek Rak, Robert M. Wegner
Legendy polskie Elżbieta Cherezińsk...
Okładka książki Folklor Świata Dysku Terry Pratchett, Jacqueline Simpson
Folklor Świata... Terry Pratchett, Ja...
Okładka książki Długa Utopia Stephen Baxter, Terry Pratchett
Długa Utopia Stephen Baxter, Ter...

Kolejny zbiór opowiadań od Terry’ego Prattcheta. W tym zebrane zostały opowieści o magii, smokach, podróżach w czasie i tym podobnych. Znajdziemy tu również kilka opowiadań ze świata Dywanu. Oczywiście całość okraszona jest świetnym poczuciem humoru autora.

Opowiadaniem, które najbardziej przypadło mi do gustu to Jaskiniowiec Dok. Wielki wynalazca, niezrozumiały w swoich czasach, musi się zgubić, żeby jego wynalazki znalazły poklask. Nadmienić trzeba, że wynalazca jest jaskiniowcem i to dość roztrzepanym :)

Qrcze, jednak bardzo tak sobie. Jestem zawiedziony. Chociaż 2 opowiadania bardzo przyjemnie się czytało.

Wzięłam z ciekawości jak pisał w młodości mój ulubiony autor. Czy się zawiodłam? Nie. Choć to jeszcze nie ten Pratchett ze Świata Dysku, to widać początki drogi, którą pójdzie. Jest parę pomysłów, które później rozwiną się w większe opowieści. Sama książka przeznaczona jest dla młodszych czytelników, którym czytanie urozmaica zróżnicowana czcionka i zabawne ilustracje. Starsi mogą sięgnąć żeby poznać początki Mistrza.

Zabawne historyjki - niby dla dzieci - ale popłakałam się ze śmiechu.

Zabawne historyjki - niby dla dzieci - ale popłakałam się ze śmiechu.

Kolejna książka kupiona "dla dziecka", którą mały niewdzięcznik w ogóle się nie zainteresował, więc wpadła w ręce rodziców. Czternaście krótkich opowiadań, zabawnych i przewrotnych, z których najbardziej podobały mi się "Łowy na Chrapka", "Potwór z Blackbury" i "Święty Mikołaj idzie do pracy" :o) Chętnie wziąłby też udział w "Wielkim Turnieju Tańca na Jajcach"!

Ten zbiorek opowiadań jest cudowny.
Ni mniej ni więcej tylko: cudowny.
Świat w drobinkach kurzu, lub Smoki na Zamku Ukruszon, podróże przez Dywan, czy autobus przenoszący się w czasie - rewelacja!
Mądre i zabawne opowiadania mojego ukochanego Terrego Pratchetta to początki jego pisarskiej kariery, jeszcze sprzed Świata Dysku.
Niesamowity talent Autora otwiera przed czytelnikami (nie tylko tymi najmłodszymi) niezwykłe światy, rozbudza wyobraźnię, która raz uruchomiona już się nie zatrzyma: będzie się rozwijać, a wraz z nią wrażliwość i tolerancja - a czy nie o to właśnie chodzi?
Polecam czytać z dziećmi, dzieciom, i bez dzieci :)

Ten zbiorek opowiadań jest cudowny.
Ni mniej ni więcej tylko: cudowny.
Niesamowity talent Autora otwiera przed...

KORNIK POTWORNIK I ŚWINIE W KONICZYNIE

„Smoki na zamku Ukruszon” to opowiastki przeznaczone dla młodszych czytelników, które Pratchett napisał, kiedy sam był młodszym pisarzem. Łatwo w nich dostrzec charakterystyczne cechy stylu, doprowadzonego do perfekcji w serii o Świecie Dysku. W opowiadaniach Terry Pratchett wykorzystuje baśniowe lejtmotywy w podobny sposób, jak później sztafaż gatunku fantasy: są one dla niego pretekstem do krytycznego spojrzenia na nasz własny świat, przy czym umożliwiają zachowanie dystansu – niby to o nas, ale nie do końca o nas. Jest bezpiecznie. Można się pośmiać. Chyba.
W dwóch opowiastkach, które stały się zalążkiem pierwszej powieści Pratchetta pt. „Dywan”, obserwujemy ludzki świat w miniaturowej skali. Lud Upadłej Zapałki, mieszkający na skraju Dywanu, wyprawia się w niebezpieczną podróż samym środkiem kobierca, pełnego niebezpieczeństw i nieodkrytych krain, by znaleźć nowe miejsce do życia („Klechdy o Ludzie Dywanu”). Druga wyprawa ma na celu odnalezienie nowego, niezbadanego terytorium, nazywanego Kilimem („Kolejna klechda o Ludzie Dywanu”). Tym razem mieszkańcy Dywanu niczym renesansowi zuchwalcy wsiadają na okręt i docierają do Maty Kokosowej, gdzie witają ich jaskrawe papugi i strzały tubylców. Posiłkując się położeniem Żarówki i Parapetu, określają pozycję swojego okrętu, co pozwala im dotrzeć najpierw do Nogi Stołowej, gdzie uwalniają mieszkańców klasztoru od terroryzującego ich Kornika Potwornika, a następnie do samego Kilimu, którego charakterystyka brzmi bardzo znajomo: mnóstwo tubylczych plemion, piramidy i złoto.
(...)
„Smoki na zamku Ukruszon” adresowane są do najmłodszych czytelników, ale ja również bawiłam się podczas lektury przednio. Opowiadania Pratchetta pełne są absurdalnych scenek i ożywczego humoru („Snibril wziął kuszę i kołczan pełen bełtów, za pas zatknął dwa miecze i maczugę, w obie ręce chwycił włócznie, a w zębach zacisnął nóż”). Dodatkową zaletę stanowią zabawne rysunki, które stworzył Mark Beech. Całość w pięknym, solidnym wydaniu prezentuje się zachwycająco. Polecam czytelnikom z wyobraźnią, doceniającym absurdalny humor.
Fragmenty recenzji opublikowanej na blogu:

KORNIK POTWORNIK I ŚWINIE W KONICZYNIE

genialna książka nie tylko dla dzieci

genialna książka nie tylko dla dzieci

"Smoki na zamku Ukruszon" to zbiór czternastu opowiadań, skierowanych do najmłodszych odbiorców. We wstępie do książki autor opowiedział nieco o okresie, w którym powstały wymienione wyżej historie oraz o drobnej potrzebie ich redakcji (wszak mało który pisarz jest całkowicie zadowolony ze swoich pierwszych dzieł). Dlatego też i dykteryjki młodego Pratchetta po latach, przed ich ponowną publikacją, spotkały się z okiem tego już doświadczonego i zostały nieco przeredagowane. Nie wiem na czym konkretnie polegały te prace, ale powiem Wam jedno: czuć w nich ową słynną magię słowa sir Terry’ego Pratchetta.

Całość na: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2014/12/terry-pratchett-smoki-na-zamku-ukruszon.html

Dobra pod względem pomysłowości i baśniowego klimatu. Przypomina mi bardzo historie Tadeusza Baranowskiego. Młody Pratchett miał bujną wyobraźnię, jednak nie da się ukryć, że jego późniejszy styl nabrał lepszego smaku.

• Terry Pratchett
  • 2015