Orzeł biały, czerwona gwiazda. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920.

Tłumaczenie: Andrzej Pawelec
Wydawnictwo: Znak
7,25 (129 ocen i 12 opinii) Zobacz oceny
10
6
9
19
8
20
7
56
6
16
5
9
4
2
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
White Eagle, Red Star. The Polish-Soviet War, 1919-20)
data wydania
ISBN
8370067611
liczba stron
300
kategoria
historia
język
polski
dodał
Marek

"Nie da się zaprzeczyć, że najbardziej sensacyjnymi skutkami wojny polsko-bolszewickiej były te, do których nie doszło" - napisał Norman Davies, wybitny historyk, autor cieszącego się ogromną popularnością "Bożego Igrzyska". Bitwa warszawska, która jest kluczowym wydarzeniem omawianej w niniejszej książce wojny polsko-radzieckiej (1919-1921), uchodzi coraz powszechniej za jedną z...

"Nie da się zaprzeczyć, że najbardziej sensacyjnymi skutkami wojny polsko-bolszewickiej były te, do których nie doszło" - napisał Norman Davies, wybitny historyk, autor cieszącego się ogromną popularnością "Bożego Igrzyska". Bitwa warszawska, która jest kluczowym wydarzeniem omawianej w niniejszej książce wojny polsko-radzieckiej (1919-1921), uchodzi coraz powszechniej za jedną z najważniejszych bitew XX stulecia. Co oznaczało zwycięstwo sił polskich? Davies stara się oddać sprawiedliwość bohaterom wydarzeń, które w pamięci narodowej zapisały się jako "Cud nad Wisłą". Z niezwykłą wprawą przechodzi od ujęcia panoramicznego do szczegółu, brawurowo posługuje się filmową techniką zmiany perspektywy: czytelnik to obserwuje w bezpośredniej bliskości zdarzenia z pola bitwy, to ogląda świat z foteli polityków. Davies nie odbrązawia, nie stawia na piedestał - umieszcza fakty w międzynarodowym kontekście i wskazuje, nie ulegając żadnej subiektywnej wizji dziejów, na realne znaczenie historycznych wydarzeń.

 

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 1997

źródło okładki: zdjęcie autorskie

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1223)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 337
Samson Miodek | 2016-05-26
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 26 maja 2016

Opinia laika

Uwielbiam historię, a jeszcze bardziej kocham czytać o naszych triumfach, lecz do książki Daviesa podchodziłem bardzo ostrożnie, długo leżakowała na półce, bo spodziewałem się że będzie tam więcej polityki niż opisu heroicznych szarż naszej kawalerii. W końcu znajomy namówił mnie mówiąc: "Normana Daviesa czyta się tak fajnie, jakby powieść, a nie rozprawę historyczną, i suche fakty jeden po drugim". Ale to sprawdziło się tylko czasami.
Przede wszystkim razi w oczy próba bycia bezstronnym przez autora, wyczuwalne jest napięcie związane z okresem w którym ją pisał, może nie chciał zanadto "podskakiwać" komunistycznym władzom.
Po lekturze na pewno jestem mądrzejszy, mam teraz jako takie pojęcie o tamtym okresie, i to jest główny jej walor, natomiast na drugim biegunie znajduje się bardzo wyszczuplony opis najważniejszych bitew rozgrywanych w sierpniu i początkiem września 1920 czyli w kluczowym momencie, wyszczuplony do tego stopnia że np. "IV Korpus Ułanów...

książek: 467
Hipek | 2016-04-24
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: marzec 2016

Według Edwarda Sheparda Creasy'ego bitwa warszawska to 18sta najważniejsza bitwa w dziejach świata. Nie ma wątpliwości, że to jest krytyczna bitwa z punktu widzenia istnienia państwowości Polski. Davies w tej swojej pierwszej książce opowiada nie tylko o wydarzeniach wojny dwudziestego roku w aspekcie militarnym. Pokazuje nam logikę polityków świata zachodniego tamtych czasów. I cóż, książka zmusza do refleksji, że postawa Zachodu we wrześniu '39, podczas Jałty i w czasach współczesnych nie może być dla Polski zaskoczeniem...

książek: 1141
Elevander | 2014-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Norman Davies to jeden z tych historyków, których zawsze dobrze się czyta. Nie inaczej jest tym razem. Świetnie poprowadzona historyczna narracja jest bez wątpienia największym atutem tej książki. Choć oczywiście nie jedynym. Poziom merytoryczny pracy jest również wysoki, aczkolwiek trzeba wyraźnie zaznaczyć dwie kwestie: monografia ta powstała już przeszło 40 lat temu, a poza tym jest pisana raczej pod kątem czytelnika zachodniego. Stąd też nie uwzględnia najnowszego stanu badań, który od lat 70. znacząco się zmienił, choćby przez wzgląd na lepszy dostęp do źródeł radzieckich. W książce dużo jest takich miejsc, które wyraźnie uwzględniają małą (zerową?) wiedzę czytelnika brytyjskiego czy francuskiego o Europie Środkowej i Wschodniej. Cóż: gdy weźmie się pod uwagę fakt, że równie nikła była ta wiedza u decydentów alianckich w 1920 roku, wszystko to przestaje jednak dziwić. Także temu ukierunkowaniu na niepolskiego odbiorcę przypisałbym nadmierną w moim mniemaniu skrótowość tej...

książek: 64
sylabo | 2016-02-14
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 04 lutego 2016

Niehistoryk może pisać o książkach historycznych kierując się przede wszystkim uniwersalnymi narzędziami takimi jak styl, kompozycja etc. Jednak aby recenzja nie stała się suchym, trudnym do strawienia daniem, musi - w tym przypadku – być mocno przyprawiona, aby nie powiedzieć wprost, że mam dla was tylko sól, pieprz i kolendrę. Dla każdego szukającego zasadniczych odniesień literackich, nie mniej cenne, niż faktyczna wiedza historyczna.
I tak autor cytuje Izaaka Babel, wspominającego Kozaków, którzy mieli na nogach onuce, a na głowie zdobyczne meloniki. Trockiego odnoszącego się do Polski Piłsudskiego, czyli do Polski ucisku i gwałtu, przysłoniętego płaszczykiem frazesu patriotycznego i bohaterskiego samochwalstwa. I podsumowanie autora, choć trafne, tylko w kafkowskim stylu obchodzącego się z logiką faktów, może brzmieć przekonywująco: We Francji wiktoria Weyganda ( francuskiego generała wysłanego do Polski jako doradca wojskowy) nigdy...

książek: 2244
Bed | 2010-12-14
Przeczytana: 10 grudnia 2010

Okres wojny polsko- rosyjskiej to czas w historii Polski słabo przeze mnie znany i wiele mi wyjaśniło obiektywne spojrzenie autora. Od dokładnych analiz po szerokie syntezy Norman Davies przedstawia swoje spojrzenie na politykę dwóch państw: tworzącej się Polski i Rosji Sowieckiej po I Wojnie Światowej. Autor próbuje odpowiedzieć na pytanie nie tylko dlaczego w ogóle wybuchła wojna polsko-rosyjska ale kiedy i kto napadł na kogo. Bardzo różnie odbierany na Zachodzie, pomijany milczeniem na Wschodzie, konflikt ten miał swoje skutki, które ciągły się aż do II Wojny Światowej np sposób prowadzenia kawalerii polskiej na czołgi, blitzkrieg itp.
Jak na dzieło czysto historyczno książkę czyta się zaskakująco dobrze, chociaż wymaga trochę skupienia i koncentracji. Utwór zawiera mnóstwo ciekawostek, opinii o sytuacji w ówczesnej Polsce dyplomatów z innych krajów co przypomina wyciek z WikiLeaks :). Sama przedmowa autora, bo książkę napisał w roku 1972 jest interesującym przyczynkiem do...

książek: 420

Mimo, że książka jako opracowanie ma już swoje "lata" jest pozycją obowiązkową dla zainteresowanych historią polski XX wieku. Autor wykorzystując źródła polskie, rosyjskie i brytyjskie w mistrzowski sposób kreśli przebieg wojny polsko-bolszewickiej oraz kontekst międzynarodowy. Co częste jest u Daviesa dużo uwagę poświęca głównym aktorom opisywanych wydarzeń. Czyta się lekko, szybko i zaciekawieniem. Narracja opisów przebiegu walk przeplata sie z kontekstem międzynarodowym.

książek: 138
PETRUS | 2017-10-04
Na półkach: Historyczne, Przeczytane

Witam
Dałem tej książce maksymalną ilość gwiazdek, gdyż baaardzo dawnooo temu gdy uczęszczałem jeszcze do szkoły średniej, przypadkowe zetknięcie z niniejszą publikacją sprawiło,że pokochałem historię.

DLACZEGO?

Bo WRESZCIE ktoś napisał książkę o naszych dziejach przystępnym językiem (ówczesna perspektywa 16/17 latka),a nie skostniałym naukowym bełkotem kolejnego sfrustrowanego doktoranta, który musiał odbębnić publikację żeby móc dopisać DR. przed nazwiskiem.

Książkę czyta się świetnie ma solidny warsztat,odwołania do źródeł, a co najważniejsze, autor mimo iż historyk ma zacięcie beletrystyczne - znaczy nie nudzi;)

Czytając wówczas tę pozycję, dowiedziałem się więcej niż na wszystkich lekcjach historii na których nauczyciele operowali hasłami i datami nie chcąc lub nie umiejąc zachęcić do bliższego poznania dziejów Ojczyzny.

Z tego co zauważyłem moi szanowni przedmówcy maja różne opinie na temat wartości merytorycznej niniejszej publikacji i.... DOBRZE.
Każda tego typu...

książek: 3831
żabot | 2013-05-22

Dawno, dawno temu, kiedy jeszcze wiele ciekawych ksiązek było zakazanych i czytało się je jedynie w postaci prohibitów wydanych przez II obieg z ciekawości sięgnąłem po pozycję młodego wówczas jeszcze historyka, który "śmiał" spojrzeć na wojnę polsko-bolszewicką. Druk malutki (chyba wyd. Przedświt), czasem mało czytelny. Ale pochłonąłem książkę niemal bez przerw. Rewelacja! Wreszcie zrozumiałem sytuację jaka wytworzyła sie pod koniec I WŚ i z czym musiał zmierzyć się Naczelnik młodego, choć starego państwa, jakim była odrodzona Polska. Od tego czasu jestem wielbicielem Daviesa i tylko żałuje, że do tej pory nie udało mi się wszystkiego przeczytać, choć wszystko czeka na półce. Dobo! Trwaj wiecznie, żeby móc przeczytać wszystko, co tylko się chce!

książek: 99
Mariusz Albiński | 2012-03-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: październik 2011

Bitwa Warszawska, powszechnie uznawana za jedną z najważniejszych bitew stoczonych w historii świata, stanowiła punkt zwrotny w wojnie polsko-bolszewickiej, w wojnie, która miała fundamentalne znaczenie dla obu walczących stron. Dla Polski oznaczała walkę o przetrwanie, dla Rosji Sowieckiej była wstępem do światowej rewolucji, a dla Europy stanowiła o dalszym pokoju na kontynencie. Konflikt z lat 1919-1920 w dalszym ciągu wzbudza wiele emocji i nadal stanowi przedmiot rozważań dla kolejnych pokoleń historyków. Do dziś powstało wiele publikacji na ten temat, przy których książka Normana Davisa „Orzeł biały, gwiazda czerwona” wydaje się być jedną z najważniejszych pozycji poświęconych temu okresowi w historii świata.

„Orzeł biały, gwiazda czerwona” to wyjątkowo wnikliwa monografia historyczna opisująca wydarzenia, które na początku XX wieku toczyły się na wschodnich rubieżach Europy. Norman Davis z dużą dokładnością odwzorowuje przebieg poszczególnych kampanii wojennych,...

książek: 1
1985Korsak | 2015-03-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 marca 2015

Książka sama jest historią - pisana w czasach komuny w Polsce obecna tylko w drugim obiegu. Styl N. Daviesa jest przyjemny w czytaniu stąd jego popularność. Jednakże nie polecam tej książki do poznania historii okresu wojny z bolszewikami. Książka dobra jest dla osób od przypadku stykających się z historią - takie 'historical since-fiction'.
Po 40 latach od powstania "Orła i gwiazdy" historycy posiadają o wiele lepszą wiedzą niż autor tej książki w czasach jej pisania. Pozwolę sobie wymienić kilka największych nieścisłości/kłamstw w książce:
1) NAZISTOWSKIE NIEMIECKIE KŁAMSTWO O SZARŻY POLSKICH UŁANÓW NA CZOŁGI W 1939R. - jest to propagandowe kłamstwo stworzone przez Niemców i podtrzymywane w czasach PRL - niestety nawet w recenzjach tej książki na tym portalu są czytelnicy powtarzający to kłamstwo (pewnie nieświadomie) za N. Daviesem.
2) pisanie o przybyciu do Polski w 1920r. 10 tysięcy żołnierzy Brygady Syberyjskiej - faktycznie było to tylko niecałe tysiąc żołnierzy (z 5...

zobacz kolejne z 1213 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Norman Davies świętuje 74-te urodziny

Dzisiaj 74-te urodziny Normana Daviesa, uchodzącego za znawcę dziejów Polski brytyjskiego historyka, autora licznych publikacji przybliżających zagranicznym czytelnikom historię naszego kraju. Życzymy wszystkiego najlepszego!


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd