Orzeł biały, czerwona gwiazda

Wydawnictwo: Znak
White Eagle, Red Star: The Polish-Soviet War, 1919-20
historia
Trojka

Wojna, która zmieniła bieg dwudziestowiecznych dziejów. W klasycznym już studium Norman Davies roztacza przed czytelnikiem historycznie wierny, a jednocześnie przystępny w odbiorze, obraz całokształtu wojny polsko-bolszewickiej. Brytyjski historyk dokładnie odtwarza przebieg poszczególnych kampanii i bitew, naświetla polityczny – tak polski, jak i międzynarodowy – kontekst działań wojskowych i tłumaczy, dlaczego Polska zwyciężyła niesioną na bagnetach czerwonoarmistów „robotniczą” rewolucję. Każdy, choćby w najmniejszym stopniu zainteresowany polską historią, powinien tę książkę przeczytać.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2011

źródło okładki: znak.com.pl

Arek | 2019-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2019

Daję tej książce notę 9. Gdybym kierował się moimi dotychczasowymi wytycznymi dałbym pewnie 8, ale zdecydowałem się na stopień wyżej.
Dlaczego? Bo naprawdę warto było poświęcić czas na lekturę. Autor uczynił coś co udaje się raczej rzadko schludnie połączył rzetelny opis zmagań polsko-bolszewickich z ujęciem beletrystycznym. Z jednej strony mamy naprawdę dokładne opisy zmagań militarnych i całej polityki, która im towarzyszyła, a z drugiej świetny język, plastyczność opisu oraz ponadczasowe wnioski.
Dzięki autorowi nie gubiłem się w gąszczu przetaczających się frantów, raczej płynnie przechodziłem pomiędzy wszystkimi teatrami działań cały czas nie tracąc z oczu tła konfliktu.
Moje pierwsze spotkanie z autorem, dużo słyszałem, i się nie zawiodłem!

bori1991 | 2019-06-21
Przeczytana: 20 czerwca 2019

Po raz kolejny nie zawiodłem się sięgając po kolejną część książki, której autorem jest znany historyk Norman Davies. Autor w doskonały sposób prowadzi czytelnika po wydarzeniach, jakie miały miejsce 100 lat temu w odradzającym się państwie polskim. Wiele możemy się dowiedzieć. Odkryć naszą polską historię. Tym bardziej, że autor zachowuje bezstronność i prowadzi czytelnika oczami każdej z walczących stron, czy też każdej strony dyplomatycznej.

Dariusz Latawiec | 2019-04-06
Przeczytana: kwiecień 2019

Ksiazka dobra, ale to nie moje klimaty.

Janusz Watut | 2018-10-23
Przeczytana: 23 października 2018

Nie było żadnego cudu. Religia tylko wypacza rzeczywistość 😉 Najciekawsze są historyczne niewygodne kulisy.

Obóz dla internowanych w Jabłonnie – obóz, w którym podczas wojny polsko-bolszewickiej osadzono ok. 17 tysięcy Żydów: ochotników i poborowych oraz wycofanych z frontu żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego.

Obóz w Jabłonnie utworzono poufnym rozkazem ministra spraw wojskowych Kazimierza Sosnkowskiego 16 sierpnia 1920. Został zlikwidowany po 25 dniach, 9 września 1920 po interwencjach wicepremiera Ignacego Daszyńskiego. Decyzja o utworzeniu obozu wywołała protesty zarówno w kraju, jak i za granicą.

Po likwidacji obozu rząd tłumaczył jego utworzenie koniecznością skoszarowania nadwyżki wojska, później niechęcią kierowania na front ludzi bez pełnego przeszkolenia. W rzeczywistości motywem utworzenia obozu była nieufność do Żydów. W czasie, gdy ministrem spraw wojskowych był generał Sosnkowski, zaczęto zwalniać z wojska oficerów, którzy deklarowali narodowość żydowską. Także...

PETRUS | 2017-10-04
Na półkach: Przeczytane, Historyczne

Witam
Dałem tej książce maksymalną ilość gwiazdek, gdyż baaardzo dawnooo temu gdy uczęszczałem jeszcze do szkoły średniej, przypadkowe zetknięcie z niniejszą publikacją sprawiło,że pokochałem historię.

DLACZEGO?

Bo WRESZCIE ktoś napisał książkę o naszych dziejach przystępnym językiem (ówczesna perspektywa 16/17 latka),a nie skostniałym naukowym bełkotem kolejnego sfrustrowanego doktoranta, który musiał odbębnić publikację żeby móc dopisać DR. przed nazwiskiem.

Książkę czyta się świetnie ma solidny warsztat,odwołania do źródeł, a co najważniejsze, autor mimo iż historyk ma zacięcie beletrystyczne - znaczy nie nudzi;)

Czytając wówczas tę pozycję, dowiedziałem się więcej niż na wszystkich lekcjach historii na których nauczyciele operowali hasłami i datami nie chcąc lub nie umiejąc zachęcić do bliższego poznania dziejów Ojczyzny.

Z tego co zauważyłem moi szanowni przedmówcy maja różne opinie na temat wartości merytorycznej niniejszej publikacji i.... DOBRZE.
Każda tego typu...

Aska | 2017-09-11
Przeczytana: 11 września 2017

Wojna z bolszewikami w dwóch odsłonach. Jednej jako zrywu i dążenia Polaków do obrony swojej dopiero co odzyskanej niepodległości, a drugiej jako straconych szans i rozbudzonych ambicji o swojej wielkości, która okazała się zwodnicza we wrześniu 1939. O tym, że jeden człowiek może przyczynić sie do zwycięstwa, a potem odsunąć tych którzy w tym zwycięstwie mu pomogli i otoczyć się ludźmi, którzy mu tylko przytakują...

Samson Miodek | 2016-05-26
Przeczytana: 26 maja 2016

Opinia laika

Uwielbiam historię, a jeszcze bardziej kocham czytać o naszych triumfach, lecz do książki Daviesa podchodziłem bardzo ostrożnie, długo leżakowała na półce, bo spodziewałem się że będzie tam więcej polityki niż opisu heroicznych szarż naszej kawalerii. W końcu znajomy namówił mnie mówiąc: "Normana Daviesa czyta się tak fajnie, jakby powieść, a nie rozprawę historyczną, i suche fakty jeden po drugim". Ale to sprawdziło się tylko czasami.
Przede wszystkim razi w oczy próba bycia bezstronnym przez autora, wyczuwalne jest napięcie związane z okresem w którym ją pisał, może nie chciał zanadto "podskakiwać" komunistycznym władzom.
Po lekturze na pewno jestem mądrzejszy, mam teraz jako takie pojęcie o tamtym okresie, i to jest główny jej walor, natomiast na drugim biegunie znajduje się bardzo wyszczuplony opis najważniejszych bitew rozgrywanych w sierpniu i początkiem września 1920 czyli w kluczowym momencie, wyszczuplony do tego stopnia że np. "IV Korpus Ułanów...

Hipek | 2016-04-24
Przeczytana: marzec 2016

Według Edwarda Sheparda Creasy'ego bitwa warszawska to 18sta najważniejsza bitwa w dziejach świata. Nie ma wątpliwości, że to jest krytyczna bitwa z punktu widzenia istnienia państwowości Polski. Davies w tej swojej pierwszej książce opowiada nie tylko o wydarzeniach wojny dwudziestego roku w aspekcie militarnym. Pokazuje nam logikę polityków świata zachodniego tamtych czasów. I cóż, książka zmusza do refleksji, że postawa Zachodu we wrześniu '39, podczas Jałty i w czasach współczesnych nie może być dla Polski zaskoczeniem...

sylabo | 2016-02-14
Przeczytana: 04 lutego 2016

Niehistoryk może pisać o książkach historycznych kierując się przede wszystkim uniwersalnymi narzędziami takimi jak styl, kompozycja etc. Jednak aby recenzja nie stała się suchym, trudnym do strawienia daniem, musi - w tym przypadku – być mocno przyprawiona, aby nie powiedzieć wprost, że mam dla was tylko sól, pieprz i kolendrę. Dla każdego szukającego zasadniczych odniesień literackich, nie mniej cenne, niż faktyczna wiedza historyczna.
I tak autor cytuje Izaaka Babel, wspominającego Kozaków, którzy mieli na nogach onuce, a na głowie zdobyczne meloniki. Trockiego odnoszącego się do Polski Piłsudskiego, czyli do Polski ucisku i gwałtu, przysłoniętego płaszczykiem frazesu patriotycznego i bohaterskiego samochwalstwa. I podsumowanie autora, choć trafne, tylko w kafkowskim stylu obchodzącego się z logiką faktów, może brzmieć przekonywująco: We Francji wiktoria Weyganda ( francuskiego generała wysłanego do Polski jako doradca wojskowy) nigdy...

Mati85 | 2016-01-17
Na półkach: Przeczytane, Historia

Bardzo rzetelnie i w stylu Davies'a przedstawiona historia jedengo z najważniejszych konfliktów w dziejach naszego kraju.