Orzeł biały, czerwona gwiazda. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920.

Norman Davies Wydawnictwo: Znak historia
White Eagle, Red Star. The Polish-Soviet War, 1919-20)
Andrzej Pawelec
Znak
Historia Polski Historia XX wieku Wojna polsko-rosyjska
White Eagle, Red Star. The Polish-Soviet War, 1919-20)
historia
Andrzej Pawelec
Historia Polski Historia XX wieku Wojna polsko-rosyjska

Norman Davies subiektywnie spojrzał na całą wojnę polsko bolszewicką dzięki czemu uzyskał efekt świetnej obiektywnej i bezstronnej oceny tego krwawego konfliktu. Do tego w dziele tym znajdziemy ciekawe i barwne opisy postaci. Książka zdecydowanie nie zanudza i jest pozycją wartą przeczytania.

Wiedziałem wiele o wojnie ale byłem ciekawy ujęcia brytyjskiego historyka. Wielkie zwycięstwo i wielki hołd dla obrońców ojczyzny. Miło się czytało

Lubię u Normana Daviesa to, że nie zaniedbując rzeczy ważnych, uważnie śledząc bieg wydarzeń, wplata w swoją opowieść drobiazgi z stylu, że umundurowanie Armii Czerwonej to łachmany, a żołnierze maszerowali w samych onucach, a na głowie mieli czasem jakieś zrabowane meloniki, czy że Kazbek wyszedł na spacer znaczyło w zaszyfrowanej depeszy $ Dywizja walczy. Podoba mi się,...

Chciałabym aby większa ilość polskich historyków umiała pisać o historii Polski tak zajmująco, nie paraliżując lektury nawałnicą dat i nazwisk nie do spamiętania. U Davisa opowieść o historii mimo że mocno osadzona w źródłach, jest też porywająca.

Każdy Polak, który choć w małym stopniu interesuje się historią powinien ją przeczytać. Świetnie opisany przebieg wojny polsko-bolszewickiej. Jak zwykle napisana lekką ręką, więc przyjemnie się czyta.

Dałbym 7 gwiazdek,ale podoba mi się art na okładce.

Warta przeczytania historia wojny z Rosją sowiecką.

Daję tej książce notę 9. Gdybym kierował się moimi dotychczasowymi wytycznymi dałbym pewnie 8, ale zdecydowałem się na stopień wyżej.
Dlaczego? Bo naprawdę warto było poświęcić czas na lekturę. Autor uczynił coś co udaje się raczej rzadko schludnie połączył rzetelny opis zmagań polsko-bolszewickich z ujęciem beletrystycznym. Z jednej strony mamy naprawdę dokładne opisy...

Po raz kolejny nie zawiodłem się sięgając po kolejną część książki, której autorem jest znany historyk Norman Davies. Autor w doskonały sposób prowadzi czytelnika po wydarzeniach, jakie miały miejsce 100 lat temu w odradzającym się państwie polskim. Wiele możemy się dowiedzieć. Odkryć naszą polską historię. Tym bardziej, że autor zachowuje bezstronność i prowadzi czytelnika...

Ksiazka dobra, ale to nie moje klimaty.

• Historia
  • Chcę w prezencie