Contes français au sujet de l'amour
Francuskie, opowiadania, miłości
klasyka

Wielka miłość, jak powszechnie wiadomo, bywa nieobliczalna. Każde z opowiadań odsłania jakiś wymiar jej tajemnicy. Każde trąca nieco inną strunę. Znajdziemy w nich różne nastroje: tęsknotę i żal, cierpienie, strach, powagę, a czasem trwogę. Z drugiej strony pobrzmiewają dowcipem, ironią, namiętnością i pikanterią. Ta różnorodność tonów wywodzi się z bogactwa epoki, w której powstały, a także z samej istoty miłości.

allison | 2013-07-08
Przeczytana: 07 lipca 2013

Tak jak w przypadku wielu zbiorów opowiadań, można znaleźć tu utwory bardzo ciekawe, które czyta się jednym tchem, oraz takie, które nieco się dłużą i nużą.

Najbardziej przypadły mi do gustu zakończone pointami opowiadania Guy de Maupasanta, mistrza krótkich i dobitnych form (zwłaszcza "Jedyna miłość" utkwiła mi w pamięci jako utwór o przejmującym, pełnym poświęcenia uczuciu i zaskakującym zakończeniu, będącym satyrą na dziewiętnastowieczne społeczeństwo francuskie).

Czytało mi się te opowiadania niespiesznie i z przyjemnością, jakiej dostarcza mi zawsze lektura dobrej klasyki.

lechatnoir | 2016-02-27
mama | 2015-12-28