Księżna de Clèves

Tłumaczenie: Tadeusz Boy-Żeleński
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Słynne Romanse Świata". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Darmowe dodatki Edytuj książkę
La princesse de Clèves
8320544394
dla kobiet, romans, de Cleves
klasyka

Inne wydania

Tematem tej bardzo starej powieści jest po prostu miłość.Intryga miłosna rozwija się między trójką głównych bohaterów: księżną de Clèves, jej mężem i księciem Nemours. Mroczne drogi zawiłych uczuć, namiętność, a z drugiej strony siła przywiązania, poczucie obowiązku i szacunek dla złożonej przysięgi- oto dylemat tej wzruszającej i romantycznej miłości. Utwór ten uważany jest za prototyp nowoczesnej powieści psychologicznej, a w historii literatury francuskiej bywa porównywany z tragediami Corneille'a i Racine'a. Wyjątkową wielkość dzieła zauważył także Stendhal.

Wojciech Gołębiewski | 2015-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Maria de la FAYETTE - “Księżna de Cleves”
7 gwiazdek za opis francuskiego dworu i jako wyraz empatii dla młodych Francuzów

Książka Marii de la Fayette /1634-93/ uznawana za prototyp francuskiej powieści psychologicznej jest obowiązkową lekturą we francuskich szkołach średnich i jej znajomość jest wymagana przy egzaminie na stanowisko urzędnika państwowego. Już z tych powodów warto przeczytać książkę, by wiedzieć do czego są zmuszani młodzi ludzie we Francji.
Dodatkowo mamy motyw polski, bo Andrzej Żuławski zrealizował uwspółcześnioną adaptację tej książki w 2000 roku i nadał filmowi tytuł „Wierność”.
Bo o tym jest ta książka: o wierności dotrzymanej mimo miłości. Rzecz się dzieje na dworze Henryka II, od pażdziernika 1558 do listopada 1559. Wulgaryzując to mamy trójkąt, mąż i ten drugi kochają ją, ona kocha tego drugiego, lecz jej lojalność wobec męża sięga ...

Kachusek | 2016-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2016

Mała objętość, ale jakże dużo treści.. na początku gubiłam się w opisywanych postaciach z dworu, za dużo było tam danych, miejsc i powiązań. Wstępnie czytało się więc opornie. Natomiast, kiedy autorka skupia się na nieszczęśliwej miłości - męża, żony i kochanka - rozkręcają się emocje, czuje się to niespełnienie każdym nerwem. I aż nerw bierze, że kończy się tak, a nie inaczej ;)

Anezka | 2017-07-29
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Ciężka książka, może to przez dialekt.

Caroline | 2014-05-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Powieści
Przeczytana: 25 maja 2014

Dobra, aczkolwiek nieco ciężka książka.
Tematem przewodnim jest - miłość.
Nieodwzajemniona miłość księcia de Cleves do żony. I odwzajemniona miłość pani de Cleves i księcia de Nemours.
Aczkolwiek cóż to za miłość, skoro jedno wzmaga się przed nią?
Cnotliwa księżna de Cleves, która do końca swojego życia nie daje sobie poczuć szczęścia, dać odczuć magii miłości.
Książę de Nemours, który usilnie walczy z przeszkodami wymyślanymi przez księżną.
I pan de Cleves, który jest w najgorszej sytuacji.

W książce nie dochodzi do większych romansowych scen. Tylko słowa i najdelikatniejsze gesty.
I nerwy, które biorą człowieka tuż po skończeniu ksiażki.
Ale literatura ma wywoływać emocje, prawda?
Więc cel osiągnięty.

Heatcliff | 2014-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2014

Chociaż powieść pani de Lafayette powstała w drugiej połowie siedemnastego wieku, a więc dobrych kilka wieków temu, temat poruszony przez nią jest jak najbardziej aktualny, bo czy może być coś bardziej uniwersalnego niż miłość i wszelkie dylematy z nią związane? Być może, jednak dla bohaterki książki miłość stanowi zarówno najważniejszy cel, do którego dąży, nie zważając na przeszkody, które po części sama sobie stwarza, jak i czymś nieosiągalnym, bo zamiast spełnienia i szczęścia doznaje z czasem coraz większych wątpliwości oraz wyrzutów sumienia. W rezultacie traci obydwu mężczyzn, którzy coś dla niej znaczą, jednego, męża, nieodwracalnie, drugi, mimo, że księżna odsuwa się od niego, żywi cichą nadzieję, że jeszcze kiedyś będą razem. Zakończenie może wydawać się poniekąd zaskakujące, ponieważ Księżna porzuca dwór na rzecz klasztoru, można by pomyśleć, iż zamiast miłości do mężczyzny wybrała miłość do Boga. Nic bardziej błędnego - jak wspomina Boy-Żeleński, taka była ówczesna...

jabajbaj | 2015-03-05
Przeczytana: 04 marca 2015

"Księżna de Cleves" jest książeczką cieniutką, a przy tym jakże wartościową i przełomową dla literatury francuskiej. Przede wszystkim podjęcie tematyki miłości kobiety zamężnej, i to miłości wcale nie występnej, a po prostu zwykłego uczucia, samo w sobie było sporą nowością jak na tamte czasy. Autorka umiejętnie wykreowała problemy postaci, tworząc niezwykle ciekawą pozycję obyczajową.

yootsuu | 2014-08-24
Przeczytana: 20 maja 2014

jedna z ciekawszych lektur z tej epoki, przeczytałam ją w jeden dzień, w dodatku na komputerze - nie cierpię tego, ale terminy goniły, a ilość stron nie jest tak straszna. w dodatku książka, o dziwo, wciąga, nawet, jeśli zna się fabułę, zakończenie i większość ważnych informacji. :)

'Księżna de Cleves' to jedna w pierwszych książek psychologicznych, w których kobiety mogły odnaleźć siebie - opisy swoich emocji, dylematów, problemów moralnych. w dodatku, pisana przez kobietę, jest jeszcze bardziej atrakcyjna dla kobiet. mimo że pisana kawał czasu temu, czyta się bardzo szybko. styl nie jest ciężki, autorka unika rozwodzenia się na kilka stron o niczym. opisy stanów emocjonalnych i przeżyć są typowe dla epoki - napisane w piękny, subtelny sposób, klimatyczne i takie obce dla nas, żyjących w XXI wieku, w którym ludzie zapomnieli o pięknie języka. uwielbiam czytać tego typu książki i wyobrażać sobie, że żyję w tamtych czasach. ;)

myślę, że większość czytelników nawet nie zauważy,...

Aga | 2011-11-14
Przeczytana: 13 listopada 2011

Psychologiczna powieść, w naszych czasach ciężko jest wzruszyć i poruszyć czytelnika takimi relacjami kochanków, jak jedno mimochodem wypowiedziane zdanie, czy spojrzenie, bicie serca bohatera a jednak to, iż jesteśmy w stanie to przeżywać świadczy o ponadczasowości tego dzieła.

Bacha85 | 2016-07-23
Przeczytana: czerwiec 2016

Księżna de Cleves Marii de Lafayette to po wieloma względami bardzo wyjątkowa powieść. Jest to jedno z niewielu dzieł autorki i mimo że zaraz po opublikowaniu cieszyło się sporym uznaniem, ona nie czerpała z tego zbyt wielkich korzyści. Ponadto jest to powieść, która wyłamała się zupełnie ze schematu współczesnej jej literatury.

Akcja powieści osadzona jest na dworze Henryka II i znajdziemy w niej wszystkie najważniejsze postacie z ówczesnego dworskiego życia. Dworzanie z otoczenia króla, królowej, królowej matki i kilku niewiele mniej znaczących osób toczą między sobą nieustanną grę o wpływy. Wśród nieustannych intryg i ciągłych knowań poznajemy troje bohaterów, uwikłanych w miłosnym trójkącie.

Główną postacią kobiecą jest tytułowa księżna de Cleves. Młodej, pięknej pannie, dość szybko po wejściu na dwór zaangażowano małżeństwo z panem de Cleves, pieczętując rodzinne koligacje. Mąż od początku zapałał namiętnym uczuciem, jednak księżna przez cały czas trwania związku nie potrafi...

Robert | 2017-11-15
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Powieść ciekawa z punktu widzenia XVII-wiecznej obyczajowości. Trudności w odbiorze i zrozumieniu książki może przysparzać dość anachroniczny język. Nie ma jednak co się dziwić - jest to dzieło na miarę epoki, w której było pisane.