Jaszczur

Okładka książki Jaszczur Honoré de Balzac
Okładka książki Jaszczur
Honoré de Balzac Wydawnictwo: Wydawnictwo MG klasyka
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
klasyka
Tytuł oryginału:
La peau de chagrin
Wydawnictwo:
Wydawnictwo MG
Data wydania:
2019-07-03
Data 1. wyd. pol.:
1930-01-01
Data 1. wydania:
1971-01-01
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328811430
Tłumacz:
Tadeusz Boy-Żeleński
Tagi:
literatura francuska
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
464 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
124
122

Na półkach:

O tym, jak człowiek młody i może nawet utalentowany boleśnie zderza się z rzeczywistością. O tym, jak chciwość pieniędzy i pożądanie uciech cielesnych doprowadza do upadku. O tym, że samo posiadanie władzy albo bogactwa, mocy magicznej (w przypadku bohatera powieści),innego rodzaju siły czy sprawczości nie uczy, jak z niej korzystać.
Ta powieść nie jest zła (chociaż miejscami przegadana),ale oczekiwałem czegoś lepszego.
Tematy raczej uniwersalne i ponadczasowe, więc można znaleźć ich lepszą analizę albo chociaż lepiej przedstawioną.

O tym, jak człowiek młody i może nawet utalentowany boleśnie zderza się z rzeczywistością. O tym, jak chciwość pieniędzy i pożądanie uciech cielesnych doprowadza do upadku. O tym, że samo posiadanie władzy albo bogactwa, mocy magicznej (w przypadku bohatera powieści),innego rodzaju siły czy sprawczości nie uczy, jak z niej korzystać.
Ta powieść nie jest zła (chociaż...

więcej Pokaż mimo to

avatar
585
578

Na półkach:

Honoriusz Balzac ma ciekawy sposób opisywania problemów, relacji międzyludzkich, wydarzeń... Ach, te epitety, związki frazeologiczne, porównania... Potrafi zainteresować czytelnika i doprowadzić do finałowej sceny – dziwnego epilogu tej powieści. Na początku opowiada o świecie hazardu, jego "prawach", owej amoralności, związanej z tym degeneracji człowieka. Jest mowa o gnozie i ezoterycznych zagadnieniach, a tytułowy jaszczur to talizman. Na myśl od razu przychodzi mi film pod tytułem "Maska" z 1994 roku; główną rolę odgrywa Jim Carrey. Balzacowski bohater wierzy w naukę, a nie w dogmaty chrześcijańskie, które traktuje jak przeżytek. Obraca się w wśród paryskiej cyganerii artystycznej.

Honoriusz Balzac ma ciekawy sposób opisywania problemów, relacji międzyludzkich, wydarzeń... Ach, te epitety, związki frazeologiczne, porównania... Potrafi zainteresować czytelnika i doprowadzić do finałowej sceny – dziwnego epilogu tej powieści. Na początku opowiada o świecie hazardu, jego "prawach", owej amoralności, związanej z tym degeneracji człowieka. Jest mowa o...

więcej Pokaż mimo to

avatar
57
57

Na półkach:

jestem za cienki żeby recenzować Balzaka. Ale wydanie mogę. Kiepskie. Taka staroć musi być porządnie opatrzona przypisami, inaczej - o ile nie jesteśmy ekspertami od kultury i historii Francji - sporo nam umknie. Nie zawadzi też porządne opracowanie historycznoliterackie. Jednym słowem - tylko BN.

jestem za cienki żeby recenzować Balzaka. Ale wydanie mogę. Kiepskie. Taka staroć musi być porządnie opatrzona przypisami, inaczej - o ile nie jesteśmy ekspertami od kultury i historii Francji - sporo nam umknie. Nie zawadzi też porządne opracowanie historycznoliterackie. Jednym słowem - tylko BN.

Pokaż mimo to

avatar
570
91

Na półkach: , ,

Dziełko wczesnego Balzaka nie jest być może tworem najwyższej próby, jednak ma swój szczególny urok i jest swoistą ciekawostką epoki. Twór jeszcze w duchu romantycznym - nieco fantastycznym, tajemniczym, zupełnie innym niż realistyczny styl późniejszego cyklu Komedii Ludzkiej, z którego słynie Balzak. Powieść zaskakująco bliska stylowi dzieł już modernistycznych, dekadenckich, jak chociażby "Portret Doriana Greya", czy "Pałuba'' na Młodo Polskim gruncie.

Dziełko wczesnego Balzaka nie jest być może tworem najwyższej próby, jednak ma swój szczególny urok i jest swoistą ciekawostką epoki. Twór jeszcze w duchu romantycznym - nieco fantastycznym, tajemniczym, zupełnie innym niż realistyczny styl późniejszego cyklu Komedii Ludzkiej, z którego słynie Balzak. Powieść zaskakująco bliska stylowi dzieł już modernistycznych,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
74
68

Na półkach:

Niestety nie zachwyca tak jak późniejszy Balzac. Za dużo nudnych fragmentów.

Niestety nie zachwyca tak jak późniejszy Balzac. Za dużo nudnych fragmentów.

Pokaż mimo to

avatar
880
578

Na półkach: ,

Czy tylko ja mam wrażenie, że ,, Jaszczur " nieco przypomina Doriana Graya? Tutaj zamiast obrazu główny bohater Rafael ma amulet, kawałek skóry z tajemniczą inskrypcją zwany jaszczurem. Ponoć ma on niezwykłą moc spełniania życzeń. Jest tylko jedno ale, z każdym życzeniem skóra się skraca ,a gdy już nic z niej nie zostanie jej posiadacz umiera. Rafael nabył jaszczura w momencie kiedy bardzo potrzebował pieniędzy. Czy warto było zaryzykować i powierzyć swój los kawałkowi skóry? Ja jestem pod dużym wrażeniem,, Jaszczura ", rewelacyjna książka, która dołączyła do moich ulubieńców.

Czy tylko ja mam wrażenie, że ,, Jaszczur " nieco przypomina Doriana Graya? Tutaj zamiast obrazu główny bohater Rafael ma amulet, kawałek skóry z tajemniczą inskrypcją zwany jaszczurem. Ponoć ma on niezwykłą moc spełniania życzeń. Jest tylko jedno ale, z każdym życzeniem skóra się skraca ,a gdy już nic z niej nie zostanie jej posiadacz umiera. Rafael nabył jaszczura w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
14
14

Na półkach:

Dwudziestokilkuletni Rafael de Valentin, przegrywając w kasynie ostatnią sztukę złota, postanawia popełnić samobójstwo, skacząc do Sekwany. Przed śmiercią, pragnie obejrzeć przedmioty z różnych epok w jednym magazynie. Tam sprzedawca pokazuje mu tytułowy jaszczur, kawałek skóry, która spełnia życzenia posiadacza, z każdym kolejnym kurcząc się. Całkowite zniknięcie jaszczuru będzie równało się śmierci jego właściciela. Dzięki artefaktowi Rafael stopniowo odkrywa na nowo radość z życia. Dążąc do bogactwa i sławy, próbuje związać się z wpływową Fedorą. Skóra nie przestaje znikać, toteż protagonista sili się wyzbyć wszelkich pragnień, aby móc ocalić życie. Rezygnuje też z miłości, co nie udaje mu się na dłuższą metę.

Postać de Valentina przypomina doktora Fausta J. W. Goethego i jego pakt z Mefistofelesem. Balzac, swoim bogatym językiem, opisuje problemy XIX w. Francji: wszechobecny materializm, hedonizm, dążenie do bogactwa i sławy. Powieść zawiera elementy fantastyczne, co wyróżnia ją na tle innych dzieł Balzaka, tworzonych w konwencji realizmu. Obfituje też w zabawne i inteligentne uwagi: "Posiadał wszystkie zalety, na które pozwalały jego wady". Zdanie wypowiadane przez Fedorę, doskonale obrazujące postawę i moralność Francuzów tego okresu: "Otóż mając złoto zawsze można dookoła siebie stworzyć uczucia potrzebne do naszego szczęścia". Balzac daje też instrukcje dla pozbawionych kręgosłupa moralnego karierowiczów: ""Któryś z Twoich przyjaciół jest tępy. Mówisz o jego naiwności, szczerości. Dzieło drugiego jest ciężkie. Przedstawiasz je jako sumienną pracę.
Jeżeli książka jest źle napisana, chwalisz jej piękne myśli. Ktoś jest niepewny, nierzetelny, śliski jak piskorz, ba, jest uroczy, świetny, czarujący. Skoro chodzi o wrogów, rzucamy im na głowę żywych i umarłych. Wywracamy na nice znaczenie wyrazów. Jesteśmy równie biegli w odkrywaniu ich wad jak byliśmy zręczni
w uwydatnianiu zalet naszych przyjaciół."

Język Balzaka niektórych zachwyca, innych z kolei zmęczy. Są powieści najzwyczajniej przez niego "przegadane", jednak uważam "Jaszczur" za książkę wyważoną pod tym względem, pełną ciekawych wątków, postaci i doskonale obrazującą postawy Franzuców w XIX w.

Dwudziestokilkuletni Rafael de Valentin, przegrywając w kasynie ostatnią sztukę złota, postanawia popełnić samobójstwo, skacząc do Sekwany. Przed śmiercią, pragnie obejrzeć przedmioty z różnych epok w jednym magazynie. Tam sprzedawca pokazuje mu tytułowy jaszczur, kawałek skóry, która spełnia życzenia posiadacza, z każdym kolejnym kurcząc się. Całkowite zniknięcie jaszczuru...

więcej Pokaż mimo to

avatar
974
428

Na półkach:

Niebanalna historia. Podobna do Doriana Greya, choć chyba nieco słabiej napisana. Początek mocno intrygujący, zapowiadający świetną, jakże inną od tego do czego przyzwyczaił nas Balzac opowieść. Hazard, nieudana próba samobójcza, wreszcie wizyta w antykwariacie gdzie główny bohater staje się właścicielem "jaszczura" spełniającego życzenia kosztem kończącego się życia... W tle przepiękny opis kobiecych charakterów, postaci ówczesnej Francji.. Miłości. Warto.

Niebanalna historia. Podobna do Doriana Greya, choć chyba nieco słabiej napisana. Początek mocno intrygujący, zapowiadający świetną, jakże inną od tego do czego przyzwyczaił nas Balzac opowieść. Hazard, nieudana próba samobójcza, wreszcie wizyta w antykwariacie gdzie główny bohater staje się właścicielem "jaszczura" spełniającego życzenia kosztem kończącego się życia... W...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1288
490

Na półkach:

Spodziewałam się otrzymać powieść na kształt "Portretu Doriana Graya" Wilde'a, jednak srogo się zawiodłam. Już dawno (nigdy?) żadna książka nie zirytowała mnie tak bardzo jak balzakowski "Jaszczur". Tak bardzo obraźliwej dla ludzkiego - a w szczególności kobiecego - intelektu, chyba próżno szukać. "Jaszczur" w swoim traktowaniu kobiet (ale także starszych i uboższych; właściwie wszystkich poza głównym bohaterem) jest odrażający. I te przydługie, nużące opisy (a właściwie niekończące się wyliczenia różnorakich przedmiotów)... Zgroza!

Spodziewałam się otrzymać powieść na kształt "Portretu Doriana Graya" Wilde'a, jednak srogo się zawiodłam. Już dawno (nigdy?) żadna książka nie zirytowała mnie tak bardzo jak balzakowski "Jaszczur". Tak bardzo obraźliwej dla ludzkiego - a w szczególności kobiecego - intelektu, chyba próżno szukać. "Jaszczur" w swoim traktowaniu kobiet (ale także starszych i uboższych;...

więcej Pokaż mimo to

avatar
740
500

Na półkach: , , , ,

Och, jak ja tęskniłam za Balzakiem! Za tym pięknym językiem, tymi pięknymi opisami sycącymi oczy! Opisy miłości i namiętności Rafaela do Pauliny są przepiękne. W ogóle Balzac cudownie opisuje kobiety. Początek troszkę nudził, ale potem było tylko lepiej. A zakończenie poraża. Wymowa aktualna do dzisiaj. No i to piękne tłumaczenie Żeleńskiego, uwielbiam go.

Och, jak ja tęskniłam za Balzakiem! Za tym pięknym językiem, tymi pięknymi opisami sycącymi oczy! Opisy miłości i namiętności Rafaela do Pauliny są przepiękne. W ogóle Balzac cudownie opisuje kobiety. Początek troszkę nudził, ale potem było tylko lepiej. A zakończenie poraża. Wymowa aktualna do dzisiaj. No i to piękne tłumaczenie Żeleńskiego, uwielbiam go.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  716
 • Chcę przeczytać
  582
 • Posiadam
  155
 • Ulubione
  23
 • Literatura francuska
  22
 • Klasyka
  17
 • Teraz czytam
  16
 • Audiobooki
  9
 • 2021
  6
 • Chcę w prezencie
  6

Cytaty

Więcej
Honoré de Balzac Jaszczur Zobacz więcej
Honoré de Balzac Jaszczur Zobacz więcej
Honoré de Balzac Jaszczur Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także