Spowiedź szaleńca

Okładka książki Spowiedź szaleńca August Strindberg
Okładka książki Spowiedź szaleńca
August Strindberg Wydawnictwo: Mediasat Poland Seria: Biblioteka Gazety Wyborczej: XIX wiek klasyka
klasyka
1988-01-01
849819170X
Janusz B. Roszkowski
literatura szwedzka literatura XIX wieku

Język rozkosznie czysty jak żyleta, ale jeśli chodzi o treść to już od połowy książka męcząca. Daję jednak dość wysoką notę za zapach trawy cytrynowej pojawiający się w moim umyśle za sprawą tego jak operuje językiem autor, i rzeczy typu że bohaterka nie będąc osobą błyskotliwą, była jednocześnie nietuzinkowa, bo to interesujące.

W sumie bardzo trudne do oceny. Dobrze się czyta, choć mnóstwo tu goryczy, zawodu, mizoginizmu (aż dziw, że wypuściła to Wyborcza!). Nie wiadomo też, czy bardziej jest to raport z małżeństwa, czy wymysły szaleńca (pole do popisu dla psychologów i psychiatrów) opanowanego przez manię prześladowczą i ideały, które sobie wytworzył w głowie. Gdyby to była zwykła powieść - ceniłbym wyżej tę książkę, ale że jest to autobiografia, to trochę niesprawiedliwe (czy też tchórzliwe) wydaje mi się, mimo wszystko, wylewanie takiego kubła pomyj na swoją byłą małżonkę.

Ona uprawia gas lighting, on jest cipą dającą sobie wejść na głowę, ciągle naiwnie wierzącą w miłość czystą i prawdziwą. Oboje są siebie warci. Czułam gniew na obie strony czytając tę powieść.

Sprecyzowałabym moją ocenę do 6+
Najtrudniej jest się w tę książkę "wgryźć". Zdawało mi się jakby na początku Strindberg bał się w pełni otworzyć, jakby coś go krępowało, jakby starał się za bardzo ozdabiać i upiększać te swoje wynurzenia. Potem to wrażenie znikło, było szczerze i interesująco.
Pod względem językowym to była uczta. Autor pisze krętym językiem, jest tam pełno odważnych porównań, epitetów, które zdają się nie pasować, masa wtrąceń, anegdot. Zdania zdają się być ociężałe pod natłokiem zabiegów stylistycznych. To wszystko sprawia, że czytelnik czuje się jakby słuchał opowieści człowieka w gorączce, w malignie. Człowieka, który jest szalony! (adekwatny tytuł) Jest w tym też oczywiście zasługa tłumacza.
Cała historia jest dla mnie interesująca pod kątem psychologicznym, jednak na dłuższą metę ciągłe czytanie o problemach, narzekaniach, marudzeniach i o tych samych błędach jest dość uciążliwe.
Warto też zwrócić uwagę na niezwykłe idee i poglądy, które bez skrupułów głosi Strindberg, a które w naszych realiach spotkałyby się z linczem i napiętnowaniem publicznym.
Podsumowując, książkę z pewnością mogę polecić, ale raczej jako "doświadczenie". Zdecydowanie jestem większą fanką dramatów tego autora.

Sprecyzowałabym moją ocenę do 6+
Pod względem językowym to była uczta. Autor pisze krętym językiem, jest tam...

Najbardziej imponujący zapis frustracji, jaki kiedykolwiek czytałam.

Najbardziej imponujący zapis frustracji, jaki kiedykolwiek czytałam.

Ciężko mi ocenić tę powieść. Mimo że ma tylko 254 strony czytałam ją długo, a miałam wrażenie, że za każdym do niej "podejściem" przeczytałam całkiem sporo stron. Z początku nie mogłam zrozumieć sposobu postępowania Strindberga, nieco mnie denerwowały ówczesne konwenanse. Jednak dużo bardziej zirytowało mnie zachowanie jego małżonki Siri (książkowej Marii). W zdecydowanie wielu kwestiach posiadam zupełnie inne zdanie niż ta dwójka. Niemniej jednak uważam, że książka ta zasługuje na uwagę, ponieważ zawiera w sobie naukę. Jaką żoną nie być dla męża i jakim mężem nie być dla żony.

Autobiograficzna powieść Strindberga stanowiąca rozliczenie pisarza z pierwszego małżeństwa.

Książka dość intymna jak na XIX wiek. Przepełniona jest dramatycznymi rozterkami wewnętrznymi narratora, podejrzewającego (nie bez powodu) swoją wybrankę o nietypowe zachowania natury moralno – seksualnej. Przyznam, że sporymi momentami miałem wrażenie, że czytam jakąś parodię Szekspira, Dostojewskiego, Casanovy i „Cierpień młodego Wertera” razem wziętych...

Z Dostojewskim łączy powieść Strindberga głęboki psychologizm (choć oczywiście dużo niższych lotów) oraz jednoczesne uczcie miłości i nienawiści. Natomiast jeśli chodzi o małżonkę głównego bohatera „Spowiedzi szaleńca” to ona jakby stanowi zapowiedź Albertyny z „Poszukiwań straconego czasu” Prousta.

Książka Strindberga ma wydźwięk jawnie antyfeministyczny, być może spowodowany osobistymi niepowodzeniami pisarza w stosunkach z kobietami (np. „kobieta, niezbędny dodatek do mężczyzny, nie może sobie rościć takich samych praw”). Końcowy rozdział tzw. Konkluzja zawiera jeszcze mocniejsze stwierdzenia w tej kwestii, ale już tych bredni nawet nie warto cytować... Z drugiej jednak strony szacunek dla Strindberga za odwagę, szczerość w głoszeniu swego światopoglądu, nie każdego byłoby na to stać.

Dobrze pamiętam tamten czas

Cały świat dzieli się
Na kocięta i szczenięta
Cały świat to tylko:
Kocięta i szczenięta
Szczenięta nerwowo pocą się w kieszeniach
Coraz prędzej oddychają
Patrzą na kociaki w szybkich autach
które szybko odjeżdżają
Cały świat dzieli się
Na kocięta i szczenięta
Cały świat to tylko

Oblężenie,wojna podjazdowa czy pozycyjna,abordaż,naloty dywanowe...cały zestaw małżeńskiej strategii...
Mało sympatyczna parka na tle przełomu wieków..Znamy relację jednej strony trudno więc o obiektywizm,ale...w tych sprawach nigdy nie ma jasnych podziałów na czarne i białe..
Miłość,zazdrość,nienawiść...utarta ścieżka,a w sumie dyrdymałki...za to język choć ciut archaiczny,to jednak pełen elegancji i blasku...

Dobrze pamiętam tamten czas
Gdy mą poezją były twoje nogi
W żyłach zamarzała krew
Od serca do wątroby
Ponoć nawet stworzył to Bóg
I nazwał to niewiastą

Gdzie znajduje się sedno
Prawie każdy oddałby niejedno...

Strindberg pięknie pisał. I książki jego wręcz same się czytają. A treść ? Niepoprawny romantyk, z zachwytem wpatrujący się w kobiety opisuje swoje pierwsze małżeństwo. Podczas lektury momentami opadają ręce. Jak można być takim durniem ??

Rzecz o lokatorach serca, którzy zalegają z czynszem i o ewaluacji uczuć. Prawdziwy zapis odczuć wielu z nas, w konkretnych momentach życia.

• Klasyka
  • Domowa biblioteczka