Okładka książki Tristram Shandy

klasyka
typ
papier
Barbara
6,82 (57 ocen i 6 opinii)

Opis książki

Nie spodziewaj się, młody Czytelniku, że niniejsza książka dostarczy Ci prostej fabuły, że na końcu bohater zdobędzie fortunę, tuląc do szerokiej piersi dziewczę przecudnej urody. Gdy ta mistrzowska, napisana jędrnym, dowcipnym językiem powieść ukazała się po raz pierwszy w 1760 roku, wywołała skandal, jej autor zaś okrzyknięty został Rabelais'em Anglii. Misternie skonstruowany ciąg dygresji, aluz...

Gdy ta mistrzowska, napisana jędrnym, dowcipnym językiem powieść ukazała się po raz pierwszy w 1760 roku, wywołała skandal, jej autor zaś okrzyknięty został Rabelais'em Anglii. Misternie skonstruowany ciąg dygresji, aluzji, anegdot i dykteryjek, bezczelnie udający autobiografię, nie unika bynajmniej prowokacji obyczajowej i wciąga jak najprzedniejsza zabawa. Oszałamiające anarchistyczną swobodą dzieło Sterne'a stało się inspiracją dla wielu twórców powieści nowoczesnej.

źródło opisu: z okładki

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
Voudini | 2014-06-21

Im lepsza jest powieść, tym trudniej ująć ją w ramy krótkiej, syntetycznej opinii.

A co zrobić, gdy powieść jest genialna i jedyna w swym rodzaju?
Bzdury pan pleciesz, odpowiecie, "Tristram Shandy" powstał w XVIII wieku i z pewnością Sterne znalazł od tego czasu zdolnych naśladowców, którzy uniknęli ponadto powielenia jego wpadek.
Otóż wedle mojej wiedzy, jesteście w błędzie.

Wyobraźcie sobie bohatera, który usiłuje Wam opowiedzieć swój żywot. Zadanie to niełatwe, bo coś wciąż go od niego odciąga. W poczet przeszkód policzyć należy zarówno frapujące go kwestie filozoficzne, jak i sprawy maciupeńkie, tak bezpośrednio dotyczące człowieka, że wielcy twórcy uznają je za niegodne uwagi.
A teraz ponownie wysilcie wyobraźnię, bo trzeba Wam wiedzieć, że autor sobie z Was żartuje, czego bynajmniej nie kryje. Ciężko byłoby zresztą wskazać, z czego lub kogo autor sobie nie żartuje. Autobiografia jest fikcyjna, a jej forma służy Sterne'owi do wyrażenia swobody artystycznej, daleko wyk...

Gapcio | 2013-03-29

Początki były trudne, ale dalsza lektura wynagradza te trudności z nawiązką. Umysł potrzebuje po prostu trochę czasu, by dostosować się zarówno do unikalnej kompozycji - opartej w przeważającej części na nieskończonych niemal dygresjach - jak i niepodrabialnego stylu, rubasznego i krotochwilnego, lecz traktującego materię lekką dalece subtelniej, aniżeli przyjęte to jest w tradycji kontynentalnej. Spod tej materii przezierają zaś kwestie dla życia ludzkiego zasadnicze. Idealnym przykładem, jak mówić lekko o sprawach ciężkich, jest opis z góry przegranych zmagań ojca głównego bohatera z czasem, gdy chcąc właściwie przysposobić Tristrama do życia społecznego i życia w ogóle, pisze dzieło zawierające szczegółowe wytyczne i wskazówki odnośnie do jego wychowania; niestety, gdy dociera w swych rozważaniach do drugich urodzin dziecka, z przerażeniem konstatuje, iż owo osiągnęło już w świecie rzeczywistym wiek lat czterech.
Nad stopniem, w jakim powieść była nowatorska i przełomowa oraz jaki w...

Amarcord | 2012-01-12
Przeczytana: 2008 rok

Przeczytanie tej książki to szok porównywalny z zetknięciem się z Joycem albo Pereckiem.
Opis powabów wdowy Wadman - nie do powtórzenia w literaturze!
Komizm, groteska, a jednocześnie głęboka zaduma...
Zabawa formą, materią książki, grafiką, tekstem... (postmoderniści, schowajcie się!)
Co tu pisać?
Ta książka to kolejny punkt odniesienia.
Może od niej zaczęła się powieść, taka jaką rozumiemy dzisiaj.

Tom_Beton | 2011-07-14

Dygresja goniąca dygresję uciekającą w dygresję. Istny popis erudycji będący pretekstem do kilku dowcipów o genitaliach. Jak określił to sam Autor; "a cock and bull story". Jak określam to ja; "Chomsky with dick jokes"

Katerina | 2014-03-30
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 17 marca 2014

Muszę się przyznać - niestety nie dałam rady przeczytać całej książki. Bardzo nie lubię nie kończyć lektur, ale niestety po ponad miesiącu zmuszania się... spasowałam. Autor próbuje opowiedzieć swoją biografię, ale po 200 stronach jeszcze się nie urodził! Co prawda większość historii/anegdot itp. jest pisana nawet zabawnym i ciekawym stylem, ale niestety ogrom wszelakich dygresji mnie skutecznie zniechęcił. Nie mówiąc już o rozdziale, który się zaczyna: "Mam nieprzezwyciężoną chętkę rozpocząć ten rozdział bezsensownie i nie zamierzam kiełznać mojej fantazji."... To zdanie mówi samo za siebie :)

Dlatego niestety... pas.

Kassandra | 2014-03-31