Le Barbier de Séville
klasyka
Oceansoul

Hrabia Almawiwa kocha piękną Rozynę. Rozyna kocha ujrzanego z okna Lindora, nie wiedząc, że on i hrabia to jedna i ta sama osoba. Dziewczynę zamierza jednak poślubić jej stary opiekun, Bartolo, a we wszystko miesza się jego cyrulik, Figaro, były służący Almawiwy, który chce pomóc swemu dawnemu panu i wystrychnąć na dudka obecnego klienta.

źródło okładki: wydawca

verqi92 | 2011-07-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Dramat
Przeczytana: 28 lipca 2011

„(…) poproszę cię, znakomity panie, abyś mnie sądził sam, bez względu na przeszłe, obecne i przyszłe krytyki; wiesz bowiem, iż z profesji gazeciarze są często wrogami pisarzy. Będę miał nawet tę zachłanność, aby cię uprzedzić, iż raz wziąwszy w ręce akta sprawy, czy chcesz, czy nie, musisz bezwarunkowo być mym sędzią, jesteś bowiem moim czytelnikiem.”*

Wedle życzenia, monsieur de Beaumarchais.

Hrabia Almawiwa zakochał się w dziewczynie imieniem Rozyna. To dla niej przyjechał z Madrytu do Sewilli i wystaje na ulicy pod jej oknem, roztropnie podając się za ubogiego Lindora. Rozynie grozi ożenek z jej posuniętym w latach opiekunem, Bartolo. Hrabia, upewniwszy się co do uczuć dziewczyny, postanawia nie dopuścić do tych zaślubin. W osiągnięciu celu pomaga mu dawny sługa, Figaro, który obecnie świadczy usługi rywalowi Almawiwy. Cała heca prowadzi do dość przewidywalnego, acz bardzo ciekawego zakończenia. Nie na darmo podtytuł dramatu brzmi „Daremna przezorność”!

Nie mam dużego...

Patty | 2015-03-02
Przeczytana: 15 czerwca 2009
mcrystalline | 2015-02-04
Znalezione w Ninatece: Śladami Carmen, Don Juana i Cyrulika

”Kto nie widział Sewilli, nie widział cudu”. W dzisiejszym odcinku cyklu przenosimy się do Hiszpanii i wędrujemy w spiekocie andaluzyjskiego słońca śladami Carmen, Don Juana, Cyrulika, Corteza i Kolumba. Trasę wędrówki wyznaczają Elżbieta i Andrzej Banachowie, autorzy ”Dziennik podróży po Hiszpanii”.