Naszyjnik i inne opowiadania

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
837384290X
klasyka
Amused

Zbiór opowiadań francuskiego mistrza gatunku, Guya de Maupassanta.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Źródło własne

książek: 1992

Francuski mistrz nowelistyki - historie zawarte w tym tomiku wręcz można pochłaniać. Jak to bywa z krótką formą, znalazły się wręcz rewelacyjne opowiadania jak m.in. tytułowy 'Naszyjnik' (właśnie tą nowelą wykładowca zachęcił mnie do poznania twórczości Guya de Maupassanta), 'Zastępca' czy 'Spadek', ale też te słabsze nowele. Mimo to całość oceniam na bardzo dobrą - głównie za szeroką tematykę: opisy biedniejszych warstw francuskiego społeczeństwa końca XIX wieku, po mieszczaństwo, a nawet wariatów.
Apetyt rośnie w miarę jedzenia - już nie mogę się doczekać innych pozycji spod pióra Guya de Maupassanta.

Flen | 2013-04-22

Opowiadanie "Horla" nie na żarty mnie przeraziło. Czytałam je w nocy i tym razem przed snem nie postawiłam obok łóżka szklanki z wodą.
Do pozostałych opowiadań może kiedyś wrócę, ale do tego jednego nigdy więcej! ;)

Felzmann | 2013-04-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Klasyka

Świetne opowiadania, które skutecznie naśmiewają się z natury ludzkiej. Polecam.

Karolina | 2012-11-24
Przeczytana: 20 listopada 2012

Opowiadania naturalistów mają w sobie pewną gorzką prawdę życiową, pesymizm i ironię. Nie są przyjemnymi historyjkami, ale z pewnością są warte przeczytania i głębszego zastanowienia nad ludzką naturą. To w gruncie niesamowite, że można przekazać tak wiele na tak niewielu stronach.

Świetny zbiór opowiadań. Autor ukazuje psychologiczne rysy charakteru niektórych ludzi w sposób z jednej strony bawiący czytelnika, a z drugiej dający do myślenia nad kondycją człowieka i jego ukrywanymi przed otoczeniem małostkami i przywarami.
Opowiadania bawią z jednej strony, a z drugiej pokazują nam prawdę o tym, jak pod płaszczykiem dobrego wychowania czy chęci zachowania pozorów, ukrywa się w naszych wnętrzach.
Świetne opowiadania, bardzo wygodnie się je czyta, są wprost "do połknięcia". Świetnie napisane, czasem rozśmieszą, czasem wzruszą. Serdecznie polecam !!!!

Monika | 2011-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2011

5 opowiadań ("Naszyjnik", "W rodzinnym gronie", "Pchła", "Włóczęga", "Diabeł") w sposób satyryczny pokazuje rzeczywistość Francji II poł. XIX w. Moralność mieszczańska, zakłamanie, egoizm i materializm mieszczan krytykowane są poprzez groteskowe sytuacje lub nieoczekiwane zakończenie.

Chouko | 2016-10-12
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam