Generał ze skazą

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
9 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historyczna

Autor, pisząc tę książkę, wykorzystał ogromną bazę źródłową. Przez kilka lat badał dokumenty dotyczące 2 Dywizji Piechoty ludowego Wojska Polskiego, Głownego Zarządu Szkolenia Bojowego, Dowództwa Wojsk Lądowych, Głównego Zarządu Politycznego WP Sztabu generalnego, Ministerstwa Obrony Narodowej. Na podstawie analizy tych materiałów poddaje wątpliwość ugruntowane przekonanie o wybitnym talencie dowódczym Generała, próbuje wykazać cechujący go nadmiar ambicji i dążenie do sukcesu za wszelką cenę, a także podporządkowanie przywódcom państwa radzieckiego modelową postawę obowiązującą wówczas liderów państw socjalistycznych.

"Przez 25 lat zasiadał w Komitecie Centralnym Partii; przez 27 lat – łącznie ze stanowiskiem premiera – był na stanowiskach ministerialnych; policzyłem, że przez 25 lat był w ścisłym kierownictwie Komitetu Obrony Kraju. Proszę mi pokazać kogokolwiek, kto miał tyle władzy, co generał Jaruzelski."
Oczywiście samo posiadanie władzy nie stawia jeszcze w negatywnym świetle, o ile ma się wiedzę jak należy tej władzy używać.

Sylwetka Wojciecha Jaruzelskiego obrosła wieloma mitami i została mocno podkoloryzowana przez niektóre środowiska i media po 1989 roku, lecz niezależnie od tego trudno tu mówić o osobie kontrowersyjnej jak w przypadku Wałęsy-Bolka. W ogóle mam wrażenie, że określenie "kontrowersyjny" jest współcześnie mocno nadużywane. Bliższe prawdy byłoby postawienie pytania w formie: jak bardzo negatywna była to postać? Niedawna śmierć generała skłania do pewnych podsumowań, refleksji i w konsekwencji wyciągnięcia odpowiednich wniosków, a szczegółowa biografia w wykonaniu Lecha...

Zenon | 2011-10-31
Przeczytana: 29 października 2011

Książka jest bardzo ciekawa, dobrze się czyta.

Bullshit_detector | 2016-10-19
kakadu80 | 2016-08-25