Kochanka nazistów

Okładka książki Kochanka nazistów Maria Paszyńska
Okładka książki Kochanka nazistów
Maria Paszyńska Wydawnictwo: Filia powieść historyczna
powieść historyczna
Filia
2024-01-24
2024-01-24
literatura polska wojna

Paszyńska mistrzowsko kreśli obraz Polski podczas okupacji niemieckiej, ukazując codzienne życie podczas wojny oraz działania polskiego podziemia. Marianna staje się symbolem odwagi i poświęcenia, gotowa na wszystko, by służyć swojemu krajowi. Jej historia to nie tylko walka z okupantem, ale także wewnętrzny konflikt moralny, gdy zderza się z ludzkimi tragediami i brutalnością wojny.

Książka rzuca światło na rzadko opisywane aspekty historii II wojny światowej, pokazując działania kobiet w polskim ruchu oporu oraz trudności, z jakimi musiały się zmierzyć. Paszyńska wnikliwie analizuje psychologiczne aspekty postaci, ukazując ich zmagania, wątpliwości i emocje.

"Kochanka nazistów" to nie tylko pasjonująca opowieść o bohaterskich czynach Marianny, ale także głęboka refleksja nad naturą ludzką, miłością, poświęceniem i moralnością w czasach ekstremalnych. To książka, która porusza, inspiruje i skłania do refleksji nad ceną wolności oraz siłą ludzkiego ducha w obliczu największych wyzwań. Paszyńska stworzyła arcydzieło, które zostaje w pamięci czytelnika na zawsze.

"Kochanka nazistów" Marii Paszyńskiej to poruszająca opowieść, która przenosi czytelnika w sam środek brutalnej rzeczywistości II wojny światowej. Główną bohaterką jest Marianna Jurasz, młoda kobieta o niezwykłych talentach i determinacji, która dla miłości do Ojczyzny i pragnienia wolności podejmuje ryzykowną decyzję - zostaje agentką głębokiego wywiadu Armii Krajowej....

Mocna i bardzo realistyczna. Czasami dociera tak głęboko, że trzeba na chwilę oderwać wzrok. Szanuję kobiety walczące z wrogiem, w jakikolwiek sposob- nie osądzajmy.. A na końcu i tak największy cios dostała od rodaka- zawiść,złość, zazdrość, nic się nie zmieniło,nadal jest.

Marianna Jurasz wraz z rodzicami i bratem mieszka w Warszawie. Pochodzi z inteligenckiej rodziny, ojciec lekarz, brat student medycyny, a ona kocha matematykę i szachy. Marianna jest szczęśliwie zakochana w Janku, zamierzają się pobrać. Jednak ich szczęście zakończy się wraz z wybuchem wojny. Janek nie wraca z kampanii wrześniowej, ślad po nim zaginął. Nie mogąc pogodzić się z hitlerowskim terrorem w Warszawie, Marianna postanawia wstąpić w szeregi Armii Krajowej. Jest piękna i inteligentna, dlatego dowództwo AK postanawia powierzyć jej niebezpieczną misję, w której będzie mogła liczyć na siebie. Jak potoczą się losy Marianny i jej bliskich? Czy przetrwają piekło wojny?

Ciąg dalszy recenzji na:

Przejmująca powieść osadzona w czasach wojennych. Jednego dnia marzenia, plany młodych ludzi legły w gruzach. Wybuch wojny przewartościował ich ideały. Książki i zeszyty pozamieniali na mundur i broń. Marianna, jako niespełna osiemnastolatka niesiona miłością do ojczyzny wstępuje do AK. Po odpowiednim przeszkoleniu zostaje, tytułową kochanką nazistów. Powieść w pełni oddaje emocje głównej bohaterki, jej emocje związane z pełnioną rolą. Nad wyraz dokładnie zostało też przedstawione bestialstwo ludzi podczas przesłuchiwania zatrzymanych. Opisy te tym bardziej chwytają za serce, bowiem dotyczą młodej dziewczyny, która żyła naprawdę.

Ile można poświęcić w imię miłości do Ojczyzny?

Kiedy wybuchła II wojna światowa wielu młodych ludzi ochoczo stanęło w obronie Polski. Jedni poszli na front, inni rozpoczęli działalność w podziemiu. Marianna Jurasz, mając prawie osiemnaście lat wstępuje do pracy w konspiracji. Piękna dziewczyna z niezwykłą inteligencją wciela się w Niemkę i staje przed niebezpiecznym zadaniem, które będzie miało wpływ na całe jej życie.

Powieść jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami oraz fragmentami losów kobiet działających w Armii Krajowej. Wiele z nich zostało zapominanych a przecież odegrały ogromną rolę w historii konspiracji. Nierzadko w imię wykonywanych zadań, musiały korzystać z walorów własnego ciała za co zostały po wojnie potępione i zapłaciły straszną cenę. Te odważne i wkraczające w dorosłość dziewczyny nigdy nie zaznały beztroski młodzieńczych lat, oddając je w imię służby swojej Ojczyźnie.

Maria Paszyńska jest jedną z tych autorek, po której książki sięgam w ciemno. Jak do tej pory na żadnej z jej powieści się nie zawiodłam a ta tak mnie wciągnęła, że przeczytałam ją w jeden dzień i bardzo Wam polecam. Nie zabrakło w niej emocji, które powodują żal i współczucie dla Marianny. Po tym co zrobiła, spotkało ją odrzucenie i brak wdzięczności. Ciężko momentami było czytać tę historię, która była bolesna i trudna. Koszmar przesłuchań najpierw nazistowskich, później SB niósł z sobą ogromny ładunek i powodował współczucie oraz złość do oprawców, którzy nie znali litości pomimo, że więźniem była kobieta.

Ile można poświęcić w imię miłości do Ojczyzny?

Skuszona dobrymi opiniami, postanowiłam, że ja również po nią sięgnę. I zupełnie nie żałuję czasu spędzonego z tą lekturą. Historia była piękna i przejmująca. Momentami bardzo trudna i ciężka historia, ale warta przeczytania. Polecam każdemu, kto lubi lektury tego typu. Mamy tutaj cały wachlarz emocji, głównie tych ciężkich, trudnych i bolesnych, ale to tylko sprawia, że ta książka jest wyjątkowa.

Wiedziałam, że się nie zawiodę na tej książce. To czuję się od początku. Wyciągnęłam się bardzo, czułam się jakbym oglądała film czytając w zapamiętaniu. Polecam!

Już dawno żadna książka tak mocno nie wciągnęła i nie wzruszyła.
Ostatnia lekturą inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami, która dotknęła głębi mojego serca była Bikini Janusza Leona Wiśniewskiego i historia Anny.

Marianna Jurasz wychowuje się w inteligenckiej warszawskiej rodzinie. Wiedzie wygodne życie otoczona kochającymi ludżmi. Jej dni są pełne rodzinnej czułości , uśmiechów i szalonych kuksańców. Jest szczęśliwa.
Uczy się bardzo dobrze i planuje swoją przyszłość. Kocha matematykę , fizykę, szachy, pragnie zostać naukowcem tak jak Maria Skłodowska Curie -jej idolka , co nie do końca podoba się rodzicom, którzy chcieliby aby poszła w ślady ojca ( znanego chirurga ) i brata- świetnego studenta medycyny.
Marianna ma jednak swoje marzenia , które chce realizować jak tylko zda maturę i wie ze kochający rodzice zawsze będą ją wspierać.
Zbliżają się wakacje, warszawskie powietrze 1939 przepełnione jest przeróżnymi kwiatowymi zapachami , kwitnących drzew i krzewów . Po ulicach spacerują eleganckie panie i panowie dsykutujący o sprawach dnia codziennego . Cukiernie wypełnione po brzegi gośćmi serwują niespotykane smakołyki. W jednym z takich słodkich miejsc Marianna poznaje Janka Franka.
Życie w stolicy toczy się swoim zwyczajnym tempem i nic nie zapowiada nadchodzącej wojny.
Autorka pisze w pierwszej osobie dzięki czemu identyfikujemy się z bohaterką .
Razem z nią zakochujemy się w wesołym studencie medycyny. Razem z nią cieszymy się każdą spędzoną z nim chwilą i z czasem jego oświadczynami.
Pomimo informacji o wojskach Hitlera przybywających w rejony kraju Marianna nie myśli o wojnie. Cieszy się nadchodzącymi wakacjami. Nie wierzy ze może się coś złego wydarzyć. Przecież to niemożliwe aby Niemcy mogli tak po prostu zaatakować kraj w środku Europy , w XX wieku - takimi przemyśleniami dzieli się z nami bohaterka.
Czytając te słowa zadaje sobie pytanie czy MY, teraz też nie mamy takich odczuć patrząc na to co dzieje się na naszej wschodniej granicy? Przecież też za wszelką cenę chcemy ufać naszym sojusznikom. Przecież genocide WW2 nie może się powtórzyć , a jednak wydarzenia Buczy, Mariupolu , samowolka Putina budzą grozę i wywołują ciarki na plecach. Nasza bohaterka taże pomimo tych zapewnień i wiary w niemożliwość wybuchu wojny , pomimo pięknych słonecznych wakacyjnych dni przystępuje do kursu dla sanitariuszek. Ucząc się pierwszej pomocy , rozmawiając o sprawach doczesnych przy rodzinnym stole cieszy się ze swoich zaręczyn i z miłości do JF. Radość kwitnącego uczucia niszczy decyzja narzeczonego o wstąpieniu do wojska.
Dziewczyna nie może pogodzić się z wyborem ukochanego , jednak wierzy ze szybko powróci on do domu. Wakacje się kończą i wybucha wojna.
Marianna widząc zaangażowanie brata w działalność AK też chce pomagać i działać , nie tylko jako sanitariuszka.
W końcu przekonuje Ryszarda aby pozwolił poznać szeregi AK i tak Marianna Jurasz staje się tajną agentką Leni Kohler.
Od tego momentu poznajemy życie bardzo odważnej młodej dziewczyny, która szybko staje się kobietą. Szkoła BDM , volkslista i ból gdy odkrywa na czym będzie polegała jej praca.
Autorka pokazuje niezwykłą kobietę które poświęca się dla ojczyny. Nie mogłam powstrzymać łez widząc jak Marianna tak po prostu musi zostawić swój rodzinny dom. Gdy ostani raz patrzy na mamę i ukochanego ojca. Dla Sprawy nikt nie może o niczym wiedzieć , dlatego pewnego dnia opuszcza rodzinę wychodząc do szkoły wierząc , że szybko do niej powróci. Robi to dla narzeczonego którego chce odnaleźć, dla ojczyny , dla rodziny.
Jako Leni poznaje życie nazistów , zakochuje się bez pamięci w Karlu który ma być tylko jej “ zadaniem”.

Powieść niezwykle wzruszająca , pokazująca różne oblicza miłości , udowadniającą że można się zakochać , kochając już kogoś innego. Razem z Leni zakochiwałam się w namiętności i czułości gestapowca. Razem z nią poznawałam świat seksu i walczyłam z wyrzutami sumienia , bo przecież gdzieś był Janek Franek.
Razem z nią walczyłam za Polskę. Razem z nią wyłam z bólu podczas nazistowskich przesłuchań. Razem z nią już jako Marianna wracałam do kraju po wojnie z nadzieją że koszmar się skończył.
Razem z nią cierpiałam widząc pogardę w oczach brata , słysząc o śmierci ukochanych rodziców. Razem z nią cierpiałam podczas przesłuchań SB , choć książkę przeczytałam tydzień temu to jeszcze nie mogę dojść do siebie po “ koniu Andersa “

Ta powieść obok Bikini JLW to absolutny must have w Twojej biblioteczce.
Historia kobiet które przeszły przez piekło i doświadczyły tylko poniżenia. Bohaterek którym powinniśmy stawiać pomniki.

Już dawno żadna książka tak mocno nie wciągnęła i nie wzruszyła.
Powieść Marii Paszyńskiej tak jak historia JLW przedstawia życie pięknej , inteligentnej i odważnej kobiety oraz niespotykaną miłość w trudnych czasach wojny....

Bardzo dobra , wartościowa książka.

Bardzo dobra , wartościowa książka.

Mam w sobie jakąś nutę masochizmu, skoro sięgnęłam po tę książkę, mimo że nie lubię smutnych historii. Ta była nie dość, że przeraźliwie smutna, to jeszcze chwilami brutalna i przerażająca. Ale warto było, chociaż przeczołgała mnie totalnie. Pięknym językiem operuje autorka, tworzy genialne postaci i pisze tak przejmująco, że czasem aż dech zapiera.

• Przeczytane 2024
  • Audiobooki