Straceńcy

Wydawnictwo: Wołoszański
historyczna

Niewielkie, kilkudziesięcioosobowe jednostki atakowały wielokrotnie liczniejszego wroga, na jego terenie, dobrze przygotowanego do obrony. Wydawało się to szaleństwem, a jednak duch bojowy, desperacja, dobre wyszkolenie, umiejętność wykorzystania zaskoczenia sprawiały, że żołnierze, których można było nazwać straceńcami zwyciężali. O tym jest ta książka: o akcjach straceńców, którzy tak nieliczni, co zuchwali zmieniali historię naszego świata.

eduko7 | 2014-07-15
Przeczytana: 14 września 1999

Tym razem Bogusław Wołoszański zaprasza nas na spotkanie z nietuzinkowymi ludźmi - żołnierzami, którzy dzięki swym bohaterskim, (przez niektórych ocenianym jako szalone) czynom zmieniali bieg wydarzeń dziejowych. Niektóre z opowieści zawartych w tym tomie są bardzo ciekawe. Wszystkie - poparte wiedzą historyczną.

żabot | 2014-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2014

Wołoszański zdecydowanie lepiej wypada prowadząc audycje radiowe czy telewizyjne. W takich sytuacjach jest „the best”. Z tekstem pisanym bywa różnie. Widać to po „Straceńcach”. Otrzymujemy książkę bardzo nierówną i… pod wieloma względami nie na temat! Bo czegóż przede wszystkim oczekujemy widząc tytuł? Przede wszystkim opisów brawurowych akcji, niekoniecznie zakończonych sukcesem, ale zdecydowanie takich, gdzie szanse powodzenia są niewielkie, gdzie znaczenie dla wojny, polityki czy prestiżu kolosalne a życie biorących w niej udział żołnierzy czy agentów ma wisieć na włosku. Do tego takich akcji, które nie tylko się zaczęły, ale z takim czy innym skutkiem zostały doprowadzone do końca. Wreszcie akcji, gdzie wiele zależało nie tyle od logistyki, ale przede wszystkim od pomysłowości i brawury przeprowadzających akcję. No i ta idiotyczna okładka sugerująca ewidentnie historie pasujące już bardziej do końca XX wieku czy wręcz do XXI niż do połowy wieku XX.
Co w środku? Ano nie do...

Cyfranek | 2016-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2016

Kolejna pozycja Bogusław Wołoszańskiego w ciekawy sposób pokazująca mechanizmy, tło, kontekst a czasami i detale wojennych wydarzeń XX wieku. Autor, krążąc wciąż wokół posobnych tematów, trochę się powtarza. Może to przy lekturze kolejnej jego książki trochę razić, ale jeśli ma być i trochę akcji i trochę wyjaśnień, tak chyba musi być.

Mahima | 2013-07-31

Książka nierówna, miejscami wręcz niejasna. Początek i koniec świetny, środek dość słaby. Mimo wszystko warto przeczytać i nie żałuję, że to zrobiłam.

RymoTechnik | 2012-07-30
Przeczytana: 02 marca 2015

Wołoszański, jako popularyzator historii w programie "Sensacje XX wieku" był naprawdę dobry. Opowiadał z pasją, dzięki czemu słuchający odbierali jego opowiadania z żywą ciekawością, zachłannie.
Wołoszański, jako popularyzator historii przelewający swoją wiedzę na papier wypadł słabo.
Książka tylko momentami dawała czytelnikowi radość z jej czytania. Mimo, że została napisana łatwym, nieskomplikowanym językiem, czytało się ją topornie, wręcz męcząco.
07-2012

moneygrabbing | 2016-04-13

Jeśli lubisz Wołoszańskiego oraz historię to na pewno spodoba Ci się ta książka

medicus | 2013-07-03

Seria opowiadań historycznych o grupach komandosów i akcjach specjalnych. Lepsze i słabsze historie. Niektóre świetnie rozbudowane, inne opowiedziane pobieżnie. Narracja znakomita.

kamilp | 2014-03-10
Przeczytana: 2010 rok

pozycja obowiązkowa dla fanów twórczości Bogusława Wołoszyńskiego i historii 20. wieku

Elvis7 | 2014-03-11

Co tu dużo pisać- Wołoszański trzyma się bardzo dobrze :)

martinezz | 2012-10-08

lubie książki tej tematyki , dla mnie świetne