Straceńcy

powieść historyczna
Wołoszański
1998-01-01
1998-01-01

Książka mi się nie spodobała. Uważam, że produkcje dokumentalne Wołoszańskiego były bardzo ciekawe i potrafiły przyciągnąć nawet średnio zainteresowanego, ale w przypadku tej książki (jak i innych pozycji tego autora) pojawia się wrażenie chaosu, zbytniej szczegółowości, przez co trudno śledzić główny wątek.

Czyta się wyśmienicie, dużo faktów, które jednak nie powodują mentliku w głowie. Wszystko przedstawione w sposób niezwykle przystępny. Jako historyk z wykształcenia, nie boję się powiedzieć, że kolejna książka pana Wołoszańskiego, która jest wyśmienitym przykładem, jak można pokazać historię i nią zainteresować, bez bombardowania datami, nazwiskami, etc. Historia prawdziwa, a czyta się jak powieść sensacyjną.

Uwielbiam lektury Pana Wołoszańskiego. Wszystkie książki z serii sensacji XX wieku to lektury mojego dzieciństwa i to dzięki nim zaraziłem się pasją do II wojny światowej. Mimo że większość jego książek to pozycje historyczne to czyta się je jak rasowe kryminały. W tej książce autor oparł fabułę o cztery akcje komandosów. Atak Niemców na Eben Emael. Próbę zamachu Otta Skorzenego i jego ludzi na Roosevelta podczas obrad Wielkiej Trójki na konferencji w Teheranie. Uprowadzenie Miklosza Miklós Horthiego oraz nieudaną akcję komandosów Delta Force w Iranie, mająca na celu odbicie zakładników uwięzionych przez Iranczykow w ambasadzie amerykańskiej. W każdym rozdziale poza głównym wątkiem Wołoszański wplata inne ciekawe informacje dotyczące działań wojennych i polityki. Książka ma jeszcze jeden atut. Świetne zdjęcia, które idealnie uzupełniają jej treść. POLECAM

Autor opisuje dokładnie 5 akcji, z których 3 wydarzyły się w trakcie II Wojny Światowej a dwie później. Akcje z II Wojny to atak na Eben Emael, akcje Skorzennego, próba zamachu na Wielką Trójkę w Teheranie. Moim zdaniem najlepiej opisane są akcje na Eben Emael i akcja Skorzennego. W opisie próby zamachu w Teheranie autor skupia się bardziej na polityce niż na samym zamachu. Ogólnie jedna ze słabszych pozycji Wołoszańskiego ale warto ją przeczytać dla samego poznania szczegółów akcji na Eben Emael i Skorzennego.

Kolejna pozycja Bogusław Wołoszańskiego w ciekawy sposób pokazująca mechanizmy, tło, kontekst a czasami i detale wojennych wydarzeń XX wieku. Autor, krążąc wciąż wokół posobnych tematów, trochę się powtarza. Może to przy lekturze kolejnej jego książki trochę razić, ale jeśli ma być i trochę akcji i trochę wyjaśnień, tak chyba musi być.

1970

Tym razem Bogusław Wołoszański zaprasza nas na spotkanie z nietuzinkowymi ludźmi - żołnierzami, którzy dzięki swym bohaterskim, (przez niektórych ocenianym jako szalone) czynom zmieniali bieg wydarzeń dziejowych. Niektóre z opowieści zawartych w tym tomie są bardzo ciekawe. Wszystkie - poparte wiedzą historyczną.

Jeśli lubisz Wołoszańskiego oraz historię to na pewno spodoba Ci się ta książka

Jeśli lubisz Wołoszańskiego oraz historię to na pewno spodoba Ci się ta książka

Polecam młodym - w ciekawy sposób wciąga w historię (oby lekce historii tak wyglądały).

Tak samo doskonale się słucha i czyta Pana Wołoszańskiego.
Szczegółowo wyjaśnione akcje tytułowych "straceńców" i przy okazji opisanie kulis powstania legendarnego "Delta Force". Porządna historyczna lektura.

Tak samo doskonale się słucha i czyta Pana Wołoszańskiego.

Książka b. Dobrze napisana, czyta się dobrze, temat oczywiście musi interesować czytelnika, Autor klasa sama w sobie, jedna z lepszych tego Pana pozycji.

• Historyczne
  • Audiobooki