Wiek krwi

Wołoszański
2016-10-28
2016-10-28
XX wiek Bariera 79 żelazna kurtyna III wojna światowa

Osoba Bogusława Wołoszańskiego przyprawie mnie o jeden poważny dylemat. Lepiej go słuchać, czy czytać jego książki. Autor wybiera jego zdaniem najważniejsze wydarzenia XX wieku i przedstawia je czytelnikowi w sposób komfortowy, uzależniający, tak że ciężko książkę odłożyć. Wspaniałe pióro, jeszcze lepsza narracja, ciekawe hipotezy. Po lekturze nie da się nie odczuć dużej fascynacji militariami Autora. Jeżeli miałbym się do czegoś doczepić, to brak przypisów, ale jest to minimalny mankament, który w żaden sposób nie wpływa na jakość pozycji, bo co jak co, ale Bogusławowi Wołoszańskiemu nie wypada zarzucać braku wiedzy z dziejów świata XX wieku.

Fakty podane w najlepszej formie opowieści, sprawdzone dane i głos Pana Wołoszańskiego w głowie podczas czytania. Lektura godna polecenia.

Ogólnie książka bardzo dobra, ciekawa, interesująca pod warunkiem że wcześniej nie czytaliście książek Wołoszańskiego pt "Ten okrutny wiek" a także "Tamten okrutny wiek". Dlaczego? Ponieważ książka "Wiek krwi" w istocie zawiera dokładnie te same informacje, które były publikowane w wyżej wymienianych tytułach. Nieco uzupełnione i zaktualizowane ale generalnie są to, te same informacje. Dlatego polecam wszystkich którzy nie czytali "Ten okrutny wiek" lub "Tamten okrutny wiek" a dla tych którzy czytali te tytuły - nie polecam. Chyba że dla przypomnienia.

Książka licząca ponad 800 stron, składająca się z 24 rozdziałów poświęconych konkretnym zdarzeniom z XX wieku, które miały mniejszy lub większy wpływ na bieg historii. Pierwszy rozdział poświęcony został zamachowi w Sarajewie, sporo części dotyczy II wojny światowej.

Pozycję czyta się szybko, choć wydaje się, iż w niektórych miejscach książka nie opisuje najnowszych odkryć naukowych.

Wciągająca pozycja - podróż bez trzymanki od początku XX wieku aż do lat 80. Akcja nie zwalnia ani trochę - byłoby można uznać te wydarzenia za przesadzone gdyby nie wydarzyły się naprawdę.
Minus to to, ze w niektórych fragmentach słowo w słowo powtórka z wcześniejszych książek BW

Książka jest uzupełnieniem poprzednich pozycji "Ten okrutny wiek" oraz "Tamten okrutny wiek". Ta pozycja to 24 rozdziały opisujące najważniejsze wydarzenia ubiegłego stulecia. Cześć rozdziałów się powiela, a część jest zupełnie nowa. Te które się powtarzają zawierają nowe fakty i szczegóły. Całość uzupełniona wieloma zdjęciami. Kawał dobrej, solidnej książki historycznej napisanej w starym, dobrym, ciekawym i charakterystycznym dla Pana Wołoszańskiego stylu, że aż chce się czytać. Zabrakło mi trochę wstępu do książki i jakiegoś epilogu podsumowującego prawie 800 stron lektury. Świetnie się ją czyta. Polecam.

Dobrze napisana, jeszcze lepiej się czyta no i ten klimat! Polecam!

Dobrze napisana, jeszcze lepiej się czyta no i ten klimat! Polecam!

Naprawdę super, świetnie się czyta. Każdy pasjonat historii powinien przeczytać.

Wołoszański i nic wiecej pisać nie trzeba :-)

Wołoszański i nic wiecej pisać nie trzeba :-)

Świetna pozycja mistrza gatunku jeśli chodzi o popularyzowanie historii. Zaczynamy zamachem w Sarajewie a kończymy w latach 80. Każdy rozdział to nic dodać nic ująć osobny odcinek "Sensacji XX-wieku" i to w najlepszym wydaniu.

• Historyczne
  • Historyczna