Wyzwanie czytelnicze LC

Wydawnictwo: Wołoszański
Wiek Krwi
historia
Stendar

Pięć lat zabrało Autorowi napisanie tej książki. Powstało dzieło, od którego trudno się oderwać. Wydawałoby się, że wiemy już wszystko o wydarzeniach tamtego wieku. Że potrafimy zrozumieć mechanizmy, które pchały całe narody do krwawych wojen, niszczenia miast i niezrozumiałego okrucieństwa. Czy na pewno znamy pełny i prawdziwy obraz tego, co stało się w XX wieku? Im bliżej naszego czasu,...

Im bliżej naszego czasu, XXI wieku, pytań jest coraz więcej. A to dlatego, że rządy mocarstw uznają, iż wciąż trzeba chronić prawdę, gdyż jest zbyt cenna i groźna dla rządzących.

Dlatego możemy jedynie podejrzewać, że w 1980 roku bliski był wybuch trzeciej wojny światowej. Wskazują na to choćby wielkie ćwiczenia Układu Warszawskiego „Bariera 79” w 1979 roku, gdy sprawdzano scenariusz uderzenia na Zachód. Czy to wielka rewolucja „Solidarności” powstrzymała Kreml przed wydaniem rozkazu do ataku?

Warto podjąć próbę wyjaśnienia tego, co jest ważne dla zrozumienia XX wieku. Ta książka jest taką próbą, choć czasami Autor musiał wkraczać w obszar hipotez, jednakże bazujących na wynikach najnowszych badań historycznych o biegu wieku krwi.

źródło opisu: http://woloszanski.pl/katalog.b_107

źródło okładki: http://woloszanski.pl/katalog.b_107

Artur Jaworski | 2018-03-04

Wołoszański, z właściwą sobie precyzją, wciąga czytelnika w Wiek Krwi. Czytając książkę słyszałem w głowie charakterystyczny głos Wołoszańskiego, z autorskich programów historycznych, prowadzonych przez tego pasjonata minionych czasów. Nie będę opisywał książki, jest długa, zawiera mnóstwo faktów. Wspomnę tylko o kilku rzeczach... Walkiria. Znany film o pułkowniku Stauffenberg, gdzie zrobiono ze Stauffenberga bohatera walczącego o obalenie nazizmu. To nieprawda! (Nie było w tym buntu przeciwko potwornością nazizmu, które obserwował, walcząc w Polsce i na froncie wschodnim. Widział wsie wypalone do czarnej ziemi, kołyszące się na wietrze trupy powieszonych mężczyzn i kobiet, nieprzerwane tłumy radzieckich jeńców za kolczastymi drutami, umierających na gołej ziemi, z zimna i głodu. Nie interesował go los żydowskich dzieci konających z głodu w gettach. Ani słowem nie wspomniał, że należy obalić nazizm, ustrój, którego istotą była zbrodnia i wyniszczanie całych narodów. Interesowały go...

Kubencjusz_Ziegler | 2016-12-06
Przeczytana: 05 grudnia 2016

Moja pierwsza styczność z literacką twórczością p. Wołoszańskiego.
Kiedy zobaczyłem tą grubą cegłę w księgarni to od razu wiedziałem, że muszę ją mieć. I nie zawiodłem się.
Czyta się przyjemnie i szybko.
Każdy rozdział poświęcony jest jednemu, osobliwemu, krwawemu zdarzeniu z XX wieku. Bitewne rzeźnie, morderstwa, intrygi i zamachy. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Osobiście, czytając książkę dowiedziałem się kliku nowych rzczy, które nieco zmieniły mój pogląd na historię świata.
Rekomenduję każdemu.

Carmel | 2017-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2017

Pasja w rozwijaniu zainteresowań, to klucz do sukcesu na każdym polu, w szczególności przy aktywności literackiej w tematyce historycznej. Bogusław Wołoszański od kilku dekad tropi niestrudzenie zagadki stulecia dwóch wojen światowych. W "Wieku krwi" zebrał efekt własnej rozległej wiedzy i z talentem popularyzatorskim przedstawił wybrane wydarzenia minionego stulecia. Napisanie tej książki zajęło mu kilka lat, co widać w zebranym materiale. Całość robi duże wrażenie. Część opisanych zdarzeń, to kluczowe momenty w dziejach świata, część to pozornie nieistotne detale, które jednak wpływały na bieg wydarzeń. Okrutna historia współczesna niezbyt często jest tak barwnie pokazana, szczególnie na świetnym równym poziomie przez całą książkę.

Wołoszański ma niewątpliwy dar do wciągania czytelnika w swój świat szpiegów, służb specjalnych, tajnych misji i decyzji politycznych podejmowanych przez możnych tego świata. Opiniowana książka, choć ponad 800-stronicowa, ani przez moment nie...

Maniek1980 | 2017-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2017

Historia wcale nie musi być nudna. Jeśli jest oczywiście opowiedziana z pasją wywołującą u Czytelnika żywsze bicie serca. Nie ulega wątpliwości, iż Bogusław Wołoszański jako jeden z nielicznych Autorów posiada ten dar, a „Wiek krwi” jest tego niezbitym dowodem. To nie tylko kompendium wiedzy, ale też klucz do poznania i zrozumienia mechanizmów kształtujących historię XX stulecia. To zbiór opowieści o wydarzeniach i ludziach, których rola była niebagatelna w kreowaniu współczesnych dziejów świata. Aczkolwiek często też marginalizowana.
Podobnie jak w poprzednich opracowaniach tegoż Autora mamy znakomite połączenie narracji historycznej oraz scen fabularyzowanych, przenoszących Czytelnika wprost w dany moment dziejów. I co jest charakterystyczne - snując swoją opowieść B. Wołoszański stawia śmiałe, wręcz niekiedy kontrowersyjne hipotezy, kwestionuje utarte schematy, podważa stereotypy, przypomina skrzętnie skrywane wydarzenia. Wprawdzie wiele opisanych historii pojawiło się już we...

Bartosz | 2018-06-02
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 02 czerwca 2018

Jak mawiał mój ulubiony nauczyciel:

,,Historia nie jest nudna, daje tylko takie wrażenie, gdy ktoś nie potrafi umiejętnie o niej opowiadać".

To akurat prawda. Jestem pewny, że gdyby tacy ludzie jak Bogusław Wołoszański uczyliby w polskich szkołach, historia mogłaby stać się przedmiotem wręcz przyjemnym.

Najbardziej spodobał mi się rozdział o rewolucji bolszewickiej. Nie miałem pojęcia, że za sprawą Niemców, którzy wsparli finansowo Lenina - powstało ZSRR. Chcieli dzięki temu skłonić "Białą Rosję" do wycofania się z pierwszej wojny światowej, w ten sposób byłaby pochłonięta rewolucją wewnątrz państwa.Po 21 latach odkąd zakończyła się wojna, powróciła Rosja, twardsza i potężniejsza, która stanowiła poważne zagrożenie tak jak III Rzesza Adolfa Hitlera. Dziwi mnie, że za przyzwoleniem państw Ententy przychylnych Polsce, powstały właśnie imperia totalitarne, które pozostawiły krwawe piętno na świecie.

Książka zarówno interesująca i przygnębiająca, dlaczego? Dlatego, że gdy...

jasamek | 2018-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2018

Książka jest świetna, tylko problem polega na tym, że jest to kopia książki "Tamten okrutny wiek: Nowa historia XX wieku 1914-1990" z 2003 roku. Pan Wołoszański po prostu wydał ponownie swoją książkę pod innym tytułem. 90% treści pozostało bez zmian.
Jeżeli dla kogoś jest to pierwsza styczność z twórczością Wołoszańskiego to będzie słusznie zachwycony, inni mogą czuć się rozczarowani.

Agnieszka | 2017-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2017

Wydawałoby się, że już nic więcej nie da się napisać o historii XX wieku a jednak można i to w tak znakomity sposób. Uważam, że ta książka to podsumowanie dotychczasowej pracy autora wzbogacone o nowe hipotezy i fakty. Przedstawia postacie, które przyczyniły się do budowy nowego porządku a często są pomijane. Książkę można podzielić na dwie części.
Pierwsza część dzieje I i II wojny światowej, która opisana jest dość powierzchownie ( oczywiście dla znawców tematu nie tylko z poprzednich publikacji autora, bo dla osób stykających się pierwszy raz z tematem - świetnie).
Druga część to losy powojennego świata zaczynające się od wojny w Korei. Najciekawsza. Może przez świeżość tematu i poruszanych zagadnień.
Warto Przeczytać!!!

bekjef | 2017-01-31
Przeczytana: 25 stycznia 2017

Książka historyczna, którą czyta się jak powieść. Znakomita

grace | 2017-01-07

800-stronicowa książka, która na dobre zaczyna się na stronie 517 gdzie autor omawia wojnę w Korei. Poprzednie strony poświęcone zdarzeniom z 1 i 2 wojny światowej znanym i na dokładkę opisanym bardzo pobieżnie. Od strony 517 lektura robi się dużo ciekawsza, gdyż wydarzenia powojenne naturalna koleją rzeczy są mniej znane. Plus za zakładkę do książki. Komentarz: chyba wyroslam już z Woloszanskiego.

nahoryzoncie | 2017-03-05
Przeczytana: marzec 2017

Krótko, zwięźle i na temat: świetna książka przedstawiająca bardzo przejrzyście i ciekawie historię XX w. Gdyby tak pisane były podręczniki to uczniowie chętnie uczyliby się tego przedmiotu i niepotrzebne byłyby wszystkie reformy :)