Wspomnienia

Schellenberg
83-03-01843-4
Trzecia Rzesza, wojna, Hitler
historia

Schellenberg był jednym z nielicznych pierwszoplanowych przedstawicieli służb policyjnych Trzeciej Rzeszy, któremu udało się uniknąć poważniejszych konsekwencji za przestępstwa wojenne.

paweł | 2016-09-08
Przeczytana: 08 września 2016

Wspomnienia- książka napisana przez Waltera Friedricha Schellenberga – SS-Brigadeführer, wyższy funkcjonariusz SS.Niestety to zaniża ocenę tej książki, jako mało wiarygodnej.Autor w książce kreuje się na wielkiego polityka i dyplomatę.Prawda jest taka,że był członkiem zbrodniczej organizacji i jej wysokim funkcjonariuszem,trzeba mieć to w tyle głowy czytając książkę.Gdyby nie to,książka byłaby całkiem przyzwoita.

Przeczytana: 20 czerwca 2013

Na "Wspomnienia" Schellenberga składają się głównie opisy akcji, które autor chciał przeprowadzić a nie mógł, oraz jego rozterki na temat państwa nazistowskiego. Tytułowanie go "arcyszpiegiem" jest mocno naciągane: z całą pewnością był arcykrętaczem i arcybajarzem. Na szczęście książka została bogato uzupełniona przypisami wyjaśniającymi bardzo liczne sytuacje, w których autor czegoś zapomina, koloryzuje bądź całkiem zmyśla stawiając siebie w lepszym świetle.

lospalos | 2013-09-06
Przeczytana: 2005 rok

Mimo, iż nie jest to arcydzieło literackie, nie mogłam oprzeć się, aby dodać tę pozycję do listy moich ulubionych (wynika to najprawdopodobniej z mojego zainteresowania tym etapem historii). Mimo wielu mankamentów, takich jak liczne przekłamania, przemilczenia kwestii niewygodnych, a także faktu, że z kart książki aż nazbyt jasno wynika, że narrator był li tylko cynicznym karierowiczem o zbyt wysokim mniemaniu o sobie, dla którego nie było istotne pod jaką banderą i w którą stronę płynie (choć mimo wszystko autor wzbudził we mnie niekłamaną sympatię do swojej osoby), można z niej wyciągnąć wiele cennych informacji o głównych "złych bohaterach" tego okresu, takich jak: Himmler, Heydrich, Kaltenbrunner czy Canaris (kreśląc ich sylwetki Schellenberg potrafi być uderzająco szczery, a jego opinie są trafne), samej strukturze i stosunkach panujących w SS i na linii SS-inne nazistowskie organizacje (a były to stosunki naznaczone bezwzględną rywalizacją) i cieszyć się wartką akcją. Jest...

jemfaworki | 2017-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Doskonała lektura dla miłośników historii II wojny światowej i III Rzeszy. Książka napisana jest z niezłym tempie, szpiegowskie rozgrywki intrygują. Bardzo ciekawe jest również pokazanie z najbliższej perspektywy najważniejszych osób z kręgów władz III Rzeszy, ich przywar, upodobań i cech charakteru, który jak wynika miały wielki wpływ na podejmowane przez nich działania a tym samym wpływały na bieg historii. Co do autentyczności, niektórych postaw i inicjatyw autora z pewnością należy podchodzić z rezerwą co do ich prawdziwości, niemniej to bardzo cenne i literackie bardzo dobrze napisane żródło wiedzy o III Rzeszy.

jaking | 2017-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2017

Książkę czytało się przyjemnie. Rozumiem oburzenie niektórych, że zbrodniarz, że przeinacza itp. ale nie zaniżę oceny z tego powodu. Książka świetnie pokazuje jak bardzo różni się, to jak siebie postrzegamy, a jak widzą nas inni. Wielu z dzisiejszych niewolników korporacji mogłoby być na miejscu autora książki. Łatwo jest mówić różne rzeczy nie pamiętając, że żyjemy w całkiem przyjemnych czasach. Autor bez wątpienia jest cynikiem i karierowiczem ale książkę warto przeczytać bo ukazuje chociażby jak łatwo jest zapomnieć o moralności i sprzedać duszę diabłu.

Melba | 2014-01-16
Przeczytana: wrzesień 2013

No jak ktoś sobie chce podnieść ciśnienie czytając wypociny zdrajcy i szpiega, manipulującego historię dla własnej korzyści, to niech przeczyta to "dzieło".
Naginanie prawdy do własnych potrzeb, przeinaczanie faktów, oczywiste kłamstwa i pisanie nieprawdy czynią z tej książeczki doskonały dowód na to, że jak się chce chronic własny tyłek, to wszystko ujdzie.
No sami powiedzcie: gdzie jeszcze czytaliście o tym, że jak we wrześniu '39 Niemcy rozpoczęli naloty na Polskę, to NIEMIECKIE karetki przewoziły rannych Niemców i POLAKÓW. Gdzie?!Ach, ta niemiecka rzetelność :)...

MaRs1988 | 2013-12-19

W Książce jest bardzo dużo nieścisłości i przeinaczeń, które na szczęście prostowane są w przypisach. Schellenberg w swoich wspomnieniach w sposób charakterystyczny dla nazistów stara się wybielić swoją osobę stawiając się w korzystnym świetle. Oczywiście o zbrodniach nic nie wiedział i wykonywał tylko rozkazy a na końcu przedstawia siebie jako bohatera ratującego więźniów obozów koncentracyjnych... Książka jest dosyć ciekawa, nie żałuję, że ją przeczytałem ale spodziewałem się czegoś więcej.

dombi | 2014-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Gdyby nie przypisy zdołałabym polubić Walter'a... Opisuje siebie tak doskonale.

Katharsis | 2017-05-04
archiwista_cyklista | 2017-04-21