Największy wróg Hitlera

2012-11-07
978-83-62770-30-4
III Rzesza SS Himmler II wojna światowa

więcej Więcej

Jakkolwiek to nie zabrzmi to moje pierwsze spotkanie z Autorem i sam zachodzę w głowę dlaczego dzieje się to dopiero teraz. Jak było? No właśnie, oto jest pytanie. Czytało się dobrze, szczególnie gdy robiło się to głosem Autora. To zdecydowanie ubogacało lekturę i przywoływało klimat sensacyjno-dwudziestowieczny. Co do treści natomiast to niestety, pomimo ignorancji w...

Bardzo ciekawa książka. Ogólnie styl pisania Wołoszańskiego jest bardzo adekwatny do tematyki jaką opisuje. Czuje pewien sentyment do tej książki, ponieważ właśnie od niej zaczęła się moja przygoda z literaturą faktu i książkami historycznymi. Myślę, że taka recenzja powinna zachęcić do czytania publikacji twórcy cyklu Sensacji XX Wieku.

Jak zwykle czyta się jednym tchem

Twórczość Pana Wołoszańskiego jest jak oglądanie filmu Kevin sam w domu – niby znamy to i wiemy co się wydarzy a jednak wracamy do niego co roku. Książkę czyta się lekko, autor wraca do elementów w których czuje się najmocniej, pewne powtórzenia trafiają się we wszystkich pozycjach, niezależnie czy chodzi o Himmlera, Stalina czy Churchilla.
Mimo to, polecam ..

Kolejne dzieło wybitnego dziennikarza i prawnika, który stał się najlepszym polskim popularyzatorem historii.

W tej książce Bogusław Wołoszański przedstawia nam prawdziwą twarz Heinricha Himmlera, Reichsfuhrera-SS, ministra spraw wewnętrznych Rzeszy Wielkoniemieckiej. Sam przedstawiał się (co podtrzymywała nazistowska propaganda) jako najwierniejszy poddany i wykonawca...

Bardzo dobrze się czyta, jak zwykle dużo notek biograficznych i zdjęć, które są bardzo pożyteczne, ale brakuje mi większego skupienia się na Himmlerze.

Książka z gatunku nie zaczynaj wieczorem jeżeli masz rano iść do pracy.
W prosty i ciekawy sposób opowiada o grze wywiadów, rozgrywkach między władcami III Rzeszy. Dowiadujemy się że nie wiemy jeszcze o wielu rzeczach i nie dowiemy się jeszcze np do 2045.

Z całym szacunkiem dla Pana Wołoszańskiego, ale książka nie spełniła moich oczekiwań. Pomimo wielu zalet, do jakich można zaliczyć np. fabularne wstawki oraz styl, zabrakło mi w niej skupienia się na głównej postaci, czyli na Himmlerze. Liczyłem, ze zostaną przedstawione jakieś ciekawostki z życia Himmlera (dzieciństwo oraz młodość). No cóż. Zawiodłem się.

Historia II WŚ interesuje mnie odkąd pamiętam,książka Bogusława Wołoszańskiego zaspokoiła mój wciąż rosnący głód odkrywania tajemnic jakie kryje III Rzesza i były kanclerz Niemiec.

W komedii „Kiler” w reżyserii Juliusza Machulskiego jest scena, kiedy to lokalny gangster-watażka, Stefan „Siara” Siarzewski, odegrany rewelacyjnie przez Janusza Rewińskiego, wyciąga dość archaiczny model telefonu komórkowego, i wypowiada następującą kwestię:
„ ‘Memory – Five – Siara’ – I wszystko jasne!”
Ja pozwolę sobie teraz na swobodną parafrazę tych słów, i oceniając...

• Historia
  • II wojna światowa