Nazywam się Zacharski. Marian Zacharski. Wbrew regułom

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
978-83-7506-343-1
autobiografia, Zacharski
brzanka

"Nazywam się Zacharski. Marian Zacharski. Wbrew regułom" to tytuł fascynującej autobiografii legendy polskiego wywiadu. Autor ujawnia kulisy pracy służb wywiadowczych, metody i techniki werbunku oraz działania szpiegowskiego. Pokazuje, jak funkcjonuje kontrwywiad, jak bez pistoletu w ręku czy wkradania się do strzeżonych budynków można wejść w posiadanie ściśle tajnych dokumentów o wartości szacowanej na miliardy dolarów.

Canditti | 2014-03-10

Świetna książka! Jestem pod wrażeniem tak szczegółowego opisu różnych operacji FBI, wywiadu, kontrwywiadu oraz innych służb. W książce tej można także znaleźć skany dokumentów związanych z całą operacją przechwycenia pana Zacharskiego, dokumentów z treścią rozmów, które uzyskano dzięki podsłuchom itd. itp. Książka jest ciekawie napisana, bo oprócz faktów mamy ciekawą opowieść w której nie brakuje również sporej dawki humoru.:) Teraz czytam drugą część - Rosyjską ruletkę i mam nadzieję, że będzie równie ciekawa.:)

Hipek | 2016-04-24
Przeczytana: październik 2014

Książka o kuchni pracy Zacharskiego. Oczywiście z jednej strony na tyle na ile mógł autor to opowiedzieć. Z drugiej strony troszkę pokolorowana. Łatwo się czyta. Miło jest wrócić do realiów czasu komunizmu.

tajgula | 2013-07-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 24 lipca 2013

Nie każdemu może się podobać postępowanie i poglądy Zacharskiego trudno, ale odwagi i sprytu odmówić mu nie można! Książkę czytało się bardzo dobrze, wciągnęła mnie całkowicie i to do tego stopnia, że kilka razy zapomniałam, że opisane w niej sceny działy się naprawdę. Zachęcam do przeczytania!

Izolator | 2015-10-11

Historię Zacharskiego znam dosyć dobrze z serialu dokumentalnego "Szpieg", dlatego była to dla mnie pewnego rodzaju repeta, jednakże fragmenty opisujące proces sądowy, pobyt w więzieniu i procedury przy wymianie szpiegów są niezwykle interesujące, szczególnie, że autor obficie opisał towarzyszące mu emocje podczas tych wydarzeń. Do tego bardzo przypadł mi do gustu specyficzny humor Zacharskiego, którym często okrasza swoje przeżycia. Zacharskiego szanuję za niezłomną postawę i wierność zasadom, nie rozumiem dlaczego ktoś uważa go za zdrajcę. Sam mówi, że służył Polsce, a nie komunistycznej władzy, niesamowicie gardził aparatczykami, którzy nieraz wręcz utrudniali mu pracę wywiadowczą. Ta historia to gotowy scenariusz filmowy.

Marcin Napierała | 2014-03-29
Przeczytana: 29 marca 2014

Świetna książka. Czytając wspomnienia agenta, można poznać, choć trochę, jak prowadzi działania, jego przemyślenia, sposób działania służb i władz.

Ailime | 2015-01-31
Przeczytana: 30 stycznia 2015

Bardzo razi i denerwuje samouwielbienie Zacharskiego krzyczące z każdej strony tej książki. Poza tym zapis wspomnień szpiega pozbawiony jest wartkiej akcji, szpiegowanie z perspektywy autora wydaje się być zabawą małego chłopca (chyba więcej miał Zacharski szczęścia niż pojęcia o tej pracy), jedynie konsekwencje tej "zabawy" są poważne. Dlatego pewnie też opis procesu i pobytu w więzieniu są najciekawszymi fragmentami lektury. Język w moim odczuciu jest zbyt prosty, a fabuła momentami chaotyczna, niektóre fragmenty zbyt obszerne i szczegółowe, w innych miejscach miałam z kolei wrażenie, jakby autor coś przeskoczył.

yodapl | 2013-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Autobiografia polskiego szpiega i przedsiębiorcy Mariana Zacharskiego okazała się bardzo ciekawą lekturą. Pierwsze co rzuca się w oczy, to nieskomplikowany i przyjemny w odbiorze sposób pisania Zacharskiego. Przeplata on relacje z życia osobistego i pracy zawodowej.
Zacharski w 1976 roku wyjechał do USA, gdzie oficjalnie piął się po szczeblach kadry firmy Polamco. Nieoficjalnie: miał za zadanie werbunek potencjalnych źródeł informacji i przyszłych agentów. Nie mógł trafić lepiej- jego sąsiadem został William Holden Bell, doświadczony pracownik HAC, specjalista od technologii radarowej. Większa część książki do właśnie dogłębny opis gry i jednocześnie przyjaźni między Bellem, a Zacharskim.
Proces "rekrutacji" Bella jest opisany bardzo szczegółowo, czasem nawet żmudnie, ale o dziwo, czyta się to lekko i z zaciekawieniem. Ich wspólne relacje są bardzo interesujące, a z opisu wypadów Bella do Europy można się sporo dowiedzieć o funkcjonowaniu i przebiegu operacji wywiadowczych...

Rhey | 2014-05-07
Przeczytana: 07 maja 2012

Bardzo przyjemna lektura. Na pewno zainteresuje każdego kto chciałby dowiedzieć się co nieco o tym jak wyglądało życie funkcjonariuszy polskiego wywiadu w USA. Podejrzewam tylko, że niektórym nie spodobają się pojawiające się w niej od czasu do czasu próby przekonania czytelnika, że "tamta strona" też nie była w porządku. Moim zdaniem można wybaczyć stronniczość przy opisywaniu własnych wspomnień.

Nietoczka | 2014-10-23
Przeczytana: lipiec 2014

Książka przegadana. Autor kreuje się na jedynego zbawcę ludzkości. Nie umniejszam zasług, ale zbytnia bufonada, jak dla mnie.

grzech-pierworodny | 2011-10-05
Przeczytana: 25 listopada 2010

Polski James Bond, z tą różnicą, że lepszy bo prawdziwy. Superszpieg który pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku, zwerbował do współpracy inżyniera amerykańskiej firmy zbrojeniowej, wykradając plany budowy m.in. rakiet typu Hawk, systemów radarowych dla samolotów budowanych w technologii stealth , czołgu M1 Abrams czy bombowca B1.

W chwili obecnej nie jest wiadome gdzie mieszka pan Zacharski, ponieważ został zmuszony do opuszczenia Polski na skutek wybuchu afery Olina. Nie przeszkodziło mu to jednak w wydaniu dwóch książek w których opisuje swoje barwne życie. Bo że nie był zwykłym studentem wydziału prawa Uniwersytetu Warszawskiego, to pewne.

W pierwszej części, opisuje swoje życie od urodzenia i dorastania w Gdyni Sopocie, poprzez studia w Warszawie aż do powrotu ze Stanów Zjednoczonych w słynnej wymianie szpiegów na moście Glienicke w 1985 roku.

Książka zaczyna się tak naprawdę w chwili gdy Zacharski zostaje zwerbowany przez polski kontrwywiad. Od tego momentu śledzimy...