Nazywam się Zacharski. Marian Zacharski. Wbrew regułom

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
978-83-7506-343-1
autobiografia, Zacharski
brzanka

"Nazywam się Zacharski. Marian Zacharski. Wbrew regułom" to tytuł fascynującej autobiografii legendy polskiego wywiadu. Autor ujawnia kulisy pracy służb wywiadowczych, metody i techniki werbunku oraz działania szpiegowskiego. Pokazuje, jak funkcjonuje kontrwywiad, jak bez pistoletu w ręku czy wkradania się do strzeżonych budynków można wejść w posiadanie ściśle tajnych dokumentów o wartości szacowanej na miliardy dolarów.

Hipek | 2016-04-24
Przeczytana: październik 2014

Książka o kuchni pracy Zacharskiego. Oczywiście z jednej strony na tyle na ile mógł autor to opowiedzieć. Z drugiej strony troszkę pokolorowana. Łatwo się czyta. Miło jest wrócić do realiów czasu komunizmu.

Canditti | 2014-03-10

Świetna książka! Jestem pod wrażeniem tak szczegółowego opisu różnych operacji FBI, wywiadu, kontrwywiadu oraz innych służb. W książce tej można także znaleźć skany dokumentów związanych z całą operacją przechwycenia pana Zacharskiego, dokumentów z treścią rozmów, które uzyskano dzięki podsłuchom itd. itp. Książka jest ciekawie napisana, bo oprócz faktów mamy ciekawą opowieść w której nie brakuje również sporej dawki humoru.:) Teraz czytam drugą część - Rosyjską ruletkę i mam nadzieję, że będzie równie ciekawa.:)

Izolator | 2015-10-11

Historię Zacharskiego znam dosyć dobrze z serialu dokumentalnego "Szpieg", dlatego była to dla mnie pewnego rodzaju repeta, jednakże fragmenty opisujące proces sądowy, pobyt w więzieniu i procedury przy wymianie szpiegów są niezwykle interesujące, szczególnie, że autor obficie opisał towarzyszące mu emocje podczas tych wydarzeń. Do tego bardzo przypadł mi do gustu specyficzny humor Zacharskiego, którym często okrasza swoje przeżycia. Zacharskiego szanuję za niezłomną postawę i wierność zasadom, nie rozumiem dlaczego ktoś uważa go za zdrajcę. Sam mówi, że służył Polsce, a nie komunistycznej władzy, niesamowicie gardził aparatczykami, którzy nieraz wręcz utrudniali mu pracę wywiadowczą. Ta historia to gotowy scenariusz filmowy.

tajgula | 2013-07-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 24 lipca 2013

Nie każdemu może się podobać postępowanie i poglądy Zacharskiego trudno, ale odwagi i sprytu odmówić mu nie można! Książkę czytało się bardzo dobrze, wciągnęła mnie całkowicie i to do tego stopnia, że kilka razy zapomniałam, że opisane w niej sceny działy się naprawdę. Zachęcam do przeczytania!

Ailime | 2015-01-31
Przeczytana: 30 stycznia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo razi i denerwuje samouwielbienie Zacharskiego krzyczące z każdej strony tej książki. Poza tym zapis wspomnień szpiega pozbawiony jest wartkiej akcji, szpiegowanie z perspektywy autora wydaje się być zabawą małego chłopca (chyba więcej miał Zacharski szczęścia niż pojęcia o tej pracy), jedynie konsekwencje tej "zabawy" są poważne. Dlatego pewnie też opis procesu i pobytu w więzieniu są najciekawszymi fragmentami lektury. Język w moim odczuciu jest zbyt prosty, a fabuła momentami chaotyczna, niektóre fragmenty zbyt obszerne i szczegółowe, w innych miejscach miałam z kolei wrażenie, jakby autor coś przeskoczył.

Jacek Jarosz | 2018-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2018

Odnalazłem w książce Zacharskiego (nazwę ją beletryzowanymi wspomnieniami) kilka nieścisłości i przeinaczeń - używam, oczywiście, najłagodniejszych ze znanych mi określeń na ten rodzaj upiększeń - i moje zaufanie do autora spadło na poziom -1. Bo jeśli nie wierność faktom, to jaką inną wartość ma taka literatura?

Ela | 2018-05-16
Przeczytana: 16 maja 2018

Książka ciekawa i wciągająca właściwie od pierwszych stron, napisana w prosty sposób,nie jest nadmiernie przeładowana suchymi faktami, dzięki czemu czyta się ją dużo łatwiej i przyjemniej niż np."Człowieka bez twarzy".

Marcin Napierała | 2014-03-29
Przeczytana: 29 marca 2014

Świetna książka. Czytając wspomnienia agenta, można poznać, choć trochę, jak prowadzi działania, jego przemyślenia, sposób działania służb i władz.

Nietoczka | 2014-10-23
Przeczytana: lipiec 2014

Książka przegadana. Autor kreuje się na jedynego zbawcę ludzkości. Nie umniejszam zasług, ale zbytnia bufonada, jak dla mnie.

KamiVV | 2013-08-26

Aż jestem ciekawa jakim cudem Pan Zacharski - nasz narodowy As wywiadu MÓGŁ mimo upływu czasu opublikować wspomnienia, które bądź co bądź są niezwykłe nie tylko dlatego że miał cholernie ciekawe życie, ale przede wszystkim dlatego że ujawniają kulisy pracy szpiega. Pewne informacje oczywiście się dezaktualizują,natomiast warsztat i założenia chyba aż tak nie? Chyba, że wychodzi się z założenia że w erze internetu jak ktoś chce to mógłby dotrzeć do rozmaitych informacji a wywiady na całym świecie działają tak samo i nie mają się już czego od siebie uczyć. Na pewno jednak nie tak łatwo zgromadzić tak ciekawy zbiór akcji i ich przygotowań w takiej kondensacji. Arcyinteresująca lektura, mimo że czuć chwilami za bardzo subiektywizm autora w ocenie pewnych zdarzeń (jak to biografia)a opisy są czasami niewiarygodnie szczegółowe, co czyni lekturę trochę cięższą w czytaniu. Warta spokojnych wieczorów bądź poranków z wypoczętym umysłem, żeby można było chłonąć w pełni losy jednej z...