Nazywam się Zacharski. Marian Zacharski. Wbrew regułom

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
978-83-7506-343-1
autobiografia, Zacharski
brzanka

"Nazywam się Zacharski. Marian Zacharski. Wbrew regułom" to tytuł fascynującej autobiografii legendy polskiego wywiadu. Autor ujawnia kulisy pracy służb wywiadowczych, metody i techniki werbunku oraz działania szpiegowskiego. Pokazuje, jak funkcjonuje kontrwywiad, jak bez pistoletu w ręku czy wkradania się do strzeżonych budynków można wejść w posiadanie ściśle tajnych dokumentów o wartości szacowanej na miliardy dolarów.

Hipek | 2016-04-24
Przeczytana: październik 2014

Książka o kuchni pracy Zacharskiego. Oczywiście z jednej strony na tyle na ile mógł autor to opowiedzieć. Z drugiej strony troszkę pokolorowana. Łatwo się czyta. Miło jest wrócić do realiów czasu komunizmu.

Canditti | 2014-03-10

Świetna książka! Jestem pod wrażeniem tak szczegółowego opisu różnych operacji FBI, wywiadu, kontrwywiadu oraz innych służb. W książce tej można także znaleźć skany dokumentów związanych z całą operacją przechwycenia pana Zacharskiego, dokumentów z treścią rozmów, które uzyskano dzięki podsłuchom itd. itp. Książka jest ciekawie napisana, bo oprócz faktów mamy ciekawą opowieść w której nie brakuje również sporej dawki humoru.:) Teraz czytam drugą część - Rosyjską ruletkę i mam nadzieję, że będzie równie ciekawa.:)

Izolator | 2015-10-11

Historię Zacharskiego znam dosyć dobrze z serialu dokumentalnego "Szpieg", dlatego była to dla mnie pewnego rodzaju repeta, jednakże fragmenty opisujące proces sądowy, pobyt w więzieniu i procedury przy wymianie szpiegów są niezwykle interesujące, szczególnie, że autor obficie opisał towarzyszące mu emocje podczas tych wydarzeń. Do tego bardzo przypadł mi do gustu specyficzny humor Zacharskiego, którym często okrasza swoje przeżycia. Zacharskiego szanuję za niezłomną postawę i wierność zasadom, nie rozumiem dlaczego ktoś uważa go za zdrajcę. Sam mówi, że służył Polsce, a nie komunistycznej władzy, niesamowicie gardził aparatczykami, którzy nieraz wręcz utrudniali mu pracę wywiadowczą. Ta historia to gotowy scenariusz filmowy.

tajgula | 2013-07-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 24 lipca 2013

Nie każdemu może się podobać postępowanie i poglądy Zacharskiego trudno, ale odwagi i sprytu odmówić mu nie można! Książkę czytało się bardzo dobrze, wciągnęła mnie całkowicie i to do tego stopnia, że kilka razy zapomniałam, że opisane w niej sceny działy się naprawdę. Zachęcam do przeczytania!

Ailime | 2015-01-31
Przeczytana: 30 stycznia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo razi i denerwuje samouwielbienie Zacharskiego krzyczące z każdej strony tej książki. Poza tym zapis wspomnień szpiega pozbawiony jest wartkiej akcji, szpiegowanie z perspektywy autora wydaje się być zabawą małego chłopca (chyba więcej miał Zacharski szczęścia niż pojęcia o tej pracy), jedynie konsekwencje tej "zabawy" są poważne. Dlatego pewnie też opis procesu i pobytu w więzieniu są najciekawszymi fragmentami lektury. Język w moim odczuciu jest zbyt prosty, a fabuła momentami chaotyczna, niektóre fragmenty zbyt obszerne i szczegółowe, w innych miejscach miałam z kolei wrażenie, jakby autor coś przeskoczył.

Ela | 2018-05-16
Przeczytana: 16 maja 2018

Książka ciekawa i wciągająca właściwie od pierwszych stron, napisana w prosty sposób,nie jest nadmiernie przeładowana suchymi faktami, dzięki czemu czyta się ją dużo łatwiej i przyjemniej niż np."Człowieka bez twarzy".

Jacek Jarosz | 2018-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2018

Odnalazłem w książce Zacharskiego (nazwę ją beletryzowanymi wspomnieniami) kilka nieścisłości i przeinaczeń - używam, oczywiście, najłagodniejszych ze znanych mi określeń na ten rodzaj upiększeń - i moje zaufanie do autora spadło na poziom -1. Bo jeśli nie wierność faktom, to jaką inną wartość ma taka literatura?

Marcin Napierała | 2014-03-29
Przeczytana: 29 marca 2014

Świetna książka. Czytając wspomnienia agenta, można poznać, choć trochę, jak prowadzi działania, jego przemyślenia, sposób działania służb i władz.

Nietoczka | 2014-10-23
Przeczytana: lipiec 2014

Książka przegadana. Autor kreuje się na jedynego zbawcę ludzkości. Nie umniejszam zasług, ale zbytnia bufonada, jak dla mnie.

Fascynująca, wciagająca opowieść o życiu komunistycznego szpiega, który ( tak jak niezłomny Hans Kloss ciagle grał na nosie Niemcom )tak on bezczelnie wykradał Stanom Zjednoczonym najbardziej pilnie strzeżone tajmnice wojskowe - do tego stopnia nowoczesne technologie, że w Polsce były bezużyteczne, bo polscy i rosyjscy wojskowi po prostu nie mieli wystarczającej wiedzy, żeby je wykorzystać! Dla mnie Zacharski to człowiek o wątpliwej moralności i cwaniak do kwadratu, jednak nie można odmówić mu odwagi, sprytu i pomysłowości - co jak co ale szpiegiem był pierwszej klasy. Pomijając cały konteks polityczny - książka bardzo wciągająca i ciekawa do przeczytania jednym tchem :)